Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
pierwszy raport Prezesa URE
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym kraju funkcjonuje 12 magazynów energii o mocy co najmniej 50 kW. Regulator wydał pięć decyzji …
Generacje elektrowni jądrowych | Nukleo
Historia reaktorów energetycznych ma bolesny początek. Energię wytworzoną z rozszczepienia atomu wykorzystano na samym początku przy konstrukcji dwóch bomb atomowych, spuszczonych na Hiroszimę i Nagasaki. Dopiero po paru latach zainteresowano się pokojowym wykorzystaniem energii płynącej z rozszczepienia jąder atomu uranu. Do konstrukcji i badania …
Nowoczesne technologie kontroli bezpieczeństwa stosowane w …
Nowoczesne technologie kontroli bezpieczeństwa stosowane w portach lotniczych Streszczenie: Temat artykułu dotyczy bezpieczeństwa na lotniskach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Omówiono najbardziej zaawansowane urządzenia do kontroli bezpieczeństwa. Omówiono także bardzo ważny aspekt wpływający na bezpieczeństwo lotniska, taki jak …
Wytyczne doboru środków prewencji w celu ograniczania ...
energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów [7] śmiertelne 110 urazowe 125 uszkodzenie łopatki wirnika 299 pożar uszkodzenie 236 konstrukcji wieży 151 wyrzucenie bryły lodu 35* podczas transportu 131 środowiskowe 156 inne 322. 3 …
WYZNACZANIE WSPÓŁCZYNNIKA BEZPIECZEŃSTWA WYBRANYCH CZĘŚCI ELEKTROWNI ...
Tomasz Czapla, Mariola Jureczko, Mariusz Pawlak Wyznaczanie współczynnika bezpieczeństwa wybranych części elektrowni wiatrowej 16 WYZNACZANIE WSPÓŁCZYNNIKA BEZPIECZEŃSTWA WYBRANYCH CZĘŚCI ELEKTROWNI WIATROWEJ Tomasz CZAPLA*, Mariola JURECZKO*, Mariusz PAWLAK* *Politechnika Śląska, Wydział Mechaniczny …
AWARIE REAKTOROWE A BEZPIECZEŃSTWO ELEKTROWNI …
AWARIE REAKTOROWE A BEZPIECZEŃSTWO ELEKTROWNI JĄDROWYCH Andrzej Strupczewski Instytut Energii Atomowej, POLATOM, 05-400 Świerk k.Otwocka 1. Wstęp Przeciwnicy energetyki ementu jesteśmy „o ...
PODSTAWOWE ASPEKTY OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ ELEKTROWNI …
Rozpoczynając analizę bezpieczeństwa pożarowego elektrowni wiatrowych konieczne jest zaznajomienie się z ich budową. Nie są to bardzo skomplikowane urządzenia, główny element siłowni wiatrowej to rotor mający za zadanie przekształcać energię wiatru w energię mechaniczną, z której z kolei generator produkuje energię elektryczną. Osadzony na wale wolnoobrotowym …
Co to jest elektrownia? | Nukleo
Zadaniem elektrowni jest wytwarzanie energii elektrycznej. Najczęściej wytwarza się najpierw ciepło, które ostatecznie zostaje częściowo przemienione w energię elektryczną. W elektrowni konwencjonalnej zasilanej paliwem kopalnym w olbrzymim, prawie stumetrowym kotle spala się węgiel, olej opałowy lub gaz ziemny. Wytworzone w tym procesie ciepło ogrzewa i odparowuje …
Licencjonowanie elektrowni jądrowej w zakresie bezpieczeństwa …
Rządowy program budowy elektrowni jądrowych znany pod nazwą Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) wg. aktualizacji z października 2020 r. zakłada budowę w kraju elektrowni jądrowych ...
Czy to nie ciekawe?
Jest to jeden z elementów systemu bezpieczeństwa elektrowni jądrowej. Wypełniająca reaktor woda pełni dwie ważne funkcje. Pierwsza z nich jest związana z energiami neutronów. Neutrony wyemitowane w rozszczepieniu mają duże energie kinetyczne, sięgające nawet kilku megaelektronowotów. Tak rozpędzone neutrony nie mogą zostać pochłonięte przez jądra …
Działanie elektrowni jądrowej
Sprawność elektrowni atomowej Sprawność elektrowni atomowej waha się w granicach 30–40%, czyli jest nieznacznie niższa niż sprawność elektrowni konwencjonalnej. Elektrownia atomowa wytwarza jednak dużo większą moc – jednostkowy blok energetyczny elektrowni jądrowej jest w stanie wyprodukować od 900 do 1400 MW czystej energii. Jedyną wadą elektrowni atomowych …
Energetyka jądrowa – najważniejsze informacje
Definicja energetyki jądrowej i jej historia Energetyka jądrowa to dziedzina, która zajmuje się wykorzystaniem reakcji jądrowych do produkcji energii elektrycznej. Polega ona na wykorzystaniu ciepła powstałego w wyniku reakcji jądrowych do wytwarzania pary wodnej, która jest następnie wykorzystywana do napędzania turbin parowych. Turbiny te produkują …
Uwarunkowania lokalizacji elektrowni jądrowych
elektrowni jądrowych Renesans energetyki jądrowej, który dziś obserwujemy, stał się możliwy dzięki temu, że po ponad dwudziestoletnim zastoju, wywołanym czarnobylskim szokiem, powstały reaktory trzeciej generacji. W odróżnieniu od poprzednio budowanych odznacza-ją się nieporównywalnie większym stopniem bezpieczeństwa (w szczególności biernym), a także …
Korzystanie z magazynu energii elektrycznej | PwC
Eksploatacja magazynów energii elektrycznej o łącznej zainstalowanej mocy powyżej 10 MW wymaga wcześniejszego uzyskania koncesji, a co za tym idzie - spełnienia obowiązków …
Elektrownia jądrowa blisko nas – bezpieczeństwo jest priorytetem
Podstawową zasadą funkcjonowania elektrowni jądrowej jest priorytet bezpieczeństwa. To oznacza, że elektrownia jądrowa nie tylko musi spełniać rygorystyczne standardy oraz przepisy polskiego i międzynarodowego prawa, ale też zapewniać bezpieczeństwo jej funkcjonowania poprzez zastosowanie systemów i barier bezpieczeństwa.
Prawne aspekty budowy elektrowni elektrycznej w Polsce
Na każdym etapie muszą być zachowane procedury bezpieczeństwa, ze względu na specyfikę elektrowni. W związku z tym budowa elektrowni atomowej jest trudna do zrealizowana i dlatego została zaplanowana z dużym wyprzedzeniem. Same opłaty w przypadku wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem …
Energia jądrowa, niedoceniany element europejskiego koszyka
Rzecz jasna incydentem, który wciąż pamiętają starsi mieszkańcy Europy, jest wybuch w elektrowni w Czarnobylu, który miał miejsce w 1986 roku, ale niedawna katastrofa w elektrowni Fukushima z 2011 roku również nie przysporzyła popularności energetyce jądrowej, zwłaszcza w Europie. W wyniku katastrofy w japońskiej elektrowni jądrowej niemiecki rząd zadecydował o …
W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII
świadomie zarządzać produkowaną we własnej instalacji energią odnawialną oraz brać aktywny udział w podnoszeniu bezpieczeństwa energetycznego na lokalnym poziomie. Model został …
Oddziaływanie elektrowni jądrowych na środowisko: rodzaje
Niezależnie od kontroli przed i w trakcie uwolnienia, laboratorium elektrowni systematycznie kontroluje otoczenie obiektu. Realizuje codzienne, cotygodniowe i comiesięczne pomiary powietrza, wody i flory w promieniu 5 km. Co roku w każdej elektrowni pobiera się kilkadziesiąt tysięcy próbek (od 15 000 do 20 000 pomiarów). Taki program monitorowania wymaga …
Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii
elektroenergetycznej, uniknąć ekstremalnych wahań cen i utrzymać bezpieczeństwo dostaw i przystępności cenowej energii; mając na uwadze, że większa elastyczność wymaga …
KONTROLA NIEBEZPIECZNEJ ENERGII
2.0 > Główne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa 6 3.0 > Zarządzanie ryzykiem – hierarchia kontroli 8 3.0.1 Ocena i kontrola ryzyka 8 3.0.2 Proces blokowania/oznakowania (LOTO) 10 4.0 > Wymagania 13 4.0.1 Wymogi dotyczące ludzi 13 4.0.2 Wymagania organizacyjne 14 4.0.3 Wymagania techniczne 15 5.0 > oSwniczekł 16
Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach …
Wiatr – Podstawy projektowania przydomowych elektrowni fotowoltaicznych – Grupa Medium 2017 – wydanie I. Sutkowski – Rezerwowe i bezprzerwowe zasilanie w energię elektryczną. Urządzenia i układy. – COSiW SEP 2007; Tofiło – konspekt do wykładu dla studentów SGSP – r. a. 2012/2013; fizyka.wip.pcz.pl – 16.07.2017; aval ...
Energia jądrowa
że koszty inwestycji w energię jądrową przekraczały możliwości pojedynczych państw, założycielskie państwa członkowskie postanowiły razem stworzyć Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. OSIĄGNIĘCIA A. Bezpieczeństwo jądrowe Bezpieczeństwo jądrowe obejmuje bezpieczną eksploatację obiektów jądrowych ochronę przed promieniowaniem oraz …
Generacje reaktorów a bezpieczeństwo
W dyskusjach o energetyce jądrowej operuje się pojęciem generacji reaktorów. Podział reaktorów na generacje ilustruje poniższa tabela. Wynika z niej, że dotychczasowe poważne awarie z uszkodzeniem rdzenia (Three Mile Island - PWR, Czarnobyl - RBMK, Fukushima - BWR) dotyczyły reaktorów II generacji.
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
Na początku 2024 r. w Urzędzie Regulacji Energetyki przeprowadzono monitoring stron internetowych 191 podmiotów mających status OSD oraz OSP. Z przeglądu wynika, że …
Bezpieczeństwo elektrowni jądrowej
Fundamentalną koncepcją zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni jądrowych jest tzw. "obrona w głąb", czyli sekwencja poziomów bezpieczeństwa. Zgodnie z nią bezpieczeństwo zapewnia się przez wiele różnych środków technicznych i przedsięwzięć organizacyjnych. Zakładamy, że poszczególne zabezpieczenia mogą zawieść, a ludzie mogą popełnić błędy. Nigdy więc nie …
Bezpieczeństwo i niezawodność systemu elektroenergetycznego …
(Energa-Operator, Instytut Energetyki) Pierwszy bateryjny magazyn energii w Polsce (2017/2018) Parametry magazynu: • moc: 0,75 MW • pojemność: 1,5 MWh • w dwóch kontenerach 12 x 2,5 …
Kehua liderem w zakresie bezpieczeństwa magazynowania energii
Przegląd projektu ochrony przeciwpożarowej i akceptacja stacjonarnych elektrochemicznych magazynów energii, skonstruowanych w formie niezależnych elektrowni magazynujących energię o mocy znamionowej mniejszej niż 500 kW lub energii znamionowej mniejszej niż 500 kWh, powinny opierać się na zastosowaniu zaleceń przewodnika, a system …
Budowa elektrowni w Grudziądzu nabiera rozmachu
Budowa elektrowni w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest w 2025 roku, przebiega zgodnie z harmonogramem. Na ukończeniu są już prace przygotowawcze, ruszają zasadnicze prace budowlane – w najbliższym czasie wykonawca przystąpi do palowania, którego celem jest stabilizacja gruntu pod budowę fundamentów nowego bloku …
Bezpieczna energetyka jądrowa
Bezpieczna energetyka jądrowa. 26.09.2022. Bezpieczeństwo to kluczowe zagadnienie w energetyce, nie tylko jądrowej. Możemy je rozpatrywać przynajmniej na dwóch osobnych płaszczyznach – bezpieczeństwa dostaw energii oraz bezpieczeństwa eksploatacji samych elektrowni.
Akumulatorowy system magazynowania energii Bess, …
Wszechstronna konstrukcja modułowa: ESS-215/645/1075kWh charakteryzuje się modułową konstrukcją z nieskończonymi możliwościami połączeń równoległych, umożliwiając elastyczną rozbudowę i w pełni modułową konserwację elektrowni magazynującej energię. Obsługuje aplikacje wielosceniczne o poziomach od kWh do MWh, oferując elastyczność i skalowalność …