Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Weszła w życie ustawa regulująca status magazynów energii

Dzisiaj wchodzi w życie najnowsza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne. Obok obowiązku instalacji inteligentnych liczników czy utworzenia centralnego operatora …

Czy mogę zbudować własną elektrownię oraz sieć i sprzedawać energię?

Czy budowa własnej elektrowni i sieci energetycznej w celu sprzedaży energii elektrycznej jest możliwa? Jakie przepisy regulują tę działalność?

Program Moja Elektrownia Wiatrowa 2024

Wystartował program dofinansowań „Moja Elektrownia Wiatrowa" 2024, który ma na celu wspieranie rozwoju przydomowych elektrowni wiatrowych.Dotowane są mikroinstalacje wiatrowe wraz z magazynami energii elektrycznej.Głównym celem programu jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu energii, a także poprawa …

Magazyn energii do 20 kWh bez zgłoszenia i

Bez zgłoszenia będzie można zainwestować w magazyn energii o pojemności nominalnej 20 kWh. Nowelizacja wymaga połączenia go z instalacją PV. Projekt nie …

Czy w Polsce Powinniśmy Zbudować Elektrownię Atomową?

Energię elektryczną można produkować na wiele sposobów. Najpopularniejszym źródłem energii są paliwa kopalne – węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny. Coraz większą popularność zyskują jednak OZE – odnawialne źródła energii: energia wodna, wiatrowa czy geotermalna. Najbardziej kontrowersyjna od lat pozostaje jednak energia jądrowa. Strukturę …

Fotowoltaika – rozliczenie z PGE: Kompletny przewodnik dla …

Na podstawie danych z licznika dwukierunkowego, na koniec okresu rozliczeniowego (np. rok) należy złożyć deklarację w PGE. Będzie ona podstawą do rozliczenia ilości energii, jaką wyprodukowała Twoja instalacja i oddała do sieci. Pamiętaj o terminowości, aby uniknąć niepotrzebnych problemów czy opóźnień w rozliczeniach.

Czy wodór może być magazynem i nośnikiem energii w …

użytkowa (c.w.u.) czy klimatyzacja w sezonie letnim. Z analiz zmian profilu rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło w budynkach wynika, że największa energochłonność w gospodarstwach domowych dotyczy ogrzewania pomieszczeń (c.o.), przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) i przy-rządzania posiłków. W naszym ...

Jak magazynuje się energię elektryczną w Polsce? Raport URE

Prawo energetyczne umożliwia operatorom systemu elektroenergetycznego budowę, posiadanie, obsługiwanie i zarządzanie magazynami energii. Od tej reguły jest jednak …

Fotowoltaika w bloku mieszkalnym. Wszystko, co musisz wiedzieć

Sprawa nie wygląda tak prosto, jak w przypadku fotowoltaiki dla budynku jednorodzinnego. Chociaż montaż mikroinstalacji w bloku polega na podłączeniu dokładnie tych samych elementów, czyli modułów fotowoltaicznych i falownika. Jednak proces formalny wygląda nieco inaczej. Montaż paneli fotowoltaicznych w bloku – formalności

Fotowoltaika a za wysokie napięcie w sieci? Co zrobić, gdy …

Ostatecznie liczy się bowiem różnica pomiędzy tym poziomem, który możemy nazwać bazowym lub początkowym, oraz dopuszczalnym maksimum 253 V. W praktyce zaś zwykle nie jest to wcale nominalne 230 V. W niektórych miejscach punktem wyjścia będzie bowiem np. zaledwie 210 V, w innym zaś 245 V. Żeby było jeszcze trudniej, obie te wartości …

Elektrownia wodna Jaruga – pierwsza hydroelektrownia w Europie

Odwiedzając Park Narodowy Krka w Chorwacji, zwłaszcza wodospad Skradinski Buk można natknąć się na metalową konstrukcję i pozostałości po budynku, na których wisi małą tabliczka. Są to pozostałości hydroelektrowni Jaruga uruchomionej 28 sierpnia 1895 roku. Pierwszego obiektu tego typu w Europie i drugiego na świecie.

Charakterystyka energetyczna obowiązkowo dołączana do projektu

Charakterystyka energetyczna jest elementem, który obowiązkowo musi znajdować się w projekcie domu.Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego od 29 kwietnia 2012 r. konieczne jest, aby projekty budowlane zawierały tzw. projektowane …

Czy wodór może być magazynem i nośnikiem energii w budownict

użytkowania budynku, związany głównie z pokryciem zapotrzebowania na media takie jak elektryczność, ciepło do ogrzewania pomieszczeń (c.o.), ciepła woda użytkowa (c.w.u.) czy klimatyzacja w sezonie letnim. Z analiz zmian profilu rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło w budynkach wynika,

W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII

W rozumieniu Dyrektywy 2019/944 przez magazynowanie energii elektrycznej należy rozumieć odroczenie w systemie energetycznym końcowego zużycia energii elektrycznej w odniesieniu do chwili jej wytworzenia lub przekształcenie jej do innej postaci energii elektrycznej lub wykorzystanie jej pod postacią innego nośnika energii.

Części wspólne nieruchomości: dowiedz się za które …

Jako części wspólne można wskazać elementy na zewnątrz budynku przykładowo urządzenia i części wspólne gruntu takie jak pasy zieleni, place zabaw, ławki, stojaki na rowery, wiaty śmietnikowe, szlabany …

Czy istnieją ograniczenia co do lokalizacji budowy przydomowej ...

Przed podjęciem decyzji o budowie przydomowej elektrowni wiatrowej, kluczowe jest przeprowadzenie szczegółowej analizy wiatru i terenu. Analiza wiatrowa pozwala określić średnią prędkość wiatru w danym miejscu, co bezpośrednio wpływa na efektywność i ekonomiczność inwestycji.Z kolei, badanie terenu umożliwia identyfikację potencjalnych przeszkód, takich jak …

Wózkownia, rowerownia, pralnia i suszarnia w bloku

W razie nieprzestrzegania zasad, można liczyć się z karą, o której również jest mowa w regulaminie. Co więcej, w przypadku wykrycia zniszczeń, braków albo nieprawidłowości w działaniu urządzeń znajdujących się w pralni lub suszarni czy innych tego typu pomieszczeń, trzeba niezwłocznie powiadomić administratora albo zarządcę.

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

Na próżno jest szukać regulacji prawnych związanych z magazynami energii elektrycznej w przepisach prawa budowlanego. Dlaczego okoliczność ta jest tak istotna dla rynku odnawialnych źródeł energii? Czy możemy spodziewać się zmian w nadchodzącej nowelizacji …

Magazyn energii bez zgłoszenia do 20 kWh

Dzięki nowelizacji ust. 4 w pkt 3 Prawa budowlanego montaż magazynu energii elektrycznej będzie możliwy bez dodatkowych formalności do 20 kWh pojemności nominalnej. …

Miejsce na falownik, gdzie zamontować inwerter?

Czy można zamontować falownik na zewnątrz? Wnętrze domu lub też innego budynku nie jest jednak jedyną możliwością w kwestii montażu inwertera fotowoltaicznego.Falowniki spełniające normę IP65 mogą zostać zamontowane na zewnątrz.Jest to szczególnie przydatne w przypadku instalacji fotowoltaicznych przeznaczonych do użytku …

Magazyny energii: zmiany w prawie budowlanym i energetycznym

Odkryj najnowsze zmiany w prawie budowlanym i energetycznym, które otwierają nowe horyzonty w świecie magazynowania energii elektrycznej. Nowe regulacje rewolucjonizują branżę, …

Magazynowanie energii – jak i po co to robić?

Magazynowanie energii – dlaczego słyszysz o nim coraz częściej? Na jakich zasadach działają magazyny energii? Jak mogą nam pomóc w dekarbonizacji energetyki …

Jak działa elektrownia fotowoltaiczna? | Woltair

Aktywne i pasywne wykorzystanie energii słonecznej. Energię słoneczną można wykorzystać na dwa sposoby:. Aktywnie, gdy energia słoneczna jest przekształcana na energię elektryczną, która jest następnie wykorzystywana (do zasilania urządzeń, ogrzewania, podgrzewania wody lub ładowania samochodu elektrycznego).Do tej kategorii należy …

Czy fotowoltaika może pokryć całe zapotrzebowanie na energię w …

Fotowoltaika, czyli wykorzystywanie energii słonecznej do produkcji elektryczności, ma wiele możliwości w pokrywaniu zapotrzebowania na energię w domu. Panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane na dachu lub elewacji budynku, a także w ogrodzie czy na tarasie. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać dostępne powierzchnie i ...

Obowiązkowa analiza dla każdego projektu

3 października 2013 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, zgodnie z którym projekt budowlany każdego budynku, niezależnie od wielkości jego powierzchni użytkowej, powinien zostać zaopatrzony w analizę możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii (obowiązek ten dotyczy budynków, dla …

Czy można wybudować elektrownię fotowoltaiczną bez zmiany …

Zobacz wszystkie Czy można wybudować elektrownię fotowoltaiczną... OpenLEX. Czy można wybudować elektrownię fotowoltaiczną bez zmiany planu miejscowego? Pytania i odpowiedzi. Status: Aktualne. Autor odpowiedzi: Oziemska Sara. Odpowiedzi udzielono: 27 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie. PYTANIE. Inwestor zamierza …

Czy magazyn energii wymaga pozwolenia na budowę?

Inwestycje zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę to jedyny obszar, gdzie pojawia się kwestia magazynowania energii w ramach nowej ustawy. Jednak dotychczasowa …

Bon energetyczny 2024: dla kogo, jaka kwota, limit dochodu, …

Na jesieni lub już zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen …

Czy gmina może zarabiać na wytworzonym prądzie?

Nie tylko edukacją czy pomocą społeczną, lecz także np. zaopatrzeniem w energię elektryczną, ciepło czy gaz. Na ogół jednak dana gmina gospodaruje tym, co otrzymała od państwa ...

Czy budynek gospodarczy można zamienić w mieszkalny?

Adaptacja budynku, bo tak nazywają się roboty, które masz zamiar przeprowadzić, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Będziesz musiał postawić ściany, wbudować okna, wykonać instalację elektryczną. Według prawa jest to więc przebudowa, do której potrzebny Ci jest odpowiedni dokument.

Wprowadzanie do sieci energii elektrycznej z OZE (fotowoltaika ...

Czy w związku z rozliczeniem środków z depozytu prosumenckiego podatnik wprowadzający do sieci energię elektryczną z fotowoltaiki powinien wystawić fakturę VAT na rzecz Spółki działającej na rynku obrotu energią elektryczną? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 24 kwietnia 2023 r ...

Magazynowanie energii

Energię cieplną można wytworzyć zasilając prądem elektrycznym element grzejny (np. grzałkę w piecu czy bojlerze), ale można ją też pozyskać z energii promieniowania słonecznego za pomocą kolektorów …

Czy mogę mieszkać w budynku gospodarczym?

Czy i jakie mogę ponieść konsekwencje za mieszkanie w "budynku gospodarczym"? Odpowiedź eksperta: Problem formalnie nie jest prosty do rozstrzygnięcia, gdyż "mieszkać" można nawet pod mostem bez ponoszenia żadnych konsekwencji z tego tytułu. Inna sprawa to samowolna modernizacja budynku gospodarczego, którego adaptacja wymaga …

Koszty zużycia energii i ochrony dotyczące inwestycji

Spółka z o.o. zajmująca się działalnością handlową jest w trakcie realizacji inwestycji - budowy nowego magazynu. Czy w trakcie realizacji tej inwestycji koszty zużycia energii oraz monitoringu i ochrony placu budowy mogą zostać bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, czy też zwiększają wartość środka trwałego w budowie i w przyszłości …