Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku

Art. 3 pkt 13a pr. ener. – „odbiorca końcowy" to odbiorca dokonujący zakupu paliw lub energii na własny użytek; do własnego użytku nie zalicza się energii elektrycznej zakupionej w celu jej magazynowania lub zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej oraz paliw gazowych zakupionych w celu ich zużycia na …

Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym

9 lutego 2022 roku ogłoszone zostało przełomowe osiągnięcie naukowców i inżynierów w dziedzinie syntezy jądrowej. Badania nad energetyką termojądrową prowadzone są w Europie …

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Na rysunku 8. przedstawiono udział krajów Unii Europejskiej w łącznej mocy instalacji magazynowania energii, która wynosi obecnie ok. 145 GW, jak widać w stosunku do swojego potencjału energetycznego Polska nie wykorzystuje możliwości magazynowania energii w stosunku w jakim to powinno następować, co stanowi duży potencjał do ...

Miks energetyczny. Magazynowanie energii i energetyka jądrowa ...

Magazynowanie energii i energetyka jądrowa – konkurencja czy synergia? Streszczenie: W artykule przedstawiono syntetyczne informacje na temat miksu energetycznego w obszarze …

Padł rekord energetyczny dla syntezy jądrowej. "To jest ...

W reakcjach syntezy jądrowej uwolniono 59 megadżuli energii w postaci ciepła podczas pięciosekundowej fazy wyładowania plazmy. Wyrażając to w jednostkach mocy (energia na jednostkę czasu ...

SYNTEZA JĄDROWA DLA POTRZEB ENERGETYKI. STAN …

Jest kilka istotnych powodów, dla których uzyskiwanie energii z syntezy jąder ma przewagę nad uzyskiwaniem energii z rozszczepienia jąder. Z samej istoty procesów fizycznych …

Padł rekord energetyczny dla syntezy jądrowej. Wśród …

Naukowcy z europejskiego konsorcjum EUROfusion, w którym uczestniczą także Polacy, wytworzyli stabilną plazmę, uzyskując 59 megadżuli energii w największym na świecie obiekcie syntezy jądrowej - tokamaku JET w W. Brytanii. O ważnym kroku ku praktycznemu wykorzystaniu syntezy jądrowej poinformowały w środę jednostki uczestniczące w badaniach.

Fuzja czyli synteza jądrowa – as w rękawie energetyki?

Zapotrzebowanie naszego społeczeństwa na energię ciągle rośnie, podczas gdy zasoby złóż kopalnych - będących jeszcze wciąż głównym źródłem energii – kurczą się. Chris Warrick z European Fusion Development Agreement wyjaśnia, dlaczego badania nad syntezą …

Wprowadzenie do energii wewnętrznej: kluczowa koncepcja w …

Energia Jądrowa: Jest to energia uwalniana podczas reakcji jądrowych, zarówno w procesie rozszczepienia, jak i syntezy jądrowej. Wpływ energii wewnętrznej na Środowisko. Energia wewnętrzna odgrywa kluczową rolę we wszystkich procesach zachodzących we wszechświecie. Jej zrozumienie jest niezbędne nie tylko w fizyce, ale także w ...

Czy będziemy mieć czystą energię? Naukowcy ...

Europejscy naukowcy twierdzą, że dokonali wielkiego przełomu w opracowaniu sposobu pozyskania energii z syntezy jądrowej — procesu energetycznego napędzającego gwiazdy. Laboratorium JET z siedzibą w Wielkiej Brytanii pobiło swój własny rekord świata pod względem ilości energii, którą uzyskano, ściskając ze sobą dwa izotopy wodoru. Udany …

KONCEPCJA POJAZDU NAPĘDZANEGO ENERGIĄ SŁONECZNĄ

Koncepcja pojazdu napędzanego energią słoneczną 13 Aktualnie na świecie samochody solarne dominują wśród pojazdów przeznaczo- nych do udziału w zawodach tego typu pojazdów, np.: World Solar Challange, American Solar Challange czy też Sasol Solar Challange. Zawody te stymulują dalece posunięty rozwój motoryzacji w kierunku syntezy z przemysłem fotowol …

Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym

Magazyny energii szczytowo-pompowe (ESP) to funkcjonująca w Polsce od lat technologia wielkoskalowego magazynowania energii elektrycznej. Dokonuje się w nich zamiana energii elektrycznej w potencjalną energię grawitacyjną wody. Ich użytkowanie polega na wpompowaniu wody ze zbiornika dolnego do górnego w czasie, gdy produkcja prądu jest większa niż …

Energia jądrowa: korzyści i zagrożenia dla środowiska i zdrowia

Zalety i wady energetyki jądrowej Zaleta. Pomimo negatywnego postrzegania energii jądrowej, to źródło energii ma szereg znaczących zalet: Niska emisja gazów cieplarnianych lub jej brak: Jedną z głównych zalet energii jądrowej w porównaniu z paliwami kopalnymi jest to, że w procesie rozszczepienia nie powstaje dwutlenek węgla ani inne gazy …

Rekordowe wyniki eksperymentów z syntezą jądrową w …

Naukowcy zrzeszeni w konsorcjum EUROfusion, w tym badacze z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie, uzyskali rekordowe 59 megadżuli energii z syntezy jądrowej w tokamaku Joint European Torus (JET) w Wielkiej Brytanii. Badania te są istotnym krokiem w kierunku opanowania fuzji jądrowej jako bezpiecznego, taniego i …

Synteza termojądrowa zrewolucjonizuje energetykę. Ten

Naukowcy pokonali najważniejszą barierą syntezy jądrowej:wytworzenia energii o większej mocy, niż była niezbędna do przeprowadzenia eksperymentu.

Bezpieczna energia syntezy termojądrowej coraz bliżej

Synteza jądrowa, nazywana także fuzją jądrową to proces, w którym jądra atomowe zderzają się ze sobą ulegając syntezie i uwalniając przy tym energię w postaci …

Opanowanie syntezy termojądrowej

Niewielka ilość utraconej masy (m) pomnożona przez kwadrat prędkości światła (c²) skutkuje bardzo dużą wartością energii powstałej w wyniku reakcji syntezy jądrowej (E). Wydajność energetyczna reakcji syntezy termojądrowej przewyższa wszystkie źródła energii, jakie znamy. Nic dziwnego, że opanowanie jej przebiegu stanowi ...

Kontrolowana synteza termojądrowa – Wikipedia, wolna …

Główną motywacją kontrolowania syntezy termojądrowej jest wykorzystanie jej jako źródła energii. Obecnie (luty 2024), ludzkość potrafi wywoływać reakcję termojądrową w bombach …

Miks energetyczny. Magazynowanie energii i energetyka jądrowa ...

W artykule przedstawiono syntetyczne informacje na temat miksu energetycznego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej dla przykładowych 20 krajów …

Wynalezienie i historia wykorzystania broni jądrowej

Zasadnicza część energii takiej bomby pochodzi z zainicjowanej klasyczną bombą jądrową reakcji syntezy pierwiastków lekkich. Początkowo w bombach wodorowych stosowano pierwiastkowy deuter i tryt. Jednak dość krótki okres półtrwania trytu wynoszący 12,26 roku powodował, że bomba taka nie nadawała się do przechowywania zbyt długo, gdyż traciła na mocy. Problem …

W miejsce elektrowni jądrowej

Dawny teren elektrowni jądrowej Brokdorf, zlokalizowany nad rzeką Elbą, ma zostać przekształcony w innowacyjne centrum magazynowania energii. Obiekt, który przestał funkcjonować w 2021 roku, zostanie zastąpiony instalacją składającą się początkowo z 100 MW, a docelowo z 800 MW mocy/1600 MWh pojemności .

Rekord energetyczny z syntezy jądrowej. Udział w …

Osiągnięcie to przewyższa poprzedni rekord energii z syntezy jądrowej (z 1997 roku), który wynosił 21,7 megadżuli. Nowy sukces osiągnięto w trakcie kampanii eksperymentalnej konsorcjum EUROfusion, mającej na celu …

Technologie magazynowania energii

Zmiany klimatu stanowią dzisiaj jedno z ważnych wyzwań dla świata technologii i biznesu. Kiedy świat zaczyna w większym stopniu korzystać z zielonej energii, pilne stają się bilansowanie sieci elektroenergetycznych i rozwijanie technologii magazynowania energii.

Synteza jądrowa – jesteśmy krok bliżej prawdziwej rewolucji energetycznej

Praca nie została jeszcze zrecenzowana, ale początkowa analiza wskazuje na ośmiokrotną poprawę w porównaniu z ostatnią rundą eksperymentów. To znacznie nas przybliża do celu, jakim jest zapłon syntezy jądrowej. Plany na kolejne eksperymenty są już w przygotowaniu i mają się odbyć w nadchodzących miesiącach.

Energetyka jądrowa: Kontrowersje, zalety i ryzyka

Energetyka jądrowa opiera się na wykorzystaniu energii jądra atomowego, czyli reakcji rozszczepienia lub syntezy jąder atomowych. Proces ten jest wykorzystywany w elektrowniach jądrowych, gdzie kontrolowane rozszczepienie atomów uranu lub plutonu generuje ciepło, które jest następnie przekształcane w energię elektryczną. Obecnie około 11% …

KONCEPCJA ELEKTROWNI TERMOJĄDROWEJ FUSION …

W 2005 roku EFDA opracowała cztery koncepcje elektrowni termojądrowych nazwa-nych od PPCS A do PPCS D (Power Plant Conceptual Study). Poszczególne modele różnią się przede …

Rola magazynowania energii w integracji OZE z systemem …

Koncepcja generacji rozproszonej w latach 90. sprawiła, że wiele nowych projektów tego typu elektrowni zaniechano i wzrosło zainteresowanie innymi formami magazynowania energii, ale w ostatnich latach w niektórych krajach (Niemcy, USA) wraca się do pomysłów budowy elektrowni pompowych. Także w Polsce Towarzystwo Elektrowni Wodnych przypomina o możliwości …

Magazynowanie energii elektrycznej i gospodarka wodorowa (Storage …

S ł owa kluczowe: technologie magazynowania energii, wielkie systemowe zasobniki energii, zasobniki energii w transporcie, wodór i gospodarka wodorowa, ogniwa paliwowe.

Przełom w syntezie jądrowej? Badacze blisko uzyskania dodatniego ...

Naukowcy z National Ignition Facility korzystając z gigantycznego systemu laserowego stanęli u progu przełomu w kontrolowaniu reakcji termojądrowych. W niedawnych eksperymentach uczonym udało się odzyskać około 70 proc. energii użytej do zainicjowania reakcji syntezy jądrowej, tej samej, która zasila Słońce. Osiągnięcie badaczy jest bardzo blisko …

"Wykorzystanie energii jądrowej: Praktyczne …

Wykorzystanie energii jądrowej w niewyobrażalny wcześniej sposób kształtuje naszą przyszłość. Nie tylko wspomaga rozwój technologii w podejściu do zasobów energetycznych, takich jak mikroreaktory jądrowe, ale …

Nowy, potężny magnes utoruje drogę do pozyskiwania energii z syntezy ...

Opracowanie nowego magnesu jest postrzegane jako pokonanie największej przeszkody technologicznej w osiągnięciu tego celu. Jego pomyślne działanie otwiera teraz drzwi do zbudowania pierwszego na świecie urządzenia do syntezy jądrowej, które może wytwarzać więcej energii niż zużywa. Magnes trafi do reaktora SPARC, który ma zostać ...

Przeczytaj

Jeżeli reakcja syntezy ma być wykorzystywana w celu wytwarzania energii, musi przebiegać w sposób kontrolowany. Kontrolowana synteza jądrowa polega na zainicjowaniu reakcji i podtrzymywaniu warunków reakcji na tyle długo, aby było możliwe wykorzystanie wydzielanej energii. Powstająca plazma musi być uwięziona w taki sposób, aby nie spowodowała …

System CAES, czyli magazynowanie energii za pomocą

Naukowcy z AGH w Krakowie stworzyli mikrosystem magazynowania sprężonego powietrza. Instalacja nadaje się zarówno do użytku w budynkach mieszkalnych jak i w przemyśle, gdzie dostępne jest dodatkowe niskotemperaturowe ciepło odpadowe. Działanie nowatorskiego systemu przybliżamy poniżej. Jak działa magazyn CAES? Technologia CAES …

Plusy i minusy energii jądrowej | IWOFR

Potężne źródło energii. Stany Zjednoczone produkują najwięcej energii jądrowej – nieco poniżej 805 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej w 2017 roku – co wystarcza do zasilenia 73 milionów domów. Komercyjne elektrownie jądrowe dostarczają około 20% krajowej energii elektrycznej każdego roku od 1990 roku. W 30 stanach ...

Fuzja jądrowa – źródło energii przyszłości?

Cena pozyskiwania energii z reakcji syntezy jądrowej jest jednak bardzo wysoka. Początkowo planowano, że koszt projektu ITER wyniesie ok. 5 mld dolarów, natomiast obecnie jego kierownictwo mówi o ok. 22 miliardach. Tymczasem Departament Energii USA oszacował całkowity koszt na aż 65 mld.

Magazyny energii – rozwiązania dla przemysłu | MM Magazyn …

Magazyny energii umożliwiają gromadzenie energii w różnych postaciach, co pozwala na efektywne zarządzanie nią i wykorzystanie jej w zależności od potrzeb.Technologie magazynowania energii dzielą się na metody bezpośrednie (magazynujące energię elektryczną) i pośrednie (wykorzystujące zmianę formy energii z elektrycznej na inną, np. chemiczną lub …