Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

ODDZIAŁYWANIE PROMIENIOWANIA JONIZUJĄCEGO Z …

Przemiana jądrowa z emisją kwantu promieniowania elektromagnetycznego γ na przykładzie przemiany jądra Co-60 w Ni-60. Źródło: The Health Physics Society, University of Michigan, 2004 [5]. Podobnie jak wszystkie formy promieniowania elektromagnetycznego, promieniowanie γ nie posiada ani masy, ani ładunku. Oddziałuje ono z materią ...

Jakie mogą być aktywne metody pozyskiwania energii słonecznej?

Aktywne metody pozyskiwania energii słonecznej odnoszą się do procesów i systemów, które aktywnie przetwarzają energię promieniowania słonecznego w użyteczne formy energii, takie jak energia elektryczna czy ciepło. Dwa główne typy systemów aktywnego pozyskiwania to instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Instalacje fotowoltaiczne …

Konwekcja i promieniowanie

W naszym bliższym i dalszym otoczeniu jest wiele przeróżnych źródeł promieniowania. Naturalnych jak słońce oraz sztucznych jak lampa, grzejnik czy nadajnik telewizyjny. W przypadku promieniowania cieplnego możemy powiedzieć, że każde ciało emituje fale elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni.

Zależność promieniowania termicznego od temperatury

Założenie, że źródłem promieniowania cieplnego są ciała doskonale czarne, znacznie ułatwia opisy matematyczne, nie trzeba bowiem uwzględniać różnic w barwach ciał. Najpopularniejszym modelem ciała doskonale czarnego jest wnęka z niewielkim otworem. Promieniowanie wpadające przez otwór do wnęki ulega w niej wielokrotnym odbiciom, czyli jest niemal w 100% …

Promieniowanie cieplne (promieniowanie termiczne)

Promieniowanie cieplne emitowane jest przez każdą materię mającą temperaturę wyższą od zera bezwzględnego. Temperatura ciała ma wpływ na wysyłane przez nie promieniowanie. Jest to …

Magazynowanie energii

Przykładowo możemy gromadzić ciepło promieniowania słonecznego i wykorzystać je w ciągu kilku dni lub przechowywać chłód powstały w zimie, aby wykorzystać go w lecie. Wyróżnia się trzy systemy magazynowania energii cieplnej: poprzez wykorzystanie ciepła właściwego, wykorzystanie energii przemian fazowych (PMC), wykorzystanie ciepła przemian chemicznych. …

Bilans energetyczny budynku. Jak prawidłowo wykonać?

W tym samym czasie zostanie także obniżony wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną dla budynków jednorodzinnych do 70 kWh/m² rocznie z obecnych 120 kWh/m². Oznacza to, że wykonywanie bilansu energetycznego budynku pozwoli także odpowiedzieć na pytanie, czy planowana inwestycja będzie spełniać restrykcyjne wymagania prawne.

Magazynowanie energii

Energię cieplną można wytworzyć zasilając prądem elektrycznym element grzejny (np. grzałkę w piecu czy bojlerze), ale można ją też pozyskać z energii promieniowania słonecznego za pomocą kolektorów …

Ciepło przepływa przez kosmos poprzez wymianę ciepła

Promieniowanie cieplne można mierzyć za pomocą bardzo czułych przyrządów - zasadniczo termometrów high-tech. Konkretna długość fali promieniowania będzie całkowicie …

4 / EnErgia promiEniowania słonEcznEgo

Jak pozyskujemy energię promieniowania słonecznego? Istnieje bardzo wiele rozwiązań technicznych pozwalających na pozyskiwanie energii słonecznej. Ogólnie systemy wykorzystujące energię promieniowania słonecznego można podzielić na: systemy pasywne (bierne) i aktywne (czynne). systemy bierne to systemy, w których zmiana energii …

Kolektory słoneczne. Rodzaje, zasada działania i koszty.

Nie wiesz, czym są kolektory słoneczne i jak działają? Sprawdź działanie, funkcje i możliwości, jakie oferują solary. Dowiedz się między innymi, jak gromadzić, przetwarzać energię słoneczną np.: do ogrzewania wody. Oszczędzaj na rachunkach za prąd czy na zakupach paliw do ogrzewania – olej, gaz.

Promieniowanie cieplne

Promieniowanie cieplne danego ciała w określonej temperaturze, jak zauważył Pierre Prévost, jeden z pierwszych badaczy promieniowania cieplnego, nie zależy od obecności innych ciał. W przypadku ciał stałych zależy natomiast głównie od ich powierzchni, np. inna będzie emisja, gdy ciało będzie chropowate, a inna gdy jego powierzchnia zostanie wypolerowana.

Co to jest bilans cieplny? Wzór, przykład i ćwiczenia. ️

W ciągu dnia Słońce emituje w stronę naszej planety promieniowanie elektromagnetyczne w postaci światła i ciepła. Gdy Ziemia pochłania to promieniowanie, jej temperatura wzrasta. Zachodzi jednak również proces promieniowania cieplnego z Ziemi w przestrzeń kosmiczną. Kiedy ilość ciepła pobranego i oddawanego jest równa, osiągany ...

Ochrona przed termowizją i noktowizją, czyli jak być …

Poziom promieniowania cieplnego emitowanego przez obserwowany obiekt nazywany jest sygnaturą cieplną. Im więcej ciepła emituje dany obiekt, tym więcej promieniowania dostanie się do otoczenia. Kamera …

Elementy Fizyki Współczesnej

Jeżeli nie pada na nie światło (np. w nocy) to są one niewidoczne. Dopiero gdy ciała mają wysoką temperaturę wtedy świecą własnym światłem. Ale jak widać z Rys. i tak większość emitowanego promieniowania jest niewidzialna, bo przypada na zakres podczerwieni czyli promieniowania cieplnego. Dlatego ciała, świecące własnym ...

TEMAT: WYMIANA ENERGII CIEPLNEJ Z OTOCZENIEM W …

Promieniowanie termiczne to jedno z trzech sposobów przekazywania energii na sposób ciepła. Promieniują wszystkie ciała mające temperaturę większą od zera bezwzględnego. W …

Jak wytwarzać energię z magnesów – poradnik

Wytwarzanie energii za pomocą magnesów to fascynujący temat, który łączy w sobie zasady fizyki, inżynierii oraz nowoczesnych technologii. Magnesy odgrywają kluczową rolę w wielu urządzeniach generujących energię, takich jak prądnice i silniki elektryczne. Wykorzystując zjawisko indukcji elektromagnetycznej, możemy przekształcać energię …

Promieniowanie termiczne ciał stałych

Za emisję promieniowania cieplnego odpowiedzialna jest energia ruchu cieplnego atomów i cząsteczek w obserwowanym ciele. Kiedy promieniowanie cieplne przejdzie przez spektroskop spektroskop, tworzy widmo spektroskopowe – barwny obraz emitowanego promieniowania dla poszczególnych długości fal (wartości energii). Doświadczenie 1. …

Jak powstaje energia wodna i jak jest współcześnie

Całkowite zasoby wody na naszej planecie szacuję się na około 1,4 mld km3. Składają się na nie wody mórz i oceanów (97%), woda zawarta w lodowcach, górach lodowych i wiecznych zmarzlinach (które razem stanowią około 2%). W pozostały 1% ogólnych zasobów wchodzą: wody gruntowe, jezior, chmur, deszcz oraz wody rzek i innych cieków. Woda jako …

Jak gromadzić i wykorzystywać wodę opadową?

Wodę deszczową można i zdecydowanie warto gromadzić, ponieważ daje wiele możliwości późniejszego zastosowanie. To rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. W dłuższej perspektywie przyniesie wiele korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla naszego portfela. Sposoby na gromadzenie wody deszczowej

Jakie jest najlepsze ogrzewanie hali? Poradnik

Wynika to z promieniowania cieplnego lub promieniowania podczerwonego słońca. Tam, gdzie promienie podczerwone docierają do naszej skóry są przekształcane w ciepło. Urządzenia na podczerwień nie potrzebują nośnika energii cieplnej. Przechodzi ona z urządzenia do obiektu niemal bez strat i nie powoduje przeciągów. Promienniki ...

Efekt cieplarniany | Włącz oszczędzanie

Przepływ energii od powierzchni Ziemi w górę zachodzący w atmosferze wywołany jest kilkoma zjawiskami, takimi jak: bezpośredni przepływ promieniowania w oknie atmosferycznym, pochłanianie oraz emisja …

Magazynowanie energii elektrycznej z fotowoltaiki – co warto …

Jak długo można magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki w tym rozwiązaniu? Na wykorzystanie nadwyżek masz 12 miesięcy od dnia przypisania określonej kwoty na koncie. Jeśli po tym terminie dla danego miesiąca zostaną środki, operator zwróci Ci je w wysokości 20% wartości energii wprowadzonej do sieci.

Słońce

Słońce to ogromna kula zbudowana z silnie rozżarzonego i bardzo zagęszczonego gazu. Pod względem chemicznym składa się głównie z wodoru i helu, dzięki obserwacjom astronomicznym wykryto również takie pierwiastki jak węgiel, azot, tlen oraz sód, magnez, glin, żelazo, krzem, siarka,, wapń oraz nikiel.Wykryto także takie związki chemiczne jak chociażby węglowodory.

Jak Działa? | FCOM

Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie ...

Przeczytaj

Całkowitą energię wysyłanego promieniowania w całym zakresie długości fal możemy obliczyć, sumując emisję dla wszystkich długości fal, tzn. całkując Rλ po wszystkich długościach fal. …

Promieniowanie cieplne – Wikipedia, wolna encyklopedia

PrzeglądWidmo promieniowania cieplnegoPrzykładyZobacz teżBibliografia

Promieniowanie cieplne, promieniowanie termiczne, promieniowanie temperaturowe – promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez cząstki naładowane elektrycznie w wyniku ich ruchu termicznego w materii. Promieniowanie cieplne emitowane jest przez każdą materię o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego.

Wymiana ciepła w atmosferze

Wymiana ciepła (energii) odbywa się na trzy sposoby: przez promieniowanie, przewodzenie oraz unoszenie. Promieniowanie to zjawisko wysyłania fal elektromagnetycznych, a przewodzenie …

Energia słoneczna. Jak ją wykorzystywać?

Aktualnie zapotrzebowanie na energię pokrywane jest przede wszystkim z paliw kopalnych takich jak gaz, węgiel czy ropa naftowa. Problem z ich wykorzystaniem polega jednak na tym, że są to zasoby nieodnawialne i wyczerpywalne. Z tego względu możliwość pozyskania energii ze słońca cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony ...

Promieniowanie termiczne ciał stałych

Ciała o temperaturach wyższych niż 0 K (–273,15°C) mogą zarówno emitować, jak i absorbować (pochłaniać) padające na nie promieniowanie elektromagnetyczne. Im ciało (znajdujące się w …

Magazynowanie energii – co to jest i jak to robić ...

Magazynowanie energii z fotowoltaiki – jak to działa? Magazynowanie prądu w domu lub w firmie daje możliwość przechowywania nadwyżek energii na dużą skalę. Obecnie technologia sprzętu pozwala na wyrównywanie szczytów zapotrzebowania na energię lub podtrzymywanie zasilania w większej skali. W ostatnim czasie łączenie magazynu energii z …

Promieniowanie termiczne ciał stałych

Za emisję promieniowania cieplnego odpowiedzialna jest energia ruchu cieplnego atomów i cząsteczek w obserwowanym ciele. Kiedy promieniowanie cieplne przejdzie przez spektroskop Spektrometr spektroskop, tworzy widmo spektroskopowe – barwny obraz emitowanego promieniowania dla poszczególnych długości fal (wartości energii).