Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Świadectwo charakterystyki energetycznej a pompa ciepła

Jak wpływa pompa ciepła na wyniki świadectwa energetycznego? Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości? Zamów rozmowę . Oddzwaniamy w kilka minut! Dowiedz się więcej arrow_forward_ios. Świadectwo energetyczne; Jak wpływa pompa ciepła na wyniki świadectwa energetycznego? 2023-10-26 (aktualizacja: …

Szczegółowy zakres i forma audytu energetycznego.

Charakterystyka systemu wentylacji: 1. Rodzaj wentylacji (naturalna, mechaniczna) 2. Sposób doprowadzenia i odprowadzenia powietrza: 3. Strumień powietrza wentylacyjnego [m 3 /h] 4. Liczba wymian [1/h] 5. Charakterystyka energetyczna budynku: 1. Obliczeniowa moc cieplna systemu grzewczego [kW] 2. Obliczeniowa moc cieplna na przygotowanie cwu ...

OZE jako filar bezpieczeństwa energetycznego Polski

potrzeba współpracy pan-europejskiej, która przez efekty skali, uśrednienie zmiennych warunków pogodowych oraz łatwiejsze rezerwowanie mocy zwiększa bezpieczeństwo energetyczne każdego mniejszego systemu energetycznego; dzięki temu energia z PV, wsparta energią wiatrową oraz energią wodną da szanse na osiągnięcie wyższego udziału OZE w bilansie …

Odnawialne źródła energii. Czym są i co należy o nich wiedzieć?

Budowa systemu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii wiąże się ze sporymi wyzwaniami. Przy obecnie stosowanych technologiach znaczna część produkcji energii uzależniona jest od dostępności wiatru czy słońca – co może oznaczać występowanie w pewnych momentach niedoborów, w innych zaś nadmiaru produkowanej energii. Konieczne …

Analiza bilansu energetycznego (cieplnego) Ziemi

Analiza bilansu energetycznego (cieplnego) Ziemi. (na podst. U.S. National Weather Service (NWS) i National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) —–. Bilans energetyczny Ziemi był już wielokrotnie podawany w wielu naukowych książkach i serwisach …

1. Strona tytułowa audytu energetycznego

2.6. Charakterystyka energetyczna budynku Stan przed termomodernizacją Stan po termomodernizacji 2.6.1. Obliczeniowa moc cieplna systemu grzewczego [kW] 15,75 7,01 2.6.2. Obliczeniowa moc cieplna potrzebna do przygotowanie cwu [kW] 1,09 1,09 2.6.3. Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku (bez uwzględnienia sprawności systemu

"Rozkładając system elektroenergetyczny: jak funkcjonuje i jak …

Odpowiedzialność za funkcjonowanie polskiego systemu energetycznego spoczywa na rządowych organach, takich jak Ministerstwo Energii czy Urząd Regulacji Energetyki, oraz na spółkach energetycznych, przede wszystkim na Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE). Te podmioty działają na różnych poziomach, aby wspólnie dbać …

Sfery systemu przyrodniczego ziemi i ich krótka charakterystyka

Sfery systemu przyrodniczego ziemi i ich krótka charakterystyka. W strukturze kuli ziemskiej wyróżnia się kilka sfer (inaczej powłok). Kształtowały się one przez miliony lat istnienia naszej planety zmieniając ciągle jej oblicze. Proces ten trwa nadal. Wszystko jest w nieustannym ruchu.

Bilans energetyczny Ziemi

Znaczenie. Efekt cieplarniany (naturalny), jest zjawiskiem korzystnym dla kształtowania warunków życia na Ziemi. Szacuje się, że podnosi on temperaturę powierzchni o 20 – 34 °C. Średnia temperatura naszej planety wynosi 14 – 15 °C [5].

(PDF) Rośliny energetyczne i urządzenia dla przetwarzania i spalania ...

Udział biomasy w produkcji energii stał się również ważny z punktu widzenia redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy bezpieczeństwa energetycznego i wspierania rozwoju społeczno ...

Bilans energetyczny Ziemi i jego znaczenie dla klimatu

W ostatniej części cyklu „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych" zbieramy informacje o elementach wpływających na bilans energetyczny (radiacyjny) Ziemi, takich jak gazy cieplarniane, chmury i aerozol atmosferyczny. Omawiamy bilans radiacyjny w …

Czakry i kanały energetyczne – zarys charakterystyki...

Artykuł prezentuje chrakterystykę poszczególnych elementów systemu energetycznego człowieka - ośrodków energetycznych (czakr) oraza trzech głównych kanałów energetycznych (Sushumna, Ida, Pingala). Opisano też funkcje czakr oraz ich wpływ na fizyczne i psychiczne aspekty życia.

Regulacja i stabilnosc systemu elektroenergetycznego

PDF | On Jan 1, 2007, Jan Machowski published Regulacja i stabilnosc systemu elektroenergetycznego | Find, read and cite all the research you need on ResearchGate

Modelowanie systemów energetycznych – charakterystyka …

in¿ynierskie oparte na tworzeniu z³o¿onych symulacji systemu energetycznego, uwzglêd-niaj¹cych szeroki zakres opisuj¹cych go danych (np. o sieci energetycznej, konkretnych technologiach produkcji, etapach przetwarzania energii). Modele tego typu pozwalaj¹ na dobre odwzorowanie systemu energetycznego. Cech¹ tych modeli jest brak ...

Feudalizm w średniowieczu – geneza, struktura i charakterystyka systemu ...

Nadrzędną walutą w średniowiecznej Europie była ziemia. To właśnie ilość ziemi, jaka znajdowała się w posiadaniu obywateli, decydowała o ich pozycji w społeczeństwie. Ze stanu posiadania dóbr ziemskich wynikała przynależność do danej warstwy i związana z tym zależność poddańcza. Właśnie ta zależność leżała u podstaw stosunków feudalnych, …

2020

RYNEK HURTOWY. Wolumen krajowej produkcji energii elektrycznej brutto w 2020 r. ukształtował się na niższym poziomie w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 152 308 GWh (spadek o 4,1% w porównaniu z 2019 r.).

ISO 50001:2018

Energia ma kluczowe znaczenie dla przemysłu. Chcąc efektywnie zarządzać energią warto systemowo połączyć działania planistyczne, operacyjne i inwestycyjne. Najpopularniejszym standardem, który opisuje takie podejście jest ISO 50001 – System zarządzania energią.

SYSTEMY ENERGETYCZNE Procesy konwersji energii Rynek …

Struktura systemu energetycznego Podsystem ciepłowniczy. 10.09.2013 Systemy energetyki odnawialnej 1) Hermann Recknagel, Eberhard Sprenger, Ernst Schramek : „Kompendium wiedzy. Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, 2) Ryszard Tytko: „Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej", 3) Albers Joachim „Systemy centralnego ogrzewania i wentylacji. …

Charakterystyka sektora energetycznego

Energetykę można podzielić na części związane z zakresami działalności energetycznej – wytwarzanie, przesył i dystrybucję energii elektrycznej. W tym kontekście energetyka oznacza wyodrębniony sektor gospodarki, z uwzględnieniem przekrojów rzeczowo-podmiotowych 47.. Przyjmując, że podstawową funkcją sektora jest zaopatrzenie gospodarki i społeczeństwa w …

Transformacja energetyczna

Owszem, jest to jeden ze sposobów, w jaki można sobie radzić z zapewnieniem stabilnego działania systemu energetycznego. Ale… no właśnie, potrzebujemy nie tyle stabilnych źródeł energii, co stabilnego systemu …

Bilans energetyczny planet – Science in School

Energię określa się jako skalarną wielkość fizyczną charakteryzującą stan materii jako zdolność do wykonania pracy . Wyróżniamy różne rodzaje energii: kinetyczną, sprężystości, cieplną, jądrową. Przykładowe formy energii: . energia mechaniczna: - kinetyczna, - potencjalna . …

G3.1.4

Nazwa Inwestycji: G3.1.4 - Wsparcie krajowego systemu energetycznego (Fundusz Wsparcia Energetyki) Cel inwestycji: wsparcie zielonych rozwiązań ukierunkowanych na usprawnianie procesów energetycznych prowadzących do poprawy efektywności sieci i większej racjonalizacji zużycia energii wraz z inwestycjami w OZE. Charakterystyka celu inwestycji: …

Jak działa ziemski klimat?

Podstawowe mechanizmy rządzące globalnym klimatem przedstawiamy w poniższym wykładzie i artykułach: – Podstawowe pojęcia (efekt cieplarniany, wymuszenia i sprzężenia) – Obieg węgla w przyrodzie. – Bilans energetyczny planety i efekt cieplarniany. …

Elastyczność krajowego systemu elektroenergetycznego

Charakterystyka zasobów elastyczności oraz kierunki zwiększenia elastyczności w krajowym systemie elektroenergetycznym 25 Podsumowanie 47 Załącznik 49 Literatura 50. 4 Wstęp „Ile węgla? Ile OZE?" Dyskusja o przyszłości energetyki jest zogniskowana wokół pytań o źródła wytwarzania. Jest to ważne, ale odpowiedzi ukazują jedynie wierzchołek góry lodowej o …

Jak obliczyć charakterystykę energetyczną?

Charakterystyka energetyczna budynku jest prawnie wymaganym dokumentem, który przedstawia zużycie energii w danym budynku. Pytaniem, które często się pojawia, brzmi: jak obliczyć charakterystykę …

ABC nowego systemu energetycznego

Przyjrzyjmy się szkicowi spójnego systemu energetycznego w całości opartego na lokalnych zasobach odnawialnych. Wyjdźmy od obecnego systemu energetycznego. System oparty na paliwach kopalnych jest koncepcyjnie bardzo prosty. Jego schemat widzimy go na poniższym rysunku. Prześledźmy sytuację od końca, czyli od zużycia. Energię zużywamy …

Łączenie Kabla w Ziemi – Porady i Techniki

Jako specjalista w dziedzinie instalacji elektrycznych, zdaję sobie sprawę, że łączenie kabla w ziemi to kluczowy element zapewniający bezpieczeństwo i niezawodność całego systemu energetycznego. Z mojego doświadczenia wynika, że zarówno montaż kabla, jak i instalacja kabli pod ziemią wymaga szczególnej uwagi oraz zastosowania specjalistycznej …

STANDARDOWA SPECYFIKACJA FUNKCJONALNA

do przedsiębiorstwa energetycznego lub użytkownika systemu. 1.2.27. Sieć przesyłowa Sieć elektroenergetyczna najwyższych i wysokich napięć za której ruch sieciowy jest odpowiedzialny OSP 1.2.28. Sieć z bezpośrednio uziemionym punktem neutralnym Sieć, której punkt lub punkty neutralne są bezpośrednio uziemione. 1.2.29. Stabilizator systemowy Człon regulatora …

Bilans energetyczny (radiacyjny) Ziemi

Bilans energetyczny Ziemi decyduje o panującej na jej powierzchni średniej temperaturze. Jeśli jest zerowy, temperatura się nie zmienia. Jeśli dodatni – planeta się nagrzewa. W ostatnich latach ukazało się kilka prac …

SYSTEMY ENERGETYCZNE Podstawy energetyki

Struktura systemu energetycznego . 10.09.2013 Systemy energetyki odnawialnej 1) Hermann Recknagel, Eberhard Sprenger, Ernst Schramek : „Kompendium wiedzy. Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, 2) Ryszard Tytko: „Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej", 3) Albers Joachim „Systemy centralnego ogrzewania i wentylacji. Poradnik dla projektantów i …

Klimatyczne ABC

Bilans energetyczny Ziemi. Możliwe przyczyny zmian bilansu (natężenie promieniowania słonecznego, zmiany albedo planetarnego, zmiany składu atmosfery). Skutki zmian bilansu - ochładzanie lub ocieplanie planety.

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie

3 · Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego,syst.elektroen.,Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego,Dz.U.2023.0.819

PROJEKT ROBÓT GEOLOGICZNYCH W CELU WYKORZYSTANIA CIEPŁA ZIEMI

Charakterystyka systemu grzewczego - pompa ciepła 2.1. Obliczenia ilości otworów wiertniczych 2.1.1. Metoda I - na podstawie „Pompy ciepła w systemach geotermii niskotempera-turowej". 2.1.2. Metoda II - na podstawie „Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru insta-lacji z pompami ciepła". 2.1.3. Podsumowanie 3. Charakterystyka ...

OBLICZANIE PRĄDÓW ZWARCIOWYCH W SYSTEMIE …

modeli matematycznych systemu elektroenergetycznego uproszczenia powinny dawać wartości prądów zwarciowych większe od tych, które można zarejestrować i zmierzyć. W celu ograniczenia skutków zwarć należy dobierać urządzenia do wartości prądów zwarciowych, stosować szybkie i skuteczne zabezpieczenia, stosować dławiki oraz zmianę konfiguracji sieci Słowa kluczowe: …

Jak samemu wykonać świadectwo energetyczne

Ilekroć w tekście poradnika mówimy o Rozporządzeniu to przyjmujemy za podstawę trzy dokumenty: Rozp. Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkowa oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki …

Obliczanie prądów zwarciowych w sieciach oraz instalacjach ...

Są to zwarcia trójfazowe bez i udziałem ziemi, niesymetryczne – w których fazy są obciążone niesymetrycznie prądem zwarciowym. Tego typu zwarcia obejmują różnego rodzaju zwarcia dwu- i jednofazowe, występujące w różnych układach sieci nn. Wymienione rodzaje zwarć w trójfazowej sieci nn przedstawiono w tabeli 1. Obliczenia prądów zwarciowych …

Przeczytaj

system otwarty, zasilany energią Słońca i wnętrza Ziemi, na który składają się sfery Ziemi powiązane relacjami przyczynowo‑skutkowymi, obejmującymi interakcje o charakterze cyklicznych procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, które utrzymują system w …