Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Odnawialne źródła energii, czyli czym jest energia pierwotna?

Energia pierwotna – czym jest? Pod pojęciem energii pierwotnej ukrywa się nic innego, jak energia, którą pozyskuje się bezpośrednio ze wszystkich możliwych zasobów naturalnych. Co istotne, zarówno naturalnych odnawialnych, jak i nieodnawialnych. Dodatkowo energia pierwotna określa również ilość energii potrzebnej do pokrycia zapotrzebowania na …

Energia pierwotna, końcowa, użytkowa

Nieodnawialna energia pierwotna (EP) jest najważniejsza z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa (podanych w warunkach technicznych). To energia zawarta w pierwotnych nośnikach energii, takich jak węgiel kamienny, gaz ziemny czy ropa naftowa. W zapotrzebowaniu na energię pierwotną uwzględnione są straty przy wytwarzaniu i przesyle …

Materialy_do_egzaminu_studia_doktoranckie_2012-2013

Zasady termodynamiki w układach biologicznych. Zagadnienia termodynamiki nierównowagowej: stan stacjonarny, procesy sprz ęŜone, dyssypacja energii, procesy transportu ładunków …

Energia pierwotna

Ponadto, energia pierwotna obejmuje także wykorzystanie źródeł odnawialnych, takich jak energia wody, wiatru, słońca oraz geotermalna, które można przekształcić na energię elektryczną, ciepło lub chłód, a także energia uzyskiwana z biomasy, Podstawa prawna. Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz.U.2021.2166 t.j.) Inne Pojęcia. GWP - …

Energia i enzymy | Biologia | Nauki przyrodnicze | Khan Academy

Być może słyszałeś o ATP jako o "walucie energetycznej" komórki. Ale co to właściwie oznacza? Dowiedz się więcej o tym, jak ATP przechowuje energię oraz jak jego rozpad (hydroliza) …

Obliczanie emisji gazów cieplarniacych GHG w układach

2.1 Energia pierwotna (PE) oznacza energię odnawialnych lub kopalnych paliw, które nie zostały poddane żadnym procesom konwersji lub transformacji. Energia ta może zostać poddana procesom konwersji i przekazana do użytkowników jako Energia Końcowa w postaci elektryczności lub ciepła. PE zazwyczaj uwzględnia

STRUKTURA I FUNKCJA MAKROCZĄSTECZEK BIOLOGICZNYCH …

STRUKTURA I FUNKCJA MAKROCZĄSTECZEK BIOLOGICZNYCH IV semestr „Zastosowania fizyki w biologii i medycynie" 30h W + 30h Ćw 1. Fizyczne podstawy struktur makrocząsteczek oraz oddziaływań wewnątrz- i między- cząsteczkowych (2 wykłady) - energia cząsteczki; przybliżenie pola siłowego dla dużych biomolekuł-parametry termodynamiczne układu …

energia pierwotna | Publikacje | GUS

Energochłonność pierwotna obniżała się w tym okresie średnio o 2,8% rocznie, a energochłonność finalna o 2,2%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w transporcie (o 2,3%). Tagi . efektywność wykorzystania energii; energia; energia pierwotna; energia pochodna; zużycie energii; 16.12.2021. Energia ze źródeł odnawialnych w …

Wykład monograficzny

Wykład monograficzny - Oddziaływania międzycząsteczkowe w układach bionieorganicznych #13.3.0917 Sylabusy - Centrum Informatyczne UG Dział Kształcenia Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Nazwa przedmiotu Wykład monograficzny - Oddziaływania międzycząsteczkowe w układach bionieorganicznych …

Fizyka procesów transportu w układach biologicznych

1. Podstawowe pojecia: siła, energia, temperatura i ciepło, teoria kinetyczno-molekularna, fazy materii, ciecze, własnosci fizyczne wody, napięcie powierzchniowe, lepkość, ciecze …

Fizyka

termodynamiki w układach biologicznych. Entalpia swobodna Gibbs''a w komórce. G = H – TS. W warunkach reakcji biologicznej zakres temperatury jest bardzo ograniczony. W temperaturach niskich reakcje katalizowane przez enzymy przebiegają bardzo wolno, lub wcale. Przebieg reakcji przyspiesza wraz z temperaturą, ale zostaje całkowicie ...

Fizyka z elementami biofizyki

Newtona, pracę i energię, zasady zachowania. Układy nieinercjalne i siły bezwładności (przeciążenie i nieważkość), siły w ruchu po okręgu, drgania, ruch falowy, zastosowanie …

Energia pierwotna budynku: obliczanie rocznego …

Energia pierwotna budynku, wraz z wskaźnikiem energii pierwotnej, umożliwiają dokładne analizowanie kosztów eksploatacyjnych i wpływu na środowisko. Różne czynniki, takie jak charakterystyka budynku czy izolacja termiczna, wpływają na roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji. Współczynnik przenikania ciepła jest …

To są prawa termodynamiki w układach biologicznych

Prawa termodynamiki są ważnymi jednoczącymi zasadami biologii . Zasady te regulują procesy chemiczne (metabolizm) we wszystkich organizmach biologicznych. Pierwsza zasada …

Energia pierwotna — czym jest? | Greenecosa

EP to energia pierwotna liczona w kWh/m2/rok. EK to wskaźnik energii końcowej. Wartość ta jest uzależniona od wszystkich systemów grzewczych i technicznych wykorzystywanych na terenie budynku. wi to inaczej współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej. Ma on kluczowe znaczenie w kwestii ochrony środowiska naturalnego.

miejskiego

Słowa kluczowe: energia pierwotna, współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej, energia końcowa, kogeneracja, system ciepłowniczy, źródło ciepła Streszczenie: W artykule przedstawiono metodykę określania współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej w oparciu o dyrektywy UE oraz przepisy krajowe. Na podstawie rzeczywistych pomiarów …

Energia i transport | Biologia w szkole średniej | Khan Academy

Rozdział 1 Podstawy biologii. Rozdział 2 Komórki. Rozdział 3 Energia i transport. Rozdział 4 Rozmnażanie i podziały komórkowe. Rozdział 5 Genetyka klasyczna. Rozdział 6 Genetyka …

BIOTERMODYNAMIKA

143 BIOTERMODYNAMIKA 7.1. Wstęp Feliks Jaroszyk Biotermodynamika jest dyscypliną naukową, wykorzystującą rozważania termody- namiki fenomenologicznej lub termodynamiki statystycznej do opisu procesów albo zjawisk zachodzących w żywych układach biologicznych. Termodynamika fenomenologiczna zajmuje się badaniem zjawisk i właściwości układów …

Efekty nieliniowe w oddziaływaniu pola ...

Rezonans stochastyczny zaobserwowano w wielu układach biologicznych [34], np. w układach sensorycznych kilku organizmów. Należy podkreślić, że do tej pory nie stworzono żadnego powszechnie akceptowanego modelu, który opisuje występowanie rezonansu stochastycznego przy poddaniu układu biologicznego ekspozycji na PEM. Zjawisko to należy traktować jako nie …

Energia pierwotna, energia użytkowa i energia …

Energia pierwotna w certyfikacie energetycznym. Świadectwo charakterystyki energetycznej określa wartości, które kwalifikują konkretny budynek w zakresie jego energochłonności. Głównym wskaźnikiem jest …

Wydział Lekarski II

o procesach zachodzących w układach biologicznych, wymaga znajomości praw fizyki. Poznanie pojęć i praw umożliwiających biofizyczną interpretację funkcjonowania wybranych układów bio- logicznych. Poznanie ogólnych zasad posługiwania się przyrządami pomiarowymi. Poznanie i praktyczne wykorzystanie zasad opracowywania, analizy i interpretacji wyników pomiarów (spo …

Co to jest: energia pierwotna, końcowa i użyteczna?

Energia pierwotna (nieodnawialna energia pierwotna), EP [kWh/m 2 rok] Nieodnawialna energia pierwotna uwzględnia zapotrzebowanie na energię końcową budynku i dodatkowe nakłady energii potrzebne na produkcję paliwa, jego transport, magazynowanie, itp. Zależy od konstrukcji budynku i sposobu jego ogrzewania, ale w dużym stopniu również od rodzaju paliwa. Można to …

Wykład monograficzny

Interesuje się podstawowymi procesami chemicznymi zachodzącymi w środowisku i śledzi doniesienia literaturowe wskazane przez prowadzącego przedmiot Kontakt mariusz.makowski@ug .pl Wykład monograficzny - Oddziaływania międzycząsteczkowe w układach bionieorganicznych #13.3.0917 | Strona 2 z 2

Takie są prawa termodynamiki w układach biologicznych

Przykład zastosowania pierwszego prawa w układach biologicznych. Możemy postrzegać nasze jedzenie jako źródło energii, „kalorie", które jemy. Tkanka tłuszczowa, która …

Bilans energii pierwotnej

Słowa kluczowe: OZE, energia elektryczna, bilans, nośniki energii, ciepło, energia pierwotna

Fiszki: metabolizm wstęp

wiązania wysokoenergetyczne - to wiązania, w których skumulowana jest energia, uwalniana podczas ich hydrolizy. 1. ATP jest nośnikiem energii i bezpośrednim donorem energii w układach biologicznych.-> P 2. ATP może być magazynowany w komórkach i wykorzystywany zależnie od potrzeb komórki.-> F 3. ATP, ulegając hydrolizie do ADP i Pi lub do AMP i Pi, magazynuje …

Podstawy fizyki transportu w układach biologicznych

Transport energii w układach biologicznych oraz termodynamika w biologii będą kolejnymi tematami wykładu. Studenci zrozumieją, jak energia jest transportowana w organizmach i jak zachowuje się homeostaza termiczna. Podczas wykładu zostaną również przedstawione zastosowania fizyki w badaniu układów biologicznych, takie jak techniki obrazowania, …

Przemiany energii

W tym module będziemy omawiać podstawowe pojęcia fizyczne: siła, praca, moc i energia. Te cztery słowa często pojawiają się w języku potocznym w rozmaitym kontekście: „siła charakteru", „praca umysłowa'', „moc ducha" czy „energia życiowa". W języku nauki odnoszą się one do ściśle zdefiniowanych, mierzalnych wielkości fizycznych.

Fizyka procesów transportu w układach biologicznych

Fizyka procesów transportu w układach biologicznych 1100-3BO18. 1. Podstawowe pojecia: siła, energia, temperatura i ciepło, teoria kinetyczno-molekularna, fazy materii, ciecze, własnosci fizyczne wody, napięcie powierzchniowe, lepkość, ciecze Newtonowskie i nie-Newtonowskie, układy koloidalne. 2. Energetyka układów biologicznych, podstawy termodynamiki, zasady …

Przemiana materii i energii

W układach biologicznych obniżenie energii aktywacji umożliwiają katalizatory biologiczne – enzymy. W komórce panują dość niskie temperatury, mimo to procesy zachodzą z dużą …

Oddziaływania niekowalencyjne kation-π – ich rola w pr...

Jednak aby określić rolę tych oddziaływań w układach biologicznych należy przeprowadzić eksperymenty w środowisku wodnym, w którym zachodzą procesy biologiczne. Kompleksy Al3+ z benzenem, fenolem, Phe, Tyr lub Trp w środowisku wodnym są bardzo nietrwałe [44]. W przypadku benzenu energia oddziaływania w kompleksie maleje wraz z …

Energia pierwotna – definicja – Portal Statystyczny

Energia pierwotna Energia pierwotna Nazwa angielska: Primary energy Definicja: Suma energii zawartej w pierwotnych nośnikach energii. Do nośników, które pozyskuje Do nośników, które pozyskuje O Portalu