Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Budynek o niemal zerowym zużyciu energii – czy warto go budować?

Budynek o niemal zerowym zużyciu energii – czy warto go budować? Artykuł sponsorowany. 07.02.2022. nZEB – przykład realizacji z opisem technologii, użytych materiałów i zaprojektowanych instalacji. Sprawdź koszt budowy i parametry energetyczne. Jedną z propozycji wznoszenia budynków o niemal zerowym zużyciu energii jest alternatywny system …

Czy na dzierżawionym gruncie można budować?

Odpowiedź prawnika: Czy na dzierżawionym gruncie można budować? Wskazuje się, że umowa dzierżawy może służyć budowie przez dzierżawcę obiektu budowlanego na dzierżawionym gruncie. Do uzyskania pozwolenia na budowę i zrealizowania inwestycji inwestorowi musi przysługiwać tytuł prawny do władania tym gruntem na cele budowlane.

Przydomowa elektrownia wodna – koszt, jak działa? | enerad.pl

Jak już wiemy, zarówno na świecie, jak i w Polsce istnieją nie tylko duże elektrownie wodne (do największych w kraju należy m . Elektrownia Żarnowiec, Elektrownia Porąbka Żar, Elektrownia w Solinie, Elektrownia Włocławek, czy Elektrownia Żydowo), energię wodną wykorzystuje się bowiem także w małych elektrowniach wodnych (oczywiście bez …

Czy w Polsce Powinniśmy Zbudować Elektrownię …

Pierwsza elektrownia jądrowa (stosuje się też nazwę „elektrownia atomowa") powstała dopiero w 1954 r. w Obnińsku (dawny ZSRR). W początkowych latach reaktory nie miały jednak na celu generowania energii, a produkcję materiałów …

Elektrownia geotermalna – jak działa? Budowa, wady i zalety

Oddane ciepło następnie dostaje się do drugiego obiegu z czynnikiem roboczym odznaczającym się niską temperaturą wrzenia. Sprawność takiej elektrowni wynosi od 10 do 15 procent. Pierwsza wymieniona elektrownia działa w bardzo prosty sposób. Woda czy też para geotermalna jest uzyskiwana przez minimum dwa odwierty. Jeden obiekt jest ...

Energia jądrowa: Czy elektrownia atomowa jest bezpieczna

Eksperci są zgodni, że około 2016 roku zacznie nam brakować prądu. Według rządowych planów elektrownia atomowa ma powstać w 2020 roku, a już wiadomo, że to mało realny termin. Niezrozumiałe są twierdzenia, że nie ma alternatywy dla atomu. Polska jest jak dziurawe wiadro energetyczne. Zużywamy ponad trzy razy więcej energii na ...

Świadectwo energetyczne. Czy każdy budynek musi mieć taki …

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, konkretnie artykułem 3 ust. 1 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, taki obowiązek będzie dotyczył osób, które sprzedają lub wynajmują budynek czy mieszkanie – informuje Ministerstwo Rozwoju. Taki dokument musi mieć także każdy nowy obiekt, który powstanie.

Niezależna elektrownia słoneczna czy połączona z siecią ...

Najlepiej więc ustalić moc instalacji fotowoltaicznej na takim poziomie, żeby w jak największym stopniu samemu wykorzystywać pochodzącą z niej energię – bez magazynowania jej w akumulatorach czy przekazywania do sieci. Mimo tego i tak warto ją sprzedawać. Nadwyżek energii z fotoogniw nie da się uniknąć, a na pewno lepiej ...

FAQ

Czy zamiast elektrowni słonecznej warto budować satelity słoneczne lub elektrownie fuzyjna? Podstawowym źródłem energii powinny pozostać elektrownie słoneczne gdyż są pewne i opłacalne. Satelitom słonecznym brak tej pierwszej cechy gdyż wróg łatwo może je zestrzelić, natomiast elektrowni fuzyjnej brakuje tej drugiej cechy - jest średnio-opłacalna gdyż żeby …

Budynek rekreacji indywidualnej

Trzeba bowiem pamiętać o tym, że taki domek letniskowy musi spełniać także wymogi tego rozporządzenia. Zacznijmy od tego, że zgodnie z § 3 pkt 7 tego rozporządzenie budynkiem rekreacji indywidualnej jest budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Dlatego działki przeznaczone pod budowę budynków rekreacji indywidualnej nie ...

Czym jest budynek zeroemisyjny? Charakterystyka i …

Budynek zeroemisyjny, według Komisji Europejskiej, definiuje się jako budynek o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej. Cechuje go bardzo niskie zużycie energii, w całości pokrytej energią ze źródeł …

Budowa budynku gospodarczego. Czy potrzebne jest pozwolenie …

Wymogi dotyczące usytuowania budynku gospodarczego na działce zależą od jego wielkości oraz tego, czy budynek ten ma okna. Kwestie te zostały uregulowane w § 12 ust. 4 pkt 3 i ust. 8 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Magazyn energii – warunki zabudowy i wymagania …

Magazyn energii powinien być zainstalowany w pomieszczeniu o temperaturze od 5°C do 40°C i wilgotności względnej nieprzekraczającej 85%. Należy także przewidzieć miejsce na ewentualną rozbudowę systemu w przyszłości.

Jak działa elektrownia atomowa i czy jest ekologiczna? Fakty

Jak działa elektrownia atomowa i czy jest ekologiczna? Fakty i mity o energii z atomu . Pierwszy blok polskiej elektrowni atomowej może zacząć pracę jeszcze przed 2035 rokiem. Rząd planuje, że energetyka jądrowa w powiązaniu z odnawialnymi źródłami energii, zapewni Polsce stabilne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródło prądu. Wokół …

Czy magazyn energii wymaga pozwolenia na …

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało niedawno projekt zmian w ustawie Prawo budowlane. Zakłada on dodanie magazynów energii do listy projektów zwolnionych z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. …

dom, który zadba o twoją kieszeń. Jak taki zbudować?

Jego zapotrzebowania na energię do ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji jest kilkakrotnie mniejsze niż w przypadku wymogów dotyczących wszystkich nowo budowanych domów. Obecnie wznoszone domy powinny …

Dom Pasywny

Czy opłaca się budować dom pasywny? Ile kosztuje budowa? Jakie parametry musi pełniać budynek, aby stał się pasywnym? Po jakim czasie inwestycja się zwróci?

Magazyn energii bez zgłoszenia do 20 kWh

Zmiany będą dotyczyć Art. 29, który wyszczególnia obiekty i urządzenia, które nie wymagają pozwolenia na budowę i/lub zgłoszenia. Dzięki nowelizacji ust. 4 w pkt 3 Prawa budowlanego montaż magazynu energii …

Magazyny energii, czyli efektywne wykorzystanie energii …

O magazynach energii elektrycznej w Polsce mówi się dużo, ale wciąż montuje się je rzadko. Są jednak kraje, gdzie znaczna część inwestorów w system fotowoltaiczny – …

Elektrownia wiatrowa: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Elektrownia wiatrowa to zaawansowany kompleks urządzeń, którego głównym zadaniem jest przekształcanie energii kinetycznej wiatru w energię elektryczną. Kluczową rolę odgrywają tutaj specjalne turbiny, które za pomocą swoich obracających się łopat, przechwytują energię wędrujących mas powietrza.

Czy elektrownia jądrowa jest ekologiczna? Fakty i …

Żeby wydobycie było opłacalne, musi być odpowiednio skoncentrowany w skale, w której się znajduje. Obecne światowe złoża OECD szacuje na 240 lat, uwzględniając dotychczasowe sposoby zużycia. Biorąc …

Pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie? Zasady dla …

Małe turbiny wiatrowe, do tej pory raczej niespotykane w naszym kraju, mają teraz szansę zyskać na popularności dzięki programowi dofinansowań. Na instalację małej turbiny wiatrowej w swoim ogródku …

Czy to się opłaca? Przydomowa elektrownia wiatrowa

Czy wykonanie mikroelektrowni wiatrowej jest możliwe? W Polsce pracuje już ponad 1,3 mln mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci energetycznej. Natomiast takich mikroinstalacji wiatrowych jest zaledwie kilkadziesiąt!

Budowa domu na nie swojej działce – jakie formalności?

Czy jest możliwość budowy domu na nie swojej działce? Syn otrzymał w spadku po babci dużą działkę wraz z domem i zabudowaniami gospodarczymi. Jednak budynek mieszkalny został rozebrany, ponieważ zagrażał bezpieczeństwu. Czy w tym miejscu ja, jako inwestor, mógłbym postawić nowy budynek? Jeśli tak, to jakich formalności ...

Czy opłaca się budować dom energooszczędny lub pasywny?

Czy opłaca się budować dom energooszczędny lub pasywny? Domy pasywne i energooszczędne coraz bardziej zyskują na popularności. Jakie wymagania powinny spełniać, by można było je tak nazwać? Jakie materiały są niezbędne do ich budowy? I wreszcie – jakie są koszty budowy?   "Dom energooszczędny. To dom o mniejszym od standardowego zapotrzebowaniu na …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne …

W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i …

Czy budynek mieszkalny zgłaszany do użytkowania musi posiadać...

Czy budynek mieszkalny zgłaszany do użytkowania musi posiadać ogrzewanie? Na wstępie należy zwrócić uwagę, że zgodnie z § 49 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) - dalej r.w.t., budynek i pomieszczenia …

Pozwolenie na budowę dla magazynów energii

Czy magazyn energii potrzebuje pozwolenia na budowę? Ustawodawca nie uregulował ustawowych zwolnień z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę m . magazynów energii, które wydaje się, …

Przydomowa elektrownia wiatrowa: moc, gdzie postawić wiatrak …

Przydomowa elektrownia wiatrowa to alternatywa dla fotowoltaiki. Sprawdź ⭐ jak dobrać moc ⭐ ile prądu produkuje ⭐ gdzie ją postawić . Przejdź do treści. BLOG BUDOWLANY. Porady architektów i wykonawców. Menu. Menu. Projekty domów; Budowa domu; Wnętrza domu; Przydomowy ogród; Blog budowlany / Budowa domu / Przydomowa …

Pierwsza polska elektrownia jądrowa, czyli co wiemy o projekcie, …

Pierwsza polska elektrownia jądrowa, czyli co wiemy o projekcie, który ma zrewolucjonizować nasz system

Elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika

Które rozwiązanie jest lepsze – elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika? To pytanie nurtuje potencjalnych inwestorów w Polsce. Tymczasem oba odnawialne źródła energii stanowią podstawę swoistej rewolucji, która polega na odchodzeniu od konwencjonalnej energetyki węglowej. W tym artykule wyjaśniamy, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne pod względem …

Wywłaszczenie pod magazyn energii

4 · Magazyn energii przy elektrowni atomowej. Do celów publicznych należą budowa elektrowni jądrowych oraz realizacja inwestycji im towarzyszących (art. 3 Ustawy z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji …

Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy opłaca się budować?

Przydomowa elektrownia wiatrowa to sposób na pozyskanie darmowej energii. Zainteresowanie tego rodzaju inwestycją nie jest jednak jeszcze w Polsce zbyt duże, bo sporo kosztuje i pozostawia szereg wątpliwości dotyczących rzeczywistych korzyści. Poniżej analizujemy opłacalność budowy i przyglądamy się zyskom płynącym z dysponowania własną …

Magazyn energii do 20 kWh bez zgłoszenia i

Przede wszystkim Art. 29, który wyszczególnia obiekty i urządzenia, które nie wymagają pozwolenia na budowę i/lub zgłoszenia. Dzięki nowelizacji Prawa budowlanego montaż magazynu energii elektrycznej będzie …

Elektrownia atomowa – korzyści i kontrowersje

Czy elektrownia atomowa jest bezpieczna? Tymczasem elektrownie atomowe uznaje się za niezwykle bezpieczne, a w ciągu 70 lat użytkowania tego typu konstrukcji doszło tylko do 5 poważnych awarii. Przy odpowiedniej eksploatacji energia jądrowa jest w pełni bezpieczna, a odpady i części jej konstrukcji są neutralizowane.