Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Zasady zaliczania wyrobisk w polach metanowych w …
W podziemnych metanowych kopalniach węgla kamiennego zaliczenie wyrobiska do odpowiedniego stopnia niebezpieczeństwa wybuchu metanu decyduje o doborze zabezpieczeń przeciwwybuchowych oraz o zakresie profilaktyki przeciwwybuchowej. Kierownicy Ruchów Zakładów Górniczych kopalń węgla kamiennego zaliczają wyrobiska do odpowiednich stopni …
(PDF) Podziemne zgazowanie węgla – doświadczenia światowe i ...
Podziemne zgazowanie węgla (PZW), którego koncepcja powstała na początku ub. wieku w Anglii, jest metodą pozyskiwania energii z węgla bezpośrednio w miejscu jego zalegania (in-situ) poprzez ...
Magazynowanie w sprężonym powietrzu: Chiny …
W Chinach powstała największa na świecie instalacja magazynowania energii w sprężonym powietrzu. Technologia CAES wykorzystywana jest już od ponad 40 lat. Wielkoskalowe magazyny energii …
Rozwój szynowych systemów transportowych stosowanych w podziemiach ...
Lokomotywy spalinowe, wdrażane od kilkudziesięciu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego są nowością w krajowym górnictwie. Obecnie jedynymi kopalniami stosującymi tego typu lokomotywy są: LW "Bogdanka", KWK "Borynia", KWK "Jankowice". Podstawowe dane techniczne stosowanych lokomotyw podano w tabeli 1. Tabela 1. …
Bezpieczna likwidacja ścian w kopalniach węgla w warunkach zagrożenia ...
W kopalniach węgla kamiennego, technologia prowadzenia eksploatacji pokładów systemem ścianowym obejmuje następujące, zasadnicze fazy: zabudowę (zbrojenie) urządzeniami wyrobiska ścianowego (dowierzchni), prowadzenie eksploatacji (ruch) ściany i wybudowę (wyzbrajanie, likwidacja) urządzeń z wyrobiska ścianowego. 1. Wprowadzenie …
Rodzaje pożarów w podziemnym zakładzie górniczym
W górnictwie, w szczególności w kopalniach węgla kamiennego, pożary podziemne są zagrożeniami, które występują najczęściej i niejednokrotnie wymagają prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych. Wiąże się to przede wszystkim ze specyfiką podziemnych wyrobisk górniczych; ich ograniczona pojemność sprawia, że może dojść do szybkiego przekroczenia …
2
Wyrano czujnik stężenia tlenku węgla CSCO-1. Jest urządzeniem stacjonarnym, przeznaczonym do pomiaru zawartości tlenku węgla w strefach zagrożonych wybuchem w kopalniach węgla kamiennego. Rys. 3. Czujnik tlenku węgla CSCO-Rys. 3. Dane techniczne czujnika CSCO-3.5 Pomiar prędkości powietrza
PROBLEMY UJĘCIA I UTYLIZACJI METANU Z POWIETRZA …
Właściwości wybuchowe mieszaniny metanowo-powietrznej powodują, że w podziemnych kopalniach węgla kamiennego koniecznością jest intensywne przewietrzanie w miejscach …
Jak ograniczyć zawartość tlenku węgla(IV) w powietrzu?
WĘGLA(IV) W POWIETRZU? – audiobook Rozdziały: 1. Rola urzędników UE, polityków poszczególnych rządów, przedsiębiorców oraz biznesmenów w ograniczaniu zawartości CO w powietrzu 2. Przykładowe działania krajowe oraz lokalne państw UE na rzecz obniżenia emisji gazów cieplarnianych 3. Jak Polska wypada w działaniach na rzecz obniżenia emisji tlenku …
"Możliwości wykorzystania zasobów wodnych i energetycznych w ...
W artykule omówiono potencjalne możliwości wykorzystania zasobów energetycznych, pozostających poza sferą podstawowej działalności górniczej, związanej z …
Markowski: Nie będzie magazynów energii w kopalniach
Spółka Restrukturyzacji Kopalń wyznaczyła cztery pierwsze lokalizacje: szyb pierwszy w Kopalni Węgla Kamiennego Śląsk, szyb pierwszy w Kopalni Makoszowy, szyb Budryk w Kopalni Centrum oraz szyb Gigant w Zabrzu. Kopalnie miałyby być napełniane wodą i służyć jako elektrownie szczytowo – pompowe. To nic innego jak powtórzenie ...
Największy na świecie magazyn energii w sprężonym powietrzu …
W Yingcheng, w prowincji Hubei w Chinach, uruchomiono największą na świecie instalację magazynowania energii w sprężonym powietrzu (CAES). Ta imponująca inwestycja, zrealizowana przez firmę Zhongchu Guoneng Technology Co., Ltd. (ZCGN), może magazynować 1800 MWh energii i oddawać ją z mocą 300 MW. Magazyn ten będzie mógł …
Magazyny energii w Polsce
Program zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji („tymczasowe ramy pomocy państwa") przyjętych przez Komisję 9 marca 2023 r. i zmienionych 20 listopada 2023 r. i 2 maja 2024 r. Polski środek pomocy. Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa Polska zgłosiła …
Grawitacyjne magazynowanie energii
Aktualnie firmy te realizują projekt prototypowego magazynu energii grawitacyjnej w fińskiej kopalni rud cynku i miedzi Pyhäsalmi w gminie Pyhäjärvi położonej 450 …
Kopalnie zmienią się w magazyny energii. Jest nowy projekt
W 2019 r. w Europie zainstalowano bateryjne, domowe magazyny energii o łącznej pojemności 745 MWh – jest to wzrost o 57 proc. w porównaniu do 2018 roku. - Jesienią 2021 roku odbyło się spotkanie robocze w celu zawarcia porozumienia o powołaniu międzynarodowego projektu polsko-czeskiego „Śląskie Magazyny Energii".
Na Politechnice Wrocławskiej opracują grawitacyjny …
W ramach projektu „GrEnMine" naukowcy zaproponowali dwie technologie magazynowania energii – RM-GES (szynowe) i CB-GES (przenośnikowe). Pilotażowy, grawitacyjny magazyn energii powstanie w …
W służbie społeczeństwu. Polska w obronie praw człowieka na świecie i w ...
• w kawernach solnych wyługowanych w pokładowych i wysadowych zło-żach soli kamiennej (rys. 2) – typ zbiornika kawernowy, • w warstwach wodonośnych – typ zbiornika porowy, porowo-szczelinowy, • w wyeksploatowanych kopalniach węgla – typ zbiornika kubaturowy, • w grotach skalnych – typ zbiornika kubaturowy.
Chińczycy magazynują coraz więcej energii i to nawet …
Magazyny energii pozwalają zarabiać na wiele sposobów. Najszybciej rozwijają się pod tym względem północno-zachodnie regiony Chin. Według NEA w roku 2023 zainstalowano tam 222 GW generacji OZE, …
Możliwości wykorzystania zasobów wodnych i energetycznych w …
magazynowanie energii wytwarzanej z wykorzystaniem układów technologicznych, wykorzystujących lokalne odnawialne źródła energii, magazynowanie oczyszczonych wód …
Podziemne magazyny gazu – Wikipedia, wolna encyklopedia
Podziemne magazyny gazu (PMG) – naturalne przestrzenie, o dużej pojemności magazynowej znajdujące się głównie w wyeksploatowanych złożach gazu ziemnego i ropy naftowej, …
Magazyny energii wykorzystujące sprężone powietrze
Groty podziemne jako magazyn ciepła. Dwa największe magazyny sprężonego powietrza na świecie znajdują się w Niemczech i w USA. Są to podziemne komory utworzone w formacjach solnych. Te instalacje tracą jednakową część energii potencjalnej sprężonego powietrza, ponieważ nie zawierają systemu do magazynowania ciepła wytwarzanego ...
To będzie jeden z najciekawszych magazynów energii na świecie
Energy Vault wykorzysta będące pozostałością po wydobyciu węgla cztery 500-metrowe szyby oraz liczące 15 km podziemne korytarze, w których umiejscowi swoje grawitacyjne magazyny energii. REKLAMA. W projekcie realizowanym we Włoszech Energy Vault zastosuje technologię grawitacyjnego magazynowania energii (z wykorzystaniem wody) oraz litowo …
IDENTYFIKACJA OBSZARÓW ZAGROŻEŃ I ICH PRZYCZYN W …
zadaniem systemu wentylacji w kopalniach jest stworzenie i utrzymanie warunków zbliżonych do tych panujących na powierzchni. Ponieważ atmosfera kopalniana jest stale zanieczyszczana różnymi szkodliwymi gazami wydzielanymi podczas prowadzenia robót górniczych ważne jest ze względów bezpieczeństwa, aby system monitorowania działał właściwie i kontrolował tzw. gazy …
Sto procent gazu w polskich magazynach. Ale czy to wystarczy?
Według danych Gas Infrastructure Europe, polskie magazyny są jednymi z najmniejszych w UE w stosunku do potrzeb krajowych. Podobna sytuacja jest tylko w Bułgarii (pełne PMG wystarczy na 18,5 proc. popytu rocznego), Chorwacji (16,5 proc.) oraz Hiszpanii - tam też jest 100 proc. gazu w PMG (wielkość podobna do polskiej), ale to zaledwie 9 proc. …
Drugie życie kopalń. Skokowy przyrost energii na gaz z węgla w …
Skoro górnictwo mamy już do likwidacji do 2049 r. w związku z Zielonym Ładem, to logiczne są działania w kierunku nie tyle wykorzystania węgla, ile metanu, znajdującego się w kopalniach. Szansą jest też gazyfikacja węgla, która ma być wykorzystywana do produkcji wodoru. W Indiach rozpoczęto nawet niedawno wielki pilotażowy projekt w obszarze …
Pierwszy na świecie magazyn energii z dwutlenku węgla działa …
Magazynowanie energii za pomocą dwutlenku węgla . Na rynku pojawia się coraz więcej technologii umożliwiających magazynowanie energii, a teraz na jej gromadzenie pozwala także wykorzystywanie zmian stanu skupienia dwutlenku węgla.Tytułowa „kopuła" (ang. Energy Dome) to nadmuchiwany pojemnik na gaz atmosferyczny wypełniony CO2 w postaci gazowej.
Elektrownia przyszłości. Grawitacyjny magazyn energii w starej …
Zdaniem Australijczyków nieczynne kopalnie węgla to doskonałe miejsce na grawitacyjne magazyny energii. Działanie takich magazynów przypomina nieco – pod względem sposobu przechowywania energii – elektrownie szczytowo-pompowe, gdzie energia służy do pompowania wody do zbiornika, znajdującego się na wysokości, i – w razie potrzeby – jest odzyskiwana …
MAGAZYNOWANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Rys.1. Moc uzyskiwana z magazynów energii [4] i może zostać wykorzystane do wytwarzania energii SMES - magnetycznej w układach nadprzewodzących, i na sprężone CAES – w …
GEOTECHNICZNE ASPEKTY ADAPTACJI WYROBISK LIKWIDOWANYCH KOPALŃ WĘGLA …
LIKWIDOWANYCH KOPALŃ WĘGLA NA PODZIEMNE MAGAZYNY GAZU Streszczenie W związku z przewidywanym wzrostem zapotrzebowania na gaz w Europie i w Polsce do 2020 rok u, a także zamierzoną likwidacją niektórych kopalń węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym – rozpatruje się możliwość wykorzystania wyrobisk niektórych z nich na podziemne magazyny …
Rozmowa z prof. Marcinem Lutyńskim z Wydziału Górnictwa, …
Polegają one głównie na magazynowaniu w szybie pokopalnianym energii w sprężonych gazach, zwłaszcza w powietrzu lub w dwutlenku węgla. Jeden pomysł, podparty …
Zapobieganie katastrofom górniczym w kopalniach wêgla …
Pojawienie siê w powietrzu kopalnianym dymów lub tlenku wêgla w ilo ści powy¿ej 0,0026% w wyniku stosowania dopuszczalnych procesów technologicznych, w szczególno ści robót strza³owych, prac spawalniczych, pracy maszyn z napêdem spalinowym lub wydzielania siê tlenku wêgla wskutek urabiania, nie jest po¿arem podziemnym. Po¿ary podziemne w …
ZAGROŻENIE WENTYLACYJNO – KLIMATYCZNE
pomieszczenia podziemne należy stale przewietrzać tak, aby zawartość tlenu w powietrzu kopalnianym nie była mniejsza niż 19 % objętości, a zawartość szkodliwych lub …
"Możliwości wykorzystania zasobów wodnych i energetycznych w ...
"Możliwości wykorzystania zasobów wodnych i energetycznych w podziemnych kopalniach surowców mineralnych"; "Possibilities of utilizing water and energy resources in underground industrial ...
Technika magazynowania energii w ciekłym powietrzu
Proces magazynowania energii w skroplonym powietrzu obejmuje trzy fazy: 1. Ładowania zbiornika skroplonym powietrzem, 2. Magazynowania ciekłego powietrza, 3. Rozładowania magazynu energii. Faza ...
MAGAZYNOWANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
CAES – w sprężonym powietrzu,LAES – w ciekłym powietrzu. Podziemne zbiorniki lub zaadoptowane do tego wyrobiska w kopalniach mogą być dolnymi zbiornikami wody dla elektrowni pompowej (rys. 2). Na korzyść posadowienia elektrowni pompowej w kopalni przemawiają duże różnice wysokości pompowania,
Wydobycie węgla w Polsce na poziomie z 1910 roku
Polskie górnictwo stoi obecnie przed poważnym wyzwaniem, gdyż poziom wydobycia węgla kamiennego spadł do wartości porównywalnych z tymi sprzed ponad stu lat. W 2023 roku polskie kopalnie wydobyły około 49 mln ton węgla, co jest niemal identyczne z wynikami z 1910 roku, kiedy to wydobycie wynosiło około 47 mln ton. Średni roczny spadek od …
Zagrożenie metanowe oraz jego profilaktyka w aspekcie …
Berger J., Nowak E.: Podziemne stacje odmetanowania w kopalniach ROW, XXVII Dni Techniki ROW 2001, Seminarium: Zwalczanie zagrożenia metanowego w kopalniach - teoria i praktyka, Rybnik 25 października 2001, s. 103-109 ; Berger J.: Technologie pozyskiwania i utylizacji metanu w polskich kopalniach węgla kamiennego, Ukraińsko-Polskie Forum Górnicze - Przemysł …