Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Promieniowanie podczerwone
Promieniowanie podczerwone (łac. infra = pod, pod czymś) jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali o zakresie 0,74 do 2,5 mikrometrów. Promieniowanie to stanowi ok. 40 % światła słonecznego i jest częścią promieniowania słonecznego, które daje człowiekowi ciepło oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Promieniowanie …
Promieniotwórczość wokół nas
Dawka pochłonięta to ilość energii w dżulach (J) przekazanej przez promieniowanie ośrodkowi o masie 1 kg. Układową jednostką jest grej (Gy), równy 1 J/kg. Dawniej stosowano rady z przelicznikiem 100 rad = 1 Gy. Obie jednostki mogą wskazywać moc dawki, jeśli podzielimy je przez czas (Gy/h, mGy/h, cGy/h, µGy/h, rad/h, mrad/h).
Technologie magazynowania energii
Magazyny energii sprężonego powietrza (CAES) wykorzystują tanią energię z OZE w czasie jej wysokiej generacji do sprężenia powietrza i przechowywania go w …
ODDZIAŁYWANIE PROMIENIOWANIA JONIZUJĄCEGO Z …
Promieniowanie było, jest i będzie. Cała przestrzeń kosmiczna wypełniona jest różnego rodzaju promieniowaniem, a część tego promieniowania dociera do Ziemi. Źródłem promie-niowania jest też sama skorupa ziemska. Jest wiele rodzajów promieniowania, czyli wysyła-nia i przenoszenia energii. Słońce promieniuje światło i ciepło ...
Promieniowanie jonizujące w produkcji żywności. Na czym polega? Czy ...
Promieniowanie jest jedną z postaci energii mogącą wywoływać zjawiska fizyczne. Zjawisko jonizacji może być groźne dla organizmów żywych, dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Jonizacja zachodzi wtedy, gdy energia promieniowania nabywa zdolność do przenikania przez materię i oderwania elektronu od atomu. W ...
Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym
Jednym z nich jest ustawa o rynku mocy. Definiuje ona takie urządzenia jako magazyny energii, o których mowa w art. 2 pkt 17 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o …
CO TO JEST PROMIENIOWANIE?
promieniowanie emitowane przez naturalne radionuklidy znajdujące się w skorupie ziemskiej, wodzie czy atmosferze oraz radon i produkty jego rozpadu. Śmiało można powiedzieć, iż promieniowanie jonizujące jest stałym elementem naszego środowiska. Wpływ, jaki promieniowanie jonizujące wywiera na organizm człowieka, zależy od wielu czynników, m . …
Magazyn energii – jak długo i ile energii może przechować?
Podczas przechowywania prądu należy liczyć się z tym, że z czasem urządzenie się rozładowuje i tym samym traci prąd. Nie jest to jednak krótki proces. W ciągu 3 miesięcy magazyn energii …
Magazynowanie energii
Magazynowanie ciepła wykorzystujące przemiany chemiczne jest oparte na reakcjach endotermicznych (w celu ich przebiegu należy dostarczyć ciepło). Magazyn taki pracuje, …
Promieniowanie jądrowe α, β i γ
Promieniowanie beta jest znacznie bardziej przenikliwe niż promieniowanie alfa o tej samej energii. Bez trudu przechodzi przez kartkę papieru, ale pochłaniane jest przez folię aluminiową. W zależności od swojej energii potrafi w powietrzu rozchodzić się nawet na dystans kilku metrów. Szkło o grubości ponad czterech milimetrów stanowi jednak dla tych promieni zaporę nie do …
Magazynowanie energii
Baterią nazywamy system, składający się z dwóch i więcej ogniw, czyli urządzeń generujących prąd elektryczny w wyniku przekształcenia energii chemicznej na elektryczną. Każde takie ogniwo, składa się z . dwóch …
Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym
Elektrownia słoneczna produkuje energię tylko w dzień, jednak kluczowa jest tu pogoda – wystarczy dzień o niewielkim natężeniu promieniowania i już z tego powodu będą …
Promieniowanie gamma – charakterystyka
Kwant gamma jest emitowany przez jądro atomowe powstałe w wyniku rozpadu promieniotwórczego. Emitując kwant promieniowania gamma, jądro pozbywa się nadmiaru energii i przechodzi ze stanu wzbudzonego do stanu podstawowego. Promieniowanie gamma tak, jak inne rodzaje promieniowania elektromagnetycznego, rozchodzi się w próżni z prędkością …
Czy promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe?
Rozwój techniki przyniósł sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne. Jest ono emitowane przez urządzenia elektryczne skonstruowane przez człowieka. Są to np. sprzęty gospodarstwa domowego (m .: kuchenka mikrofalowa, telewizor) czy telefony komórkowe. Fale elektromagnetyczne dzielimy ze względu na długość fali. Wyróżniamy:
Czy promieniowanie monitorów jest szkodliwe?
Każdy monitor używający lampy kineskopowej CRT (cathode ray tube) jest źródłem pola elektromagnetycznego. Aktualnie stosowane do ich produkcji technologie po prostu nie pozwalają tego uniknąć. W związku z tym już we wczesnych latach 80. użytkownicy monitorów zaczęli zastanawiać się czy pola te mogą ewentualnie szkodzić ich zdrowiu.
Fakty i mity: promieniowanie elektromagnetyczne
I najważniejsze - czy takie promieniowanie jest groźne dla . Zarządzaj kontem Ustawienia subskrypcji Półka wydań PDF Wyloguj si ... czy to przez roboty, web crawlers, oprogramowanie ...
Czy fotowoltaika jest szkodliwa dla zdrowia?
Przyjmuje się, że wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych, energii jądrowej a czasem także ze źródeł odnawialnych jest związane z emisją zanieczyszczeń i ekspozycją na promieniowanie jonizujące, które mogą prowadzić do zagrożeń dla zdrowia. Z badań wynika, że wytwarzanie energii elektrycznej z węgla kamiennego, węgla brunatnego i …
Wyznaczanie energii promieniowania gamma metodą scyntylacyjną
Promieniowanie gamma to fale elektromagnetyczne o długości fali mniejszej od 10-10 m. Kwanty gamma mają, więc energię większą niż kwanty promieniowania elektromagnetycznego w innych zakresach (światło widzialne, nadfiolet, promieniowanie rentgenowskie). Źródłem promieniowania gamma są wzbudzone jądra atomowe, a także gwałtowne procesy zachodzące w gwiazdach …
Czy smartfon z 5G generuje większe promieniowanie …
Czy smartfon z 5G generuje większe promieniowanie niż telefon z LTE? Wróćmy do naszego tytułowego pytania. Średnia wartość PEM generowana przez telefony 3G w trakcie dotychczasowych testów nie …
Magazynowanie energii
Energię cieplną można wytworzyć zasilając prądem elektrycznym element grzejny (np. grzałkę w piecu czy bojlerze), ale można ją też pozyskać z energii promieniowania …
Promieniowanie EMF, czy komputer i monitor stanowią ...
Większość z nas jest przyzwyczajona do wygód, jakie zapewnia bezprzewodowa technologia współczesnego życia: telefony komórkowe, WiFi, Bluetooth… Wokół nich, a właściwie wokół dowolnego urządzenia elektrycznego, takiego jak komputer PC lub monitor, toczy się spora debata. Kontrowersyjne jest to, czy emitowane przez nie …
Promieniowanie jonizujące – czy zawsze jest szkodliwe?
Promieniowanie jonizujące, według definicji przytoczonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jest niczym innym, jak rodzajem energii uwalnianej przez atomy i przemieszczającej się w postaci fal elektromagnetycznych bądź cząstek. Zdolność jonizowania i przenikania jest uzależniona od ilości energii, rodzaju emitowanego promieniowania i składu …
Czy samochody elektryczne wytwarzają szkodliwe promieniowanie ...
Szczególnie szkodliwe jest promieniowanie jonizujące lub na przykład promieniowanie UV, które może doprowadzić do raka skóry. Trzeba też mieć świadomość, że promieniowanie jest wszędzie (pochodzi np. od telefonu komórkowego, Bluetooth czy wi-fi), a aspekt jego ewentualnej szkodliwości dotyczy również samochodów spalinowych i środków …
Czy promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące z aut EV jest ...
Pole elektryczne to obszar niewidzialnej energii (promieniowania) wywoływanej przez napięcie — które popycha elektrony w ruch. Pole magnetyczne to obszar niewidzialnej energii wywołany ruchem ładunków elektrycznych. Ważne jest, aby wiedzieć, że promieniowanie nie jest szkodliwe, to po prostu emisja energii. W rzeczywistości twoje ciało „promieniuje" teraz …
Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Odpowiadamy • Polska …
Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika wytwarza promieniowanie, czy panele fotowoltaiczne mogą się zapalić i czy falownik jest szkodliwy. Mamy dla Ciebie kilka prostych odpowiedzi. Rozprawiamy się również z popularnymi mitami, często prowadzącymi do niepotrzebnych obaw.
Jakie są rodzaje promieniowania jądrowego? Czym one się różnią? Co jest ...
Promieniowanie alfa (α) – składa się z cząstek alfa (2 protony i 2 neutrony). Ma niską przenikliwość i jest zatrzymywane przez skórę lub cienki papier, ale może być bardzo szkodliwe, jeśli zostanie wchłonięte wewnętrznie (np. przez inhalację lub spożycie). Promieniowanie beta (β) – składa się z elektronów lub pozytonów. Ma większą przenikliwość …
Czy prąd z fotowoltaiki jest wykorzystywany na bieżąco?
Przechowywanie energii wyprodukowanej przez panele słoneczne jest kluczowym elementem efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Akumulatory pozwalają na gromadzenie nadwyżek prądu, które mogą być …
Magazyn Energii. 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć.
Magazyn energii to urządzenie służące do przechowywania energii elektrycznej w celu późniejszego wykorzystania. Jest to szczególnie ważne w kontekście rozwoju energii …
Magazynowanie energii elektrycznej – Wikipedia, wolna …
PrzeglądHistoriaSystemy przechowywania energiiRozwinięte systemyMetody przechowywania
Magazynowanie energii, przechowywanie energii – proces odbywający się za pomocą urządzeń lub fizycznych nośników, które magazynują energię, by móc ją później efektywnie wykorzystać. Urządzenie przechowujące energię zwane jest akumulatorem. Energię dzielimy na energię potencjalną (na przykład energię chemiczną, grawitacyjną
Pęd fotonu
wzbudzenie ze stanu podstawowego o energii do stanu o energii . Po czasie rzędu mikrosekund lub mniej następowało przejście odwrotne, do stanu podstawowego, z emisją fotonu o energii . 1. Uzupełnij powyższą wypowiedź, by stanowiła ona hipotezę, że w procesie laserowego chłodzenia naruszana jest zasada zachowania energii. 2 ...
Modulacja funkcji mózgu przez promieniowanie elektromagnetyczne
Produkcja energii wymaga więc dostarczenia do wybranej grupy neuronów zarówno tlenu, jak i glukozy przez zwiększenie perfuzji krwi. Zawartość tlenu określana jest metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego fMRI (ang. functional Magnetic Resonance Imaging) z zastosowaniem techniki BOLD (ang. Blood Oxygen Level Dependent) [15]. …
8
Opisując promieniowanie elektromagnetyczne wyróżnia się dwa rodzaje wielkości: wielkości radiometryczne i wielkości fotometryczne. Wielkości radiometryczne służą do obiektywnej charakterystyki promieniowania np. poprzez liczbę fotonów w wiązce promieniowania czy przez ilość energii przenoszonej przez promienio-
Promieniowanie jonizujace
Jak się okazało, rad emituje: promieniowanie alfa (ok. 75% ogółu promieniowania), które bardzo trudno daje się odchylać magnetycznie i jest absorbowane przez powietrze i ciała stałe; promieniowanie beta (ok. 20%), które zachowuje się podobnie jak promienie katodowe, ale jest bardziej przenikliwe; promieniowanie gamma (ok. 5%), które przenika nawet płytę stalową o …