Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
wzrósł o ↑18,2% (z 3571,0 tys. ton w okresie I-II 2021 r. do 4219,3 tys. ton w okresie I-II 2022 r.). Znaczny spadek przerobu ropy naftowej w lutym poprzedniego roku był związany z rozpoczęciem postoju remontowego w rafinerii w Gdańsku oraz awarią instalacji hydrocrackingu w rafinerii w Płocku, z czego wynika duży wzrost przerobu w roku obecnym. wykres 4 Wielkość przerobu …
Rola magazynowania energii w integracji OZE z systemem …
O ile więc problem magazynowania energii elektrycznej z OZE jest w Polsce jeszcze niezbyt palący, o tyle w Niemczech bardzo istotny, zwłaszcza że według [3] do 2050 r. w Niemczech udział energii z OZE w produkcji prądu ma wynieść 80-100%. Jak podkreślają autorzy ważna rola przypadnie wtedy magazynowaniu energii, ponieważ planowa, zależna od obciążenia …
Produkcja energii elektrycznej Raport roczny
Produkcja energii elektrycznej w latach 2018-2023. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2023 r. wyniosła 163 629 GWh, czyli o 13% mniej niż w poprzednim roku. Krajowe zużycie było …
Wskaźnik recyklingu w UE
W latach 2010-2022 wskaźnik wzrósł o 0,8 p.p. z 10,7% do 11,5%, jednak najwyższe udziały odnotowano w latach 2018 i 2020: 11,6%. W 2022 r. wskaźnik obiegu zamkniętego był najwyższy w Holandii (27,5 %), a następnie w Belgii (22,2 %) i Francji (19,3 %). Najniższy wartość wskaźnika odnotowano w Finlandii (0,6%), Rumunii (1,4%) i Irlandii (1,8%). …
Technika magazynowania energii w ciekłym powietrzu
logie magazynowania energii w kole zamachowym, jak również w ogniwach paliwowych i wo-dorze (tab. 1). Natomiast w fazie wczesnej komercjalizacji pozostają magnetyczne technologie ...
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
kontrakty dla magazynów energii o łącznej mocy 9,5 GW, w tym 7,1 GW to jednostki istniejące, 0,5 GW jednostki modernizowane oraz 1,9 GW jednostki nowe, które powstaną w wyniku …
WYNIKI GOSPODARCZE POLSKI W LATACH 2019-2020
W okresie styczeń-sierpień 2020 roku (r/r): Spadek produkcji sprzedanej przemysłu wyniósł 4,5%. W przetwórstwie przemysłowym produkcja spadła o 4,8%. Odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej o 1,7%. Poziom cen mierzony wskaźnikiem CPI był o 3,6% wyższy niż przed rokiem. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w sierpniu wyniosła 1 028,0 tys. osób …
Fundusze ETF inwestujące w fotowoltaikę, energetykę wiatrową …
Udział tego źródła energii wzrósł na przestrzeni badanego okresu 2% do 10%. W 2021 roku na całym świecie dodano OZE o mocy 257 GW. Oznaczało to wzrost w ciągu roku o 9,1%. Najdynamiczniej rosła moc elektrowni bazujących na energii słonecznej. Te elektrownie dodały 133 GW mocy. Oznacza to wzrost w ciągu roku o 19%. Na kolejnym miejscu znalazła …
Technologie magazynowania energii
Magazynowanie energii elektrycznej – zestaw metod umożliwiających przechowywanie energii elektrycznej na dużą skalę, w ramach sieci elektroenergetycznej. Energia może być magazynowana, gdy produkcja …
Unijne wsparcie na rzecz magazynowania energii
Unijne ramy polityki dotyczące magazynowania energii opierają się na strategicznych inicjatywach takich jak europejski sojusz na rzecz baterii czy wsparcie badań i innowacji w zakresie …
Polska: największy w Europie trakcyjny magazyn energii. Teraz …
Zastosowanie magazynu umożliwia także redukcję strat przesyłowych, o ok. 63%. To ważne także w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i konieczności …
Perspektywy / Otoczenie
W 2021 roku nastąpiło silne odbicie PKB i produkcji przemysłowej, ponieważ kolejne fale epidemii nie wpływały w dużym stopniu na ograniczenia działalności gospodarczej. W Polsce poziom …
Raport: Przemysł maszyn i urządzeń w 2023 r.
W 2022 r. tego rodzaju eksport według szacunkowych danych eksperckich wzrósł o 19% (osiągając poziom 97,3 mld euro), a import – o 26% (do poziomu 101,8 mld euro). Polski handel zagraniczny maszynami i urządzeniami w latach 2021–2022 (w mld €)
Jak zmienia się struktura produkcji energii ...
Eksport energii elektrycznej netto wyniósł 0,2 TWh, tj. 1,2% krajowego zapotrzebowania. Produkcja energii elektrycznej z OZE stanowiła 25,3% miksu wytwórczego, udział ten wzrósł względem zeszłego roku o 9,4 p.p. Elektrownie szczytowo-pompowe odpowiedzialne były za 1,1% produkcji energii elektrycznej (0,16 TWh). To 33,1% więcej niż w ...
Perspektywy / Otoczenie
Import gazu ziemnego do Europy za pomocą terminali LNG od dostawców spoza Rosji wzrósł o 75% r/r, ... nowych technologii magazynowania energii, świadczących m . usługi regulacyjne na rzecz systemów elektroenergetycznych lub zwiększających lokalne bezpieczeństwo dostaw energii. Systematyczny rozwój energetyki prosumenckiej i dynamiczny …
Transport morski w gospodarczych sztormach. Raport UNCTAD …
Z najnowszych danych opublikowanych przez U.S. Department of Agriculture wynika, że indeks cen konsumpcyjnych (CPI) obejmujący wszystkie pozycje, będący miarą inflacji w całej gospodarce, wzrósł o 0,4% od września 2022 do października 2022 i wzrósł o 7,7% od października 2021. CPI dla całej żywności wzrósł o 0,7% od września 2022 do października …
Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 lipca 2020 r. w sprawie kompleksowego europejskiego podejścia do magazynowania energii (2019/2189(INI)) (2021/C 371/08) (Dz.U.UE C z dnia 15 września 2021 r.) Parlament Europejski, - uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 194, - uwzględniając porozumienie paryskie, - …
Oczekuje się, że globalny rynek magazynowania energii będzie …
Z perspektywy Chin, na koniec 2021 r., pompowane magazyny energii stanowiły 86,3%, co oznacza spadek o 3% rok do roku i nadal dominują; udział zainstalowanej mocy …
Rocznik
Na przestrzeni 10 lat zużycie węgla kamiennego spadło o ok. 17 mln ton (-23%), wydobycie spadło o 24,9 mln ton (-34%), a import netto wzrósł o 10,7 mln ton (+733%). Szacunkowe zużycie węgla kamiennego energetycznego spadło w 2023 r. 16% (-8,3 mln ton) r/r, do ok. 45 mln ton.
Polskie indeksy dały zarobić. WIG od początku roku wzrósł o 17 …
Od początku br. indeksy WIG i WIG20 urosły odpowiednio o 17 proc. i 15 proc. przy czym w zasadzie całość wzrostu jest zasługą poprawy nastrojów w II kw. – wynika z raportu IPO Watch Europie.
Perspektywy / Otoczenie
Ustawa przewiduje zmianę sposobu rozliczania prosumentów energii odnawialnej poprzez zastąpienie dotychczasowego systemu opustowego, przewidującego …
Straty w magazynie energii – jak powstają?
Straty w zgromadzonej energii – procentowy ubytek energii elektrycznej przechowywanej w nieużywanym przez określony czas magazynie energii. Utracony wolumen energii można oczywiście w każdym momencie uzupełnić, jednak starty te mogą stanowić zaskoczenie dla użytkownika, który po naładowaniu akumulatora do poziomu np. 80% po …
Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii
7. podkreśla, że przejście na neutralną dla klimatu gospodarkę nie może zagrażać bezpieczeństwu dostaw lub dostępowi do energii; podkreśla rolę magazynowania, zwłaszcza …
Perspektywy / Otoczenie
Ustawa przewiduje zmianę sposobu rozliczania prosumentów energii odnawialnej poprzez zastąpienie dotychczasowego systemu opustowego, przewidującego możliwość magazynowania energii w sieci i zużycia jej w dowolnym innym momencie, systemem net billingu, który oznacza wycenę energii docelowo według wartości z godziny wytworzenia i godziny zużycia.
Raport o inflacji
Raport o inflacji – lipiec 2023 r. 2 Narodowy Bank Polski Raport o inflacji jest dokumentem przedstawiającym ocenę Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą przebiegu procesów makroekonomicznych wpływających na inflację. Przedstawiona w rozdziale 4 Raportu projekcja inflacji i PKB została opracowana w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych …
Magazynowanie energii elektrycznej i gospodarka wodorowa
Przedstawiono studium możliwości magazynowania energii z odnawialnych źródeł energii (O Ź E) w zasobnikach akumulatorowych i elektrowniach szczytowo-pompowych w Polsce. Omówiono tak ż e mo ...
Raport roczny EBC 2021
Podsumowanie minionego roku; Rok w liczbach; 1 Pandemia wciąż osłabia obiecujące perspektywy ożywienia gospodarczego. 1.1 Znaczne lecz nierównomierne ożywienie globalne po kryzysie; 1.2 Znaczne ożywienie w gospodarce strefy euro; 1.3 Środki polityki fiskalnej w okresie wyzwań; 1.4 Wpływ niejednorodnych czynników na wzrost inflacji; Ramka 1 Czynniki leżące u …
Analiza i ocena kosztów energii elektrycznej z różnych ...
Tabela 1.3 Możliwości magazynowania energii w polskich elektrowniach szczytowo-pompowych Tabela 3.4 Koszty współpracy elektrowni z systemem energetycznym w Niemczech, USD/MWh Tabela 4.1. Szkodliwe substancje związane z wytwarzaniem energii elektrycznej oraz ich skutki uwzględnione w projekcie ExternE Tabela 4.2. Podstawowe kroki metody ścieżki oddziaływań …
9,5 GW mocy magazynów energii elektrycznej na rynku mocy do …
Udział magazynów w aukcji głównej na rok 2028 wyniósł 15% zakontraktowanej mocy, podczas gdy w poprzednich latach nie przekraczał 7%. W tej samej aukcji kontrakty …
ANALIZA POTENCJAŁU WYTWÓRCZEGO FARMY …
stopień konwersji energii wiatru, niż klasyczne rozwiązania SRWT, których rzeczywisty współczynnik mocy C p znajduje się obecnie na poziomie zwykle od 45 do 50% [7]. Przykładowa symulacja koncepcji turbiny DRWT przedstawiona w artykule [14] wskazała na możliwość podniesienia współczynnika mocy o blisko 7% oraz generowanej mocy o ...
Branżowe Targi Baterii i Technologii Magazynowania …
Technologie magazynowania energii baterie (litowe, na bazie ołowiu, o przepływie redoks) inne technologie akumulatorowe; kondensatory (ultra) Wodór/Power-to-Gas (ogniwa paliwowe, elektrolizery, magazynowanie …
KE zatwierdziła polski program wsparcia magazynów energii o …
Program będzie wspierał wyłącznie nowo zainstalowane obiekty magazynowania o pojemności co najmniej 4 MWh. Wspierane obiekty będą podłączone do …
Podstawy produkowania, magazynowania i zużywania …
Kaloria, cal, z definicji jest jednostką energii, oznaczającą ile energii cieplnej potrzeba, aby podnieść temperaturę 1 grama wody o 1 stopień Celsjusza. W praktyce jednak dużo bardziej przydatne okazują się kilokalorie – …