Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Energetyka jądrowa w Polsce i na świecie | EY

W jaki sposób elektrownia jądrowa wytwarza energię? Jak wygląda budowa reaktora jądrowego i jak powstaje energia jądrowa. Odpowiedzi w artykule, w którym podejmujemy temat szans i …

Izotopowe akumulatory energii? | NCBJ

Teoretycznie taki izomer może być bardzo atrakcyjnym źródłem energii, ale trzeba jeszcze umieć taki „akumulator" ładować i rozładowywać. Badania nad tymi …

Ponad 60 mld zł na polską elektrownię atomową. Są pierwsze …

Projekt ustawy i Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) zakładają przygotowanie procesu inwestycyjnego w programie budowy elektrowni jądrowych o łącznej …

Polska energetyka jądrowa. Czy elektrownie jądrowe są …

Czy elektrownie jądrowe są bezpieczne? Katarzyna Guzek - aktywistka polskiego Greenpeace, źródło: Greenpeace. Ostatnie wydarzenia w Japonii spowodowały międzynarodową dyskusję na temat energii jądrowej. Specjaliści na całym świecie zadają sobie pytanie: czy energia jądrowa jest bezpieczna? Mimo wielu sprzeciwów polski rząd planuje budowę elektrowni jądrowej. O …

Elektrownie atomowe. Które kraje produkują

Dwie elektrownie zaczęto budować w latach 1963–1964 i oddano je do użytku w 1971 i 1973 r. W połowie lat 80. XX w. doszło do katastrofy w Czarnobylu, co wywołało problemy sektora w ówczesnym Związku …

Pierwsza polska elektrownia jądrowa, czyli co wiemy o

Należy pamiętać, że inwestycja w pierwszą, a następnie kolejne elektrownie jądrowe w Polsce, to nie tylko kwestii czystej i taniej energii. Tak duże przedsięwzięcie w zupełnie nowej ...

Europejski Zielony Ład w praktyce: elektromobilność, wodór i atom

Energia jądrowa stanowi niskoemisyjną alternatywę dla paliw kopalnych i odpowiada za prawie 26 proc. produkowanej w UE energii elektrycznej. Spośród 2402 TWh energii elektrycznej ...

Jak wygląda produkcja energii elektrycznej z …

Elektrownie jądrowe pełnią ważną rolę w miksie energetycznym wielu krajów, zwłaszcza we Francji. Do tego dąży też Polska i aktywnie lobbuje na rzecz rozwoju energetyki jądrowej. Niemcy promują źródła energii …

Elektrownie jądrowe w Europie. Dla jakich państw są źródłem energii ...

Elektrownie jądrowe są źródłem energii m . dla Francji, Słowacji oraz Ukrainy. Jakie europejskie państwa znalazły się jeszcze w Jakie europejskie państwa znalazły się jeszcze w

Elektrownia jądrowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

W 2011 przeciętne elektrownie jądrowe miały moc 1000–2000 MW. W ... że nie może on wybuchnąć jak bomba atomowa. Bomba atomowa działa na zasadzie gwałtownego zbliżenia do siebie i utrzymania w tym stanie możliwie jak najdłużej mas uranu zapewniającego przebieg reakcji rozszczepienia w postaci reakcji łańcuchowej. Energia powstająca w wyniku …

Elektrownie jądrowe w nowoczesnej gospodarce

5 Elektrownie jądrowe w nowoczesnej gospodarce. nowości wydawnicze . Andrzej Zieliński. Wydawnictwo Naukowe PWN To książka dla każdego kto chce zrozumieć fundamenty, na których opiera się energetyka jądrowa, dziedzina o rosnącym znaczeniu dla przyszłości gospodarki globalnej. Także w Polsce praca ta nabiera szczególnego znaczenia w …

Program polskiej energetyki jądrowej

Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas poprawia niezależność energetyczną kraju. Energetyka węglowa …

Energetyka jądrowa w Polsce

1. Elektrownie jądrowe 1.1. Zasada działania. Zasada działania elektrowni jądrowych jest podobna do działania elektrowni cieplnych, z tym że ciepło nie jest wydzielane w wyniku spalania surowców, lecz na skutek reakcji łańcuchowej reakcji łańcuchowej, która polega na rozszczepieniu jąder pierwiastków promieniotwórczych (głównie uranu) w reaktorze jądrowym …

Magazynowanie energii

Aktualnie energia pochodząca z pierwotnych źródeł, jak paliwa kopalne, paliwa jądrowe czy energia odnawialna, w znacznym stopniu musi zostać przetworzona (konwersja) na taki rodzaj energii, który w sposób techniczny i ekonomiczny umożliwi jej przesyłanie oraz magazynowanie. Procesy te oparte są na wykorzystaniu różnych zjawisk opisanych powyżej.

Elektrownie jądrowe wokół Polski. Energetyka jądrowa w liczbach ...

Zapewnia ona dostawy niezależnie od pogody, przy zerowej emisji CO2 w procesie wytwarzania energii na dużą skalę. Jądrowe bloki energetyczne umożliwią wypełnienie luki w systemie elektroenergetycznym, jaka powstanie po likwidacji starych bloków węglowych. Elektrownie jądrowe w odległości do 300 km od granic Polski w 2020 r.

Energetyka jądrowa w Polsce. Jak i dlaczego?

W Polsce oraz na poziomie Unii Europejskiej trwa intensywna debata na temat przyszłości energetyki jądrowej. Dotyczy ona zarówno ram prawnych, w jakich mają powstawać przyszłe elektrownie jądrowe, w tym tego, czy można je klasyfikować jako zrównoważone inwestycje oraz jaka ma być ich rola w realizacji coraz bardziej ambitnych celów klimatycznych.

Energetyka jądrowa – najważniejsze informacje

Energetyka jądrowa to rodzaj produkcji energii elektrycznej, w której wykorzystuje się paliwo jądrowe, takie jak uran lub pluton. Energia ta jest produkowana poprzez rozszczepienie jąder atomowych w specjalnych urządzeniach zwanych reaktorami jądrowymi. Chociaż energetyka jądrowa ma wiele zalet, to jednak nie jest pozbawiona wad.

ENERGETYKA JĄDROWA NA ŚWIECIE I W POLSCE W 2022 …

identyczną liczbę reaktorów jak w roku poprzednim, ale sumarycznie o większej mocy. Liczba zlikwidowanych reaktorów była mniejsza o 4 bloki, a czas ich eksploata-cji przekraczał 40 lat. Natomiast rozpoczęto budowę 8 ENERGETYKA JĄDROWA NA ŚWIECIE I W POLSCE W 2022 ROKU Nuclear Power in the World and in Poland in 2022 Andrzej Mikulski Streszczenie: …

Najlepsze akumulatory do magazynowania energii: wybór optymalny

Na rynku dostępne są różne rodzaje technologii, takie jak akumulatory kwasowo-ołowiowe, litowe czy też sodowe. Każda z tych technologii ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest zrozumienie, jakie są specyficzne wymagania dla danego systemu magazynowania energii. Koszty eksploatacji to kolejny kluczowy element. Wybierając …

Elektrownia jądrowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Elektrownia jądrowa, nazywana elektrownią atomową – obiekt przemysłowo-energetyczny (elektrownia cieplna), wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii …

Elektrownie jądrowe w Polsce, lokalizacje elektrowni atomowych

Kiedy elektrownie jądrowe w Polsce? Budowa elektrowni Lubiatowo-Kopalino ma rozpocząć się w 2026 r. W 2033 r. zaplanowane jest uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy około 1–1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co dwa–trzy lata, powstaną 3 reaktory AP1000 Westinghouse o łącznej mocy 3 750 MWe. Wykonawcą elektrowni w tej lokalizacji ma być …

Energia jądrowa – jak powstaje? Co się dzieje z odpadami?

W paliwie do takich reaktorów jak te, które będą u nas, koncentracja U-235 zwykle wynosi od 3 do 5%. Proces wzbogacania jest skomplikowany, drogi i długotrwały. Sposobów, jak to zrobić, jest kilka, ale taką technologię ma zaledwie kilka krajów na świecie. Wzbogacać uran potrafią Francja, USA, Japonia, Rosja, Chiny oraz Pakistan. Jest też …

Jak zbudować energetykę jądrową?

Jak widać, elektrownie jądrowe charakteryzują się efektywnymi nakładami inwestycyjnymi na 1 MW mocy efektywnej dużo niższymi niż wiatraki. Tym niemniej nakłady inwestycyjne na EJ są wysokie. Aby obniżyć koszt kapitału, trzeba stworzyć gwarancje dla inwestora i banków, że po zbudowaniu elektrowni zgodnie z wymaganiami zawartymi w licencji inwestor będzie mógł ją …

Jak działa i produkuje prąd elektrownia jądrowa?

Elektrownie jądrowe ciężarowe - w takich elektrowniach rdzeń reaktora znajduje się na pokładzie statku, co pozwala na przemieszczanie elektrowni w różne miejsca. Elektrownie jądrowe ciężarowe są stosowane …

Energetyka jądrowa

O ile w tradycyjnej elektrowni ciepło powstaje w wyniku spalania węgla w palenisku, o tyle w elektrowni jądrowej ciepło jest efektem reakcji rozszczepiania jąder atomów uranu we wnętrzu reaktora. Uran, uformowany w specjalne pastylki i ułożony w rurach, tzw. prętach paliwowych, pod wpływem neutronów ulega procesowi rozszczepienia. W ...

Energetyka jądrowa w Polsce

Przedstawisz zalety i wady funkcjonowania elektrowni jądrowych. Wyjaśnisz, na czym polegają kontrowersje, jakie wzbudza energetyka jądrowa w Polsce w kontekście katastrofy …

Sytuacja energetyki jądrowej na świecie | Nukleo

Energetyka jądrowa może się obecnie pochwalić ponad 18 000 reaktoro-lat doświadczenia, a elektrownie jądrowe działają w 32 krajach na całym świecie. W rzeczywistości dzięki regionalnym sieciom przesyłowym wiele innych krajów jest częściowo zależnych od energii jądrowej. Na przykład Włochy i Dania pozyskują prawie 10% swojej energii elektrycznej z importowanej …

Polska potrzebuje energetyki jądrowej

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Elektrownie te to stabilne i bezemisyjne źródła energii …

Strupczewski: Jak finansować elektrownię jądrową? (ANALIZA)

Koszty eksploatacyjne włącznie z kosztami paliwa są niższe w przeliczeniu na 1 MWh niż w przypadku innych źródeł energii, włączając w to elektrownie wiatrowe i słoneczne, w których koszty obsługi są znaczące, mimo że „wiatr wieje za darmo". Elektrownie jądrowe są obecnie projektowane do pracy przez 60 lat i dłużej.

Japońskie elektrownie jądrowe przed trzęsieniem ziemi

W roku 1954 zaczęto tworzyć pierwsze plany japońskiej energetyki jądrowej i rozpoczęto pierwsze badania. Od roku 1956 pracami kieruje Komisja Energii Atomowej, która zdecydowała, że w roku 2030 EJ (elektrownie jądrowe) będą pokrywały od 30% do 40% krajowego zapotrzebowania na energię, a w roku 2050 aż 60%. Wykres poniżej pokazuje ...

Elektrownie jądrowe w Polsce. Jak wpiszą się w europejski …

Elektrownie jądrowe są głównym źródłem produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Dziś w Europie działa ponad 100 reaktorów - w 13 krajach Unii Europejskiej, a także w Wielkiej Brytanii, Rosji, Białorusi czy Armenii.

Nukleo

Nukleo.pl jest portalem edukacyjnym poświęconym energetyce jądrowej i promieniotwórczości. Składa się z trzech modułów: Fizyka, Technologia i Społeczeństwo, zawierających łącznie 167 rozdziałów. Portal powstał na bazie tekstów, artykułów i publikacji przygotowanych przez zespół Fundacji na potrzeby różnych projektów prowadzonych od początku działalności organizacji ...

Jak połączyć akumulatory w banki energii? SPOSOBY ...

Z najnowszego odcinka dowiesz się, jak efektywnie połączyć akumulatory w banki energii. W odcinku znajdziesz także kilka sposobów na poprawne zarabianie kabl...

Energetyka jądrowa w Europie | Nukleo

Elektrownie jądrowe wytworzyły około 25,2% całkowitej energii elektrycznej wyprodukowanej w Unii Europejskiej w 2021 roku. W tym samym roku 13 krajów UE eksploatowało reaktory jądrowe: Belgia, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Hiszpania, Francja, Węgry, Holandia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja. Niestety, produkcja energii elektrycznej z elektrowni jądrowych …

Mapa energetyki jądrowej w Europie. Oto najwięksi producenci …

Najwięksi producenci energii atomowej w UE Jak wynika z ostatniego raportu Eurostatu, w 2019 r. w 13 państwach członkowskich Unii Europejskiej działało łącznie 106 reaktorów jądrowych ...

Jak działa elektrownia jądrowa? Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne

Z drugiej - warto pamiętać, że elektrownie jądrowe generują stosunkowo mało odpadów. Znacznie mniej niż te oparte o węgiel. Kwestia składowania odpadów jest jednym z rzadziej poruszanym przez przeciwników energii atomowej argumentów. Znacznie częściej mówi się o potencjalnych katastrofach. Takich, jak ta w Czarnobylu czy ...