Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Badanie 1-fazowego indukcyjnego licznika energii elektrycznej

LICZNIKA ENERGII ELEKTRYCZNEJ 1. CEL ĆWICZENIA Celem ćwiczenia jest zbadanie 1-fazowego licznika energii elektrycznej marki PAFAL MOD A52 pod kątem poprawności jego działania, a także przeprowadzenie koniecznych badań w celu sprawdzenia czy urządzenie spełnia wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008r. w …

Energetyce w tym tygodniu dwukrotnie zabrakło rezerwy mocy.

14 · NIK przestrzega jednak na przyszłość. Polsce nie zabrakło mocy do produkcji energii elektrycznej. Polskie Sieci Energetyczne (PSE) dzięki przywołaniu stanu rynku mocy …

Taryfowanie energii elektrycznej i rynek energii elektrycznej ...

Z dniem 1 lipca 2007 r. nastąpiło uwolnienie rynku energii elektrycznej. Od tego czasu każdy odbiorca może kupić energię elektryczną u wybranego przez siebie sprzedawcy (spółki obrotu). Uwolnienie rynku energii miało ma na celu wzmocnienie konkurencji na rynku, co miało wpłynąć na obniżenie cen. Zgodnie z zasadami wolnego rynku, sprzedawcy energii elektrycznej mają …

CO, SO, NOx, O i pyłu całkowitego DLA ENERGII ELEKTRYCZNEJ

określenia emisyjności wytwarzania energii elektrycznej, w szczególności obciążenia wytworzonej jednej megawatogodziny energii elektrycznej emisjami CO 2, SO 2, NO x, CO i pyłu całkowitego. W całkowitej wielkości emisji uwzględniono emisje, raportowane do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Krajowa baza) z instalacji do spalania paliw, które w …

wyjaśniono czasy szczytowe i poza szczytem energii elektrycznej

czas szczytowy i poza szczytem energii elektrycznej Origin. czas szczytowy i poza szczytem energii elektrycznej z Origin są następujące: Origin pobiera opłaty za szczytowe wykorzystanie w NSW między 14: 00 a 20: 00, Od Poniedziałku do piątku, a stawki za ramię obowiązują między 7: 00 a 14: 00 i 20: 00 do 22: 00 w dni powszednie. Te ...

Ceny energii i struktura produkcji energii elektrycznej …

Forum Energii opublikowało comiesięczną analizę sektora energii elektrycznej w Polsce. Think tank przeanalizował strukturę produkcji energii elektrycznej w Polsce, ceny energii elektrycznej a także ceny surowców. …

Energetyka: Niemcy muszą utrzymywać w rezerwie 38 GW w …

Komisja Europejska wyliczyła, że aby ograniczyć emisję w ramach „zazieleniania" energii, konieczne będzie ponad dwukrotne zwiększenie produkcji energii elektrycznej. …

Ocena wpływu rynku mocy w Polsce na rynki energii elektrycznej

OCENA WPŁYWU RYNKU MOCY W POLSCE NA RYNKI ENERGII ELEKTRYCZNEJ 6 W tym kontekście, PKEE zlecił Compass Lexecon: Ocenę propozycji polskiego rynku mocy (CM) i jego potencjalnego wpływu na rynek energii elektrycznej w porównaniu do alternatywnego jednotowarowego rynku energii elektrycznej (ang. Energy-Only Market – dalej „EOM").

Rynki energii Z ZIMNĄ REZERWĄ

Rynek mocy to skuteczny sposób, aby uniknąć niedoborów prądu. Jego mechanizmy działają już w wielu krajach świata, gdzie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego. …

ROZPROSZONE ELEKTROWNIE SZCZYTOWE

pokrycia zapotrzebowania szczytowego, lecz jednocześnie bardzo kosztowne ponieważ duże bloki energetyczne będące w gotowości do pracy szczytowej, generują praktycznie niewiele niższe koszty przy braku przychodu z produkcji energii. To sprawia, że koszt energii szczytowej jest blisko trzykrotnie wyższy od kosztu podstawowego energii. Dlatego zmagazynowanie …

Odnawialne i nieodnawialne źródła energii i jej oszczędzanie

1. Nieodnawialne źródła energii i skutki ich wykorzystania . Energię elektryczną tradycyjnie uzyskuje się podczas spalania paliw kopalnych paliw kopalnych, takich jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa oraz gaz ziemny.Paliwa te zawierają węgiel i związki węgla i są pochodzenia organicznego – powstały z obumarłych szczątków roślin, które przetrwały wiele ...

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

W większości przypadków możliwe jest jednak pobieranie energii elektrycznej w nocy, po niskich cenach i potencjalne oddawanie jej do sieci w okresie największego zapotrzebowania szczytowego, wymaga to jednak szczegółowych analiz i regulacji prawnych, aby samochody elektryczne stały zbiorem małych mobilnych magazynów energii, a nie tylko …

CO2, SO2, NOx, CO i pyłu całkowitego DLA ENERGII ELEKTRYCZNEJ

emisyjności wytwarzania energii elektrycznej, w szczególności obciążenia wytworzonej jednej megawatogodziny energii elektrycznej emisjami CO 2, SO 2, NO x, CO i pyłu całkowitego. W całkowitej wielkości emisji uwzględniono emisje, raportowane do prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami IOŚ-PIB (KOBiZE) Krajowej bazy o emisjach …

Polski system energetyczny uniknął „czarnego piątku". Zaledwie …

Ponad 4 proc. – tyle wynosiła rezerwa mocy do produkcji prądu wieczorem w piątek 23 września. Dzięki działaniom zapobiegawczym rezerwa ta ostatecznie zwiększyła się …

Jakość energii Ograniczanie obciążeń szczytowych systemu ...

W zakresie wzrostu obciążenia zwraca uwagę przyjęty na podstawie dotychczasowych trendów szybszy roczny wzrost obciążenia szczytowego w miesiącach letnich, wynoszący 2,3%, w …

Szczegółowe zasady i tryb wprowadzania ograniczeń w ...

O wprowadzeniu ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej oraz o wprowadzeniu, w trakcie trwania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, innych stopni zasilania niż stopnie zasilania ogłoszone w komunikatach radiowych operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego lub operator systemu połączonego elektroenergetycznego powiadamia …

Magazyny energii niezbędnym elementem transformacji …

W obszarze rynku wewnętrznego energii elektrycznej UE magazyny energii są traktowane równorzędnie wo-bec innych rozwiązań technologicznych zapewniających elastyczność funkcjonowania połączonych systemów elektroenergetycznych. Stanowią one istotny element transformacji, dzięki któremu możliwe będzie obniża-nie emisyjności. W ...

Prognozy cen Energii w Polsce w horyzoncie

Rys 2. Kalkulacja dodatku do cen energii elektrycznej. Źródło: opracowanie własne. Algorytm modelujący umożliwia wyznaczenie następujących elementów: • struktura typów jednostek wytwórczych wraz z poziomem zainstalowanej, skumulowanej mocy, • struktura produkcji energii elektrycznej w podziale na typ źródła wytwórczego,

KOBIZE

Wskaźniki emisyjności CO2, SO2, NOX, CO i pyłu całkowitego dla energii elektrycznej opublikowane w grudniu 2021 roku. W Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami IOŚ-PIB, opracowywane są wskaźniki produktowe w zakresie emisji poszczególnych zanieczyszczeń przypadającej na jednostkę produkcji energii elektrycznej.

Wskaźniki emisyjności O, SO, NOx, O i pyłu całkowitego dla energii ...

określenia emisyjności wytwarzania energii elektrycznej, w szczególności obciążenia wytworzonej jednej megawatogodziny energii elektrycznej emisjami CO 2, SO 2, NO x, CO i pyłu całkowitego. W całkowitej wielkości emisji uwzględniono emisje, raportowane do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Krajowa baza) z instalacji do spalania paliw, które w …

0114-KDIP1-1.4012.379.2023.1.MM, Mechanizm odwrotnego obciążenia ...

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. 3 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla potrzeb rozliczania transakcji dotyczących energii elektrycznej i gazu dokonywanych w cenach ujemnych.

LCOE: jakie są koszty wytwarzania energii ze źródeł ...

Koszt wytworzenia 1 kWh energii elektrycznej - z węgla i gazu. Jeśli chodzi o źródła konwencjonalne (elektrownie węglowe, atomowe i gazowe) to według danych BNEF, w 2022 roku globalny LCOE dla węgla i gazu wynosił odpowiednio 74$/MWh i 81$/MWh. Oznacza to, że za 1 kWh z węgla trzeba było zapłacić ok. 0,31 zł. Natomiast 1 kWh prądu z gazu …

Rezerwy mocy w energetyce drastycznie spadły. Oto przyczyny

Główny powód sięgnięcia po mechanizm rynku mocy jest taki, że prognozowana przez operatora sieci, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne, rezerwa mocy w piątek w …

BEZPIECZEŃSTWA DOSTAW ENERGII ELEKTRYCZNEJ …

1.4.1. Bilans mocy i rezerwa mocy.....16 1.4.2. Bilans energii elektrycznej.....24 2. Bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej w latach 2015-2016.....27 3. Źródła i kierunki zaopatrzenia gospodarki krajowej w energię elektryczną oraz możliwości dysponowania tymi źródłami.....30 3.1. Krajowi wytwórcy energii elektrycznej.....30 3.2. Wymiana energii elektrycznej z zagranicą ...

pp2_5_05a

Produkcja energii elektrycznej na świecie W 2022 roku na świeciewytworzono 29 165 TWh –wartośćta nieustannie wzrasta. Jest to ilość,którąZiemia uzyskuje w postaci energii słonecznejw ciągukilku minut (mniej niż10% energii słonecznej padającejna Ziemięw ciągu1h). 6,3 19,0 38,7 75,5 116,4 186,5 282,9 351,4 522,4 604,2 946,8 1534,4 2303,7

Streszczenie – World Energy Outlook 2023 – Analysis

Następstwem globalnego kryzysu energetycznego może być zapoczątkowanie końca ery paliw kopalnych: dynamika stojąca za transformacją w kierunku czystej energii jest obecnie …

ROZPROSZONE ELEKTROWNIE SZCZYTOWE

Obecnie utrzymywanie Operacyjnej Rezerwy Mocy w energetyce jest niezbędne dla pokrycia zapotrzebowania szczytowego, lecz jednocześnie bardzo kosztowne ponieważ duże bloki …

Jakóbik: Mniejsze rezerwy energii skłaniają Polskę do sięgnięcia …

Obecny wzrost związany m . z atakiem zimy, a z drugiej strony z planowanymi remontami i wyłączeniami bloków energetycznych w Polsce, skurczył te rezerwy do poziomu, który skłonił …

Omówienie raportu opracowanego przez BDEW i UFE

niskich cen energii elektrycznej na rynku EOM, które nie pozwalają, w pełnym zakresie, na zwrot poniesionych nakładów, przedsiębiorstwa energetyczne nie podejmują lub ograniczają zakres inwestycji. W ten sposób problem missing money implikuje powstanie problemu missing capacity, który oznacza spadek zdolności wytwórczych, wynikający z braku inwestycji w nowe moce. …

Czasowe rozliczenie w systemie odwrotnego obciążenia nabycia …

Powiązanie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia z powstaniem obowiązku podatkowego może wiązać się z koniecznością weryfikowania przez sprzedawców gazu oraz energii elektrycznej transakcji sprzedaży za okres przed 1 kwietnia 2023 r. pod kątem spełnienia warunków zastosowania odwrotnego obciążenia. Chodzi o transakcje, w ramach …

Produkcja energii ze źródeł nieodnawialnych i odnawialnych

Elektrownie wodne. Woda jest odnawialnym źródłem energii. Aby hydroenergetyka była opłacalna, elektrownie wodne należy budować albo na obszarach górskich (gdzie rzeki mają duże spadki i występują większe opady atmosferyczne; są tam również zlokalizowane głębokie doliny, które przegrodzone tamami tworzą jeziora o dużej pojemności) albo na szerokich rzekach …

W Polsce spada udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej

Udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2020 r. spadł poniżej 70 proc. Rok wcześniej było to 73 proc. Według założeń PEP 2040, do 2030 r. węgla ...

Bloki 200 plus. Rezerwa strategiczna, czy schyłek eksploatacji?

W polskim systemie elektroenergetycznym zainstalowane były wówczas 44 bloki energetyczne klasy 200 MW, opalane węglem kamiennym, o łącznej mocy ponad 10 GW. …

Ekonomiczne porównanie energetyki jądrowej z węglową i …

Czemu Polska potrzebuje energetyki jądrowej? EJ nie zanieczyszczają środowiska naturalnego EJ wytwarzają energię elektryczną najtaniej EJ generacji III i III+ są odporne na awarie Kurczy się baza paliwowa polskiej energetyki węglowej Rosną koszty emisji zanieczyszczeń (opłaty za emisje i koszty ograniczenia emisji) Źródła wiatrowe i fotowoltaiczne są kapryśne i …

Polska energetyka nadal stoi na węglu. I to nawet bardziej niż …

– Polska jest zdecydowanie najbardziej uzależnionym od węgla krajem w UE, z węglem stanowiącym 61 proc. produkcji energii elektrycznej. Inne kraje, w których udział produkcji energii elektrycznej z węgla jest powyżej średniej UE (12 proc.), to Czechy (40 proc.), Bułgaria (29 proc.), Niemcy (26 proc.), Słowenia (21 proc.) i Rumunia (14 proc.) – czytamy w raporcie.

WSKAŹNIKI EMISYJNOŚCI CO DLA ENERGII ELEKTRYCZNEJ U ODBIORCÓW KOŃCOWCH

Ze względu na wymóg określenia obciążenia emisją 1 MWh energii elektrycznej u odbiorcy końcowego, konieczne było określenie wielkości wsadu energii elektrycznej w mix-ie krajowym czyli uwzględnienie wielkości produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych (bez elektrowni szczytowo- pompowych) oraz elektrowniach wiatrowych. 5 | Strona Dodatkowo …

Referencyjny wskaźnik jednostkowej emisyjności dwutlenku węgla …

Informujemy, że w celu ujednolicenia i harmonizacji sposobu szacowania redukcji lub uniknięcia emisji gazów cieplarnianych generowanych przez projekty realizowane w Polsce ubiegające się o zatwierdzenie w ramach mechanizmu wspólnych wdrożeń (JI) został opracowany i przyjęty referencyjny wskaźnik emisyjności dwutlenku węgla dla produkcji energii elektrycznej na …

CO, SO, NOx, O i pyłu całkowitego DLA ENERGII ELEKTRYCZNEJ

emisyjności wytwarzania energii elektrycznej, w szczególności obciążenia wytworzonej jednej megawatogodziny energii elektrycznej emisjami CO 2, SO 2, NO x, CO i pyłu całkowitego. W całkowitej wielkości emisji uwzględniono emisje, raportowane do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Krajowa baza) z instalacji do spalania paliw, które w 2020 …