Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Rekordowy import węgla do Polski! Skąd sprowadzamy …

Bezpieczeństwo polskiego systemu energetycznego z roku na rok pogarsza się. W 2022 r. odnotowano najniższą od ponad dekady moc JWCD (jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych) i największe ubytki mocy, co przełożyło się na najniższą od 7 lat rezerwę mocy – 1,4 GW (ok. 6%). Uzależnienie Polski od importu energii rośnie i w ...

Krajowy System Elektroenergetyczny

Krajowa Dyspozycja Mocy rozporządza symulatorem polskiego systemu energetycznego, na którym szkoli się dyspozytorów w reagowaniu na awarie różnego typu. Sieć elektroenergetyczna; Lista elektrowni w Polsce; Zestawienie danych ilościowych dotyczących funkcjonowania KSE w 2015 roku. pse.pl. [dostęp 2016-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-10)]. …

Szyty na miarę system zaopatrzenia budynków w energię

W skład systemu wchodzi także pompa ciepła zasilana energią elektryczną i produkująca ciepło, które trafia do magazynu, tak jak ciepło z kogeneracji. Co więcej, pompa ciepła i ciepło z kogeneracji mogą wspomagać lub zastępować ciepło pochodzące z sieci ciepłowniczej. Rys. Kompleksowy system zaopatrzenia budynków w energię

Transformacja energetyczna

Owszem, jest to jeden ze sposobów, w jaki można sobie radzić z zapewnieniem stabilnego działania systemu energetycznego. Ale… no właśnie, potrzebujemy nie tyle stabilnych źródeł energii, co stabilnego systemu energetycznego. A jeszcze precyzyjniej – systemu energetycznego, który zapewni nam dostawy energii zgodne z zapotrzebowaniem.

Załamanie całego systemu na Bałkanach. "Wybuchła panika"

Przyczyną zawalenia się systemu energetycznego na Bałkanach była awaria w czarnogórskim systemie przesyłu energii. Bośnia i Hercegowina, Albania, Chorwacja, Grecja, Czarnogóra i część ...

Bezpieczeństwo energetyczne

Podstawa systemu energetycznego Zaangażowanie jednostek wytwórczych w Krajowym Systemie Energetycznym (KSE) zależy od popytu na energię, który waha się w ciągu doby i zmienia sezonowo. Operator Systemu Przesyłowego wydaje jednostkom wytwórczym dyspozycje pracy lub postoju zgodnie z zasadą angażowania w pierwszej kolejności jednostek o jak …

Krajowy system elektroenergetyczny

Krajowy System Elektroenergetyczny tworzą trzy podsystemy odpowiadające za poszczególne zadania. Wytwarzanie energii elektrycznej – produkcja energii przez źródła …

Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków

Podstawa prawna. Ustawa z 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 23 lutego 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania …

Systemowe spojrzenie na energetykę. Przedmiot polityki …

Według Durlika [11] w działaniu każdego systemu produkcyjnego (w tym energetycznego) można wyróżnić następujące najważniejsze części składowe: wejście, proces wewnątrz systemowego …

Koszty kwalifikowane w Programie "Czyste Powietrze"

Zakup i montaż materiałów instalacyjnych i urządzeń wchodzących w skład instalacji centralnego ogrzewania (w tym kolektorów słonecznych będących elementem hybrydowego systemu ogrzewania z nowym źródłem ciepła), wykonanie równoważenia hydraulicznego instalacji grzewczej;

Informacje o systemie

Powszechność dostępu i korzystanie z zalet energii elektrycznej wymaga sprawnego działania rozbudowanego układu urządzeń do jej wytwarzania, przesyłania i rozdziału. Energia …

Krajowy System Elektroenergetyczny

Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) – funkcjonujący w Polsce zbiór urządzeń przeznaczonych do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii …

Stabilna praca krajowego systemu …

Mamy realny wkład w tworzenie wartości dodanej, miejsc pracy, dochodów ludności oraz w rozwój regionów. Aby zapewnić bezpieczną przyszłość i stabilną pracę KSE oraz optymalizować koszty energii ponoszone przez odbiorców …

Szczegółowe warunki funkcjonowania systemu …

swobodne bilansowanie - bilansowanie krajowego systemu elektroenergetycznego z wykorzystaniem dostępnych w danym okresie zakresów mocy określonych w ofertach zintegrowanego procesu grafikowania o najbardziej konkurencyjnych cenach za energię bilansującą, wymiany energii bilansującej na europejskich platformach …

Czy społeczności energetyczne uratują Polskę przed kryzysem?

Społeczności energetyczne takie jak klastry czy spółdzielnie są szansą dla Polski na rozwiązanie kryzysu energetycznego. W czasie tzw. boomu prosumenckiego operatorzy systemu dystrybucyjnego (OSD) narzekali na to, że gwałtowny przyrost nowych „przydomowych" jednostek wytwórczych OZE obciąża sieć.

Energetyka rozproszona jako element polskiej transformacji …

nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego, który zapewni stabilność dostaw energii do przemy-słu oraz odbiorców indywidualnych, po cenie akcep-towalnej przez społeczeństwo. To przekłada się na wiele różnych wyzwań dla gospodarki i obywateli. Aby transformacja się udała, musi być przede wszyst-kim sprawiedliwa. Do jej ...

System elektroenergetyczny – Bezel – Bezpieczeństwo Elektryczne

Struktura organizacyjno – własnościowa określa wzajemne powiązania organizacyjne i stosunki własnościowe elementów wchodzących w skład systemu elektroenergetycznego. Są to powiązania elektrowni z odbiorcami energii elektrycznej za pomocą sieci przesyłowych, sieci rozdzielczych i stacji transformatorowych wiążących te sieci oraz …

o zmianie ustawy – Prawo energetyczne.

„3b. W przypadku wyznaczenia przedsiębiorstwa energetycznego operatorem systemu przesyłowego gazowego na sieci przesyłowej gazowej wchodzącej w skład systemu przesyłowego, który w dniu 3 września 2009 r. należał do przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo, na okres dłuższy niż

Narzędzie edukacyjne o wysokim potencjale. O ...

Narzędzie edukacyjne o wysokim potencjale. O Symulatorze Polskiego Systemu Energetycznego podczas konferencji NCBR. 12.04.2024. 12 kwietnia br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podczas konferencji dla przedstawicieli rządu, decydentów, ekspertów branży energetycznej oraz dziennikarzy zaprezentowało narzędzie edukacyjne – Symulator Polskiego …

Skąd Chorwacja Ma Prąd • Codzienny Ekspert

To kroki mające na celu zapewnienie efektywności i elastyczności systemu energetycznego kraju. Jak Chorwacja dba o zrównoważony rozwój? Chorwacja konsekwentnie dąży do zrównoważonego rozwoju, nie tylko poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii, ale także przez promowanie efektywności energetycznej i redukcję emisji. Programy edukacyjne i …

Przyłączenie do krajowego systemu energetycznego

Farma wiatrowa przyłączana jest do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego poprzez infrastrukturę przyłączeniową zewnętrzną, która zlokalizowana jest poza terenem farmy i może stanowić odrębne przedsięwzięcie inwestycyjne. • infrastruktura przyłączeniowa zewnętrzna składa się na ogół z kabla podziemnego lub linii napowietrznej (nierzadko …

Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym

W skład źródeł wytwórczych krajowego systemu energetycznego wchodzi wiele jednostek, takich jak elektrownie węglowe, elektrownie gazowe oraz wszelkiego rodzaju źródła energii odnawialnej, czyli elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne oraz wiatrowe.

"Rozkładając system elektroenergetyczny: jak …

System elektroenergetyczny to ogromna i skomplikowana infrastruktura, która po cichu pracuje na rzecz dostarczenia energii do naszych gniazdek. Poznajmy bliżej ten niezwykle istotny element polskiej infrastruktury …

Nowy skład Komisji, czyli atom w Polsce – mamy problem

Polsce może być coraz trudniej uzgadniać z Brukselą szyte na miarę mechanizmy wsparcia dla budowy nowych elektrowni jądrowych - pisze Maciej Burny z Enerxperience w gościnnym wpisie o nowym składzie Komisji Europejskiej. Jest nowy skład Komisji Europejskiej Po tygodniach trudnych negocjacji, szefowa Komisji Europejskiej, Ursula …

Istota bezpieczeństwa energetycznego i jego zagrożenia

bezpieczeństwa energetycznego ważne jest podejmowanie współpracy międzynarodowej. Słowa kluczowe: bezpieczeństwo energetyczne, zagrożenia, surowce energetyczne, polityka, infrastruktura Wstęp Wraz z postępem rozwoju cywilizacyjnego i pędem gospodarki zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego stało się istotnym elementem systemu ...

System elektroenergetyczny – Wikipedia, wolna encyklopedia

System elektroenergetyczny – zbiór urządzeń przeznaczonych do wytwarzania, przesyłu, rozdziału i użytkowania energii elektrycznej, połączonych ze sobą w system umożliwiający realizację dostaw energii elektrycznej .

Polityka Energetyczna Polski – perspektywy rozwoju sektora …

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało dokument strategiczny „Polityka Energetyczna Polski do 2040 r." wyznaczający kierunki rozwoju sektora paliwowo-energetycznego [1]. Dokument stanowi wizję transformacji energetycznej w naszym kraju – wskazuje technologie służące budowie nisko- i zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz …

DOKTRYNA ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM ENERGETYCZNYM …

Doktryna zarządzania bezpieczeństwem energetycznym Strona 5 z 14 Rozdział I Definicje i składniki bezpieczeństwa energetycznego 1. Bezpieczeństwo energetyczne to zdolność do zaspokojenia w warunkach rynkowych popytu na paliwa i energię pod względem ilościowym i jakościowym, po cenie wynikającej z równowagi popytu i podaży, przy zachowaniu warunków …

Changing course: Poland''s energy in 2023

Oddanie bezpieczeństwa energetycznego Polski w ręce importowanego LNG samo w sobie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Polski apetyt na gaz był napędzany głównie obawami o zbilansowanie systemu elektroenergetycznego. Jednak dane z 2023 r. pokazują, że polski system elektroenergetyczny może już podołać wysokim udziałom energii ...

Struktura energetyki w Polsce

Operator Systemu Przesyłowego . Wytwórcy energii . Stowarzyszenia . Inne . Energetyka w Polsce. Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) Nazwą „KSE" określamy cała infrastrukturę przeznaczoną do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej. Jest ona połączona w system, dzięki czemu KSE zapewnia ciągłą realizację …

Co to jest bilans energetyczny?

Definicja bilansu energetycznego. Bilans energetyczny to pojęcie, które odnosi się do stosunku między ilością energii dostarczaną do systemu a ilością energii zużywaną przez ten system. Jest to kluczowy parametr w energetyce, który pozwala na ocenę efektywności energetycznej. Składniki bilansu energetycznego. W skład bilansu energetycznego wchodzą: …

Blackout na Bałkanach. Duża awaria systemu energetycznego w …

Blackout na Bałkanach. Duża awaria systemu energetycznego w kilku krajach - RMF24.pl - Albania, Chorwacja, Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina - te kraje zmagają się z brakiem dostępu do ...

System elektroenergetyczny – Bezel – Bezpieczeństwo Elektryczne

Główne elementy systemu elektroenergetycznego (elektrownie i sieci elektroenergetyczne), tworzą układ funkcjonalnych połączeń, współpracujące na ściśle …

SYSTEMY ENERGETYCZNE Podstawy energetyki

Wyróżniamy różne rodzaje energii: kinetyczną, sprężystości, cieplną, jądrową. Przykładowe formy energii: . energia mechaniczna: - kinetyczna, - potencjalna . energia cieplna, . energia …

Parametry opisujące jakość energii elektrycznej | elektro

Wraz ze wzrostem stopnia rozproszenia i wahań w produkcji energii instalacje wchodzące w skład systemu energetycznego muszą być zintegrowane w ramach jednej inteligentnej sieci energetycznej. WAGO oferuje rozwiązania, które wspierają ten proces zarówno wśród wytwórców, dostawców, jak i odbiorców energii. Streszczenie W artykule przedstawiono …

Skład morfologiczny odpadów komunalnych, a możliwości ich ...

Skład morfologiczny odpadów kom unalnych, a możliwości ich energetycznego zagospodarowania Morphological composition of municipal waste and the possibility