Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Pierwszy w Polsce magazyn baterii litowo-jonowych. Nawet …
To kluczowe zagadnienie w rozwoju energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Bez magazynowania energii miliardy wydane na nowe moce tracą momentami sens. Rozwiązaniem jest magazynowanie energii, a magazynem mogą być choćby baterie litowo-jonowe, czyli źródło zasilania najpopularniejszych obecnie samochodów elektrycznych. Powstał pierwszy w Polsce …
POLITYKA POLSKICH SAMORZĄDÓW GMINNYCH W ZAKRESIE …
2.2.2. Sprawiedliwość w kontekście podatku od nieruchomości ... POLITYKA PODATKOWA GMIN W POLSCE W LATACH 2007–2021. 4.1. Znaczenie podatku od nieruchomości jako źródła dochodów gmin . 4.2. Zróżnicowanie gminnej polityki podatkowej Rozdział 5. MOTYWY GMINNEJ POLITYKI PODATKOWEJ. 5.1. Metodyka i zakres badania. 5.2. Wpływ …
Miliardy złotych dotacji na magazyny energii, sieć i e-transport w Polsce
Podczas konferencji poświęconej nowym programom dotacji minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że w ostatnich latach w Polsce powstawały nowe źródła energii, które w wybranych okresach potrafią wyprodukować bardzo duże jej ilości, natomiast nie inwestowano jej zdaniem w odpowiednim zakresie w rozwój sieci i budowę …
Rozwój wielkoskalowych magazynów energii w Polsce. 165 MW …
Jeszcze do niedawna zainteresowanie rynkiem magazynowania energii i inwestowaniem w takie instalacje było niewielkie – zarówno w Polsce, jak i globalnie. Jednak to się zmienia na przestrzeni ostatnich kilku lat. Według wyliczeń BloombergNEF w 2022 roku padł rekord i globalnie do użytku oddano 16 GW mocy (35 GWh pojemności), co stanowiło wzrost o …
Już w 2026 roku PGE uruchomi największy w Europie magazyn energii …
Jako największa firma energetyczna wychodzimy naprzeciw tym potrzebom i konsekwentnie realizujemy inwestycje w obszarze magazynowania energii. Projekt w Żarnowcu już teraz zdobył pierwszą w Polsce promesę na magazynowanie energii elektrycznej. Posiada też umowę przyłączeniową do krajowego systemu elektroenergetycznego. Dzięki temu ...
Magazyn energii – Klucz do skutecznej transformacji energetycznej w Polsce
Zastosowanie technologii magazynowania energii w Polsce jest bezcenne. Nie tylko poprawiają one efektywność i stabilność sieci energetycznej, ale również przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, co jest kluczowe w kontekście walki ze zmianami klimatu. Dzięki nim, Polska ma szansę stać się liderem w dziedzinie zielonej transformacji …
Wielkoskalowe magazyny energii w Polsce coraz bliżej
Kilka państw ogłosiło ambitne cele w zakresie magazynowania energii o łącznej wartości ponad 130 GW do 2030 roku. Według prognoz w kolejnych latach rynek ma rosnąć w średniorocznym tempie 23 proc., a skumulowana prognoza na koniec tej dekady to 508 GW (1432 Gwh), z czego 114 GW w regionie EMEA. REKLAMA. Największy w Europie. Rosnące …
Magazyny energii w Polsce – jakie zmiany na rynku?
Zaowocowało ono wieloma ważnymi konkluzjami i planami rozwoju, a także pozwoliło zaprezentować raport „Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój gospodarczy w Polsce – prognoza do 2040 r." opracowany przez naukowców z Akademii Hutniczo-Rolniczej w Krakowie we współpracy ze specjalistami Polskiego Stowarzyszenia …
Barbara Adamska: Nowe regulacje stawiają polski …
Polityka UE w zakresie energii i klimatu postrzega magazyny energii jako kluczową technologię wspomagającą gospodarkę niskoemisyjną, przeznaczając znaczące środki na projekty badawcze, rozwojowe i pokazowe. …
Rynek hurtowy energii elektrycznej w Polsce
1. Analiza historyczna: ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce w kontekście czynników fundamentalnych 1.1. Miesięczne ceny rynku spot oraz rynku terminowego. W maju 2024 roku średnie miesięczne ceny hurtowe spot na dzień następny (RCE) były o ok. 18 PLN/MWh wyższe niż w miesiącu poprzednim. Zidentyfikowane czynniki wpływające ...
Sejm przyjął kompleksowe regulacje dla magazynów energii
W czwartek 15 kwietnia 2021 roku Sejm przyjął nowelizację Prawa energetycznego wprowadzającą kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju …
Magazyny energii – opinie użytkowników – czy warto?
W lutym 2022 roku Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Magazynowania Energii sporządziła raport zatytułowany "Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój gospodarczy w Polsce – prognoza do 2040 r.". Celem przeprowadzonych analiz było wykazanie możliwych korelacji pomiędzy popularyzacją …
Preferencje podatkowe w Polsce
W Polsce pierwsze opracowanie na temat preferencji funkcjonujących w polskim systemie podatkowym powstało w 2010 r. w oparciu o stan prawny i dane statystyczne dostępne za 2009 rok. Opracowana wówczas metodologia szacowania wartości preferencji oraz analizy danych była stosowana w kolejnych edycjach raportu do 2018 r., kiedy opublikowano siódmy raport pt. …
Axpo będzie rozwijać magazyny energii w Polsce
Grupa, do której należy polska spółka, zdobywała dotąd doświadczenie w technologii wielkoskalowego magazynowania energii w Szwajcarii i Szwecji. Axpo Polska podaje, że planowane w naszym kraju magazyny energii mają przede wszystkim zwiększać stabilność sieci. Grupa Axpo od kilku lat rozwija, buduje i optymalizuje wielkoskalowe ...
Kolejny krok w stronę rozwoju magazynowania energii w Polsce!
Magazynowanie energii jest jednym z kluczowych obszarów transformacji energetycznej i chyba już nikt nie ma wątpliwości, że ta dziedzina musi się rozwijać. Niedawno pisaliśmy, że największa w Europie fabryka magazynów energii w Gdańsku jest już gotowa. Dziś czas na kolejną istotną informację związaną z magazynowaniem energii. Został podpisany list …
W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII
W związku z powyższym, magazyn energii elektrycznej może stanowić uzupełnienie dla funkcjonowania OZE, w których produkcja energii elektrycznej uzależniona jest od warunków pogodowych. Jest to szczególnie korzystne w sytuacjach, gdy OZE nie jest w stanie zaspokoić bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną. 2.2.
Preferencje podatkowe w Polsce
w podatku PIT, jak i w podatku CIT. Wartość preferencji w ww. podatkach w relacji do PKB jest jednak taka sama jak w ubiegłym okresie sprawozdawczym i wynosi w zakresie podatku PIT 1,3% PKB, natomiast w zakresie podatku CIT 0,7% PKB. W podatku PIT odnotowano preferencje o łącznej wartości 19,2 mld zł. Pozycjami
Systemy magazynowania energii elektrycznej i cieplnej
Oprócz działań w zakresie zarządzania produkcją, popytem, elastyczności sieci, oczekuje się od nich długoterminowego magazynowania większych ilości energii w celu zrekompensowania wahań mocy związanych z energetyką odnawialną. Systemy magazynowania energii elektrycznej i cieplnej odgrywają decydującą rolę w dalszym rozpowszechnianiu …
Magazynowanie energii elektrycznej – pierwszy raport Prezesa URE
Z chwilą wprowadzenia w 2021 r. zmiany przepisów elektrownie te, w zakresie pracy w cyklu szczytowo-pompowym, wpisały się w definicję magazynu energii elektrycznej i dla zachowania możliwości prowadzenia działalności zostały zobowiązane do uzyskania koncesji Prezesa URE w zakresie magazynowania energii. W Polsce funkcjonuje 6 takich elektrowni, z …
Magazyny energii w Polsce
Komisja Europejska zatwierdza polski program pomocy państwa o wartości 1,2 mld euro, który ma wspierać inwestycje w magazyny energii elektrycznej, by wspomagać …
Preferencje podatkowe w Polsce
W zakresie podatku od towarów i usług niższa realizacja dochodów była również wypadkową słabszej kondycji gospodarki narodowej. Zmieniła się także struktura konsumpcji. Większym spożyciem cieszyły się podstawowe produkty objęte obniżoną 5% lub 8% stawką VAT. Preferencje podatkowe funkcjonujące w podatku VAT, wyniosły w 2012 roku 42,5 mld zł, …
Podziemne magazyny gazu w Polsce
Podziemne magazyny gazu w Polsce. Podziemne magazyny energii są kluczowym elementem w kontekście wciąż ogromnego uzależnienia Polski od sprowadzanego gazu z kierunku rosyjskiego. Możliwości magazynowania gazu ziemnego w Polsce zapewnia 7 podziemnych magazynów gazu wysokometanowego, w tym 4 znajdujące się na Podkarpaciu, na obecnej ...
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
Z chwilą wprowadzenia w 2021 r. zmiany przepisów, jednostki te, w zakresie pracy w cyklu szczytowo- pompowym, wpisały się w definicję magazynu energii elektrycznej i dla …
Barbara Adamska: Nowe regulacje stawiają polski rynek …
Polityka UE w zakresie energii i klimatu postrzega magazyny energii jako kluczową technologię wspomagającą gospodarkę niskoemisyjną, przeznaczając znaczące …
9. Polityka podatkowa władz gminnych w Polsce – wyzwania dla …
1 J. Łukomska, P. Swianiewicz, Polityka podatkowa władz lokalnych w Polsce, Munici-pium SA, Warszawa 2015. 2 P. Felis, Podatki od nieruchomości a polityka podatkowa gmin w Polsce,Oficyna Wydaw-nicza SGH, Warszawa 2015. 3 A. Zalewski, Rola samorządu terytorialnego w rozwoju gospodarki lokalnej, w: Samorząd
Zmiany w OZE. Nowa ustawa dot. magazynowania energii
Polska jest pod coraz większą presją UE związaną z realizacją celów dotyczących OZE w finalnej konsumpcji energii. Do 2020 r. powinien on wynieść 15 proc. Póki co, w udział OZE oscyluje na poziomie 12 proc. Eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi wskazują, że w Polsce wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie tworzenia sektora magazynowania energii, …
Program wsparcia budowy magazynów energii
Intensywność dofinansowania będzie można zwiększyć o 20 pkt proc. w przypadku małego przedsiębiorstwa i o 10 pkt proc. w przypadku średniego przedsiębiorstwa. Dofinansowanie w …
Magazynowanie energii w 2024 roku
Za silną pozycją firmy przemawiają liczby wypracowane w 2023 roku: 800 MW zainstalowanej mocy modułów, które dostarczyło Memodo, ponad 100 tys. sprzedanych systemów magazynowania energii, 8000 klientów w całej …
Magazynowanie energii elektrycznej – pierwszy raport Prezesa URE
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym kraju funkcjonuje 12 magazynów energii o mocy co najmniej 50 kW. Regulator wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej za w pełni zintegrowane z siecią.
EDF Renewables inwestuje w swój pierwszy projekt magazynowania energii ...
EDF Renewables sfinalizował zakup swojego pierwszego projektu bateryjnego magazynowania energii w Polsce, o mocy 50 MW. Przejęcie to czyni EDF Renewables jedną z pierwszych firm rozwijających tę technologię w kraju. Budowa magazynu energii rozpocznie się w połowie 2024 roku, a oddanie do użytku planowane jest na początek 2026 roku. W połowie …
Podatek u źródła (WHT) w Polsce – ważne zmiany od 2022 r.
Zmiany w podatku u źródła w Polsce. W pierwszej kolejności należy dokonać oceny, czy płatności dokonywane przez polskie spółki na rzecz podmiotów zagranicznych podlegają podatkowi u źródła w Polsce. Jeśli wynik weryfikacji potwierdza konieczność objęcia płatności reżimem przepisów o WHT, a płatnik nie pobierze ...
Nowa technologia szansą dla elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce
Do Małek: elektrownie szczytowo-pompowe NIE służą – do dostarczania energii.Zwłaszcza przez 24 godziny, zatem powoływanie się w Twojej wypowiedzi na ciągłość całodobowa to pierwsze naginanie rzeczywistości.Ponowne uginanie rzeczywistości to teza,zestawienie stwierdzeń, które sugerują przykładowe oddawanie mocy 500MW przez 30 …
RAPORT ROCZNY 2022 – ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII (OZE) w Polsce
Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME) oszacowała, że z końcem 2022 roku w Polsce funkcjonowało około 7 000 przydomowych magazynów energii o łącznej mocy 27,5 MW i pojemności 55 MWh. Około 2 000 urządzeń zostało zainstalowanych od 2021 roku, a więc od momentu pojawienia się planów wdrożenia systemowych dotacji na …