Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Jak zrozumieć rachunek za energię i oszczędzać? (ANALIZA)
Polski Komitet Energii Elektrycznej kontynuuje edukację na temat cen energii na rachunkach Polaków. Wysokie rachunki doby kryzysu energetycznego – Na rachunek za energię elektryczną składa się nawet kilkadziesiąt pozycji, z których każda ma znaczenie dla wysokości kwoty do zapłaty – tłumaczy Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji w …
Opłata Przesyłowa za Prąd
Co to jest opłata przesyłowa za prąd? Opłata przesyłowa za prąd jest jednym z elementów, które wpływają na koszty związane z energią elektryczną finicja opłaty przesyłowej obejmuje koszty związane z przesyłem energii, czyli transportem prądu z elektrowni do odbiorcy. Jest to opłata, którą płacimy za utrzymanie i modernizację infrastruktury energetycznej, w tym …
Magazynowanie energii
Magazynowanie energii jest istotną kwestią w czasach, gdy zasoby paliw kopalnych są coraz mniejsze, zapotrzebowanie na energię elektryczną stale wzrasta, a udział energii ze źródeł odnawialnych powoduje wahania w jej dostawach. Wszystko to sprawia, że koniecznym jest podnoszenie efektywności znanych metod magazynowania energii oraz ciągłe poszukiwanie …
Czym jest grupa taryfowa dla energii elektrycznej i czy można ją ...
Zgodnie z § 6 ust. 4 rozporządzenia, przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej tworzy odrębną grupę taryfową dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych, w celu stymulowania tych odbiorców do zużywania większej ilości energii elektrycznej w godzinach od …
Opłacalność fotowoltaiki w 2023 r.
Cena za jaką prosument będzie sprzedawał wyprodukowaną w swojej instalacji PV energię elektryczną jest zmienna. Poniżej przedstawiamy porównanie średnich cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w roku 2020 i 2021. Jak widać na wykresie, w grudniu 2021 r. nastąpił znaczny wzrost hurtowych cen energii. Z jednej strony ...
Przewodnik prosumenta | PGE dla domu
Jeżeli prosument energii odnawialnej, prosument zbiorowy energii odnawialnej lub prosument wirtualny energii odnawialnej, w ramach rozliczenia nie wykorzysta zgromadzonych dla danego miesiąca kalendarzowego środków odpowiadających wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w tym miesiącu w okresie 12 kolejnych miesięcy …
Magazynowanie energii słonecznej
Aby magazynować energię słoneczną potrzebne są nakłady finansowe, które pozwolą nam stworzyć system, który będzie odpowiedzialny za efektywne magazynowanie energii, którą produkują panele fotowoltaiczne. System fotowoltaiczny oparty na akumulatorach przez wielu określany jest jako nieopłacalny i znacznie wydłużający okres zwrotu w instalacje …
Rząd doprecyzuje regulacje dla magazynów energii
Niemieckie prawo wprowadza zwolnienie z opłat sieciowych dla energii elektrycznej wprowadzanej z sieci do magazynu energii elektrycznej. W przypadku …
Opłaty za energię elektryczną – co jest na rachunku?
Opłaty za prąd w naszym gospodarstwie domowym możemy podzielić na dwie kategorie: opłata za dystrybucję prądu, którą pobiera od nas dostawca prądu. Jest to opłata za korzystanie z udostępnionej sieci energetycznej. Drugą kategorią jest należność za zużyty prąd, którą płacimy sprzedawcy prądu. Jest ona zmienna i liczona za kilowatogodzinę.
Rachunek za energię elektryczną – za co płacimy
Wartość zakupu zużytej energii to tylko część wysokości rachunku za energię elektryczną. Na łączną kwotę do zapłaty składają się także opłaty dystrybucyjne i podatki. Rachunek dla gospodarstwa domowego może zawierać nawet kilkanaście pozycji, z których każda ma wpływ na tę najważniejszą – kwotę do zapłaty. Rachunki za energię wystawiane przez poszczególnych ...
Magazyny energii wreszcie zostały uregulowane prawnie, a …
Z kolei opłata za przyłączenie magazynu energii wyniesie 50% rzeczywistych nakładów poniesionych na realizację przedsięwzięcia. Ustawa została w większości miejsc …
Nowe rozporządzenie doprecyzowało rozliczenia dla magazynów …
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią …
Przedawnienie roszczeń za energię elektryczną
Jeżeli przedsiębiorca przez dłuższy czas nie dochodzi swoich należności, to po upływie określonego czasu nie może przymusowo dochodzić zapłaty od drugiej strony. Tym razem przyjrzymy się, ile wynosi przedawnienie roszczeń za energię elektryczną czy gaz – czyli kiedy przedawniają się faktury za energię elektryczną czy gaz.
Uzyskaj dodatek na pokrycie kosztów energii elektrycznej w …
gromadzić dla nas rachunków potwierdzających wnoszenie opłat za energię elektryczną – wiemy, że potwierdzenie korzystania z koncentratora tlenu lub respiratora oznacza, że takie koszty są rzeczywiste, czekać na zawarcie umowy – dodatek zostanie przekazany na podstawie twojego wniosku. Pełna informacja o programie Aktywny samorząd.
Jak interpretować fakturę za zużycie energii
Dla większości z nas, najważniejszą częścią rachunku jest oczywiście rozliczenie za okres od dnia/ do dnia, w którym korzystaliśmy z energii i za który teraz musimy zapłacić. Warto jednak, dokładnie przyjrzećsię szczegółowemu rozliczeniu zużycia energii za okres od dnia/ do dnia. Okazuje się bowiem, że poza opłatą za faktyczne zużycie, istnieje …
Nowe rozporządzenie taryfowe doprecyzowuje rozliczenia dla …
W rozporządzeniu dostosowano przepisy dotyczące sposobu ustalania opłaty za świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, uwzględniając w nich …
Rachunek prosumenta: opłaty, okres rozliczeniowy i konsumpcja energii ...
Na rachunku za energię elektryczną, niezależnie od wybranej taryfy, znajdują się dwie generalne opłaty – za sprzedaż oraz dystrybucję energii elektrycznej. Rachunek za energię elektryczną, który otrzymuje prosument - właściciel mikroinstalacji - jest uzupełniony względem typowego rachunku o dodatkową kolumnę.
Opłata mocowa i jej wpływ na wysokość rachunku za …
Na wykresie poniżej widać profil zużycia energii przez zakłady Pana Jana. Opłaty mocowe na rachunku za energię elektryczną, jakie ponosi Pan Jan, wyglądają następująco: Zakład A, przyłącze 1, opłata mocowa w …
Jak legalnie przyłączyć do sieci Magazyn Energii? Prawo ...
Prawo energetyczne w Polsce reguluje procedury związane z przyłączaniem magazynów energii do sieci. Zgodnie z przepisami, każdy nowy magazyn energii musi być …
Elektrownie szczytowo-pompowe PGE z koncesją na magazynowanie energii
Dodatkowo magazynowanie energii zostało objętą osobną koncesją z wyznaczonym progiem mocowym na poziomie 10 MW. Co ważne, za magazyny energii zostały uznane także elektrownie szczytowo-pompowe. To obecnie najbardziej wydajne tego typu obiekty. W Polsce największy z nich o mocy 710 MW – należący do PGE Energia Odnawialna …
PGE uzyskała koncesje na magazynowanie energii
Zgodnie ze znowelizowanym Prawem energetycznym, magazyny energii elektrycznej są rozliczane wyłącznie za energię zużytą podczas procesu magazynowania. Oznacza to, że ponoszone przez nie opłaty są ustalane na podstawie ilości energii wprowadzonej i pobranej z sieci. „W praktyce oznacza to, że im magazyn jest bardziej wydajny, tym ...
Umowy na zakup energii elektrycznej i ich rozliczenia
W rozporządzeniu znajdują się między innymi przepisy dotyczące zasad rozliczeń i kalkulowania opłat za energię pobieraną i oddawaną do sieci przez magazyny …
ZBIÓR PRAW KONSUMENTA ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Dystrybutorzy energii elektrycznej są zobowiązani do: • publikowania na swoich stronach internetowych ogólnych informacji nt. świadczonych usług dys - trybucyjnych oraz zasad i procedur zmiany sprze - dawcy, • udzielania na żądanie konsumenta w punkcie ob - sługi klienta, telefonicznie, za pomocą korespon -
Magazynowanie energii
Jak magazynować energię elektryczną z OZE, ... Sposoby na magazynowanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. W Twoich planach jest fotowoltaika, ale nie wiesz, jak się później zabrać za magazynowanie energii? Są dwie metody, które sprawdzą się w domu, firmie oraz w gospodarstwie rolnym: akumulatory, net-metering. Zacznijmy od akumulatora do …
Jakie są opłaty na rachunku za prąd? | Dobry Prąd
Opłaty za prąd dzielimy na dwie główne kategorie: opłaty za obrót / sprzedaż prądu (innymi słowy opłaty za korzystanie z prądu – jest to opłata pobierana przez sprzedawcę prądu), opłaty za dystrybucję prądu (czyli głównie opłaty za sam fakt korzystania z infrastruktury, czyli systemu elektroenergetycznego – jest to opłata pobierana przez dostawcę prądu).
Rachunek za energię elektryczną – za co płacimy? | Filary Biznesu
Na dokładne zestawienie opłat składa się łącznie kilkanaście pozycji. Łączą się one w dwie podstawowe grupy – opłaty za sprzedaż energii elektrycznej i opłaty za dystrybucję, czyli dostarczenie energii elektrycznej. Suma obu opłat to należność za faktyczne zużycie w okresie rozliczeniowym, która jest podana na pierwszej ...
Rachunek za prąd
W ramach umowy sprzedaży energii otrzymuje on fakturę, która zawiera cenę za pobraną energię elektryczną oraz stawkę opłaty abonamentowej w obrocie (czyli opłatę handlową). Druga faktura przychodzi do niego natomiast od lokalnego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Na tym dokumencie, powstałym w wyniku umowy o świadczenie ...
Zmiany regulacyjne na rynku energii. Nowelizacja Prawa …
Odbiorca końcowy na rynku energii elektrycznej 13. 3 gdzie wydzieloną jednostką wytwórczą jest „jednostka wytwórcza, z której cała wytworzona energia elektryczna jest objęta bezpośrednim dostarczaniem energii elektrycznej do wydzielonego odbiorcy", zaś wydzielonym odbiorcą jest „odbiorca, który nie jest przyłączony do sieci elektroenergetycznej lub jest przyłączony do ...
Taryfowanie energii elektrycznej i rynek energii elektrycznej
Zasady, na podstawie których przedsiębiorstwa energetyczne kształtują taryfy dla energii elektrycznej określone zostały w ustawie – Prawo energetyczne oraz w sposób szczegółowy, …
Rachunek za energię elektryczną
Na dokładne zestawienie opłat składa się łącznie kilkanaście pozycji. Łączą się one w dwie podstawowe grupy – opłaty za sprzedaż energii elektrycznej i opłaty za dystrybucję, czyli dostarczenie energii elektrycznej. Suma obu opłat to należność za faktyczne zużycie w okresie rozliczeniowym, która jest podana na pierwszej ...
Zmiany regulacyjne na rynku energii. Nowelizacja Prawa …
Podstawowe zasady nierynkowego ograniczania w wytwarzaniu energii elektrycznej z OZE oraz ograniczania poboru i wprowadzania energii elektrycznej sieci przez magazyny energii …
Co oznaczają różne rodzaje opłat na moim rachunku?
Na fakturze za energię elektryczną – w przypadku umowy kompleksowej, wystawianej konsumentom z grup taryfowych G, znajdują się następujące opłaty: opłata za energię elektryczną cena energii elektrycznej – wyrażona w zł/kWh, opłata uzależniona od …