Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Energetyka jądrowa – najważniejsze informacje
Definicja energetyki jądrowej i jej historia Energetyka jądrowa to dziedzina, która zajmuje się wykorzystaniem reakcji jądrowych do produkcji energii elektrycznej. Polega ona na wykorzystaniu ciepła powstałego w wyniku reakcji jądrowych do wytwarzania pary wodnej, która jest następnie wykorzystywana do napędzania turbin parowych. Turbiny te produkują …
Produkcja energii ze źródeł nieodnawialnych i odnawialnych
Badania wykazują, że większa efektywność wykorzystania surowców energetycznych występuje, kiedy wytwarza się energię elektryczną i cieplną w jednym procesie technologicznym (czyli w elektrociepłowni). Produkcja energii uzależniona jest od warunków przyrodniczych i pozaprzyrodniczych. Do warunków przyrodniczych zaliczają się: występowanie surowców …
Lista elektrowni w Polsce
Najbardziej dynamiczny okres rozwoju hydroenergetyki zawodowej miał miejsce w latach 1968-1983 kiedy to uruchomiono pięć dużych elektrowni przepływowych, zbiornikowych i pompowych [68]. Łączna moc zawodowych elektrowni wodnych wynosi 2042 MW, jednak 1366 MW przypada na elektrownie szczytowo-pompowe. Stanowi to 7,3% mocy zainstalowanej w krajowym …
Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla ...
Zaktualizowano zapisy dotyczące standardów unijnych w zakresie bezpieczeństwa, ochrony ppoż. oraz homologacji urządzeń magazynujących energię; Dokonano aktualizacji przedziałów …
Generacje elektrowni jądrowych | Nukleo
Historia reaktorów energetycznych ma bolesny początek. Energię wytworzoną z rozszczepienia atomu wykorzystano na samym początku przy konstrukcji dwóch bomb atomowych, spuszczonych na Hiroszimę i Nagasaki. Dopiero po paru latach zainteresowano się pokojowym wykorzystaniem energii płynącej z rozszczepienia jąder atomu uranu. Do konstrukcji i badania …
Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie ...
prognoz dotyczących rozwoju mocy elektrowni szczytowo-pompowych do 2030 r., prognozy PEP2040 prezentują synergiczne podejście do innych dostępnych analiz, w tym np. najnowszego projektu „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032" opublikowanego przez PSE S.A. w marcu 2022 r., jak …
NCBR podejmuje wyzwanie XXI wieku!
Jednym z największych wyzwań XXI wieku w energetyce jest rozwój technologii magazynowania energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Narodowe Centrum Badań i …
Magazynowanie energii elektrycznej
Przedsięwzięcie „Magazynowanie energii elektrycznej" stanowić ma impuls dla aktywizacji rynku magazynów energii elektrycznej, w tym stworzenia i rozwoju dostawców podzespołów do …
Naukowcy ogłosili nowy rekord dotyczący energii termojądrowej
Celem badań nad syntezą jądrową jest stworzenie przyjaznej dla klimatu i środowiska elektrowni termojądrowej. Podobnie jak Słońce ma ona generować energię z syntezy jąder atomowych. Fuzja termojądrowa nie powoduje powstawania radioaktywnych odpadów, które trzeba bezpiecznie przechowywać przez tysiące lat. Nie ma też niebezpieczeństwa …
Kierunki rozwoju nowoczesnych farm wiatrowych
Magazynowanie energii to bezwzględny kierunek rozwoju całej branży energii odnawialnej. Problemem energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych jest, niestety, zależność od warunków pogodowych. Dotyczy to większości instalacji OZE, to jest elektrowni wodnych, wiatrowych oraz ogniw fotowoltaicznych. O ile energia słoneczna jest ...
Changing course: Poland''s energy in 2023
Dane i analizy opierają się na opublikowanym przez Ember European Electricity Review 2024, w którym badamy dane dotyczące wytwarzania i zapotrzebowania na energię elektryczną w 2023 r. we wszystkich krajach UE-27, aby zrozumieć postęp regionu w przejściu z paliw kopalnych na czystą energię elektryczną.
Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego ...
i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032 Dokument główny Listopad 2022 r. ... 8 Przyłączenie i wyprowadzenie mocy z elektrowni jądrowej ..... 101 9 Analiza wystarczalności zasobów wytwórczych..... 103. Wprowadzenie 3 Plan rozwoju sieci przesyłowej na lata 2023 – 2032 Listopad 2022 r. Wykaz nazw, skrótów i oznaczeń AC (ang. Alternating …
Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój …
Badanie przeprowadzono dla trzech scenariuszy rozwoju infrastruktury magazynów energii w Polsce: → uz s i encarsboawz y (BAZ) zakłada, że dalszy rozwój technologii będzie przebiegał …
Czy zasadny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce?
Konieczność rozwoju elektrowni atomowej pojawiła się w projektach dwóch strategicznych dokumen- tów rządowych zaprezentowanych w 2019 roku: w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku oraz w przedłożonym Komisji Europejskiej Krajowym planie dla energii i klimatu do 2030 roku. Jednak oba dokumenty nie zawierają żadnych szczegółów na temat finansowania …
STRUKTURA PRZESTRZENNA ELEKTROWNI WIATROWYCH …
Michał Jakiel, Uniwersytet Jagielloński 50 STRUKTURA PRZESTRZENNA ELEKTROWNI WIATROWYCH W POLSCE I JEJ UWARUNKOWANIA MICHAŁ JAKIEL UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI
Bezpieczeństwo energetyczne podstawą rozwoju społeczeństwa
Ciągłość zasilania w energię elektryczną jest nieodzownym warunkiem dla istnienia i stałego rozwoju nowoczesnych społeczeństw. Równie ważne są dostępność i możliwość zakupu energii po racjonalnych i możliwych do zaakceptowania cenach. Jest to szczególnie istotne dla państw ...
Klucz do przyszłości Energiewende: wsparcie budowy nowych elektrowni
Po wielu tygodniach negocjacji liderzy koalicji SPD–Zieloni–FDP zdołali dojść do kierunkowego porozumienia w sprawie strategii dotyczącej budowy nowych elektrowni, które mają stanowić uzupełnienie odnawialnych źródeł energii (OZE) i umożliwić odejście od węgla. Pierwszym krokiem w tę stronę ma być wsparcie finansowe inwestycji w zdolne do przejścia na …
Magazynowanie energii
W celu pełnego wykorzystania możliwości źródeł rozproszonych i zapewnienia bezpiecznej pracy systemu, niezbędna jest modernizacja sieci oraz budowa magazynów energii.
10 najważniejszych trendów technologicznych 2024 roku
University of Technology Sydney, prowadzi badania mające na celu zidentyfikowanie kluczowych trendów, które będą dominować w nadchodzącym roku Większość z nich zwraca uwagę na technologie, które były powszechne już w ubiegłym roku: sztuczną inteligencję (AI), rozszerzoną rzeczywistość (AR), technologię blockchain, przetwarzanie w …
Rodzaje elektrowni i ich szczegółowe działanie
Elektrownie przekształcają energię pierwotną w energię elektryczną w drodze różnych procesów. W zależności od źródła energii wyróżnia się różne rodzaje elektrowni, takie jak elektrownie cieplne, słoneczne, wodne i wiatrowe. Elektrownie jądrowe, choć wydajne, stwarzają wyzwania związane z gospodarką odpadami.
Poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce
Według badania większymi przeciwniczkami energetyki jądrowej są kobiety, a zwolennikami – mężczyźni. Większe poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce wyrażają osoby młodsze (15-49 lat). Zwolennikami budowy elektrowni jądrowych są częściej mieszkańcy największych aglomeracji tj. powyżej 100 tys. mieszkańców (69,8% ...
Krótka historia elektrowni jądrowych
Dokonano tego w Elektrowni jądrowej Obninsk, w ZSRR. Jej budowę rozpoczęto 1 stycznia 1951 roku, a stan krytyczny reaktora osiągnięto 1 czerwca 1954 roku (inne źródła podają datę 6 maja 1954 roku). Znajdujący się w elektrowni reaktor wytwarzał zarówno energię elektryczną jak cieplną. Przez 4 lata była to jedyna elektrownia ...
Postępy w budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Ruszyły badania
Pogłębione badania geologiczne przeprowadzi firma Bechtel Polska, na podstawie umowy na projektowanie (ESC), podpisanej przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe. Ich celem jest uszczegółowienie przeprowadzonego dotychczas rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. …
Rozdział I. Prognozy i uwarunkowania …
1.1 Sytuacja demograficzna. Energia elektryczna jest jak wiadomo warunkiem rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego świata. Poziom i dynamika zużycia energii elektrycznej w poszczególnych krajach lub regionach świata zależy …
Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego ...
Plan rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025 – 2034 Kwiecień 2024 r. 3 Otoczenie oraz aktualny stan Krajowego Systemu Elektroenergetycznego 3.1 Krajowe dokumenty strategiczne dotyczące rozwoju sektora energetycznego Aktualnie obowiązujące dokumenty strategiczne dotyczące rozwoju sektora przedstawiono poniżej.
Energia odnawialna – wszystko co powinieneś wiedzieć
Energia odnawialna Wprowadzenie do tematu energii odnawialnej i jej znaczenia dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Energia odnawialna to dziś jedno z kluczowych wyzwań dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Polega ona na wykorzystaniu naturalnych i nieodnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, wiatr, woda, …
Polska potrzebuje energetyki jądrowej
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Elektrownie te to stabilne i bezemisyjne źródła energii elektrycznej, które nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń i pyłów. Oznacza to, że rozwój w tym kierunku pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i niskoemisyjnej …
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Tu niestety można napotkać pewne trudności, gdyż w związku z faktem, że polski rynek akumulatorów magazynujących energię znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, to próżno szukać wiążących danych dotyczących ilości i łącznej mocy tych urządzeń. Niemniej jednak Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME) oszacowała, że z …
Perspektywy rozwoju małych elektrowni wodnych w Polsce na …
Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych. W czasie trwania projektu zna-leziono ponad 8 tysięcy potencjalnych loka - lizacji MEW w Polsce, a w połączeniu z da - nymi zebranymi podczas inwentaryzacji obiektów piętrzących na terenie Polski, wy - typowano 16 tysięcy obiektów piętrzących (rysunek 1). Ponad połowa obiektów z bazy (rysunek 2) posiadała przepływ wody …
Uzupełnij zdania. Wybierz właściwą odpowiedź spośród …
W elektrowni A/B/C wykorzystuje się energię promieniowania 2. W elektrowni jądrowej wykorzystuje się energię pochodzącą z D/E/F A) wiatrowej B) wodnej C) Słonecznej D)rozszczepania cząsteczek wody E)rozszczepania jąder atomowych F) łączenia się jąder atomowych Zobacz odpowiedź Reklama Reklama senovares83 senovares83 Odpowiedź: c e . …
Badanie: blisko 70 procent Polaków popiera budowę elektrowni …
Ponad 80 proc. gospodarstw domowych odczuło podwyżki cen energii elektrycznej i gazu w związku z kryzysem energetycznym, a blisko 70 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w ...