Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Energetyka wiatrowa
Krajem o największym udziale energetyki wiatrowej w produkcji energii elektrycznej są Niemcy z mocą zainstalowaną 22 247 MW Największy udział procentowy wiatrowej generacji energii w krajowym zapotrzebowaniu na energię ma Dania i wynosi on 20% Łącznie w Unii Europejskiej z energii wiatru generowane jest obecnie 3,3% zapotrzebowania na energię. Stan obecny …
CZYNNIKI LOKALIZACJI ORAZ ROZMIESZCZENIE PRZESTRZENNE ENERGETYKI ...
Czynniki lokalizacji oraz rozmieszczenie przestrzenne energetyki wiatrowej w Polsce 121 W warunkach krajowych energia ze źródeł odnawialnych obejmuje energię promie-niowania słonecznego, wody, wiatru, zasobów geotermalnych oraz energię wytworzoną z biopaliw stałych, biogazu i biopaliw ciekłych, a także energię otoczenia pozyskiwaną
Zła prognoza dla energetyki wiatrowej. W 2023 r. pomyślnych
Przyjęte w ustawie z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu przepisy dotyczące morskiej energetyki wiatrowej są kolejnym krokiem we wspieraniu rozwoju tego sektora, który stanowi jeden z fundamentów polskiej transformacji energetycznej, korzystnej z perspektywy …
Lądowa energetyka wiatrowa w Polsce
Rozwój energetyki wiatrowej to szansa na tańszą, bezemisyjną energię dla Polaków. To także szansa dla polskiego przemysłu, aby utrzymać międzynarodową konkurencyjność – mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Zasada 10H. Obowiązująca ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych …
eksperta w Wydziale Morskiej Energetyki Wiatrowej w …
urządzeń w polskich obszarach morskich; wydanie pozwolenia na układanie i utrzymywanie kabli lub rurociągów na obszarach morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i uzgodnienia ich układania i utrzymywania w wyłącznej strefy ekonomicznej. Monitoruje proces rozwoju wykorzystania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie, w tym jej wpływ na …
Energetyka wiatrowa w Unii Europejskiej
Największe zainteresowanie energetyką wiatrową występuje w państwach Unii Europejskiej, Ameryki Północnej i w Australii. W 2007 roku europejska energetyka wiatrowa zanotowała 18% przyrost mocy, co stanowiło najlepszy wskaźnik wśród wszystkich technologii energetycznych. Sektor ten obejmował wówczas 40% wszystkich nowych instalacji …
Współczesny cyfrowy Atlas Małej Energetyki Wiatrowej dla Polski …
Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku energetyki wiatrowej. A w szczegól-ności małej energetyki wiatrowej, gdzie warunki wietrzności cechują się znacznym zróżnicowaniem przestrzennym, nawet na niewielkim obszarze, a ponadto dużą zmiennością czasową. Zależną od sytuacji meteorologicznej. Słabe rozeznanie zasobów energii wiatru na wysokości 10-20 …
FUNKCJONOWANIA ENERGETYKI WIATROWEJ W POLSCE
energię w woj. zachodniopomorskim 2.5. Analiza korzyści ekologicznych wynikających z funkcjonowania energetyki wiatrowej W pracy wykorzystano łącznie 261 pozycji zbiorczych, (książki i artykuły), w tym: 23 obcojęzyczne, 105 różnych opracowań i innych materiałów źródłowych oraz fachowe strony internetowe.
Energia wiatrowa w Polsce. Czy to się opłaca? Poznaj wady i …
Z raportu „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce" na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) wynika, że Polska posiada wielokrotnie większy niż zakładano potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. taka energia mogłaby zaspokajać blisko 60 proc. naszego zapotrzebowania na prąd.
Turbiny wiatrowe – zasada działania i rozwój
Farma wiatrowa Potęgowo, zainaugurowana w 2020 roku, stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć w polskim sektorze energetyki wiatrowej. Zlokalizowana jest na obszarze dwóch województw: zachodniopomorskiego w gminie Malechowo oraz pomorskiego w gminie Słupsk. Ten projekt jest niezwykle imponujący pod względem mocy zainstalowanej, …
Rekordowy przyrost mocy w europejskiej energetyce wiatrowej
Stowarzyszanie podkreśla, że przyspieszenie w rozwoju energetyki wiatrowej powinny dać działania, przewidziane w unijnym pakiecie regulacji dla wiatru, oraz Europejskiej Karcie Wiatru, podpisanej przez rządy 26 z 27 państw członkowskich, w tym Polskę. Warunkiem jest wdrożenie najważniejszych regulacji i rozwiązań na poziomach krajowych. To np. …
ANALIZA POTENCJAŁU WYTWÓRCZEGO FARMY …
W artykule określono także współczynnik wykorzystania mocy znamionowej farmy, który w analizowanym roku wyniósł około 23,2% obrazując tym samym, iż wykorzystanie jej zdolności …
TECHNOLOGIE MAGAZYNOWANIA ENERGII STOSOWANE W …
W artykule dokonano przeglądu obecnie dostępnych technologii budowy systemów magazynowania energii elektrycznej, wytworzonej w odnawialnych źródłach energii takich jak …
PORADNIK MAŁEJ ENERGETYKI WIATROWEJ
Wstęp. Potencjał wiatru. 2.1. Co to jest wiatr i jak powstaje. 2.2. Wiatr jako współczesny zasób energii. 2.3. Podstawowe parametry wiatru jako zasobu energii . 2.4. Lokalizacja siłowni...
Światowa rola lądowej energetyki wiatrowej
Polityczne i prawne ramy wspierające rozwój lądowej energetyki wiatrowej Najważniejszym aktem regulującym funkcjonowanie energetyki wiatrowej w Polsce jest ustawa z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Wprowadza ona do polskiego porządku prawnego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z 23 kwietnia 2009 r ...
WSPÓŁCZYNNIK WYKORZYSTANIA MOCY I …
W wyniku postępu technologicznego w wykorzystaniu urządzeń energetyki wiatrowej do produkcji energii elektrycznej z wiatru, współczynnik wykorzystania mocy wzrósł historycznie dla …
Polska europejskim średniakiem w branży energetyki wiatrowej
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zakłada, że projekt przepisów zmniejszających minimalną odległość turbin od budynków do 500 m trafi do konsultacji w kwietniu, a jeśli proces ...
Wykorzystanie technologii magazynowania energii do integracji ...
energetyki wiatrowej z systemem elektroenergetycznym Application of energy storage technology for integration of wind farms with an electric power system Od kilkunastu lat obserwowany jest dynamiczny rozwój wykorzystywania energii odnawialnej do wytwarzania energii elektrycznej, przy czym w większości krajów (również w Pol-sce) rozwój ten dotyczy głównie źródeł …
ANALIZA POTENCJAŁU WYTWÓRCZEGO FARMY WIATROWEJ …
W artykule określono także współczynnik wykorzystania mocy znamionowej farmy, który w analizowanym roku wyniósł około 23,2% obrazując tym samym, iż wykorzystanie jej zdolności wytwórczych jest stosunkowo niskie. Wyznaczona została roczna produkcja energii na poziomie niemal 183 GWh. Zważywszy na niestabilny charakter pracy tego rodzaju źródeł odnawialnych …
10 warunków rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce
Mają się one wpisywać w koncepcję Unii Europejskiej, która uznaje szczególną rolę energetyki wiatrowej w transformacji energetycznej i dekarbonizacji. W grudniu 2023 r. W grudniu 2023 r. państwa UE podpisały Europejską Kartę Wiatru (European Wind Charter), zobowiązując swoje kraje do realizacji działań przypisanych im w ramach Pakietu Energetyki …
Elektrownie wiatrowe w Polsce
Zgodnie z założeniami projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, która wyznaczyła osiem celów szczegółowych w zakresie transformacji klimatyczno-energetycznej państwa, jednym z nich jest także rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym wdrożenie morskiej energetyki wiatrowej (do końca 2030 roku udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto ma …
WSPÓŁCZYNNIK WYKORZYSTANIA MOCY I …
WSPÓŁCZYNNIK WYKORZYSTANIA MOCY I PRODUKTYWNOŚĆ ... wczesnych etapach rozwoju rynku energetyki wiatrowej w naszym kraju oraz w licznych projektach realizowanych często przez prywatnych inwestorów z wykorzystaniem używanych turbin wiatrowych, dominowały urządzenia o mocy poniżej 1 MW, takie jak np. Enercon E40 600 kW i Vestas V52 …
Niemcy. Rozwój energetyki wiatrowej zagrożony? – DW – …
Według Federalnego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (BWE) w ubiegłym roku do sieci przyłączono zaledwie 27 nowych turbin. A kilka niemieckich stowarzyszeń branżowych napisało we ...
STUDIUM MOŻLIWOŚCI ROZWOJU ENERGETYKI WIATROWEJ W …
Stan energetyki wiatrowej w województwie pomorskim.....8 5. Uwarunkowania wynikające z możliwości odbioru energii produkowanej w elektrowniach wiatrowych przez krajowy system energetyczny oraz możliwości ich rozbudowy (przyłą-czenie do sieci elektroenergetycznej) .....10 6. Podstawowe zasady lokalizacji, projektowania i budowy urz ądzeń energetyki …
Turbiny w energetyce wiatrowej: Typy, technologie i efektywność
Moc zainstalowana odnosi się do maksymalnej generowanej mocy przez turbinę wiatrową. Współczynnik Cp określa, jak skutecznie turbina wiatrowa zamienia energię kinetyczną w energię elektryczną. Dostępność turbiny odnosi się do procentowego czasu, w którym turbina jest w stanie generować energię wiatrową w określonym czasie.
Energetyka wiatrowa w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
Rok 2023 był czasem dynamicznego rozwoju i istotnych zmian w sektorze energetyki wiatrowej, który kontynuował swoją ścieżkę jako kluczowy gracz w globalnym spektrum energetycznym. W ciągu minionego roku, branża ta była świadkiem znaczących wydarzeń, które wpłynęły nie tylko na jej obecną dynamikę, ale także na jej przyszłość. …
Wykorzystanie technologii magazynowania energii do integracji ...
W tabeli 2 zestawiono podstawowe kierunki wykorzystania technologii magazynowania energii bezpośrednio dla potrzeb wspierania integracji energetyki wiatrowej z systemem elektro-energetycznym. Zawiera ona nazwę kierunku, jego syntetycz-
PIB: Prognozowanie zasobów energetyki wiatrowej w Polsce na …
konieczne jest przewidywanie przyszłej produkcji energii w celu ekonomicznego planowania wykorzystania konwencjonalnych generatorów. IMGW-PIB: Prognozowanie zasobów energetyki wiatrowej w Polsce na podstawie numerycznych prognoz pogody W najnowszym artykule ekspertów z entrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PI, który powstał we ...
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce Charakterystyka morskiej energetyki wiatrowej W porównaniu z innymi odnawialnymi źródłami energii morska energetyka wiatrowa charakte - ryzuje się korzystną charakterystyką pracy w podstawie (patrz Rysunek 6). Ograniczone negatywne efekty zewnętrzne to kolejna zaleta morskiej energetyki ...
Historia i ewolucja energii wiatrowej: od wiatraka do turbiny
Jednak dopiero w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku na obszarach wiejskich Stanów Zjednoczonych zaczęto wdrażać generację energii wiatrowej, a wiatraki dostarczały energię elektryczną do gospodarstw i domów. Północnoamerykański producent Jacobs był pionierem w produkcji turbin wiatrowych do wytwarzania energii elektrycznej na …
Komisja wprowadza natychmiastowe działania w celu wsparcia …
europejskiej energetyki wiatrowej Brussels, 24 października 2023 r. Osiągnięcie niedawno uzgodnionego unijnego celu zakładającego co najmniej 42,5 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r., z ambicją osiągnięcia 45 proc. udziału OZE, będzie wymagało znacznego zwiększenia mocy zainstalowanej energii wiatrowej, co oznacza przewidywany …
Turbiny w energetyce wiatrowej: Typy, technologie i efektywność
Współczynnik Cp określa, jak skutecznie turbina wiatrowa zamienia energię kinetyczną w energię elektryczną. Dostępność turbiny odnosi się do procentowego czasu, w …
Wieże hybrydowe turbin wiatrowych – alternatywną koncepcją ...
Zaprezentowany w pracy system energetyczny stanowi całkowicie nowatorskie rozwiązanie, integrację energetyki wiatrowej (farma) z magazynowaniem energii (elektrownia szczytowo …