Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Mapa energetyki jądrowej w Europie. Oto najwięksi producenci …
Jednak w latach 1990–2019 można było zaobserwować dwie różne tendencje. Od 1990 do 2004 r. całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej w obiektach jądrowych w UE-27 wzrosła o ...
Struktura rynku energii elektrycznej
Od lata 2021 r. ceny energii wykazują bezprecedensowe skoki i zmienność, a także wywierają poważny wpływ na gospodarstwa domowe i gospodarkę w UE. Aby złagodzić skutki tych wahań rynkowych, Komisja …
Energia ze źródeł odnawialnych w Polsce [NAJNOWSZE DANE]
Udział energii ze źródeł odnawialnych w finalnym zużyciu energii ogółem w Polsce i UE-28 Źródło: GUS W warunkach krajowych energia ze źródeł odnawialnych obejmuje energię promieniowania słonecznego, wody, wiatru, zasobów geotermalnych, energię wytworzoną z biopaliw stałych, biogazu i biopaliw ciekłych, a także energię otoczenia pozyskiwaną przez …
W centrum uwagi: bezpieczeństwo energetyczne w UE
Podobnie jak w przypadku gazociągów siatki elektroenergetyczne są ze sobą ściśle powiązane, zarówno w Europie, jak i poza terytorium UE. Wyłączenie systemu energetycznego w jednym kraju może spowodować przerwy w dostawie energii lub jej niedobór w innych regionach i krajach. Komisja Europejska dba o to, by dostawy energii do UE były …
UE inwestuje w półprzewodniki. Będą polskie fabryki chipów?
European Chips Act został zatwierdzony, a to oznacza, że z Unii Europejskiej już wkrótce popłynie pokaźna kwota na wsparcie przemysłu półprzewodników. 43 mld euro mają sprawić, że w 2030 r. udział europejskiej produkcji chipów w światowym rynku wzrośnie przynajmniej dwukrotnie - 10 do 20 proc. Polska powinna stanąć w szranki o wielkie fabryki …
Struktura i organizacja Unii Europejskiej
Struktura i organizacja Unii Europejskiej. Strukturę Unii Europejskiej budują trzy filary. Pierwszy filar to wspólnoty europejskie, jakie doprowadziły do jej powstania. Były to: Europejska Wspólnota Gospodarcza oraz Europejska Wspólnota Węgla i Stali.Do pierwszego filaru zaliczamy również działalność Unii Europejskiej, jaka jest możliwa dzięki współpracy poszczególnych jej ...
Energetyka w Europie
Działając w zgodzie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w skrócie RODO informujemy, że strona geografia24.pl gromadzi i przetwarza dane osobowe oraz używa plików cookies. Wchodząc na stronę akceptujesz przetwarzanie podanych przez Ciebie danych przez stronę …
Rozdział I. Prognozy i uwarunkowania zapotrzebowania na energię ...
1.1 Sytuacja demograficzna. Energia elektryczna jest jak wiadomo warunkiem rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego świata. Poziom i dynamika zużycia energii elektrycznej w poszczególnych krajach lub regionach świata zależy przede wszystkim od liczby mieszkańców, stopnia rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego oraz struktury i efektywności użytkowania …
Wewnętrzny rynek energii | Noty tematyczne o Unii Europejskiej ...
Rozporządzenie (UE) 2019/942 w sprawie ACER, rozporządzenie (UE) 2019/941 w sprawie gotowości na wypadek zagrożeń, rozporządzenie (UE) nr 1227/2011 w sprawie REMIT oraz rozporządzenie (UE) 2016/1952 ustanawiają przepisy dotyczące koordynacji organów regulacji energetyki na poziomie UE, gotowości na wypadek kryzysów i zarządzania kryzysowego na …
Europa inwestuje w półprzewodniki
w sprawie przyszłości systemów energetycznych w unii energetycznej, mających zapewnić transfor mację energetyczną oraz realizację celów w zakresie energii i klimatu w okresie do …
Które kraje UE mają najwięcej czystej energii ...
Tuż za Szwecją, która miała zdecydowanie najwyższy udział wśród krajów UE w 2021 r., znalazła się Finlandia (43,1 proc.) i Łotwa (42,1 proc.).
Produkcja energii elektrycznej w Polsce w …
Elektrownie zawodowe. W sierpniu 2024 r. elektrownie zawodowe zanotowały minimalny spadek produkcji energii elektrycznej o 1,52% w odniesieniu do sierpnia 2023 r. Największy spadek dotyczył elektrowni …
Produkcja i sprzedaż prądu – jak to robi UE?
Niczym niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę miała istotny wpływ na ceny paliw kopalnych w UE – zwłaszcza gazu – a w konsekwencji na rachunki za prąd płacone przez Europejczyków. Wynika to z faktu, że cena prądu w UE powiązana jest z ceną gazu ziemnego wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej.
Nowe szanse rozwoju europejskiego sektora chipów
Nowe szanse rozwoju europejskiego sektora chipów. Pogłębia się uzależnienie Europy od importu półprzewodników, głównie z Azji. Komisja Europejska planuje zaangażować …
Infrastruktura energetyczna w UE
UE wspiera różnorodne projekty infrastruktury energetycznej często o charakterze transgranicznym, których celem jest produkcja, magazynowanie i efektywna dystrybucja …
Europejski akt w sprawie czipów
Sam akt w sprawie czipów powinien doprowadzić do dodatkowych inwestycji publicznych i prywatnych o wartości ponad 15 mld euro. Inwestycje te uzupełnią: realizowane już programy i działania w zakresie badań naukowych i innowacji w dziedzinie półprzewodników, np. …
Chips Act – wzmocnienie pozycji Europy w ...
21 września 2023 roku wszedł w życie akt w sprawie chipów (European Chips Act), który ma zwiększyć suwerenność technologiczną, konkurencyjność i odporność Europy. …
W centrum uwagi: Dostosowanie infrastruktury energetycznej w UE …
Wyobraźmy sobie energię produkowaną na farmach wiatrowych na Morzu Północnym, energię słoneczną z południowej Europy czy biomasę z Europy Środkowej przesyłane za pośrednictwem sieci do zużycia w regionach oddalonych, na wyspach lub w krajach, które w innym przypadku są zależne od energii wytwarzanej z paliw kopalnych.
Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego ...
w energię zmagazynowaną (np. w wodorze), a następnie ponowna przemiana w energię elektryczną PCI (ang. Projects of Common Interest) –projekty wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej PEJ Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o. o. PEP Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zatwierdzona przez Radę Ministrów w dniu 2 lutego 2021 r.
Infrastruktura energetyczna w UE
Łączą one ze sobą poszczególne regiony, przyczyniając się w ten sposób do szybszego przejścia UE na czystą energię. Ta mapa przedstawia wybrane projekty infrastruktury energetycznej w całej UE. Łączą one ze sobą poszczególne regiony, przyczyniając się w ten sposób do szybszego przejścia UE na czystą energię. Przejdź do treści głównej. pl. Select your language ...
Unijne wsparcie na rzecz magazynowania energii
UE podjęła działania w celu opracowania strategicznych ram magazynowania energii, mając na uwadze przyspieszenie transformacji unijnego systemu energetycznego i wprowadzenie na …
Struktura Produkcji Energii Elektrycznej W Polsce – …
Energia elektryczna wytwarzana jest w wielu różnych źródłach, w tym w elektrowniach węglowych, wodnych, jądrowych, gazowych, odnawialnych i biomasy. Węgiel pozostaje najważniejszym źródłem energii elektrycznej w …
Nowy kształt wspólnego rynku energii przyszłość europejskiej energ
Dotychczasowa struktura rynku energii elektrycznej UE ieżącą strukturę rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej reguluje rozporządzenie w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej (UE) 2019/943 oraz dyrektywa w sprawie wspólnych zasad
In focus: The digital transformation of our energy system
Te nowe technologie oferują duże możliwości poprawy efektywności zarządzania zaawansowanym systemem energetycznym na wszystkich etapach łańcucha dostaw: od projektowania infrastruktury, obsługi i konserwacji, poprzez wytwarzanie i przesył energii, po jej zużycie.
UE inwestuje miliardy euro w produkcje chipów
Czterdziestoletni zastój w rozwoju mikroelektroniki i fotoniki sprawił, że w Polsce zaczynamy niemal od zera. Jedyny obszar, w którym dysponujemy dobrą kadrą to projektowanie – przyznaje dr inż. Piotr Grabiec z Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki w rozmowie z Business Insider Polska. Szansą na rozwój europejskiego rynku układów scalonych jest Chip Act, który …
Produkcja energii elektrycznej w Polsce ze źródeł odnawialnych
Struktura produkcji energii elektrycznej z OZE (dane z UE za rok 2018, Polska dane za rok 2017) ... W UE w 2018 roku blisko 10% energii elektrycznej produkowanej z OZE pochodziło ze. spalania biomasy. W Polsce biopaliwa odgrywają istotną rolę. Do 2014 roku były głównym źródłem energii elektrycznej wśród OZE, jednak stopniowo ilość energii wytwarzanej z biopaliw …
UE: w 2030 roku udział 42,5 proc. energii będzie pochodzić z OZE
Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski oraz Komisja Europejska ustaliły, że do końca dekady udział energii odnawianej w unijnym miksie energetycznym wyniesie 42,5 proc. Stanowi to kompromis pomiędzy celem 45 proc., o który zabiegała Komisja Europejska i Parlament, a 40 proc., które sugerowała część członków Rady Unii Europejskiej, w tym Polska.
Sprawozdanie na temat stanu unii energetycznej z 2021 r.: …
źródła energii wyprzedzają paliwa kopalne jako główne źródło energii w UE Bruksela, 26 października 2021 r. Komisja przyjęła dziś sprawozdania na temat stanu unii energetycznej z 2021 r., w których podsumowała postępy poczynione przez UE w zakresie przejścia na czystą energię prawie dwa lata po wprowadzeniu Europejskiego Zielonego Ładu. Chociaż widać …
Mix energetyczny w Polsce – wzrost OZE
Mix energetyczny to nic innego jak struktura produkcji i konsumpcji energii zgodnie z kryterium nośników energii, albo sposobów jej wytwarzania. W miksie energetycznym znajduje się: węgiel kamienny, węgiel brunatny, a także miks odnawialnych źródeł energii. Skład mixu zmienia się z roku na rok. Struktura produkcji w 2021 roku w dużo większym stopniu …
Unia energetyczna
Strategia na rzecz unii energetycznej ma zapewnić Europie i jej obywatelom przystępną, pewną i zrównoważoną energię. Została przedstawiona przez Komisję Europejską w 2015 r. w odpowiedzi na prośbę unijnych szefów państw i rządów. Opiera się na pięciu filarach: bezpieczeństwo energetyczne; zintegrowany wewnętrzny rynek energii; efektywność energetyczna; obniżenie ...
Energia ze źródeł odnawialnych | Noty tematyczne o Unii Europejskiej ...
Strategia ta ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z morskich źródeł odnawialnych w UE z 12 GW w 2020 r. do ponad 60 GW do 2030 r. i 300 GW do 2050 r. W …
Energia 2023
Zużycie energii w gospodarstwach domowych oraz udział gospodarstw domowych w krajowym zużyciu energii w krajach UE w 2021 r. Energy consumption in households and shares of households in the total domestic energy consumption in EU countries in 2021 24,1 – 28,1% 21,1 – 24,0 18,1 – 21,0 15,1 – 18,0 11,4 – 15,0 Udział gospodarstw domowych
Lepsze magazynowanie energii w UE impulsem do dekarbonizacji
Energia z odnawialnych źródeł to coraz większa część europejskiego koszyka energetycznego, posłowie proponują efektywniejsze magazynowanie jej, np. w postaci wodoru …
Transformacja energetyczna w Polsce
Energia w Polsce 08 Struktura zużycia energii pierwotnej (2021 r.) ... 10 Zmiana zapotrzebowania na energię elektryczną a PKB 11 Zmiana emisji gazów cieplarnianych na tle innych państw UE (2021 r.) 12 Klin importowy – popyt i podaż energii całkowitej (2021 r.) 13 Uzależnienie importowe Polski 14 Koszt importu surowców energetycznych 15 Rozdział 2. Krajowy System …