Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Magazynowanie energii

W fazie ładowania (prąd płynie w przeciwnym kierunku niż w trakcie jego pracy) urządzenie jest odbiornikiem energii, wewnątrz energia elektryczna jest przetwarzana na energię chemiczną. Po podłączeniu do urządzeń elektrycznych lub elektronicznych następuje tryb pracy i akumulator staje się źródłem prądu, zamieniając energię chemiczną na energię elektryczną.

Elektrownie wiatrowe w Polsce

Gdzie w Polsce opłaca się budować elektrownie wiatrowe? Warunki wietrzności dla celów energetycznych w Polsce określa się jako średnie, ale na tyle duże, że stanowią potencjalnie wydajne źródło energii elektrycznej. W Polsce nie wszędzie jednak opłaca się budować duże elektrownie wiatrowe zorientowane na wytwarzanie energii elektrycznej w …

Strategia zrównoważonego rozwoju a sektor wytwarzania energii w …

Zgodnie z prognozami zapotrzebowania na moc i energię w najbliższej perspektywie krajowy system energetyczny może napotkać problemy w jego zbilansowaniu. Na rysunku 1 przedstawiono dane historyczne oraz pro- gnozę pokrycia zapotrzebowania na moc w szczycie letnim i zimowym do 2035 roku. Prognoza ta zakłada wzrost zapotrze-bowania na moc …

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Dzięki temu mógłby wzrosnąć czas wykorzystania mocy dyspozycyjnej obecnych w systemie dużych źródeł, poprawiając ekonomikę ich pracy, uwalniając bez inwestycji (bezpośrednio w elektrowniach) moce dotychczas niewykorzystane z uwagi na długookresowe wahania krzywej …

WYTWARZANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ W POLSCE – …

Szybki przyrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce obserwowano w latach 70. i do połowy lat 80. ubiegłego wieku i z tego okresu pochodzi znaczna część bazy wytwórczej polskiej energetyki. Potem nastąpił okres wyhamowania tempa wzrostu zapotrzebowania i co za tym idzie spowolnienia we wprowadzaniu nowych mocy do systemu. Obecnie duża część bazy …

Elektroenergetyk – wymagania, obowiązki i cechy zawodu

Elektrownie to miejsca, gdzie produkuje się energię elektryczną, która jest niezbędna do funkcjonowania współczesnego świata. Jednakże, jak każde urządzenie, elektrownie są podatne na awarie. Najczęstszymi rodzajami awarii w elektrowniach są: przeciążenia, zwarcia, uszkodzenia izolacji, awarie generatorów oraz problemy z ...

Problemy eksploatacji i niezawodności w elektroenergetyce

Modelowanie matematyczne narażeń przepięciowych pochodzenia atmosferycznego wspomaga proces koordynacji izolacji układów elektroenergetycznych wysokich i najwyższych napięć, …

Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych …

Dokonuje się w nich zamiana tej energii elektrycznej w potencjalną energię grawitacyjną wody. Proces polega na wpompowaniu wody ze zbiornika dolnego do górnego w czasie, gdy produkcja prądu jest większa niż zapotrzebowanie (na przykład w nocy), a następnie, gdy pobór energii elektrycznej jest duży (w godzinach szczytu) zachodzi proces odwrotny. Elektrownie …

Systemy magazynowania energii – poradnik

W artykule dokonano przeglądu aktualnych technologii magazynowania energii elektrycznej oraz zestawiono uzyskiwane parametry w aspekcie zastosowań w zasobnikach systemowych. …

W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII

funkcjonowania OZE, w których produkcja energii elektrycznej uzależniona jest od warunków pogodowych. Jest to szczególnie korzystne w sytuacjach, gdy OZE nie jest w stanie zaspokoić …

Surowce energetyczne – elektrownie w polsce | PPT

3. Surowiec – materiał przeznaczony do dalszej przeróbki. Surowce są produktami przemysłu wydobywczego, rolnictwa, leśnictwa lub powstają w wyniku przerobu odpadów. Szczególne rodzaje surowców: • surowce energetyczne to paliwa kopalne: węgiel kamienny i brunatny, torf, ropa naftowa, gaz ziemny, drewno w procesie spalania zamieniane …

Aktualne problemy pracy systemów elektroenergetycznych

Problemy w koordynacji obciążeń jednostek wytwórczych konwencjonalnych i OZE pracujących w grupie na wspólny węzeł ..... 153 Problem optymalizacji szybkości regulacji..... 156 Problem technicznej realizacji sterowania zmianami poziomu mocy biernej pojedynczego generatora lub farmy pracujących razem w jednej grupie..... 156 Podsumowanie ..... 157 Bibliografia..... 158 3. …

Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

W ostatnich latach magazynowanie energii stało się jednym z kluczowych obszarów transformacji energetycznej, wzbudzając zainteresowanie naukowców, inżynierów i przedsiębiorstw na całym świecie. W 2023 roku sektor ten doświadczył zmian, zarówno pod względem technologicznym, rynkowym, jak i legislacyjnym. Przeszliśmy od ...

Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?

XX wieku wiele krajów europejskich, w tym Szwecja, Holandia, Niemcy i Włochy, wstrzymało się z dalszym rozwojem energetyki jądrowej, a niektóre z nich planowały nawet wycofanie się z dalszego inwestowania w energię atomową. Jednak w Azji, w tym w Chinach, Indiach i Korei, oraz w Rosji kontynuowano budowę nowych reaktorów.

Ekspert: magazynowanie energii na dużą skalę

Kiedy one powstaną, nie będzie potrzeba tak dużo mocy rezerwowych w elektrowniach cieplnych (w Polsce głównie węglowych - przyp. PAP)" - dodaje. W ocenie prof. Świrskiego pojawienie …

PALIWA Gaz i węgiel w elektrowniach oraz elektrociepłowniach

w elektrowniach i elektrocie-płowniach na całym świecie. Ich wykorzystywanie jest uza-leżnione od wielu czynników. W niniejszym artykule oba paliwa zostały przedstawione m . w odniesieniu do pro-cesów spalania, możliwości wykorzystania ich energii czy wpływu na środowisko naturalne Fot. Bobby Nick, źródło: sxc.hu . Paliwa i Energetyka PALIWA styczeń - marzec 1 / 2013 [04] …

Problem koordynacji polityki ekologicznej i polityki społecznej w ...

PDF | On Jan 1, 2015, Dariusz Kiełczewski published Problem koordynacji polityki ekologicznej i polityki społecznej w kontekście zrównoważonego rozwoju | Find, read and cite all the research ...

Czy polskie kotły w elektrowniach węglowych dotknie problem ze …

Samuela Lindego 14, 30-148 Kraków na podany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, w tym materiałów o charakterze reklamowym, promocyjnym i handlowym, także w formie newsletteru, stanowiących min. formę marketingu bezpośredniego …

Ekspert: magazynowanie energii na dużą skalę

W ocenie prof. Świrskiego pojawienie się wydajnych urządzeń magazynujących energię zlikwiduje problem związany z nieprzewidywalnością wytwarzania energii z OZE. Dzięki tym "magazynom" bardziej powszechna stanie się też mała energetyka domowa. "Być może przełączymy się z sieci na własne domowe elektrownie, a zasilanie z sieci posłuży tylko w trybie awaryjnym" - …

Jak działa i produkuje prąd elektrownia jądrowa?

Elektrownie jądrowe ciężarowe - w takich elektrowniach rdzeń reaktora znajduje się na pokładzie statku, co pozwala na przemieszczanie elektrowni w różne miejsca. Elektrownie jądrowe ciężarowe są stosowane przede wszystkim do zasilania okrętów podwodnych i lotniskowców, ale mogą być również wykorzystywane do dostarczania energii elektrycznej do …

UJ: rewolucja w produkcji akumulatorów i magazynów energii

Ze względu na problemy w przesyłaniu do sieci energetycznej energii od prosumentów oraz na warunki jej rozliczania, szybko rośnie zapotrzebowanie na lokalne magazyny energii zdolne zaspokoić potrzeby pojedynczych gospodarstw domowych czy zakładów pracy. Skalę wzrostu rynku magazynów energii dobrze oddają liczby. O ile jeszcze w …

Aktualne problemy pracy systemów elektroenergetycznych

W kolejnych częściach przedstawiono kolejno następujące zagadnienia: I. Bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego: bezpieczeństwo systemu elek-troenergetycznego w różnych …

Elektrownia szczytowo-pompowa. Przegląd technologii i korzyści ...

Autorzy dokonują przeglądu w skali globalnej: mocy zainstalowanych w elektrowniach szczytowo-pompowych, rozwoju technologii i systemów hybrydowych (elektrownie szczytowo-pompowe magazynujące energię z elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych oraz wiatrowych i fotowoltaicznych) oraz rekomendują najlepsze opcje.

Statystyka uszkodzeń w elektrowniach zawodowych

w elektrowniach zawodowych Sławomir Szymaniec Streszczenie: Niezawodność dużych bloków energetycznych zawsze miała i nadal ma duże znaczenie dla pracy Krajowego Systemu Elek …

Odnawialne i nieodnawialne źródła energii i jej oszczędzanie

1. Nieodnawialne źródła energii i skutki ich wykorzystania . Energię elektryczną tradycyjnie uzyskuje się podczas spalania paliw kopalnych paliw kopalnych, takich jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa oraz gaz ziemny.Paliwa te zawierają węgiel i związki węgla i są pochodzenia organicznego – powstały z obumarłych szczątków roślin, które przetrwały wiele ...

Moc bierna – definicja. Energia bierna indukcyjna i pojemnościowa

W przeciwieństwie do mocy czynnej, która faktycznie wykonuje użyteczną pracę, moc bierna nie jest przekształcana w energię mechaniczną, cieplną czy jakąkolwiek inną. Zamiast tego jest magazynowana chwilowo w polach magnetycznych (cewki) lub elektrycznych (kondensatory) i oddawana do sieci. Innymi słowy – krąży w tę i z powrotem między odbiorcą a …

Klasyfikacja PKD

wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach, elektrociepłowniach, elektrowniach atomowych lub hydroelektrowniach, za pomocą turbin gazowych, generatorów wysokoprężnych i ze źródeł odnawialnych. Podklasa ta nie obejmuje: wytwarzania energii elektrycznej przez spalanie odpadów, sklasyfikowanego w 38.21.Z. 35.12

Rekordowa produkcja energii z wiatru, słońca i wody

Lider zielonej transformacji energetycznej w Polsce jest już w stanie pokryć energią z OZE roczne zapotrzebowanie 860 tys. gospodarstw domowych. Wynik produkcji OZE osiągnięty przez PGE w ub.r. byłby w stanie przez cały rok zapewniać energię elektryczną dla wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego.

Jak magazynować energię z wiatru?

Warto dodać w tym miejscu, że w 2030 roku do krajowej sieci zostanie wprowadzone 165 TWh energii, w tym 20 TWh z elektrowni wiatrowych, czyli 12,1 proc. całej produkcji energii. Obecnie wskaźnik wykorzystania mocy jest znacznie niższy od założonego. Dla średniorocznych prędkości wiatru w granicach od 4 m/s do 6 m/s, stopień ...

Energetyka w Polsce w 2019 roku

2. MOC DYSPOZYCYJNA I REZERWY MOCY W ELEKTROWNIACH KRAJOWYCH 2.1. Wartości średnie miesięczne w 2019 roku. Tabela 2.1. Średnie miesięczne wielkości mocy osiągalnej, obciążenia, ubytków mocy i rezerw w elektrowniach krajowych z dobowych szczytów obciążenia dni roboczych w poszczególnych miesiącach 2019 roku [MW]. …

Prof. Ryszard Tadeusiewicz (AGH) o elektrowniach atomowych

Dane podawane w Internecie informują o następujących cenach (w miliardach PLN): 246 (AP1000), 131 (APR1400), 330 (EPR1600). Premier informując na początku listopada br. o decyzji budowy w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu pierwszej elektrowni wyposażonej w trzy reaktory AP1000, podał kwotę około 20 mld USD (ponad 100 mld PLN). Optymizm ...

Rozwiązania i produkty dla systemów wytwarzania energii w elektrowniach ...

Generatory ekspandera i turboekspandery wytwarzają energię elektryczną z odpadowego ciepła przemysłowego, biomasy i energii geotermalnej. W dziedzinie energii odnawialnych ta kluczowa właściwość ułatwia produkcję energii elektrycznej w Organicznych cyklach Rankine''a (z ang. Organic Rankine Cycles – "ORC"), w sposób ekonomiczny i neutralny pod względem emisji …

Sprawdzamy, czy przestoje w elektrowniach to zapowiedź …

Tylko w tym tygodniu wyłączono bloki energetyczne Turów, Opole, Połaniec, Kozienice i Bełchatów, a wcześniej miały miejsce przestoje w elektrowniach. Czy grozi nam potężna awaria, czyli tak zwany blackout? Rozmawiamy o tym z Robertem Tomaszewskim, starszym analitykiem ds. energetycznych, szefem PI Energy w Polityka Insight.

Analiza i ocena kosztów energii elektrycznej z różnych źródeł energii w ...

1-6 Tabela 1.9 Możliwości pozyskania energii słonecznej dla różnych miast w Polsce i Europie z panelu fotowoltaicznego o mocy zainstalowanej 1 kWp wykonanego w technologii krzemu

PROBLEMY ROZWOJU INFRASTRUKTURY PRZESY ŁOWEJ …

1. STAN OBECNY. Dynamiczna sytuacja geopolityczna, ograniczona podaż konwencjonalnych surowców energetycznych oraz trudno przewidywalne ceny wymuszają pilną zmianę w …

MAGAZYNY ENERGII I WIRTUALNE ELEKTROWNIE …

energetyki w istocie są mobilnymi układami odbiorczo-magazynującymi energię elektryczną. W ramach klastra może funkcjonować autonomicznie zarządzana mikrosieć elektroenergetyczna. …

Świrski: Polska może mieć niedobór mocy w elektrowniach

– Generalnie „prawdziwy blackout" jest w Polsce mało prawdopodobny. Pomijając katastrofy naturalne i hipotetyczne wyłączenie sieci przesyłowej, bardziej groźny i możliwy jest problem z dostępnością mocy w elektrowniach wobec wzrostu zapotrzebowania na energię – pisze Konrad Świrski, profesor Politechniki Warszawskiej, prezes Transition …