Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Fotowoltaika

Fotowoltaika a decyzja o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 59 ust. 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego …

Inżynier ds. energetyki jądrowej – wymagania, obowiązki i cechy …

Inżynier ds. energetyki jądrowej to zawód, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, coraz więcej firm decyduje się na budowę elektrowni jądrowych. To z kolei prowadzi do zwiększenia liczby miejsc pracy dla specjalistów z …

Jak spełnić wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki od

kowej powierzchni budynku (wyrażone w kWh/m. 2. a). Roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na . energię nieodnawialną dotyczy energii zużytej do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ewentualnie chłodzenia (o ile jest ono w obiekcie realizowane) i oświetlenia (dla budynków niemieszkalnych).

Elektrownie wodne – działanie, korzyści i wady energii wodnej

Większość elektrowni wodnych w Polsce kwalifikuje się do tak zwanych małych elektrowni wodnych, które wytwarzają do 5 MW mocy. Ich budowa zaspokaja zapotrzebowanie indywidualnych gospodarstw domowych i zazwyczaj są to prywatne inwestycje. Wybudowanie własnej niewielkiej hydroelektrowni możliwe jest nawet na rzece cechującej się niewielkim …

Szczelność powietrzna budynków pasywnych i energooszczędnych – wyniki badań

Na początku artykułu zaprezentowano wymagania dotyczące szczelności powietrznej obowiązujące w krajach europejskich i Polsce. Oddzielna część wymagań dotyczy budynków o bardzo niskim zużyciu energii, np. budynków pasywnych. W drugiej części artykułu przedstawiono wyniki pomiarów szczelności powietrznej wykonanych w polskich budynkach …

Alternatywne źródła energii

dotyczące odnawialnych źródeł energii. Zostały przedstawione m . nowe cele związane ze zwiększeniem udziału OZE w łącznej produkcji energii, które mają zostać wprowadzone do, ale także wymagania dotyczące wprowadzenia ułatwień w rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz konsekwencje dla krajów, którym nie udało

Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku

Magazyny mają również stanowić alternatywę dla droższych i bardziej czasochłonnych inwestycji w rozbudowę klasycznych linii i stacji elektroenergetycznych. …

Nowe warunki techniczne od 1 stycznia 2014. Nowe wymagania dla …

Nowe wymagania dla energochłonności budynków przekładają się również na wymagania wobec izolacyjności termicznej przegród - obowiązywać będzie nowa wartość graniczna współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne U ≤ 0,25 W/(m 2 K). Zmianie ulegną również wymagania wobec dachów, stropów czy ścian wewnętrznych. …

Wymagania i wyjątki dotyczące charakterystyki energetycznej …

W tym artykule omówimy zarówno wymagania dotyczące sporządzenia charakterystyki energetycznej, jak i sytuacje, w których nie będziemy musieli się nią martwić. Czym jest charakterystyka energetyczna budynku i dlaczego jest ważna? Zanim przejdziemy do omawiania wymagań i wyjątków dotyczących charakterystyki energetycznej budynku, warto …

Montaż elektrowni wiatrowych lądowych

Natomiast dla dużych farm wiatrowych konieczne jest zastosowanie GPZ, dzięki któremu energia elektryczna wyprowadzona z elektrowni wiatrowej zostaje przekształcona na wyższy poziom napięcia, tak aby można było ją wprowadzić do sieci przesyłowej wysokich napięć. Istotne jest aby GPZ był zlokalizowany jak najbliżej farmy wiatrowej, ponieważ przygotowanie …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej – tak art. 3 pkt 10k pr. ener. Brak przepisów …

Pomieszczenia pracy

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy. Pomieszczenia i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza, zabezpieczenie przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami cieplnymi oraz nasłonecznieniem, …

Magazynowanie baterii w elektrowni słonecznej: rewolucja w

Koła zamachowe mają długą żywotność i mogą szybko reagować na zmiany zapotrzebowania na energię, co czyni je potencjalną opcją dla elektrowni słonecznych poszukujących krótkoterminowych rozwiązań w zakresie magazynowania. Rodzaje technologii przechowywania. W elektrowniach słonecznych wykorzystuje się kilka technologii …

Magazynowanie energii w przedsiębiorstwie

Magazynowanie dużych ilości energii. Zamiana na energię elektrochemiczną to tylko jeden ze sposobów przechowywania energii. W przypadku produkcji dużej jej ilości warto poznać inne, może się bowiem okazać, że dla konkretnego rodzaju działalności są one bardziej opłacalne. zamiana na energię mechaniczną – wyróżniamy tu dwa sposoby, czyli …

Jak spełnić wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki od …

kowej powierzchni budynku (wyrażone w kWh/m. 2. a). Roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną dotyczy energii zużytej do . ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ewentualnie chłodzenia (o ile jest ono w obiekcie realizowane) i oświetlenia (dla budynków niemieszkalnych).

Mała energetyka wodna i unijny Zielony Ład

elektrowni wodnych, tj. elektrowni o mocy zainstalowa-nej poniżej 10 MW, dostarcza co roku energię elektryczną z źródeł odnawialnych 13 milionom gospodarstw domo-wych i przyczynia się w znacznym stopniu do realizacji unijnej polityki dekarbonizacji poprzez ograniczenie emi-sji CO 2

Nowoczesne technologie magazynowania energii elektrycznej

Możliwość magazynowania dużych ilości energii w przeliczeniu na jednostkę masy i objętości jest kluczowym wyzwaniem stawianym przed magazynami energii przyszłości. Maksymalizacja …

Akustyka w budownictwie mieszkaniowym a wymagania dotyczące ...

Zgodnie z rozporządzeniem, od stycznia 2021 roku wzrosną wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych z obecnie obowiązujących 0,23 W/(m2·K) do 0,20 W/(m2·K). Dodatkowo wyższe będą wymagania dla łącznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP).

Trend rozwoju pojazdów elektrycznych i akumulatorów magazynujących ...

(1) Katalizatory: 1) Polityka ulg podatkowych; 2) Wysokie oczekiwania dotyczące wzrostu dużych elektrowni fotowoltaicznych w 2023 r; (2) Wolumen: 10,5 GWh w 2021 r., wzrost o 197% rok do roku; Q1-Q3 2022 to około 10,9 GWh (5,7 GWh w trzecim kwartale), wzrost o 85% rok do roku; oczekuje się, że roczna moc zainstalowana w 2023 r. wyniesie 18 GWh, wzrost o …

Badania nieniszczące złączy spawanych na przykładzie …

spawanych sekcji dolnej siłowni wiatrowej muszą spełniać dla: spoin obwodowych - wymagania poziomu jakości B, spoin wzdłużnych - wymagania poziomu jakości C wg PN-EN 5817. Wyniki przeprowadzonych badań przedstawiono w tablicy 1. Na rysunku 4 przedstawiono umiejscowienie, wykrytych podczas badania VT niezgodności spawalniczych.

Warunki energetyczne dla magazynów energii – wymagania i …

Warunki przyłączenia określają wszystkie szczegółowe wymagania, jakie należy spełnić, aby zapewnić bezpieczne i sprawne połączenie magazynu z siecią …

Magazyn energii – warunki zabudowy i wymagania techniczne

Pojemność użyteczna magazynu energii powinna być dostosowana do mocy instalacji PV i dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną. Przyjmuje się, że optymalna pojemność to …

Lista elektrowni w Polsce

Najbardziej dynamiczny okres rozwoju hydroenergetyki zawodowej miał miejsce w latach 1968-1983 kiedy to uruchomiono pięć dużych elektrowni przepływowych, zbiornikowych i pompowych [68]. Łączna moc zawodowych elektrowni wodnych wynosi 2042 MW, jednak 1366 MW przypada na elektrownie szczytowo-pompowe. Stanowi to 7,3% mocy zainstalowanej w krajowym …

Wykorzystanie energii wiatrowej w Polsce

Jako kryterium efektywności pozyskiwania energii wiatrowej przyjmuje się zazwyczaj wartość od 1200 kWh i więcej, otrzymywanych z 1 m 2 powierzchni skrzydeł wiatraka w ciągu roku dla wieży o wysokości 30 m. Kilka słów o elementach elektrowni wiatrowej.

Wymagania dotyczące lokalizacji budynkowych stacji …

Wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej w odniesieniu do budynków i ich usytuowania zostały zapisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r., nr 75, poz. 690, z późniejszymi zmianami) [1]. W rozporządzeniu tym określono …

ENERGIA Z ODPADÓW

Energię cieplną można zmagazynować na potrzeby wykorzystania w niedalekiej przyszłości. Można ją także wykorzystać do trigeneracji i zapewnić w ten sposób klimatyzację. Za sprawą integracji dużych zbiorników buforowych i magazynów gazu, biogazownie kogeneracyjne pełnią funkcję elektrowni magazynujących energię odnawialną.

Wymagania środowiskowe dla urządzeń i instalacji elektroenergetycznych

Warunki i wymagania środowiskowe dla urządzeń i aparatów elektroenergetycznych określone są w bardzo wielu normach, dokumentach i specyfikacjach funkcjonalnych opracowanych przez operatora systemu przesyłowego i operatorów systemów dystrybucyjnych. Kluczowe znaczenie ma grupa norm krajowych i międzynarodowych dotyczących klasyfikacji warunków …

Od 2021 r. nowe wymagania dla dachów | administrator24

W przyszłym roku zaczną obowiązywać zmienione warunki techniczne, wprowadzające niższą wartość współczynnika przenikania ciepła m . dla dachów płaskich i stromych. Nie powinny one jednak znacząco wpłynąć ani na działania projektowe, ani na prace ociepleniowe i dociepleniowe.

Magazyny energii. Obecne i przyszłe wyzwania prawne

Przeznaczeniem magazynów energii nie będzie jedynie magazynowanie wytworzonej energii elektrycznej w celu jej późniejszego wykorzystania czy sprzedaży po korzystniejszej cenie. …

Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1

URE wpłynęły wnioski od 6 operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD), dotyczące łącznie 41 magazynów energii, o wydanie decyzji na podstawie art. 9d 1 ust. 2 ustawy − Prawo …

Top 7 krótko przeanalizowanych baterii magazynujących energię …

Top 7 krótko przeanalizowanych baterii magazynujących energię BMS VS Power Lithium Battery BMS. 2023-03-26 ; Posted by smartpropel; 03 sty . Scenariusze zastosowań wielkoskalowych systemów magazynowania energii Coraz więcej elektrowni wyposaża się w systemy magazynowania energii, aby wygładzić wahania mocy wyjściowej, …

W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII

CZĘŚĆ II DZIEŁA: MODEL AGREGACJI. W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ. SPORZĄDZONEGO DLA MINISTERSTWA KLIMATU I ŚRODOWISKA. …

ZASILANIE BUDYNKÓW W ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ W …

stanowiących wyposażenie magazynu energii. Wymagania w tym zakresie precyzuje norma PN-EN 62040-1:2009 „Systemy bezprzerwowego zasilania (UPS). Część 1. Wymagania ogólne i wymagania dotyczące bezpieczeństwa UPS. Aneks M (normatywny). Wentylacja przedziałów bateryjnych". W praktyce sprowadza się to wykonania wentylacji sterowanej

Podstawowe wymagania dla stacji ładowania pojazdów …

Wymagania prawne. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych [1] szczegółowe wymagania techniczne dotyczące bezpieczeństwa eksploatacji, a także zakres dokumentacji dołączanej do wniosku o przeprowadzenie badań stacji ładowania oraz punktów ładowania stanowiących element infrastruktury ładowania drogowego …

Wymagania prawne odnośnie standardu energetycznego budynków

Według obecnie obowiązujących przepisów, budynki nie mogę przekroczyć maksymalnych wartości współczynników przenikania ciepła U dla zewnętrznych przegród budowlanych oraz granicznej wartości zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP. Wymagania względem domu jednorodzinnego w standardzie WT 2017, WT 2021 ...

Magazynowanie energii elektrycznej w Prawie Energetycznym

Wprowadzenie jednolitej definicji magazynowania energii elektrycznej oraz magazynu energii elektrycznej, zniesienie podwójnego naliczania opłat sieciowych dla energii …