Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
WZÓR ŚWIADECTWA CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ …
1) Nr świadectwa w wykazie świadectw charakterystyki energetycznej, nadany w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497, z późn. zm.).
Świadectwo charakterystyki energetycznej krok po kroku
Świadectwo charakterystyki energetycznej krok po kroku Świadectwo charakterystyki energetycznej i jego przygotowanie, przepisy, znaczenie. Opublikowano: 01.12.2023 Autor: Kancelaria Prawna RPMS Staniszewski & Wspólnicy Drukuj Udostępnij. Pod koniec kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej …
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków
Podstawa prawna. Ustawa z 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 23 lutego 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania …
URE skontrolował zapasy węgla przy elektrowniach i …
Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził dodatkową, niezaplanowaną kontrolę stanu zapasów węgla wśród krajowych wytwórców prądu i ciepła pod koniec maja. Regulator …
Praca badawcza pt. „Badanie efektywności energetycznej …
„Badanie efektywności energetycznej budynków administracji publicznej (rządowej i samorządowej) za lata 2007-2013" RAPORT Praca powstała w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 i została zrealizowana na podstawie umowy nr 22/BR-POPT/CBiES/2014 r. zawartej dnia 8 stycznia 2015 r. pomiędzy Głównym Urzędem …
1(111)
i energii w gospodarce krajowej. Zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i UE. ES NAKOWE Intytt Goodarki Srowcai ineranyi i Energi P Kraków 2023 Wydawnictwo IGSMiE PAN 1(111) Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej. Zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i UE . KOLEGIUM REDAKCYJNE Redaktor naczelny: …
stan obecny i perspektywy rozwoju
W konsekwencji przewidywano wzrost udziału OZE do 10% w całkowitym zużyciu energii do 2020 roku. 30 marca Dyrektor Krajowej Administracji Energetycznej (NEA), Zhang Jianhua ogłosił, że produkcja …
Transformacja polskiego sektora energetycznego
Analitycy EMIS zaznaczają, że najwięcej krajowej energii (79 TWh – 44,2% ogółu) po raz kolejny pochodziła z węgla kamiennego, choć jej ilość spadła o 5,4% rok do roku. Dalej uplasował się węgiel brunatny, z którego wyprodukowano 47,3 TWh (26,5% ogółu) energii, czyli o 2,8% więcej niż rok wcześniej.
Świadectwo charakterystyki energetycznej: cena, co zawiera, …
Świadectwo energetyczne budynku. 1 stycznia 2009 roku wszedł w życie przepis w pełni zgodny z Dyrektywą 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 roku w kwestii charakterystyki energetycznej budynków, a także przepisów zawartych w ustawie z dnia 19 września 2007 roku o zmianie ustawy Prawo budowlane w …
Raporty za rok 2021
Średnie miesięczne wielkości mocy osiągalnej, obciążenia, ubytków mocy i rezerw w elektrowniach krajowych z dobowych szczytów obciążenia dni roboczych w poszczególnych …
REPowerEU: nowy impuls dla transformacji energetycznej w Polsce
Plan REPowerEU zakłada dodatkowe przyspieszenie tempa transformacji energetycznej opartej na OZE oraz poprawie efektywności energetycznej względem wyjściowych propozycji w ramach pakietu Fit for 55. Jest to konieczne, by szybko uniezależnić się od importu gazu z Rosji przy poszanowaniu celu 55% redukcji emisji do 2030 r.
Projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 roku
(Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.), naczelnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach polityki energetycznej jest Minister Gospodarki, którego zadania w zakresie tejże polityki obejmują w szczególności przygotowanie projektu polityki energetycznej państwa i …
Jakie są standardy i klasy energetyczne budynków? Aktualne …
Dla wielu ocieplonych w ostatnich latach budynków możliwe jest znaczące obniżenie kosztów ich ogrzewania. Jak zatem szybko i bezpłatnie sprawdzić do jakiego standardu energetycznego można zaliczyć budynek i czy istnieje możliwość poprawy efektywności energetycznej budynku? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule. Poza …
Odpowiadamy na Najczęstsze Pytania o Świadectwa …
Świadectwo charakterystyki energetycznej pozwala najemcy zorientować się, czy budynek jest energooszczędny, co może przełożyć się na niższe rachunki za media. Jest to także ważne z punktu widzenia ochrony …
Transformacja energetyczna w Chinach – zarys sytuacji
W 2020 roku udział węgla w całkowitym zużyciu energii wyniósł 56,8%. Rezygnacja z niego oznacza radykalną i kosztowną transformację sektora energetycznego oraz znalezienie alternatyw, które będą w stanie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię. Rok temu Chiny zadeklarowały osiągnięcie neutralności węglowej przed 2060 rokiem. …
Jaka transformacja energetyczna w Polsce? (spisana
UMOWA SPOŁECZNA (w sprawie transformacji energetycznej) Potrzeba globalnej transformacji energetycznej → na miarę wyzwania przychodzącego po 300 latach, które wyczerpały fundamentalny potencjał rozwojowy energetyki paliw kopalnych na świecie; → a ponadto (wyzwania) uwzględniającego – po napaści Rosji na Ukrainę – geopolitykę,
Rola węgla kamiennego w zrównoważonej transformacji energetycznej
Miniony rok w krajowej energetyce upłynął pod znakiem spadków. Sektor wyprodukował nieco ponad 163 TWh energii elektrycznej, czyli o 6,58% mniej niż rok wcześniej. O 3,44% zmalało także zużycie energii. Rekordowy był też spadek produkcji energii z węgla (o 22 TWh), jednak surowiec ten nadal jest kluczowym elementem krajowego miksu energetycznego …
Świadectwo charakterystyki energetycznej 2024
Wszelkie zasady zarządzania świadectwami charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. Nowelizacja tej ustawy weszła w życie 28 kwietnia 2023 roku, ma ona za zadanie doprecyzować obowiązujące już przepisy i tym samym zwiększyć ich skuteczność.
Świadectwa charakterystyki energetycznej
Świadectwa charakterystyki energetycznej. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w …
Bloki 200 plus. Rezerwa strategiczna, czy schyłek eksploatacji?
Bezpieczeństwo dostaw mocy do krajowego systemu energetycznego musi oprzeć się o krajowe zdolności wytwórcze, w szczególności o jednostki klasy 200 MW na …
Charakterystyka rynku energii elektrycznej
Wolumen krajowej produkcji energii elektrycznej brutto w 2022 r. ukształtował się na wyższym poziomie w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 175 157 GWh (wzrost o …
Zagadnienia surowców energetycznych
Rybarz M.: Analiza cen energetycznego węgla kamiennego. 36 Rybarz M.: Ryzyko inwestycyjne budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy. 37 Stala-Szlugaj K., Grudziński Z.: Nowe kierunki dostaw węgla energetycznego na rynek Polski. 38 Stala-Szlugaj K.: Wyzwania dla odbiorców indywidualnych w świetle aktualnej sytuacji ...
Chiny na drodze do „zielonego" bezpieczeństwa energetycznego
Chiny aspirują do miana lidera globalnej transformacji energetycznej. Pekin, w przeciwieństwie na przykład do Unii Europejskiej, faktycznie skupia się na realizacji głównych priorytetów: wzmocnieniu bezpieczeństwa narodowego oraz uczynieniu z zielonego przemysłu nowego koła zamachowego gospodarki. Na dalszym miejscu w hierarchii celów znajduje się …
Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku
Ustanowienie polityki energetycznej ma na celu regulację strategicznych kwestii w obszarze funkcjonowania sektora paliwowo-energetycznego pod kątem wolumenu, źródeł pozyskiwania energii, sposobu jej dystrybucji oraz czynników regulujących jej konsumpcję. Istnieje wiele obszarów, które mogą wchodzić w skład polityki energetycznej i być przez nią …
Suwerenność energetyczna w polityce europejskiej i krajowej
Energetyka Rozroszona zeszyt 9, 2023 Suwerenność energetyczna w polityce europejskiej i krajowej 19 Rozpoczęcie działań wojennych przez Rosję na
Od węgla do konsensusu: wyzwania i perspektywy transformacji ...
dwutlenku węgla i wdrożyła środki w zakresie efektywności energetycznej. • Skala wyzwań transformacji energetycznej pozostaje jednak nadal poważna, co w dużej mierze stanowi efekt wieloletnich zaniechań, w tym braku spójnej i ambitnej krajowej strategii ener-getycznej, w szczególności dotyczącej dekarbonizacji. Wyzwaniem jest ...
Bilans węgla kamiennego energetycznego w Polsce
W pierwszym półroczu tego roku krajowe wydobycie węgla kamiennego energetycznego wyniosło ok. 21,5 mln ton, z czego ok. 18,7 mln ton stanowiły miały i inne …
Jak czytać świadectwo energetyczne budynku?
Każda z wynajmowanych lub sprzedawanych nieruchomości od kwietnia 2023 roku musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Owo świadectwo energetyczne stanowi swego rodzaju „paszport", który …
Świadectwo charakterystyki energetycznej
Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku musi posiadać również właściciel lub zarządca budynku zajmowanego przez organy administracji publicznej (a także organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę etc.). Powierzchnia takiego obiektu musi jednak przekraczać 250 m2 i sam budynek musi służyć obsłudze interesantów.
Projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 roku
Projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 roku – wersja 0.6 3 1. Wprowadzenie 1.1. Założenia ogólne Podstawy prawne Zgodnie z art. 12 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne1, naczelnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach polityki
Transformacja energetyczna w Polsce
Import węgla kamiennego energetycznego w 2023 r. pokrył 19% krajowego zużycia. Spadek wskaźnika w porównaniu do 2022 r. wynika z tego, że choć krajowe wydobycie spadało, to tempo spadku zużycia węgla było jeszcze szybsze. Jednak w ciągu dekady zależność od importu węgla kamiennego energetycznego zwiększyła się o 19 p.p.
Polityka energetyczna Polski do 2040 r.
„Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r." – 2 lutego 2021 r. to nowa ważna data dla polskiego sektora paliwowo-energetycznego. Po 12 latach od ustanowienia poprzedniej polityki, przyjęto nowy dokument strategiczny, wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora" – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Znamy założenia małej strategii energetycznej. OZE ma …
Prognozy resortu wskazują, że krajowe wydobycie węgla kamiennego energetycznego nie przekroczy 30 mln t w 2030 r. Dostępność krajowego surowca wpływać …
Rocznik
W 2023 r. wyeksportowano 1,5 mln ton węgla kamiennego energetycznego – 0,6 mln ton (-29%) mniej niż w 2022 r. i 5,3 mln ton (-78%) mniej niż w 2014 r. Głównymi odbiorcami polskiego …