Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Czy to nie ciekawe?

1. Uwolnienie energii, czy to w procesie spalania węgla, czy rozszczepienia paliwa jądrowego; 2. Zamiana energii cieplnej na energię mechaniczną pary; 3. Zamiana energii mechanicznej pary na energię elektryczną z wykorzystaniem generatora prądu elektrycznego, którego działanie opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej.

Ekologiczne źródła energii

Jej główną zaletą jest to, że w procesie fuzji jądrowej, na której się opiera, powstaje bardzo mało odpadów promieniotwórczych w porównaniu do reakcji rozszczepienia jądrowego wykorzystywanych w obecnych …

Jak działa reaktor jądrowy

Działanie reaktora jądrowego opiera się na precyzyjnej kontroli i wykorzystywaniu naturalnych procesów rozszczepienia jąder atomowych. Dzięki temu reaktory jądrowe są w stanie generować ogromne ilości energii przy minimalnym zużyciu materiałów paliwowych, co czyni je atrakcyjnymi z punktu widzenia efektywności energetycznej.

Sterowanie reakcją łańcuchową | Nukleo

W poprzednich rozdziałach o budowie reaktora jądrowego można było dowiedzieć się o tym, co mieści się w elektrowni jądrowej: materiał rozszczepialny, moderator służący do spowalniania prędkich neutronów, …

Jak działa i produkuje prąd elektrownia jądrowa?

W tym wpisie omówimy, jak działa elektrownia jądrowa i jak produkuje energię elektryczną, zwracając uwagę na różne rodzaje elektrowni, ich zalety i wady, a także na ryzyko i procedury bezpieczeństwa związane z tymi instalacjami.

Energetyka jądrowa

W wyniku reakcji rozszczepienia w reaktorze jądrowym generowane są znaczne ilości ciepła. Ciepło to odbierane jest przez czynnik roboczy, którym jest najczęściej woda. W wyniku …

Nukleo

Nukleo.pl jest portalem edukacyjnym poświęconym energetyce jądrowej i promieniotwórczości. Składa się z trzech modułów: Fizyka, Technologia i Społeczeństwo, zawierających łącznie 167 rozdziałów. Portal powstał na bazie tekstów, artykułów i publikacji przygotowanych przez zespół Fundacji na potrzeby różnych projektów prowadzonych od początku działalności organizacji ...

Wprowadzenie do energetyki jądrowej: Jak działają …

2 · Elektrownie atomowe wykorzystują proces rozszczepienia jądra atomowego, aby wygenerować ciepło, które następnie przekształcane jest w energię elektryczną. Proces ten odbywa się w reaktorze jądrowym, który jest …

Wszystko o rozszczepieniu jądrowym: jak to działa i czym różni …

W procesie tym neutron zderza się z jądrem niestabilnego atomu, np uran-235 lub pluton-239. Wychwytując wspomniany neutron, rdzeń staje się jeszcze bardziej niestabilny i rozszczepia się, uwalniając dodatkowe neutrony i energię w postaci ciepła i promieniowania. Te dodatkowe neutrony mogą z kolei wywołać więcej reakcji rozszczepienia poprzez zderzenie z …

Rdzeń reaktora jądrowego | Nukleo

Reaktor jądrowy jest urządzeniem technicznym, w którym zachodzi kontrolowane rozszczepianie jąder atomowych. Energia uwolniona podczas rozszczepienia zostaje przekształcona w ciepło, a następnie za pomocą turbin i generatorów w energię elektryczną. W tym rozdziale znajdują się informacje na temat najważniejszych części składowych reaktorów jądrowych, jakimi są: paliwo …

3.9. Oddziaływanie promieniowania jądrowego z materią; jego …

Detekcja i rejestracja promieniowania jądrowego. Jak wspomnieliśmy wcześniej, człowiek nie jest wyposażony w zmysł, który rejestrowałby promieniowanie jonizujące. Takiego promieniowania nie możemy ani zobaczyć, ani usłyszeć, dotknąć, posmakować czy powąchać, niezależnie od tego czy pochodzi ono z przemian jądrowych, sztucznych czy naturalnych, czy też dociera do nas z ...

Jak działają detektory? | Nukleo

Część z detektorów wytwarza impuls elektryczny w wyniku przepływu powstałych przez jonizację ładunków, umożliwiając niejako policzenie wytworzonych nośników prądu (detektory aktywne). Tego typu detektory to m . licznik Geigera–Müllera, czy komora jonizacyjna – wypełnione gazem oraz licznik scyntylacyjny czy półprzewodnikowy, w których elementem czynnym jest ciało stałe.

Reakcja rozszczepienia jądra atomowego | ncbj .pl

Najbardziej typową reakcją rozszczepienia, wykorzystywaną w reaktorach jądrowych, jest reakcja bombardowania 235 U neutronami termicz­nymi (tj. neutronami o …

Jak działa reaktor jądrowy

Ten proces zachodzi w rdzeniu reaktora, który zazwyczaj zawiera paliwo jądrowe, takie jak uran lub pluton, wzbogacone w odpowiednie izotopy. Rdzeń reaktora. Rdzeń reaktora jest centralną częścią urządzenia, gdzie zachodzą reakcje jądrowe. Składa się z paliwa jądrowego, moderatora, kontrolnych prętów oraz chłodziwa. Paliwo jądrowe

Jak działa reaktor jądrowy? – wszystko, co musisz wiedzieć.

Głównym elementem tego systemu jest rdzeń reaktora, który jest w stanie generować energię elektryczną dzięki procesom jądrowym, w trakcie których dochodzi do rozszczepienia jąder atomowych. W wyniku tych fascynujących procesów fizycznych powstaje ciepło, które później jest wykorzystywane do produkcji pary wodnej, a następnie jest napędzane przez turbiny, które …

Działanie elektrowni jądrowej

Ich ruch obrotowy zamieniany jest w energię elektryczną (podobnie jak w dynamie dynamie rowerowym). Reaktory stosowane są do: wytwarzania energii elektrycznej; produkcji paliwa jądrowego (w postaci plutonu Indeks górny 239 239 Pu) do celów militarnych; produkcji izotopów radioaktywnych (np. mających zastosowanie w medycynie);

Co to jest synteza jądrowa i co powinieneś wiedzieć o tym …

Czym różni się synteza jądrowa od rozszczepienia jądrowego? Kiedy ludzie myślą o energii jądrowej, przychodzą na myśl wieże chłodnicze i grzyby. Ale fuzja jest zupełnie inna. Podczas gdy fuzja łączy ze sobą dwa lub więcej atomów, rozszczepienie jest odwrotne; Jest to proces rozdzielania większego atomu na dwa lub mniejsze ...

10.5 Rozszczepienie jądra atomowego

Jest to podstawą zastosowania rozszczepienia jąder jako źródła energii w reaktorach jądrowych (Ilustracja 10.17). Wytwarzana energia odprowadzana jest w postaci energii kinetycznej …

Pluton. Cykl uranowo-plutonowy | Nukleo

Pluton praktycznie nie występuje w skorupie ziemskiej, produkowany jest w trakcie pracy reaktorów jądrowych. Ponad jedna trzecia energii produkowanej w większości elektrowni jądrowych pochodzi z plutonu. Pluton odzyskany w procesie recyklingu wypalonego paliwa jądrowego jest wykorzystywany do produkcji mieszanego paliwa (uranowo-plutonowego) MOX …

Budowa i działanie reaktora jądrowego | Nukleo

Energia uwolniona podczas rozszczepienia zostaje przekształcona w ciepło, a następnie za pomocą turbin i generatorów w energię elektryczną. W tym rozdziale znajdują się informacje na temat najważniejszych części składowych reaktorów jądrowych, jakimi są: paliwo, moderator, reflektor, chłodziwo, wlot i wylot wody chłodzącej, pręty sterujące i pręty …

Rozszczepienie jądra atomu | Nukleo

W typowych reaktorach jądrowych rozszczepienie jąder atomów uranu (a konkretnie izotopu uranu U-235) powodują neutrony termiczne, które są względnie powoli poruszającymi się …

Zastosowanie promieniowania jądrowego i energii jądrowej

Sonda Voyager 2, wystrzelona w 1977 r., w połowie 2022 r. znalazła się w odległości ponad 19,5 mld km od Słońca. Warto podkreślić, że zasilanie sondy w energię (realizowane z wykorzystaniem trzech tzw. radioizotopowych generatorów termoelektrycznych) nadal działa – przewidywania wskazują, że może ono działać nawet do 2025 r.

Jak działa elektrownia jądrowa?

Najpopularniejszą opcją jest przechowywanie ich w basenach wypalonego paliwa jądrowego, dużych zbiornikach wyłożonych stalą, które wykorzystują energię elektryczną do cyrkulacji wody. Gdy baseny te są pełne, niektóre pręty paliwowe są przenoszone do dużych stalowych i betonowych beczek, które są uważane za bezpieczniejsze.

Energetyka jądrowa

Wymuszone rozszczepienie jądra atomowego występuje w wyniku oddziaływania jądra z neutronem, który zazwyczaj wytracił swoją pierwotną energię w materiale lekkim, bogatym w wodór (zwanym moderatorem), takim jak np. woda. W wyniku rozszczepienia, oprócz powstania dwóch (lub więcej) jąder porozpadowych (tzw. fragmentów rozszczepienia), emitowane są …

Przeczytaj

To w nim zachodzi reakcja rozszczepienia paliwa jądrowego, prowadząca do uwolnienia ogromnej ilości energii. Paliwo jądrowe zawiera izotopy, które ulegają rozszczepieniu rozszczepieniu pod wpływem pochłonięcia neutronu. Samo rozszczepienie jest procesem, w którym ciężkie jądro atomowe ulega podziałowi na dwa lżejsze fragmenty, czemu towarzyszy …

Dlaczego w reakcji rozszczepienia uwalniana jest energia?

W łatwy sposób da się policzyć ile energii uwalnia się podczas rozszczepienia jądra. W dużych jądrach energia przypadająca na części składowe jądra wynosi około – 7,6 MeV, w produktach …

Oto czym jest rozszczepienie jądrowe i jak to działa

Przykład rozszczepienia jądrowego. Aby nastąpiło rozszczepienie, potrzebna jest energia. Czasami jest to dostarczane w sposób naturalny, z radioaktywnego rozpadu …

Energia w Środowisku

Jak działa reaktor jądrowy? 18.XII.2018 EKOJ - Wykład 11 Wszystkie pracujące obecnie na świecie reaktory jądrowe wykorzystują energię rozszczepienia jądrowego. Aby produkować energię elektryczną, reaktor jądrowy musi: utrzymywać łańcuchową reakcję rozszczepienia odprowadzać ciepło powstające w tej reakcji, za pomocą płynu zwanego chłodziwem ciepło …

Elektrownia jądrowa nie może wybuchnąć jak bomba atomowa!

W elektrowni jądrowej, w reaktorze, energia uwalniania w reakcji rozszczepienia jądra atomu jest zamieniana na energię elektryczną, z której wszyscy korzystamy. W bombie atomowej, ta sama reakcja jądrowa prowadzi do gwałtownej eksplozji. Niestety z tego powodu panuje przekonanie, że reaktor jądrowy może, szczególnie w chwili wystąpienia awarii, wybuchnąć jak bomba …

Rozszczepienie Jądrowe: Energia z Atomu

Pamiętam, jak profesor Kowalski, nasz wykładowca, z pasją opowiadał o historii odkrycia rozszczepienia jądra, o Enrico Fermim, Lise Meitner i Otto Hahnie, którzy jako pierwsi zaobserwowali ten fenomen. Podczas zajęć laboratoryjnych, wykonywaliśmy symulacje rozszczepienia jądrowego, wykorzystując programy komputerowe. Uczyliśmy się ...

Reakcje rozszczepienia i energetyka jądrowa

Reakcja rozszczepienia „Uwalniają się duże ilości energii"... Jakiej energii –co nią jest? Energia uwalniana w reakcji: C + O 2 => CO 2, wynosi ok. 4 eV. Stosunek wynosi 50 *106 !!!

Jak działa broń jądrowa?

Broń jądrowa jest urządzeniem, które wykorzystuje energię wydzielaną podczas procesu rozszczepienia lub fuzji jądrowej, w celu wywołania niszczycielskiego wybuchu. Podstawowym składnikiem broni jądrowej jest materiał rozszczepialny, takie jak uran-235 lub pluton-239. Rozszczepienie jądra atomowego, czyli podzielenie ciężkiego jądra na dwa lżejsze …

24. Energia jądrowa?

Jeżeli zaczniemy produkować niesamowite ilości energii z rozszczepienia i syntezy, czy nie pogłębimy problemu zmian klimatu – z uwagi na dodatkową energię, która zostanie uwolniona do środowiska? Rys. 24.13. Brytyjskie odpady jądrowe, w przeliczeniu na osobę rocznie, mają objętość niewiele większą niż butelka wina.

3.7. Reakcje rozszczepiania jąder ciężkich. Korzyści i zagrożenia ...

Energia ta występuje przede wszystkim w postaci energii kinetycznej produktów rozszczepienia (ok. 70%), które rozlatują się z ogromnymi prędkościami, odpychane siłami elektrostatycznymi. …

Rozszczepienie jądra atomowego – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wymuszone rozszczepienie atomu uranu 235 U, na skutek zderzenia z neutronem.W wyniku rozpadu uwalniane są trzy nowe neutrony zgodnie z reakcją 235 92 U + 1 0 n → 93 36 Kr + 140 56 Ba + 3 1 0 n. Rozszczepienie jądra atomowego – przemiana jądrowa polegająca na rozpadzie jądra na co najmniej dwa fragmenty o zbliżonych masach.. Zjawisku towarzyszy emisja …

Reakcje jądrowe | Nukleo

Reakcje jądrowe w reaktorach jądrowych. W reaktorach jądrowych podstawową rolę odgrywają następujące reakcje neutronowe: rozpraszanie sprężyste – podczas reakcji tego typu neutrony i jądra atomów zderzają się ze sobą podobnie jak kulki sprężyste. W wyniku tych zderzeń ulegają zmianie tylko kierunki ruchu i prędkości zderzających się elementów, natomiast suma energii ...