Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Bezpieczna energetyka jądrowa

Praktycznie każdy zakład, urząd, szkoła czy szpital, wykorzystuje dziś urządzenia wymagające zasilania. Także w naszym codziennym życiu użytkujemy energię elektryczną w różnorodny sposób: od gotowania, przez transport, aż po rozrywkę. Mniej oczywiste być może jest to, że nawet krótkotrwałe przerwy w zasilaniu mogą bezpośrednio prowadzić do …

Energia jądrowa czym jest i jak powstaje?

Elektrownia słoneczna wytwarzająca 1 GW energii, tyle co typowa elektrownia jądrowa, zajęłaby ok. 75 razy większa powierzchnię. Aby taką energię wytworzyć za pomocą wiatru, potrzebny byłby teren większy aż 360 razy. Zastosowanie energii jądrowej. Elektrownie jądrowe są bardzo stabilnym źródłem energii. W przeciwieństwie do ...

Energia jądrowa na świecie – Portal Statystyczny

Energetyka jądrowa wykorzystuje energię pochodzącą z rozszczepiania jąder pierwiastków ciężkich (głównie uranu 235) . Pierwsze elektrownie atomowe pojawiły się w latach pięćdziesiątych, a dynamiczny rozwój tej dziedziny rozpoczął się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Liczba działających reaktorów na świecie

Energia jądrowa – czym jest? Wady i zalety

Energię jądrową wykorzystuje się w procesie pozyskiwania energii elektrycznej. Odbywa się to w specjalnych elektrowniach jądrowych, które różnią się od klasycznych zakładów …

Elektrownie atomowe

w przeciwieństwie do wiatraków czy farm fotowoltaicznych pora roku i pogoda nie mają znaczenia – elektrownie jądrowe działają niezależnie od nasłonecznienia czy wiatru; elektrownie jądrowe dają szansę na uzyskanie niezależności i stabilności energetycznej – co jest szczególnie ważne w dobie rosnących cen energii i paliw kopalnych oraz zawirowań …

Energia jądrowa wraca do gry. Szansa czy zagrożenie dla …

Źródła: Allianz Research, Fraunhofer ISE, IEA. Dodatkową zaletą jest możliwość zapewnienia stabilnej produkcji. W przeciwieństwie do energetyki wiatrowej lub słonecznej, które zależą od zmiennych zasobów naturalnych, energia jądrowa zapewnia stabilną, niskoemisyjną energię elektryczną – kluczowy czynnik dla ciągłości biznesowej. W przypadku …

Wprowadzenie do energetyki jądrowej: Jak działają …

2 · Zalety i wady energetyki jądrowej. Energetyka jądrowa ma wiele zalet, ale również wiąże się z pewnymi wyzwaniami i ryzykiem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Zalety. Wysoka wydajność energetyczna: Elektrownie …

Czy stać nas na energię jądrową w Polsce?

Aby elektrownie jądrowe mogły funkcjonować, potrzeba wielu inwestycji towarzyszących, takich jak wykup gruntów, budowy infrastrukturę sieci wysokich napięć, linii kolejowej do dowozu paliwa jądrowego, składowisk odpadów radioaktywnych, czy zarezerwowania środków na rozbiórkę elektrowni atomowej po zakończeniu jej pracy. Koszty …

Czy elektrownie jądrowe to zielona energia?

Obecnie więc za zieloną energię uznajemy gaz oraz energetykę jądrową i to te dwa źródła mają nam posłużyć do osiągnięcia celów klimatycznych. Elektrownie jądrowe wydają nam się dzisiaj jeszcze bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej. Atom i zielona energia. Szwedzki koncern Vattenfall przeprowadził badania, z których wynika, że elektrownia jądrowa …

"Wykorzystanie energii jądrowej: Praktyczne przykłady i …

Wobec zmian klimatycznych i rosnącego zapotrzebowania na energię, jej znaczenie z pewnością będzie rosło, otwierając przed nami nowe możliwości i wyzwania. Odkrywanie niewidocznych własności energii jądrowej. Nie tak dawno nazad, energia jądrowa była dla wielu jedynie synonimem elektrowni atomowych. Rośnie jednak świadomość ...

Energia geotermalna: wady i zalety – czy warto ją wykorzystywać?

Czy warto wykorzystywać energię geotermalną? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Mimo wad, energia geotermalna stanowi ważne rozwiązanie w produkcji energii, które ma potencjał zrównoważonego rozwoju. Jeżeli kraj posiada odpowiednie warunki geologiczne i możliwość zainwestowania w tę technologię, to stosowanie ...

Czy elektrownia jądrowa jest ekologiczna? Fakty i …

Elektrownie jądrowe emitują 273 razy mniej CO2 niż elektrownie węglowe. Niewielkie ilości dwutlenku węgla są uwalniane do atmosfery w trakcie budowy elektrowni, sama produkcja prądu jest bezemisyjna. Co ciekawe …

Energia jądrowa rozpala Szwecję. Czy ją zniszczy?

Podsumowując debatę i odpowiadając na pytanie, czy energia jądrowa ma wpływ na ceny prądu w Szwecji warto brać pod uwagę twarde dane. W 2021 roku Szwecja tylko przez 1 dzień była netto importerem energii, przez pozostałe dni była netto eksporterem. Co poświadcza, a czego praktycznie się nie słyszy w debacie publicznej, że Szwecja jest bardzo …

Ile energii produkuje elektrownia atomowa?

Energia jądrowa jest czystym źródłem energii, która nie emituje gazów cieplarnianych do atmosfery, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii takich jak węgiel czy gaz. Wprowadzenie większej ilości energii jądrowej mogłoby więc przyczynić się do poprawy stanu środowiska i ograniczenia negatywnego wpływu na klimat.

Czym jest energia jądrowa?

Energia jądrowa to energia wydzielana podczas przemian jądrowych. Uwalnianie się energii podczas tych przemian związane jest z różnicami w energii wiązania poszczególnych jąder atomowych. Energię jądrową można wyprodukować na dwa sposoby, poprzez rozszczepienie lub syntezę jąder atomowych. Reakcja rozszczepienia ciężkich jąder …

Magazynowanie energii

Aktualnie energia pochodząca z pierwotnych źródeł, jak paliwa kopalne, paliwa jądrowe czy energia odnawialna, w znacznym stopniu musi zostać przetworzona (konwersja) na taki rodzaj energii, który w sposób techniczny i ekonomiczny umożliwi jej przesyłanie oraz magazynowanie. Procesy te oparte są na wykorzystaniu różnych zjawisk opisanych powyżej.

Reaktory jądrowe jako napęd okrętów | Nukleo

Samoloty oraz pociągi o napędzie jądrowym pobudzały wyobraźnię konstruktorów, szczególnie w latach 50. XX wieku, gdy uruchomiono pierwsze elektrownie jądrowe. Niestety tych pomysłów nigdy nie udało się zrealizować. Okazało się jednak, że energia jądrowa może mieć zastosowanie do napędzania potężnych statków i okrętów podwodnych, które muszą znajdować się na …

Energetyka jądrowa: Kontrowersje, zalety i ryzyka

Ponadto, elektrownie jądrowe są niezależne od warunków pogodowych, w przeciwieństwie do elektrowni wodnych czy słonecznych, co sprawia, że są bardziej stabilne i przewidywalne. Należy jednak pamiętać, że energetyka jądrowa nie jest pozbawiona ryzyka. Jednym z największych zagrożeń jest możliwość awarii reaktora, która może ...

Czy elektrownie jądrowe to przyszłość ekologicznej energetyki?

Elektrownie te nie emitują dwutlenku węgla podczas produkcji energii, co sprawia, że są uznawane za czyste źródło energii. W porównaniu do tradycyjnych źródeł energii, elektrownie …

Energia jądrowa: najwięksi producenci na świecie – ranking

W Kanadzie energetyka jądrowa od lat pokrywa około 15% zapotrzebowania na energię elektryczną. Generuje ją 19 reaktorów (13,5 GW) zlokalizowanych głównie w regionie Ontario. Planowano budowę kolejnych dwóch, jednak projekty na razie odroczono. W przeszłości przez długie lata Kanada była liderem badań jądrowych, tworzenia nowych technologii i …

Energia jądrowa | Noty tematyczne o Unii Europejskiej

Energia jądrowa stanowi niskoemisyjną alternatywę dla paliw kopalnych i odpowiada za prawie 26 % produkowanej w UE energii elektrycznej. Katastrofy, do których doszło w 1986 r. w …

Energetyka wodorowa

Aspekt dystrybuowania wodoru stanowi jedną z dyskusyjnych kwestii w planach upowszechnienia energetyki wodorowej. Najnowsze ustalenia przekonują jednak, że wodór, podobnie jak gaz ziemny może być przesyłany gazociągami lub transportowany cysternami (pod większym ciśnieniem).Odrębnym aspektem wpływającym na efektywność wykorzystania …

Energia jądrowa: czy jest odnawialna czy nieodnawialna?

Ale zanim przejdziemy do pytania, czy jest ona odnawialna czy nieodnawialna, musimy zrozumieć, czym właściwie jest energia jądrowa. Energia jądrowa jest produkowana poprzez reakcje jądrowe, które zachodzą w jądrach atomowych. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu izotopy uranu, takie jak uran-235. Podczas reakcji jądrowych dochodzi do uwolnienia …

Elektrownia jądrowa – wady i zalety

Elektrownie jądrowe zapewniają produkcję tańszego prądu niż ich odpowiedniki węglowe czy gazowe. Jednocześnie przy większej wydajności nie powodują emisji pyłów i nie wytwarzają dwutlenku węgla. W przeciwieństwie …

Energia atomowa

Energia atomowa, inaczej nazywana też energią jądrową, to energia, która powstaje w wyniku przemian jądrowych, wynika to z różnic w wiązaniach energii poszczególnych jąder atomowych.Energia atomowa wykorzystywana jest w wielu aspektach życia człowieka, jednak najczęściej jest kojarzona z elektrowniami atomowymi, które są jednymi z najczystszych …

Elektrownie jądrowe

Energia mechaniczna turbiny, za pomocą prostych rozwiązań technicznych, jest przenoszona do generatora i zamieniana na energię elektryczną. W celu jej przetworzenia do postaci, którą da się wysłać za pomocą linii elektrycznych, stosuje się odpowiednie transformatory. Każda elektrownia jądrowa musi być chroniona przed wpływem silnego promieniowania jonizującego z reaktora. …

Co emituje elektrownia jądrowa?

Elektrownia jądrowa, podobnie jak elektrownie węglowe czy gazowe, może produkować energię niezależnie od warunków pogodowych, ale produkcja tej energii wiąże się z kilkudziesięciokrotnie niższymi emisjami …

Energetyka jądrowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

W niewielkim stopniu wykorzystuje się energię rozpadów promieniotwórczych np. w zasilaczach izotopowych (SNAP). Energetyka jądrowa obejmuje również problemy związane z wydobyciem uranu, przeróbką paliwa jądrowego oraz składowaniem odpadów jądrowych. Pierwsze elektrownie jądrowe pojawiły się w latach pięćdziesiątych, dynamiczny rozwój tej dziedziny …

Elektrownie jądrowe

Elektrownia jądrowa to kompleks budynków i instalacji, który ma na celu wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem procesu rozszczepienia jądra atomowego. …

Źródła energii jądrowej

Energia jądrowa jest energią wyzwalaną w jednym z trzech procesów jądrowych: spontanicznym rozpadzie jądra (włączając spontaniczne rozszczepienie) reakcji rozszczepienia; reakcji syntezy jądrowej (termojądrowej) Przykład rozpadu alfa . Przykład reakcji rozszczepienia 235 U . Jedna z możliwych sekwencji reakcji termojądrowych. Emisja energii jest sposobem pozbycia się przez ...

Energetyka jądrowa w Polsce

1. Elektrownie jądrowe 1.1. Zasada działania. Zasada działania elektrowni jądrowych jest podobna do działania elektrowni cieplnych, z tym że ciepło nie jest wydzielane w wyniku spalania surowców, lecz na skutek reakcji łańcuchowej reakcji łańcuchowej, która polega na rozszczepieniu jąder pierwiastków promieniotwórczych (głównie uranu) w reaktorze jądrowym …

Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?

– Elektrownie wiatrowe – 899 GW – pozwoliła wygenerować 2098,46 TWh . W samej UE – w roku 2023 – energetyka jądrowa pokryła produkcję w 24,5% generując 588,93 TWh. Z tej ilości aż 318,97 TWh stanowiła energia jądrowa wyprodukowana we Francji.

Energetyka jądrowa w Polsce. Jak i dlaczego?

Energetyka jądrowa nie jest jedynym rodzajem energii, który potrzebuje stabilnych ram prawnych i wsparcia. Dokładnie tego samego wymaga energia odnawialna czy konwencjonalna. Zresztą każde z tych źródeł już …

Energetyka jądrowa w 2023 roku. Podsumowanie i …

Druga polska elektrownia jądrowa ma powstać jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa (powstałej z fuzji ZE PAK Zygmunta Solorza oraz grupy PGE) oraz koreańskiego koncernu KHNP. Ta inwestycja …

Energia jądrowa: Czy elektrownia atomowa jest bezpieczna

Niezbędna jest racjonalizacja zużycia prądu połączona z rozbudową elektrowni wiatrowych uzupełnianych o wielokrotnie tańsze od atomu elektrownie gazowe, które emitują o połowę mniej CO2 niż węglowe. Inaczej rząd nie zaspokoi …

Energia jądrowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

PrzeglądPrzyczyny uwalniania się energii jądrowejEnergia jądrowa w naturzeWykorzystanie energii jądrowej

Energia jądrowa – energia wydzielana podczas przemian jądrowych. Uwalnianie się energii podczas tych przemian związane jest z różnicami w energii wiązania poszczególnych jąder atomowych.