Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Polska energetyka nadal stoi na węglu. I to nawet bardziej niż …

Polska energetyka pobiła rekordy produkcji prądu z OZE i odnotowała silny spadek znaczenia węgla w 2023 r. To dobra wiadomość. Zła jest jednak taka, że udział węgla …

Publikacje jednostek spoza

przedstawiona jest produkcja, import, eksport, zmiana zapasów i zużycie w jednostkach naturalnych i TJ. Przekroje: nośniki energii. Częstotliwoś. ć kwartał. Termin wydania/zamieszczenia w Internet. 2024-04-29, 2024-06-25, 2024-09-25, 2024-12-20 . Jednostka autorska. Agencja Rynku Energii w imieniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwo …

Polityka energetyczna Polski do 2040 r.

„Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r." – 2 lutego 2021 r. to nowa ważna data dla polskiego sektora paliwowo-energetycznego. Po 12 latach od ustanowienia poprzedniej polityki, przyjęto nowy dokument strategiczny, wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora" – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Chcemy czy nie chcemy, odchodzimy od węgla

Unia Europejska od lat konsekwentnie wdraża w życie politykę dekarbonizacji energetyki. Począwszy od akcesji do UE w roku 2004, kolejne polskie rządy przyjmowały zobowiązania zmierzające do ograniczenia emisji …

Polityka Energetyczna Polski

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce może zmaleć z obecnych 70 do 13 proc. już w 2030 roku, przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego – wynika z najnowszego modelowania …

Scenariusze polskiego miksu energetycznego 2040

Produkcja energii elektrycznej z OZE w okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. wyniosła 28,2 TWh (w porównaniu z 17,1 TWh w 2013 r.), co stanowiło 26 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej. • Potencjał i zainteresowanie inwestycjami w OZE jest większe niż moż-liwości sieci dystrybucyjnych. W latach 2021-2022 operatorzy tych sieci odmówili wydania warunków …

Rocznik

W 2023 r. import węgla energetycznego do Polski wyniósł 14,7 mln ton – to o 2,2 mln ton (-13%) mniej niż w 2022 r. i 7 mln ton (+91%) więcej niż w 2014 r. 35% importowanego węgla pochodziło z Kolumbii, 32% z Kazachstanu, 9% z RPA, 8% z Indonezji, a 16% z innych państw. Z Rosji nie importowaliśmy ani jednej tony.

Coraz mniej węgla w miksie energetycznym Polski!

Natomiast Instrat nie podaje danych dotyczących krajowych rezerw, ponieważ są one utajnione. Ceny węgla dla energetyki wzrosły w pierwszym kwartale 2023 roku, przewyższając średnią cenę energii za rok …

Transformacja energetyczna w Polsce | Edycja 2023

W 2022 r. produkcja z fotowoltaiki wzrosła o 4TWh (+102% r/r), a z lądowych farm wiatrowych o 3 TWh (+19% r/r). Z roku na rok pogarszają się wskaźniki bezpieczeństwa polskiego systemu energetycznego. Spada poziom rezerw – w ubiegłym roku było to 1,4 GW (ok. 6%) – najmniej od siedmiu lat.

Transformacja energetyczna w Polsce

49 Krajowa produkcja węgla kamiennego 50 Struktura zużycia węgla kamiennego energetycznego 51 Struktura zużycia węgla kamiennego (elektroenergetyka i ciepłownictwo) 52 Struktura zużycia węgla brunatnego (elektroenergetyka i ciepłownictwo) 53 Bilans handlowy gazu ziemnego 54 Bilans gazu ziemnego w Polsce 55 Krajowa produkcja gazu ...

Odejść od węgla do 2035 r.

2035 r. to data, która z jednej strony pozwala na relatywnie szybkie ograniczenie presji kosztowej związanej z eksploatacją energetyki węglowej w Polsce na ceny energii i ciepła, a jednocześnie jest na tyle oddalona w czasie, aby móc odbudować nowe moce wytwórcze i zapewnić …

Drogi polski węgiel. Oto dlaczego przegrywa na …

Tymczasem polskie kopalnie mają poważny problem ze zbytem swojego surowca. Zapotrzebowanie w kraju na to paliwo słabnie z uwagi na coraz większą produkcję prądu z OZE, a jednocześnie sprzedaż polskiego węgla …

Polski węgiel. Ministerstwo chce stworzyć centralny magazyn węgla ...

Wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda poinformował w piątek, że w ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego. Mają do niego trafiać nadwyżki ...

Smart-Grids.pl

Krajowe wydobycie węgla energetycznego z roku na rok spada, a braki uzupełnia się rosnącym importem surowca, który w zeszłym roku wyniósł blisko 17 mln ton. Ograniczenia podażowe węgla kamiennego, jego wysokie ceny a także malejąca dyspozycyjność elektrowni węglowych spowodowały, że produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego …

Polacy boją się, że węgla zabraknie na zimę. Polska sprzedaje …

W sumie nasza produkcja w ubiegłym roku wynosi 52 mln ton. Gospodarstwa domowe potrzebują ok. 9 mln ton. Eksport był rekordowy. W każdym miesiącu 2022 r. (z wyjątkiem kwietnia) wielokrotnie większy niż w czterech ostatnich latach. Polska nie była do tej pory dużym eksporterem węgla, bo był drogi i miał kiepskie parametry. Ale w tym ...

Polska energetyka bez węgla. Padła całkiem bliska data

Zdaniem Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu (Rada BEiK) nowy rząd powinien politycznie wyznaczyć aspiracyjną datę końcową zamknięcia energetyki węglowej (produkcja energii elektrycznej i ciepła z węgla) w Polsce.

Przeróbka węgla kamiennego w Polsce – trendy rozwoju w …

Polska jest największym producentem węgla ka-miennego w Europie. W 2016 roku produkcja węgla energetycznego wyniosła 57,162 mln ton, a węgla kok-sującego 13,205 mln ton. Polska jest również krajem posiadającym największe zasoby węgla kamiennego w Europie. Udoku-mentowane zasoby bilansowe złóż węgla kamiennego według stanu na 31.12.2016 r. wy-no …

Polska dokonuje samobójstwa energetycznego | Dziennik Polski

Dlatego nie powinniśmy rezygnować z węgla. ... Polska dokonuje samobójstwa energetycznego. Likwidacja górnictwa będzie powodować braki energii elektrycznej . Maciej Badowski . 3 sierpnia ...

Polska dokonuje samobójstwa energetycznego | Dziennik Zachodni

Dlatego nie powinniśmy rezygnować z węgla. ... Polska dokonuje samobójstwa energetycznego. Likwidacja górnictwa będzie powodować braki energii elektrycznej . Maciej Badowski . 3 sierpnia ...

Główne surowce energetyczne w Polsce: gaz ...

Polska, dzięki swoim bogatym zasobom naturalnym, odgrywa istotną rolę w produkcji energetycznej. Surowce energetyczne, takie jak gaz ziemny, węgiel i ropa naftowa, są kluczowe dla przemysłu i energetyki kraju. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie surowce energetyczne występują w Polsce, gdzie można je znaleźć oraz jakie technologie są …

Popyt na polski prąd napędzał produkcję z węgla

Krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło o 5,36 proc. w skali roku i wyniosło 174,4 TWh w 2021 r. Znacząco wzrosła produkcja energii z węgla kamiennego i brunatnego, …

Połowa energii w Polsce produkowana ze stratami. Mamy …

Średnia dzienna cena energii elektrycznej w Polsce 129,70 euro za MWh jest najwyższa w Europie, a prawdopodobnie i na świecie. To konsekwencja wysokiego …

Bank Światowy: Polska powinna przyspieszyć …

2 · publikacja. 2024-11-06 00:02. Wyznaczony na 2049 r. termin zakończenia procesu odchodzenia od węgla powinien zostać skrócony - ocenił Bank Światowy w najnowszym raporcie. Dodano, że gdyby ...

GPI | Węgiel

Produkcja energii elektrycznej z węgla staje się coraz czystsza i akceptowalna ekologicznie, a równocześnie coraz bardziej wydajna i elastyczna. Uczestnicy polskiego rynku węgla wskazywali na potrzebę istnienia wiarygodnych i transparentnych źródeł wiedzy o jego cenach. Rynkowa cena odniesienia, wyznaczana z wykorzystaniem transparentnych algorytmów ułatwi …

Produkcja węgla w UE. Polska i Niemcy dystansują resztę państw

W przypadku węgla kamiennego sytuacja jest bardziej stabilna. Produkcja węgla kamiennego w UE w 2022 roku wyniosła 55 mln ton. Producentów w UE jest jedynie dwóch: Polska i Czechy. Polska odpowiada za przytłaczającą większość produkcji tego surowca. Produkcja węgla brunatnego (brązowy) oraz kamiennego (niebieski) w krajach UE, 2022 ...

Międzynarodowy rynek węgla energetycznego – stan aktualny i …

światowa produkcja węgla energetycznego wyniosła 5,68 mld ton i przewyższyła produkcję z 2016 r. o 4%. Od kilku lat niezmiennie światową czołówkę eksporterów węgla energetycznego stanowią: Indonezja, Australia i Rosja. Łącznie te trzy państwa w 2017 r. dostarczyły na rynek międzynarodowy 73% węgla energetycznego.

Polska bez rezerw węgla – co zrobić?

Dobrze ocieplony dom to zatem mniejsze zużycie węgla czy innego opału. W tym sezonie grzewczym Polacy wydadzą nawet do 400 procent więcej pieniędzy na węgiel niż w ubiegłym sezonie. Brakuje rezerw, ceny paliwa poszybowały w górę, a składy chcą zarobić. Jak konsumenci mogą chronić się przed brakiem węgla i wygórowanymi cenami ...

Polityka Energetyczna Polski

Edit: 31 sierpnia 2021 r. dotyczy analizy przeprowadzonej przez Ember w kontekście założeń PEP2040 i cen uprawnień do emisji CO 2 w systemie EU-ETS oraz raportu opracowanego przez Fundację Instrat na temat możliwości szybszego odejścia sektora energetycznego od węgla.. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało dokument strategiczny „Polityka Energetyczna …

Jaka przyszłość czeka polski węgiel? „Może mieć

Z wyliczeń Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wynika, że we wrześniu 2023 r. w produkcji energii dominował węgiel kamienny (49 …

Raport Grupy Banku Światowego: Osiągnięcie zerowej emisji …

2 · Dekarbonizacja produkcji energii jest również kluczowa dla ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zachowania konkurencyjności sektora prywatnego poprzez obniżenie śladu …

Produkcja węgla w Polsce. Padł rekord

Produkcja energii elektrycznej z węgla osiągnęła w Polsce najwyższą wartość od 8 lat; w 2021 r. wzrosła o 26 proc. wobec 2020 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. To wynik ...

Zapasy węgla w Polsce spadły w 2 lata o 86%. Czy go zabraknie?

Nasz kraj odpowiada aż za 96% unijnego wydobycia węgla kamiennego. Od 1990 roku produkcja węgla kamiennego w Unii Europejskiej spadła o ponad trzy czwarte. W 2021 roku w UE wyprodukowano 57 mln ton węgla kamiennego, co stanowi spadek o 79% względem 1990 roku. W 1990 roku wydobywano go w 13 krajach UE. Dziś w dwóch (w Polsce i Czechach).

Polska dokonuje samobójstwa energetycznego | Strefa Biznesu

Jeżeli dzisiaj byśmy wzięli produkcję z elektrowni węglowej, na przykład w elektrowni Kozienice, która jest w stanie wyprodukować 1MWh przy koszcie poniżej 400 zł. W przypadku węgla brunatnego jak np. elektrownia Bełchatów produkcja 1MWh kosztuje około 300 zł. W obu przypadkach podaję kwoty bez podatków.