Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Rozporządzenie w sprawie taryf
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 14 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło pdf, 227.44 KB, 06.10.2023; Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 listopada 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych …
Rekord zapotrzebowania na prąd. Wszystko przez pompy ciepła
9 stycznia 2024 r. pobity został rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Jak donosi serwis polon.pl, ostatni rekord ustanowiony został w lutym 2021 r. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych zapotrzebowanie w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosiło 28,402 GW. W lutym 2021 r. rekord wynosił 27,617 GW.
MAGAZYNOWANIE ENERGII CIEPLNEJ DLA POTRZEB …
Magazynowanie energii cieplnej pozyskanej ze źródeł odnawialnych to obiecują ca technologia mająca poprawić wydajność energetyczną budynków. Jest to obecnie popularny temat wielu …
Strategie rozpraszania ciepła w elektronice mocy
W tym artykule omówimy najczęściej stosowane strategie rozpraszania ciepła w elektronice mocy. Chłodzenie pasywne Radiatory: Elementy wykonane z materiałów o wysokiej przewodności cieplnej, takich jak aluminium lub miedź, które zwiększają powierzchnię kontaktu z powietrzem, umożliwiając bardziej efektywne rozpraszanie ciepła poprzez konwekcję.
Posiadacze pomp ciepła zapłacą mniej w 2024 roku?
W nowym roku ogrzewanie pompą ciepła może być tańsze niż w bieżącym. Wszystko za sprawą niższych taryf zatwierdzonych przez URE. Paweł Lachman, prezes PORT PC potwierdza, że w taryfach dwustrefowych spadek wyniesie nawet kilkanaście procent. Specjalna taryfa dla pomp ciepła jedną z obietnic wyborczych. Czy zostanie zrealizowana?
9.5 Energia i moc elektryczna
Ilustracja 9.23 (a) Powyżej przedstawiono dwie żarówki: 25-watową (lewa) oraz 60-watową (prawa). 60-watowa żarówka wytwarza światło o większej intensywności niż 25-watowa. Energia elektryczna dostarczona do żarówek zamienia się w ciepło i światło. (b) Ta świetlówka wytwarza światło o takiej samej intensywności jak 60-watowa żarówka, ale zużywa od 1 ∕ 10 1 ∕ 10 do ...
Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną?
W związku z tym, jeśli chcemy przykładowo wyliczyć, jakie jest roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną urządzenia używanego każdego dnia przez łącznie 2 godziny, należy przede wszystkim sprawdzić na tabliczce znamionowej jego moc podawaną w Watach. Załóżmy więc, że nasze przykładowe urządzenie ma moc 150 W, czyli 0,15 kW. …
Sprawność wytwarzania energii elektrycznej w Elektrowni
Historia Elektrowni Turówjest ściśle związana z po-trzebami polskiej energetyki i gospodarki. W latach 50. istniał w kraju niedobór mocy i energii. Wówczas po-wstała idea zbudowania elektrowni, która wykorzysty-wałaby istniejące zasoby węgla brunatnego. Stąd loka-lizacja elektrowni w pobliżu Kopalni Węgla Brunatnego „Turów".
Elektrownia cieplna
Elektrownia cieplna (konwencjonalna lub jądrowa) – zespół urządzeń produkujący energię elektryczną wykorzystując do tego celu szereg przemian energetycznych, wśród których istotne znaczenie odgrywa ciepło. Energia cieplna pochodzi zwykle ze spalania paliwa w kotle parowym.Służy ona do podgrzania i odparowania wody oraz przegrzania pary wodnej.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące nowelizacji ustawy z …
zakupu ciepła w wyniku zastosowanego wyrównania wraz z podaniem . maksymalnej ceny dostawy ciepła, jednostkowej wysokości wyrównania i ceny dostawy ciepła bez wyrównania. Jeżeli sprzedawca ciepła w okresie od dnia 1 marca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. stosuje w rozliczeniach z odbiorcami ciepła maksymalną cenę dostawy ciepła, wówczas …
Współczynnik przenikania ciepła U
Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych od stycznia 2021 roku nie może przekraczać 0,20 W/(m²·K) – tam, gdzie temperatura w pomieszczeniach ≥ 16°C oraz 0,45 W/(m²·K) – tam, gdzie temperatura w pomieszczeniach wynosi między 8 a 16°C. Dla ścian pomieszczeń, gdzie temperatura < 8°C wymagania maksymalnego współczynnika to 0,9 …
Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii
Wykorzystanie technologii magazynowania energii do uniezależnienia dostaw ciepła (np. z elektrociepłowni, elektrowni cieplnych) i zapotrzebowania (np. do ogrzewania i chłodzenia …
Układy cieplne elektrowni i elektrociepłowni konwencjonalnych ...
Efekty energetyczne, ekonomiczne oraz ekologiczne elektrowni cieplnych i elektrociepłowni w dużym stopniu zależą od ich układów energetycznych (układów cieplnych). Parametry …
NOWOCZESNE METODY MAGAZYNOWANIA ENERGII
wszystkim do rozwi ązania problemu pokrycia zapotrzebowania na energi ę w okresach szczytów energetycznych wywołanych nagłymi zmianami zu życie energii elektrycznej. W pracy …
Wielokryterialna analiza porównawcza jednostek wytwórczych w ...
wytwarzania ciepła, gdyż w elektrowni jądrowej zostaje ono generowane w reaktorze jądrowym, wskutek rozszczepienia jąder atomów paliwa jądrowego (np. uranu), natomiast
Innowacyjne metody magazynowania ciepła
Magazyny ciepła wykorzystujące ciepło utajone są jednymi z najbardziej obiecujących metod magazynowania energii. Jest ona magazynowana w materiach zmieniających fazę (PCM) poprzez zmianę stanu skupienia medium i przechodzenie z fazy jednej w drugą. Wykorzystywanie materiałów zmieniających fazę jako medium w akumulatorach ciepła
Zeszyt Naukowy UZ 149-29/2013
W nowoczesnych technologicznie, konwencjonalnych elektrowniach kondensa-cyjnych przeciętna sprawność wynosi ok. 38-42%, a więc straty energii w po-staci ciepła są na poziomie ok. 60%. W układzie elektrownia – odbiorca energii sprawność dodatkowo zmniejsza się o straty przesyłowe wynoszące ok. 5-10%.
Działanie elektrowni jądrowej
Sprawność elektrowni atomowej Sprawność elektrowni atomowej waha się w granicach 30–40%, czyli jest nieznacznie niższa niż sprawność elektrowni konwencjonalnej. Elektrownia atomowa wytwarza jednak dużo większą moc – jednostkowy blok energetyczny elektrowni jądrowej jest w stanie wyprodukować od 900 do 1400 MW czystej energii. Jedyną wadą elektrowni atomowych …
Metodyka obliczenia OZE z pomp ciepła zgodnie z
Wytyczne obliczeń dla różnych pomp ciepła. Pompy ciepła wykorzystujących powietrze wywiewane jako źródło energii Pompy ciepła wykorzystujące powietrze wywiewne jako źródło energii korzystają z energii otoczenia, dlatego dostarczają energię odnawialną. Ale jednocześnie takie pompy ciepła odzyskują energię z powietrza wywiewanego, która nie …
Straty ciepła w sieciach ciepłowniczych
Armatura sieciowa charakteryzuje się rozbudowaną powierzchnią zewnętrzną, czyli powierzchnią wymiany ciepła. W sposób ogólny można zapisać, że: gdzie: Q s – całkowita moc strat ciepła, W. Q si –moc strat ciepła i-tego odcinka sieci, W. q i – jednostkowe straty ciepła i-tego odcinka sieci, W/m. L i – długość i-tego ...
Projekt ustawy dot. cen energii od 1 lipca przyjęty przez Radę ...
Rząd wprowadza program osłon przed drastycznymi podwyżkami cen energii w Polsce od lipca 2024. Celem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, którą 7 maja 2024 r. przyjęła Rada Ministrów, jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się …
Wytwarzanie rozproszone energii elektrycznej i ciepła
Książka dotyczy zagadnień szeroko pojętego wytwarzania rozproszonego energii elektrycznej i ciepła. Przedstawiono przyczyny rozwoju wytwarzania rozproszonego, podstawowe definicje i ...
Magazynowanie energii
Energię można gromadzić w postaci mechanicznej, elektrycznej, chemicznej, biologicznej, w formie ciepła lub wykorzystując pole magnetyczne. Do gromadzenia energii mechanicznej (kinematycznej) wykorzystuje się np. elektrownie szczytowo‑pompowe lub bardziej współczesne alternatywne metody, jakimi są komory gromadzące sprężone powietrze oraz koła …
MOŻLIWOŚCI I PROBLEMY MAGAZYNOWANI A ENERGII …
Przedstawiono zakres temperatuy r pracy, pojemności cieplne układów magazynujących energię oraz omówiono kryteria doboru materiałów. Na podstawie przeprowadzonej analizy …
MAPA DROGOWA DLA RYNKU MAGAZYNÓW CIEPŁA W …
Rola magazynów ciepła w efektywnym zarządzaniu nadwyżkami energii jest kluczowa dla stabilizacji całego systemu energetycz-nego. Znajduje to odzwierciedlenie w dokumentach strategicznych, za które odpowiedzialne jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu, Polityka Energetyczna Polski do 2040r. czy Strategia dla …
Jak dobrać wielkość magazynu energii?
W takiej sytuacji, wielkość magazynu energii powinna być powiększona o energię planowaną na wypadek awarii sieci, gdy zasilanie domu odbywać się będzie z akumulatora. Oprócz tego jest jeszcze program dotacyjny Mój Prąd. W edycji 6.0 sugerowana jest pojemność magazynu energii odpowiadająca 1,5-krotności mocy instalacji ...
Budowa, działanie i obsługa układów magazynowania energii …
Magazynowanie energii umożliwia zapobieganie przerwom w dostawach energii elektrycznej oraz cieplnej, spowodowanym m . kończącymi się zasobami paliw kopalnych oraz niestabilną …
Elektrownie jądrowe w nowoczesnej gospodarce
Publikacja zatytułowana Elektrownie jądrowe w nowoczesnej gospodarce. Technologie. Ekonomika. Bezpieczeństwo dotyczy zagadnień z zakresu energetyki jądrowej w tym technologii, ekonomiki i bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w nowoczesnej gospodarce. Książka łączy w sobie cechy zarówno podręcznika, jak i monografii naukowej, bowiem omówiono w niej wiele …
MAGAZYNOWANIE ENERGII ZA POŚREDNICTWEM …
W artykule przedstawiono obecny stan technologii magazynowania energii w postaci sprężonego powietrza. W oparciu o odpowiednie modele dynamiczne takich instalacji i symulacje procesów …
Magazyny energii w krajowym systemie elektroenergetycznym
Obserwując dynamizm przyrostów mocy ze źródeł odnawialnych (OZE) i w perspektywie transformacji energetycznej całego krajowego systemu elektroenergetycznego …
Lista elektrowni w Polsce
W tym samym roku również w gminie Darłowo w Elektrowni Wiatrowej Cisowo uruchomiono 9 turbin Vestas V80 2 MW, co zwiększyło jej moc o 18 MW [93], do blisko 19 MW. W 2013 roku Polska znajdowała się na 9. miejscu spośród państw Unii Europejskiej pod względem mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej [94]. Energetyka słoneczna w Polsce
WYTWARZANIE ENERGII W SKOJARZENIU
płynnego, wytwarzania ciepła w źródłach o mocy poniżej 1 MW" (art. 32 ust. 1 pkt 1). Obowiązek ten dotyczy również skojarzonych źródeł wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Uwzględniając powyższe kryteria wynikające z zainstalowanych mocy podmioty gospodarcze, wytwarzające energię elektryczną i ciepło w
Technika i technologia
Energia elektryczna wytwarzana w elektrowni przekazywana jest do systemu elektroenergetycznego, skąd pobierana jest przez odbiorców. Obciążenie systemu jest zmienne w czasie. W ciągu doby można wyróżnić pewne charakterystyczne okresy zapotrzebowania na energię: w godzinach nocnych (w przedziale od godziny 23 do około 7) występuje tzw. dolina …
Magazyny ciepła – Systemy magazynowania ciepła i przykłady
Magazyny ciepła to inteligentne systemy wykorzystywane do przechowywania nadwyżek energii cieplnej, która może być później użyta do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Gromadzenie ciepła w specjalnych magazynach umożliwia efektywne zarządzanie energią, co przynosi korzyści ekonomiczne i ekologiczne.
Jak działa i produkuje prąd elektrownia jądrowa?
Produkcja energii elektrycznej w elektrowni jądrowej opiera się na wykorzystaniu reakcji jądrowych do generowania ciepła, które z kolei jest przekształcane w energię elektryczną. Reakcje jądrowe w reaktorze powodują, że paliwo jądrowe ulega rozszczepieniu, co generuje ogromną ilość ciepła. Ten proces jest kontrolowany przez ...