Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Raport „Małe elektrownie wodne w Polsce"
Raport „Małe elektrownie wodne w Polsce" zawiera propozycje zmian regulacyjnych, które mają wesprzeć rozwój małych elektrowni wodnych, służących zwiększaniu potencjału dekarbonizacji kraju. Małe elektrownie wodne i autonomiczne systemy wytwórczo-sieciowe wykorzystywane były po I wojnie światowej jako jedno z podstawowych rozwiązań …
Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023"
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XI edycją raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce". Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu i trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Rynek fotowoltaiczny pozostaje głównym obszarem inwestycji w całej energetyce. Moc zainstalowana przekroczyła 12,4 GW, co w porównaniu z rokiem 2021 (7,7 GW) oznaczało rekordowy …
Energetyka wodna w 2023 roku. Podsumowanie i …
Jak podkreśla Ewa Malicka, w obszarze dużej hydroenergetyki w 2024 roku prawdopodobnie utrzyma się trend na realizację kolejnych nowych inwestycji z zakresu elektrowni szczytowo-pompowych, zarówno w Polsce, jak …
Amerykanie wyliczają korzyści z budowy drugiej …
Dwa pierwsze reaktory Westinghouse AP1000 powstały w elektrowni Vogtle zlokalizowanej w stanie Georgia w USA. Jeden z nich już produkuje energię, a drugi ma być oddany do komercyjnej eksploatacji w …
Raport URE na temat magazynów energii OSD w 2024 roku
Magazyny energii w Polsce odgrywają kluczową rolę w transformacji energetycznej. W 2024 roku URE zarejestrowało 12 magazynów energii o łącznej mocy 1 464,5 MW, zarządzanych przez największych operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych.
Energetyka jądrowa w Polsce
1. Elektrownie jądrowe 1.1. Zasada działania. Zasada działania elektrowni jądrowych jest podobna do działania elektrowni cieplnych, z tym że ciepło nie jest wydzielane w wyniku spalania surowców, lecz na skutek reakcji łańcuchowej reakcji łańcuchowej, która polega na rozszczepieniu jąder pierwiastków promieniotwórczych (głównie uranu) w reaktorze jądrowym …
Ocena efektywności ekonomicznej modelowej siłowni wiatrowej w ...
Ocena efektywności ekonomicznej modelowej siłowni wiatrowej w kontekście funkcjonowania klastrów energii w Polsce July 2020 DOI: 10.13140/RG.2.2.18813.69604
Raport Roczny | Rynek energii elektrycznej w Polsce
W 2018 roku, została przerwana seria wzrostu wytwarzania z elektrowni wiatrowych. Ich udział w strukturze produkcji wyniósł ok. 7,1%, a produkcja energii elektrycznej z tych elektrowni w stosunku do roku 2017 spadła o ok. 16%. Niższa produkcja elektrowni wiatrowych wynikała z gorszej wietrzności.
Magazynowanie energii
Elektrownie szczytowo-pompowe; Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko; Jak postępować w przypadku awarii; Licznik zdalnego odczytu – jak działa
Raport: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa?
Prezes Dobrzański przyznaje, że elektrowni jądrowej w Polsce nie da się wybudować wcześniej niż za 10, 15 lat. Od podjęcia decyzji o budowie elektrowni atomowej do jej oddania może ...
Społeczne uwarunkowania funkcjonowania klastrów energii w Polsce Raport ...
Raport podsumowuje wyniki badań przeprowadzonych metodą studium przypadku w okresie od lipca do września 2020 roku w dziewięciu wybranych klastrach energii.
STRUKTURA PRZESTRZENNA ELEKTROWNI WIATROWYCH W POLSCE …
Michał Jakiel, Uniwersytet Jagielloński 50 STRUKTURA PRZESTRZENNA ELEKTROWNI WIATROWYCH W POLSCE I JEJ UWARUNKOWANIA MICHAŁ JAKIEL UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI
GE wróży więcej prądu z elektrowni gazowych. Zostaje w Polsce
Sławomir Żygowski jako prezes GE Vernova w Polsce odpowiada za strategię firmy oraz budowanie relacji z czołowymi interesariuszami związanymi z projektami gazowymi, nuklearnymi, energetyką wiatrową i rozwojem sieci elektroenergetycznych. Do GE dołączył w maju 2016 r., obejmując stanowisko dyrektora ds. sprzedaży Steam Power na Polskę i kraje …
Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
Elektromobilność w Polsce dynamicznie się rozwija, szczególnie w dużych miastach, ale tempo rozbudowy infrastruktury ładowania wciąż pozostawia wiele do życzenia. …
Jak magazynuje się energię elektryczną w Polsce? Raport URE
Krótsze przerwy w dostawie prądu, lepsza jakość dostarczanej energii elektrycznej, łatwiejsza współpraca OZE z sieciami – magazyny energii mają wiele zalet. Prezes URE opisuje polski rynek magazynowania energii. Co znajduje się w jego raporcie? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki musi wydać koncesję na każdy magazyn energii elektrycznej o …
Jak funkcjonuje rynek energii elektrycznej w Polsce?
Jednak trzeba wiedzieć, że taka energetyka oznacza spore koszty m . dla naturalnego środowiska. Dlatego też trwają poszukania alternatywnych metod wytwarzania energii (np. budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce). Miano producenta energii nr 2 w Polsce przypadło elektrociepłowniom. Wytwarzają one ok. 20% energii. Tutaj należy ...
pierwszy raport Prezesa URE
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym …
Analiza i ocena kosztów energii elektrycznej z różnych źródeł energii w ...
RAPORT NCBJ SJ Nr: B - 27/2015 Analiza i ocena kosztów energii elektrycznej z różnych źródeł energii w Polsce Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ [email protected] Narodowe Centrum Badań Jądrowych 05-400 Świerk-Otwock . 1-2 RAPORT NCBJ SJ Nr: B - 27/2015 TYTUŁ: Analiza i ocena kosztów energii elektrycznej z …
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
7 W 2023 r. zakończono w URE proces koncesjonowania istniejących elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) w ich funkcji magazynowania energii elektrycznej. Te wielkoskalowe …
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Jak magazynuje się energię elektryczną w Polsce? Raport URE. 11.07.2024. Krótsze przerwy w dostawie prądu, lepsza jakość dostarczanej energii elektrycznej, łatwiejsza …
Energetyka w Polsce w 2019 roku
2. MOC DYSPOZYCYJNA I REZERWY MOCY W ELEKTROWNIACH KRAJOWYCH 2.1. Wartości średnie miesięczne w 2019 roku. Tabela 2.1. Średnie miesięczne wielkości mocy osiągalnej, obciążenia, ubytków mocy i rezerw w elektrowniach krajowych z dobowych szczytów obciążenia dni roboczych w poszczególnych miesiącach 2019 roku [MW]. …
Magazynowanie energii
Grupa PGE widzi aktualnie potencjał rozwoju elektrochemicznych magazynów energii elektrycznej, m . ponad 200-megawatowego magazynu energii działającego przy elektrowni …
Transformacja energetyczna w Polsce
W ubiegłym roku emisje CO2 w Polsce wzrosły o 0,3% w stosunku do 2021 r. Tym samym nasz kraj zajmuje 7. miejsce na świecie pod względem jednostkowej emisyjności całej gospodarki, z wynikiem 2,84 tony CO2/toe – niewiele niższym niż w Chinach, Malezji i …
Elektrownie wodne w Polsce
W Polsce w porównaniu z innymi krajami wykorzystanie potencjału energetycznego wody jest nieporównywalnie mniejsze, co w dużej mierze wynika zarówno z warunków klimatycznych, średnich opadów deszczu, jak i z ukształtowania terenu. Elektrownie wodne najlepiej jest bowiem budować w miejscach, gdzie występują duże naturalne spadki …
Najwięksi inwestorzy w energetyce wiatrowej w Polsce
Pierwsze miejsce w rankingu „Najwięksi operatorzy farm wiatrowych w Polsce w 2021 r." zajmuje EDP Renewables Polska, należąca do hiszpańskiego koncernu EDP Renováveis, jednego z największych graczy na rynku OZE na świecie, notowanego na portugalskiej giełdzie Euronex. Inwestor ma w naszym kraju kilkanaście działających …
Produkcja energii elektrycznej w Polsce w …
Elektrownie zawodowe. W sierpniu 2024 r. elektrownie zawodowe zanotowały minimalny spadek produkcji energii elektrycznej o 1,52% w odniesieniu do sierpnia 2023 r. Największy spadek dotyczył elektrowni …
Raport roczny 2017
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce w 2017 roku, według danych publikowanych przez PSE, wzrosło w stosunku do 2016 r. o 3,5 TWh, osiągając rekordową wartość na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat w wysokości 168,1 TWh. Wzrostowi zapotrzebowania nie sprostała produkcja, mimo iż była w 2017 r. wyższa od wielkości z roku poprzedniego, rosnąc o (+3,3 …
Raporty za rok 2022
Konwertuj Raport 2022 KSE ... Raport 2022 KSE . ZESTAWIENIE DANYCH ILOŚCIOWYCH DOTYCZĄCYCH FUNKCJONOWANIA KSE W 2022 ROKU (Dane operatywne – wielkości brutto*) 1. MOC ZAINSTALOWANA I OSIĄGALNA W ELEKTROWNIACH KRAJOWYCH . 1.1. Moc zainstalowana i osiągalna w podziale na poszczególne rodzaje elektrowni. Tabela 1.1. …
PIE: Elektrownie jądrowe zapewnią Polsce do 38% zapotrzebowania na energię
Jak czytamy, według symulacji dawnego Ministerstwa Energii z 2017 r. łączne dochody podatkowe z funkcjonowania przykładowej elektrowni jądrowej wybudowanej w Żarnowcu (3 bloki po 1200 MW) mogłyby przynieść rocznie 660 mln zł (771 mln zł według cen z 2021 r.). W szacunkach tych uwzględniono jedynie podatki od nieruchomości, CIT od …
Polskie ciepłownictwo w czasach kryzysu energetycznego.
W związku z niespotykanymi w poprzednich latach wzrostami cen paliw, które w 2022 r. sięgnęły ponad 80 proc. w przypadku węgla kamiennego i ponad 160 proc. w przypadku gazu ziemnego wysokometanowego, o blisko 35 proc. wzrosła również średnia cena ciepła sprzedawanego w 2022 r. Wyniosła ona ok. 64 zł/GJ. O blisko 17 proc. wzrosła również …
Raporty za rok 2020
Konwertuj Raport 2020 KSE do DOC; Konwertuj Raport 2020 KSE do PDF (otwiera nowe okno) Raport 2020 KSE . ZESTAWIENIE DANYCH ILOŚCIOWYCH DOTYCZĄCYCH FUNKCJONOWANIA KSE W 2020 ROKU (Dane operatywne – wielkości brutto*) 1. MOC ZAINSTALOWANA I OSIĄGALNA W ELEKTROWNIACH KRAJOWYCH. 1.1. …
Polskie Sieci Elektroenergetyczne – Rozwój systemu …
Z tego powodu w grudniu 2017 r. w Polsce został wprowadzony mechanizm rynku mocy, który pozwoli na podjęcie przez inwestorów decyzji o budowie nowych mocy wytwórczych w kraju. Podkreślenia wymaga jednak fakt uruchomienia w latach 2017-2019 nowego bloku węglowego w Elektrowni Kozienice, a także bloku parowo-gazowego w Płocku oraz dwóch bloków …
Produkcja energii elektrycznej Raport roczny
Produkcja energii elektrycznej w latach 2018-2023. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2023 r. wyniosła 163 629 GWh, czyli o 13% mniej niż w poprzednim roku. Krajowe zużycie było …
Wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce w małych instalacjach …
Wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce w małych instalacjach OZE – Raport 2023 WPROWADZENIE Dynamiczny rozwój sektora wytwórczego rynku energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2023 r., znalazł swoje odzwierciedlenie również w segmencie małych instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE).
Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój …
Potencjał rozwoju rynku magazynów energii w Polsce. poniższej tabeli przedstawiono oszacowany przez ekspertów PSME potencjał rozwoju magazynów energii. Polsce w …
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Nadciąga wsparcie z …
"Są właścicielami i operatorami elektrowni jądrowych w Finlandii oraz Szwecji" - dodano. Bezpieczna energia przez 60 lat. Wskazano, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie bezpiecznie wytwarzać energię elektryczną przez co najmniej 60 lat. "Zarządzanie eksploatacją takiego obiektu wymaga wcześniejszego przygotowania ...
Magazynowanie energii
W grudniu 2020 r. PGE uruchomiła w Rzepedzi na Podkarpaciu pierwszy w Polsce magazyn energii elektrycznej z wykorzystaniem modułów Powerpack Tesla. W lipcu 2021 r. PGE …
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021 roku [Raport]
Przejdźmy teraz do bardziej szczegółowych informacji na temat rynku fotowoltaiki w Polsce w 2021 roku. Moc fotowoltaiki w Polsce w 2021 roku. Jak wynika z informacji udostępnionych przez Agencję Rynku Energii za …
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023 [Raport]
Rynek fotowoltaiki w Polsce w 2023 roku - przywymiarowany, ale z magazynem energii Warto jeszcze wspomnieć, że zmiany technologii to nie jedyne co wydarzyło się w fotowoltaice w 2023 roku. Oprócz tego, pojawiły się …