Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Niemcy rozważają wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni …
Dalsza eksploatacja naszej elektrowni jądrowej Isar 2 po upływie ustawowego terminu 2022 roku nie wchodzi w grę. Rzecznik przedsiębiorstwa energetycznego Eon . Dla EnBW kwestia wydłużenia czasu eksploatacji nie istnieje. Decyzja o wycofaniu się z energii jądrowej została podjęta w 2011 roku w drodze konsensusu politycznego i społecznego i jest …
Tomasz Rożek: Nie ma innej alternatywy niż energia jądrowa
Trwa jeszcze budowa elektrowni jądrowej w Finlandii, choć też przekroczyła wszelkie możliwe terminy. Decyzja o wybudowaniu elektrowni jądrowej w danym państwie nie oznacza, że ten kraj realizuje taki projekt samodzielnie. W Skandynawii reaktory atomowe budują Francuzi i do któregoś momentu Niemcy. Po trzęsieniu ziemi w Japonii i wypadkach w …
Energia jądrowa | Noty tematyczne o Unii Europejskiej
Państwa członkowskie mają obowiązek ustanowić krajowe ramy określające wymogi w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, wydawania zezwoleń na budowę elektrowni jądrowych, nadzoru i egzekwowania przepisów. Unia chce też zachęcać do odpowiedzialnego i bezpiecznego gospodarowania wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi.
Rada Ministrów przyjęła nowe rozwiązania dot ...
Rząd chce usprawnić proces związany z budową w Polsce elektrowni jądrowej. Chodzi o przyspieszenie inwestycji, a także niższe koszty dotyczące budowy pierwszego tego typu obiektu w Polsce. Wdrożenie w naszym kraju energetyki jądrowej umożliwi redukcję emisji CO2, a także zapewni długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne.
Wydano decyzję w sprawie budowy drugiej elektrowni jądrowej w …
Będzie dostarczać rocznie 22 TWh energii, co odpowiada 12 procentom obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni planowane jest do 2035 roku. Budowa jest też planowa w technologii APR1400.
Jakie są korzyści i zagrożenia związane z wykorzystywaniem energii ...
Jednak wykorzystywanie energii jądrowej nie jest pozbawione zagrożeń. Po pierwsze, istnieje ryzyko awarii w elektrowni jądrowej, co może prowadzić do skażenia środowiska i zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Wydarzenia takie jak katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu czy w Fukushima pokazują, jakie mogą być konsekwencje ...
Czy magazyn energii wymaga pozwolenia na budowę?
Montaż magazynu energii wymaga kompleksowego podejścia. Pod uwagę powinniśmy wziąć nie tylko koszty samego sprzętu. Aby inwestycja okazała się możliwie opłacalna, moc urządzenia powinna być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego oraz znajdujących się w nim sprzętów i technologii. W pierwszej kolejności warto też oszacować, jak …
Wielka debata o energii jądrowej w Polsce: argumenty za i przeciw
Zwolennicy energii jądrowej argumentują, że może to przyczynić się do suwerenności energetycznej kraju, jest czystą formą energii oraz może przynieść korzyści technologiczne. Przeciwnicy z kolei obawiają się ryzyka awarii i skutków dla zdrowia, problemu odpadów radioaktywnych oraz wysokich kosztów budowy i utrzymania. Dodatkowo wskazują …
Energia jądrowa: najwięksi producenci na świecie – ranking
USA są największym na świecie producentem energii jądrowej, mają udział w całkowitym wytwarzaniu energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych na świecie przekraczający 30%, a w kraju pokrywają około 20% zapotrzebowania na elektryczność. Znajduje się tu 98 czynnych reaktorów, w budowie są kolejne dwa. W 2019 r. odnotowano rekordowy …
Elektrownie jądrowe
Oprócz zastosowania energii jądrowej do wytwarzania energii elektrycznej, zastosowano ją także w medycynie. Obecnie radioterapia jest jedną z najważniejszych metod leczenia chorób nowotworowych. Zasada działania elektrowni jądrowych polega na uzyskiwaniu energii z rozszczepiania jąder ciężkich atomów, takich jak uran i pluton. Reaktor jądrowy, czyli …
Sumowanie mocy fotowoltaiki i magazynu energii. Będzie zmiana …
Idąc tym tropem można zamiast magazynu energii postawić kopalnię kryptowalut i kopać waluty wtedy, gdy stawki są ujemne a za zarobione pieniądze kupować prąd do najtańszych grzejników elektrycznych. Dla mnie priorytetem jest dobrze zbilansowany dom autonomiczny, bo przy arbitrażu cen energii konieczne będzie zainwestowanie w duży …
Magazyn energii DC czy AC – różnice i zastosowania
Jeśli potrzebujesz magazynu energii do ogólnego zasilania gospodarstwa domowego, magazyn AC jest często lepszym wyborem. Magazyny AC są łatwiejsze do integracji z siecią energetyczną i mogą zasilić większość urządzeń znajdujących się w domu. Magazyny energii DC mogą być bardziej ekonomiczną opcją, gdy w domu występuje mikroinstalacja …
Program polskiej energetyki jądrowej
Celem Programu polskiej energetyki jądrowej jest budowa oraz oddanie do eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III (+).
Energetyka jądrowa w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
Na naszym europejskim podwórku to Francja jest niekwestionowanym liderem w produkcji energii jądrowej. Niemal 70% energii elektrycznej wytwarzanej w tym kraju bazuje powstaje właśnie w oparciu o atom. Więcej o aktualnym stanie europejskiej energetyki jądrowej pisaliśmy tutaj. Czy Niemcy już żałują rezygnacji z energii jądrowej?
Energetyka jądrowa
W 2019 r. światowa produkcja energii z elektrowni jądrowych wynosiła prawie 2800 tWh, co stanowiło 10,4% światowej produkcji energii. 3. Dylematy związane z wykorzystaniem energii jądrowejEnergetyka jądrowa podobnie jak każde inne źródło energii wiąże się z dylematami odnoszącymi się do zalet i wad jej stosowania.
Wywłaszczenie pod magazyn energii
5 · Magazyn energii przy elektrowni szczytowo-pompowej. Kolejnym wyjątkiem są tzw. elektrownie szczytowo-pompowe (art. 6 ust. 4b ugn). Co ciekawe, te instalacje już same w sobie spełniają definicję magazynu energii. Woda wpompowana do zbiornika górnego (np. gdy są nadwyżki energii) po spuszczeniu do zbiornika dolnego przepływa przez ...
O energii i energetyce jądrowej
Po prawie 60 latach funkcjonowania komercyjnej energetyki jądrowej udało się osiągnąć tak zaawansowaną technologię oraz poziom bezpieczeństwa sektora, jakiego nie ma w energetyce konwencjonalnej, czy w innych gałęziach przemysłu. Obecnie znajdują się w trakcie budowy lub są planowane elektrownie jądrowe generacji III ...
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
udowa magazynów energii elektrycznej stanowi istotny element transformacji energetycznej. Pozwala bowiem na ograniczenia czasu przerw w dostawie energii elektrycznej, poprawia …
„Milowy krok". Jest decyzja środowiskowa dla pierwszej elektrowni ...
W grudniu 2021 roku należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W listopadzie 2022 roku rząd przyjął uchwałę o wyborze Westinghouse Electric Company na dostawcę technologii. Zgodnie z obecnym …
Wywłaszczenie pod magazyn energii
5 · Magazyn energii przy elektrowni atomowej. Do celów publicznych należą budowa elektrowni jądrowych oraz realizacja inwestycji im towarzyszących (art. 3 Ustawy z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej …
Wady i zalety elektrowni jądrowej | WadyZalety.pl
Produkcja energii w elektrowni jądrowej w żaden sposób nie zależy od warunków atmosferycznych. Elektrownie jądrowe pracują niemal bez przerwy (poza planowanymi wyłączeniami potrzebnymi na przeładunek paliwa) i przez ten czas generują olbrzymie ilości energii. Poza tym zapotrzebowanie na uran jest niewielkie. Dla porównania elektrownia …
Są warunki przyłączenia do sieci dla elektrowni jądrowej
Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu - wynika z opublikowanego przez PSE spisu podmiotów ubiegających się o przyłączenie źródeł do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Ze spisu wynika, że w grudniu 2023 r. Polskie Sieci …
Elektrownie atomowe w Europie
W Europie istnieje obecnie kilkadziesiąt elektrowni atomowych, zlokalizowanych głównie w krajach takich jak Francja, Wielka Brytania, i Hiszpania. Francja wyróżnia się jako jeden z liderów w zakresie energetyki jądrowej, gdzie elektrownie atomowe dostarczają znaczną część krajowej energii elektrycznej.
PGE pozyskała z NFOŚiGW środki na budowę magazynów energii
PGE i ZE PAK powołały spółkę do budowy elektrowni jądrowej - PGE PAK Energia Jądrowa. Zespół wGospodarce; Informacje . PGE: zamknięto transakcję nabycia PKP Energetyka. PGE przekazała, że cena zakupu zmniejszyła się o 40,2 mln zł i wyniosła ostatecznie 1 mld 873,3 mln zł. Zespół wGospodarce; Informacje. PGE: Konsultacje ws. budowy magazynu …
Korzyści i zagrożenia wynikające z budowy elektrowni jądrowej w …
i gazu z produkcji energii elektrycznej w celu ograniczenia emisji CO 2. Konieczność budowy elektrowni jądrowej wynika również z faktu, że energia pozyskiwana z tzw. odnawialnych źródeł energii nie zaspokoi w pełni zapotrzebowania na energię, jednak przed rozpoczęciem jej budowy w Polsce należy rozwiązać kilka problemów.
Posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej i …
Energetyki Jądrowej i Odnawialnych Źródeł Energii 24 września 2024 r. dyskutowano o możliwościach wdrożenia i wykorzystania w przemyśle polskiego projektu wysokotemperaturowego chłodzonego gazem reaktora jądrowego 4. generacji – HTGR-POLA. Otwierając posiedzenie, przewodniczący zespołu senator Grzegorz Czelej zwrócił uwagę na …
Kiedy popłynie prąd z polskiej elektrowni jądrowej? Jasna deklaracja
Mogę zapewnić, że dotrzymamy terminu budowy elektrowni jądrowej i prąd z polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu popłynie w 2033 roku – powiedziała w środę w Waszyngtonie pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Rząd: W 2033 r. uruchomiony zostanie w Polsce ...
W 2030 r. udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc. W przypadku energetyki wiatrowej na morzu – moc zainstalowana osiągnie: ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r. W 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane …
Plusy i minusy energii jądrowej | IWOFR
Stany Zjednoczone produkują najwięcej energii jądrowej – nieco poniżej 805 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej w 2017 roku – co wystarcza do zasilenia 73 milionów domów. Komercyjne elektrownie jądrowe dostarczają około 20% krajowej energii elektrycznej każdego roku od 1990 roku. W 30 stanach znajduje się łącznie 99 elektrowni jądrowych, przy czym …
Jak działa elektrownia szczytowo-pompowa? Jezioro …
Przetwarzanie energii. Pozyskana w ten sposób energia jest wykorzystywana do wygenerowania napięcia elektrycznego (np. w naszych domowych gniazdkach elektrycznych wynosi ono 230 V). Tu jednak pojawia …
e-magazyny.pl
5 · Brytyjska firma Apatura, specjalizująca się w odnawialnych źródłach energii, otrzymała zgodę na budowę magazynu energii o mocy 100 MW w Szkocji. Projekt ten położony na północ od Dundee, jest piątym przedsięwzięciem firmy, które uzyskało zgodę na realizację w ciągu ostatnich… Opublikowany: 2024-10-31. aktualności; W województwie łódzkim powstanie …