Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Energia jądrowa: Czy elektrownia atomowa jest bezpieczna

Od lat przekonuje się nas, że atom jest bezpieczny. Tymczasem awaria w Japonii pokazała, że zabezpieczenia nigdy nie będą wystarczające, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zagrożeń wynikających z katastrof naturalnych, zawodnej techniki czy błędów ludzkich.

Wprowadzenie do energetyki jądrowej: Jak działają elektrownie …

1 · Zalety i wady energetyki jądrowej. Energetyka jądrowa ma wiele zalet, ale również wiąże się z pewnymi wyzwaniami i ryzykiem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Zalety. …

Dlaczego energia jądrowa to przyszłość każdego z nas?

Okazuje się, że energia jądrowa w znacznie szerszym zakresie oddziałuje na codzienność nas wszystkich. Tak naprawdę pozytywny wpływ można odczuć już na etapie …

Magazynowanie energii elektrycznej – Wikipedia, wolna …

Bez magazynów energii, takie źródła muszą być wspomagane przez elektrownie spalinowe lub jądrowe, które zaspokajają zapotrzebowanie, gdy odnawialne źródła produkują mniej energii. Rozważając zastosowanie różnych magazynów energii należy zwrócić uwagę na emisję gazów cieplarnianych związaną z ich wytwarzaniem i użytkowaniem [4] [5].

Energia jądrowa rozpala Szwecję. Czy ją zniszczy?

Odpowiadając na pytanie, czy energia jądrowa zniszczy Szwecję przypomnę jedynie przysłowie: Kto igra z ogniem może się poparzyć. Zielone światło dla ostatecznego składowiska Zgodnie z obietnicą socjaldemokratyczna ministra klimatu i środowiska Annika Strandhäll 27 stycznia 2022 przekazała decyzję rządu.

Czy ENERGIA JĄDROWA JEST ODNAWIALNA, czy nie?

Zastanawiasz się, czy energia jądrowa jest odnawialna, czy nie? Dobrze trafiłeś, bo w Green Ecologist wyjaśniamy wątpliwości, czy energię jądrową można uznać za odnawialną, czy nie, a także…

CZY POLSCE JEST POTRZEBNA ELEKTROWNIA JĄDROWA?

Plany budowy elektrowni jądrowej to jedno z przyjętych przez "Energetyka jądrowa jest najmniej bezpiecznym i najdroższym rodzajem energii" - alarmują Zieloni 2004, określający siebie jako "partia ludzi skupionych wokół haseł: ekologia, demokracja i tolerancja". ZASPOKOI ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ Z powodu szybkiego wzrostu zapotrzebowania na …

Elektrownia atomowa a jądrowa – podobieństwa i różnice

Elektrownia atomowa czy jądrowa – która nazwa jest poprawna? Elektrownia atomowa i jądrowa nie oznaczają tego samego. Jeśli chcesz mówić o elektrowni, w której pozyskuje się energię przez rozszczepienie atomu, używaj określenia elektrownia jądrowa. Elektrownia atomowa to także poprawne określenie, ale znacznie szersze i takie, które przy …

Elektrownie atomowe – czy są ekologiczne? I czy są bezpieczne?

Elektrownia jądrowa emituje do atmosfery znacznie mniej spalin niż konwencjonalna elektrownia węglowa, a także aż 273 razy mniej dwutlenku węgla. Tak naprawdę zresztą uwalniany jest on tylko podczas budowy elektrowni, a kiedy ta ostatnia już działa, energię pozyskuje się bez wydzielania CO2.

Kampania

Polski Komitet Energii Elektrycznej realizuje kampanię „Liczy się energia", której głównym celem jest zbudowanie świadomości odbiorców na temat racjonalnego zużycia energii elektrycznej oraz czynników kształtujących ceny energii. 34% badanych . zauważyło kampanię „Liczy się energia" 86% badanych . do oszczędzania motywuje wysokość rachunków za energię elektryczną ...

Czym jest energia jądrowa?

Elektrownia jądrowa – obiekt przemysłowo-energetyczny (elektrownia cieplna), wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu (uranu naturalnego lub nieco wzbogaconego w izotop U-235), w której ciepło konieczne do uzyskania pary, jest otrzymywane z reaktora jądrowego.

Energetyka jądrowa – najważniejsze informacje

Definicja energetyki jądrowej i jej historia Energetyka jądrowa to dziedzina, która zajmuje się wykorzystaniem reakcji jądrowych do produkcji energii elektrycznej. Polega ona na wykorzystaniu ciepła powstałego w wyniku reakcji jądrowych do wytwarzania pary wodnej, która jest następnie wykorzystywana do napędzania turbin parowych. Turbiny te produkują …

ENERGETYKA JĄDROWA NA ŚWIECIE I W POLSCE W 2022 …

Rok 2022 w energetyce jądrowej na świecie niczym specjalnym się nie wyróżniał, oddano do eksploatacji identyczną liczbę reaktorów jak w roku poprzednim, ale sumarycznie o większej …

Energia jądrowa – jak powstaje? Co się dzieje z …

Z jakich pierwiastków może powstać energia jądrowa? Z długiej listy ciężkich izotopów, odpowiednie warunki spełnia tylko kilka, w tym uran U-235 i pluton-239. Uran najczęściej wydobywa się spod ziemi, podobnie …

Energia jądrowa = „czysta" energia

Niestety w wyniku zaspokajania rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, dochodzi do gruntownych zmian klimatu, na co zwraca uwagę prof. dr hab. Szymon Malinowski w przedmowie do raportu „Energetyka Jądrowa dla Polski" przygotowanego pod egidą Instytutu Sobieskiego powołując się na Specjalny Raport IPCC dotyczący ograniczenia …

Energetyka jądrowa w Polsce. Jak i dlaczego?

Energetyka jądrowa nie jest jedynym rodzajem energii, który potrzebuje stabilnych ram prawnych i wsparcia. Dokładnie tego samego wymaga energia odnawialna czy konwencjonalna. Zresztą każde z tych źródeł już dzisiaj korzysta z dopłat, czy to w postaci pomocy publicznej dla OZE, czy rynku mocy, który wspiera źródła konwencjonalne ...

Czy energia jądrowa jest jedynym ratunkiem dla AI?

AI to technologia, której rozwój jest nieunikniony, ale jego przyszłość jest ściśle związana z dostępem do taniej i bezemisyjnej energii. Energia jądrowa jawi się więc jako rozwiązanie, które może zapewnić branży technologicznej niezbędną stabilność energetyczną w czasach, gdy coraz więcej państw rezygnuje z paliw kopalnych.

Energia jądrowa: czy jest odnawialna czy …

Ale zanim przejdziemy do pytania, czy jest ona odnawialna czy nieodnawialna, musimy zrozumieć, czym właściwie jest energia jądrowa. Energia jądrowa jest produkowana poprzez reakcje jądrowe, które zachodzą w jądrach …

Przyszłość energetyki jądrowej?

Jednak w związku z koniecznością odejścia od węgla w ostatnich dekadach energetyka jądrowa pojawia się także w debacie dotyczącej walki ze zmianami klimatu – jako niskoemisyjne źródło energii, które mogłoby wspomóc ten proces. W raportach IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change – Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) …

Czym jest energetyka jądrowa i jakie są jej aspekty ...

W przypadku elektrowni jądrowej produkcja prądu opiera się na napędzaniu turbin parą wodną, która powstała w wyniku ogrzania wody za pomocą rozszczepienia jądra …

Jak działa elektrownia atomowa i czy jest ekologiczna? Fakty

Jak działa elektrownia atomowa i czy jest ekologiczna? Fakty i mity o energii z atomu . Pierwszy blok polskiej elektrowni atomowej może zacząć pracę jeszcze przed 2035 rokiem. Rząd planuje, że energetyka jądrowa w powiązaniu z odnawialnymi źródłami energii, zapewni Polsce stabilne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródło prądu. Wokół …

Energetyka jądrowa w Polsce i na świecie | EY

W jaki sposób elektrownia jądrowa wytwarza energię? Jak wygląda budowa reaktora jądrowego i jak powstaje energia jądrowa. Odpowiedzi w artykule, w którym podejmujemy temat szans i …

Czy pierwsza polska elektrownia jądrowa będzie na czas?

Sprawdzamy, co udało się ustalić na spotkaniu pomiędzy MKiŚ a Westinghouse. Jakie stanowisko Polski przekazała Paulina Hennig-Kloska? Czy elektrownia jądrowa będzie na czas? Sprawdź już teraz!

Reaktory jądrowe jako napęd okrętów

Samoloty oraz pociągi o napędzie jądrowym pobudzały wyobraźnię konstruktorów, szczególnie w latach 50. XX wieku, gdy uruchomiono pierwsze elektrownie jądrowe. Niestety tych pomysłów nigdy nie udało się zrealizować. Okazało się jednak, że energia jądrowa może mieć zastosowanie do napędzania potężnych statków i okrętów podwodnych, które muszą znajdować się na …

Skąd bierze się energia jądrowa?

Energia z atomu balansuje na granicy największych oczekiwań i obaw społeczeństwa. Z jednej strony oferuje czystą energię i uwalnia od zależności od paliw kopalnych. Jednak w tym samym momencie widzimy obrazki katastrofy w Japonii czy Czarnobylu. Co takiego dzieje się w sercu elektrowni ...

Polska elektrownia jądrowa czy może zielona energia?

Zwolennicy ener­ge­ty­ki jądro­wej nie mogą się docze­kać, kie­dy pol­ski atom ruszy z kopy­ta. Przeciwnicy nie­wie­le mówią, ponie­waż praw­do­po­dob­nie nie wie­rzą, by ato­mo­wy pro­jekt rze­czy­wi­ście się zmaterializował. Polska elektrownia jądrowa . Pierwszy blok jądro­wy ma mieć moc 1–1,6 GW. To ...

Energia jądrowa: Czy elektrownia atomowa jest bezpieczna

Energia jądrowa: Czy elektrownia atomowa jest bezpieczna Jeżeli nasze wnuki mają mieć prąd w gniazdku elektrycznym, to podstawowym źródłem energii nie mogą być elektrownie wiatrowe – twierdzi fizyk . Publikacja: 21.03.2011 21:00. Jacek Jagielski. Foto: Rzeczpospolita Red. Reklama Jest wiele przyczyn, dla których awaria elektrowni w Fukushimie …

Czy mamy powody, by obawiać się energetyki jądrowej?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy elektrownie jądrowe są bezpieczne oraz, czy warto w nie inwestować. Artykuły; Kontakt; Akumulatory (8) Czysta energia (42) Start; Artykuły; Czysta energia; Czy mamy powody, by obawiać się energetyki jądrowej? Czy mamy powody, by obawiać się energetyki jądrowej? Dyskusja na temat najlepszych źródeł produkcji energii elektrycznej …

Elektrownia jądrowa się opóźnia, węglowe skończą pracę. Czy w …

Elektrownia jądrowa się opóźnia, węglowe skończą pracę. Czy w Polsce zabraknie prądu? przez Kamila Wajszczuk 13 maja 2024. przez Kamila Wajszczuk 13 maja 2024. Sieci elektroenergetyczne. Termin oddania do użytku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej się oddala. Tymczasem w latach trzydziestych przestanie pracować największy polski dostawca …

Elektrownia jądrowa czy elektrownia atomowa?

Elektrownie wykorzystujące do produkcji energii elektrycznej uran to siłownie atomowe czy jądrowe? Czy energia jądrowa różni się czymś od atomowej? Potocznie określeń „jądrowa" i „atomowa" używamy wymiennie, dla większości z nas to synonimy. Okazuje się, że przymiotniki „jądrowy" i „atomowy" zawierają pewne różnice znaczeniowe, dla niektórych dość …

Energetyka jądrowa

Energia jądrowa jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych. W elektrowniach tych paliwo jądrowe, takie jak uran lub pluton, jest umieszczane w reaktorze jądrowym. W reaktorze …

Ile energii produkuje elektrownia atomowa?

Energia jądrowa jest czystym źródłem energii, która nie emituje gazów cieplarnianych do atmosfery, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii takich jak węgiel czy gaz. Wprowadzenie większej ilości energii jądrowej mogłoby więc przyczynić się do poprawy stanu środowiska i ograniczenia negatywnego wpływu na klimat.

Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?

Czy to jednak oznacza, że elektrownia jądrowa w Polsce powstanie na czas? Patrząc na historie projektów na Świecie, opóźnienia, problemy, wzrost kosztów, a przede wszystkim historię elektrowni jądrowej w …

Energetyka jądrowa

Przedstawia zakres i strukturę organizacji działań, jakie należy podjąć, aby wdrożyć energetykę jądrową, zapewnić bezpieczną i efektywną eksploatację obiektów energetyki jądrowej, ich …

Energia jądrowa wczoraj i dziś

Energia jądrowa odgrywała i nadal odgrywa istotną rolę w naszym społeczeństwie. Z dobrym zrozumieniem historii i rozwoju energii jądrowej, możemy lepiej docenić jej znaczenie dla naszej energetyki i przyszłości. W tym artykule przedstawimy skrótową historię energii jądrowej oraz jej współczesne zastosowanie. Odkryjmy razem, jak energia jądrowa …

Energetyka jądrowa w Polsce. Czy w Polsce powstanie elektrownia atomowa?

Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu energetyka jądrowa stanowiła podstawę, jeżeli chodzi o inwestycje w bardziej ekologiczne rozwiązania dla pozyskiwania energii. Energię pochodzącą z rozszczepiania jąder pierwiastków ciężkich (głównie uranu 235) uzyskuje się bowiem bez emitowania do atmosfery dwutlenku węgla, a przemyślany sposób …