Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
RAPORT ROCZNY 2022 – ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII (OZE) w Polsce
Pieczę w 2022 roku w alternatywnych źródłach energii w Polsce stanowi głównie fotowoltaika, która w ubiegłym roku odnotowała w Polsce łącznie 356 966 instalacji. Na kolejnych miejscach znalazła się energetyka wiatrowa z 63 instalacjami, biogazowa z 32 instalacjami, czy biomasowa z 17 instalacjami.
Górnictwo węgla kamiennego w Polsce: przyczyny …
Nie potwierdzają tego jednak liczby. W 2022 roku elektrownie na węgiel kamienny w Polsce wyprodukowały o 11% więcej energii elektrycznej niż w szczycie wydobycia węgla kamiennego w Polsce (1979). Dane pokazują, …
Rozwój energetyki wodnej w Polsce – nowe projekty i ich potencjał
W ostatnich latach rozpoczęto budowę nowych elektrowni wodnych na rzekach, które mają pomóc w zwiększeniu produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce. W ramach tego projektu planowane jest wykorzystanie nowoczesnych turbin, które minimalizują wpływ na środowisko i ryby migrujące.
Magazynowanie energii
Celem strategicznym Grupy w obszarze magazynowania energii jest posiadanie 800 MW nowych instalacji magazynowania energii w Polsce w 2030 roku. Instalacje zapewnią bezpieczną …
Raporty o rynku energii w Polsce
Szeroko pojętą kwestię energii w Polsce poruszono w raporcie odwołującym się do świadomości Polaków dotyczącej możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Przeprowadzanie badań rynku energii ma ogromne znaczenie dla Optimal Energy, który jest portalem rzetelnym i obiektywnym, pragnącym dostarczyć swoim użytkownikom szerokiej wiedzy o rynku energii, …
Polska energetyka w 2022 w infografikach
Rok 2022 był jednym z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych w historii polskiej energetyki. Najwyższym w historii wzrostom cen węgla kamiennego, gazu ziemnego i energii elektrycznej towarzyszyły …
Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie ...
Kierunki rozwoju systemu elektroenergetycznego w Polsce ..... 3 2.1 Przyszłe zapotrzebowanie na energię elektryczną..... 3 2.2 Zmiany struktury wytwarzania energii elektrycznej..... 4 2.3 Rola magazynowania energii elektrycznej oraz zakładane wiodące technologie magazynowania..... 6 2.4 Porównanie kluczowych parametrów ESP i innych technologii magazynowania..... 8 3. …
STRUKTURA PRZESTRZENNA ELEKTROWNI WIATROWYCH W POLSCE …
Michał Jakiel, Uniwersytet Jagielloński 50 STRUKTURA PRZESTRZENNA ELEKTROWNI WIATROWYCH W POLSCE I JEJ UWARUNKOWANIA MICHAŁ JAKIEL UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI
Lista elektrowni w Polsce
W Polsce energię elektryczną produkują elektrownie cieplne, wodne, wiatrowe i słoneczne. Na początku stycznia 2021 roku ich łączna moc elektryczna zainstalowana wynosiła 45,029 GW [1]. Jest to moc na ogół wystarczająca dla zaspokojenia krajowych …
Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce | Raport za sierpień
Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce na koniec sierpnia 2024 r. wyniosła prawie 19,7 GW. Fotowoltaika stanowi 62 proc. mocy zainstalowanej OZE. Przeciętna nowa instalacja pv miała w sierpniu około 28 kW. Największa farma fotowoltaiczna znajduje się na Pomorzu. Pod koniec sierpnia 2024 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 19 …
Charakterystyka rynku energii elektrycznej
RYNEK HURTOWY. Wolumen krajowej produkcji energii elektrycznej brutto w 2020 r. ukształtował się na niższym poziomie w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 152 308 …
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce przyniesie znaczne korzyści!
Ponadto budowa elektrowni jądrowej w Polsce wpłynie również na zatrudnienie w naszym kraju. Co warto podkreślić, analizowany rodzaj energetyki generuje relatywnie dużo miejsc pracy. W ciągu całego swojego 50-letnia życia elektrownia jądrowa o mocy 1000 MW zapewni aż 43 tys. osobolat (jednostka generacji miejsca pracy dla 1 osoby przez 1 rok) …
Raporty za rok 2021
5. BILANS MOCY W KRAJOWYM SYSTEMIE ELEKTROENERGETYCZNYM . Rys. 5.1. Krajowe zapotrzebowanie na moc oraz moc dyspozycyjna dostępna dla OSP w szczytach dobowych …
Mix energetyczny w Polsce – wzrost OZE
Zapotrzebowanie na energię w Polsce maleje. Takie informacje można odczytać na oficjalnej stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Z wykresu, który dotyczy zapotrzebowania mocy KSE jasno wynika, że krajowa produkcja energii elektrycznej i zużycie energii z roku na rok coraz bardziej spada. To bardzo dobry znak, który potwierdza, że …
Rekordowa produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2022
Na koniec 2022 roku łączna moc zainstalowana elektrowni w Polsce wyniosła ok. 60 GW. Tymczasem granicę 50 GW pokonaliśmy zaledwie w 2021 roku, granicę 40 GW w 2015 roku, natomiast granicę 30 GW w 1985 roku. Wzrost mocy zainstalowanej w ostatnich kilku latach nie oznacza jednak proporcjonalnego wzrostu możliwości generacji energii elektrycznej. …
pierwszy raport Prezesa URE
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym …
Cena prądu w Polsce w 2024
4 · Ceny prądu dla firm w Polsce w 2024 roku, choć zamrożone na poziomie 698 zł/MWh, mogą być niższe na wolnym rynku, zaczynając od 495 zł/MWh. W przeliczeniu na kWh mówim tutaj o wartościach rzędu 0,495 - …
Ważą się losy elektrowni węglowych w Polsce. Rząd idzie z …
- Nawet gdyby zapadła decyzja, że w Polsce kończymy z rynkiem mocy, to dodatkowe aukcje rynku mocy dla elektrowni węglowych na lata 2025-2028 byłyby możliwe. Oczywiście po spełnieniu warunków, umożliwiających uruchomienie takich aukcji, a jednym z nich jest plan, jak te moce trwale odstawić i w przyszłości zastąpić innymi – powiedziała dr …
Elektrownie wodne w Polsce – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Historia elektrowni wodnych w Polsce. Początki energetyki wodnej w Polsce sięgają XIX wieku. Jednym z pierwszych znanych projektów była Elektrownia Wodna na rzece Krutyni, która została zainaugurowana w 1899 roku. Później, w okresie międzywojennym, powstało wiele elektrowni wodnych, a Polska stała się liderem w tej dziedzinie w Europie …
Pięć decyzji, które zmienią rynek energii w Polsce
Kryzys energetyczny, z jakim borykaliśmy się przez cały mijający rok, wymagał pilnej interwencji państwa. Jedne decyzje rządu były bardziej przemyślane, inne mniej, ale bez wątpienia zmiany, jakie dokonały się w 2022 r., będą miały niebagatelny wpływ na rynek energii elektrycznej w kolejnych miesiącach, a nawet latach.
Największa elektrownia słoneczna w Polsce już działa i produkuje …
Nasza nowoczesna i obecnie największa w Polsce elektrownia słoneczna to kolejny milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZEPAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m . ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie ...
Odnawialne źródła energii w Polsce i na świecie
W Polsce łączna moc elektrowni biomasowych wynosi około 1,49 GW. Stanowią źródła odnawialne, ale generują zanieczyszczenia powietrza (pyły zawieszone). Największy w kraju kocioł biomasowy znajduje się w Elektrowni Połaniec. Z biomasy po fermentacji uzyskuje się biogaz. Wytwarza się z niej też m . etanol i metanol służące ...
Elektrownie wiatrowe w Polsce – informacje, lokalizacje, opłacalność
Elektrownie wiatrowe w Polsce Rodzaje elektrowni wiatrowych w zależności od mocy i konstrukcji. Ilość energii elektrycznej wytworzonej przez elektrownię wiatrową zależy od rodzaju turbiny, zainstalowanej mocy oraz siły wiatru w danej lokalizacji. Ogólny podział elektrowni wiatrowych wynika z dwóch kryteriów: 1. Położenie osi ...
Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój …
Zmienne te są generowane przez budowę i utrzymywanie magazynów energii powstałych w Polsce w perspektywie czasowej 2021–2040. Typy magazynów energii i scenariusze rozwoju. …
Rekord zapotrzebowania na prąd. Wszystko przez …
9 stycznia 2024 r. pobity został rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Jak donosi serwis polon.pl, ostatni rekord ustanowiony został w lutym 2021 r. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych zapotrzebowanie …
Energetyka wodna w 2023 roku. Podsumowanie i …
Jak podkreśla Ewa Malicka, w obszarze dużej hydroenergetyki w 2024 roku prawdopodobnie utrzyma się trend na realizację kolejnych nowych inwestycji z zakresu elektrowni szczytowo-pompowych, zarówno w Polsce, jak …
Elektrownie i elektrociepłownie w Polsce (baza danych)
Elektrownie i elektrociepłownie w Polsce (baza danych) Ceny. Cena energii elektr. z dostawą w kolejnej dobie (RDN) Cena energii elektr. na poszczególne godziny kolejnej doby (RDN) Cena gazu ziemnego z dostawą w kolejnej dobie (RDNg) Cena polskiego węgla kam. dla energetyki (PSCMI 1) Cena polskiego węgla kam. dla ciepłownictwa (PSCMI 2)
Produkcja energii elektrycznej Raport roczny
Produkcja energii elektrycznej w latach 2018-2023. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2023 r. wyniosła 163 629 GWh, czyli o 13% mniej niż w poprzednim roku. Krajowe zużycie było …
Energetyka-Rozproszona
Jak wynika z badań ekspertów, w efekcie rozbudowy infrastruktury magazynów energii do 2040 r. możliwe jest osiągnięcie 26 tysięcy miejsc pracy, 69 mld zł wzrostu produkcji …
Elektroenergetyka w Polsce 2021 – wybrane z wyzwań i wyników …
możliwości zbilansowania potrzeb systemowych. W artykule scharakteryzowano zmiany w produkcji elektrowni zawodowych. W strukturze produkcji energii elektrycznej nadal dominują …
Elektrownie wodne w Polsce Według danych Urzędu Regulacji E
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki z końcem 2021 r. w Polsce działało 786 elektrowni wodnych, z czego 705 to obiekty o mocy nie przekraczającej 1 MW.
W Polsce padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną
Wtorek, 9 stycznia to kolejny mroźny dzień w Polsce. W nocy w niektórych częściach kraju temperatury spadły poniżej 20 stopni Celsjusza. To przełożyło się na duże zapotrzebowanie na energię. Około godz. 9.00 zapotrzebowanie na moc wyniosło 28 358 MW. To nowy rekord. Dotychczas wynosił on 27,7 tys. MW.
Padł historyczny rekord zapotrzebowania na energię …
Padł historyczny rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. 10 grudnia 2020 r. w szczycie porannym o godz. 13:15 wystąpiło rekordowe, najwyższe w historii zapotrzebowanie na moc w KSE …