Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie ...
Zespół Ekspercki do Spraw udowy Elektrowni Szczytowo-Pompowych 4 Tabela 1. Prognoza zapotrzebowania na energię elektryczną netto i na moc netto w szczycie rocznym [GW] 2020 2025 2030 2035 2040 zapotrzebowanie na energię elektryczną netto [TWh] 159,9 170,1 181,1 191,9 204,2 zapotrzebowanie na moc netto w szczycie rocznym [GW]
Przydomowe elektrownie wiatrowe
Montaż elektrowni wiatrowej Montaż wymaga znajomości przepisów prawnych, po to aby uniknąć problemów w przyszłości. W przypadku budowy małej elektrowni wiatrowej, która nie przekracza mocy 40-50 kW, nie podlega ona procedurze lokalizacji. Dla generatorów powyżej 50 kW, warunki zabudowy powinny być określone w miejscowym planie ...
Nowelizacja prawa energetycznego
Ustawa nowelizująca implementowała do polskiego porządku prawnego szereg aktów prawa europejskiego z obszaru energetyki, w szczególności dyrektywę Parlamentu …
Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój …
Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z …
Projekt ustawy dot. cen energii od 1 lipca przyjęty przez Radę ...
Rząd wprowadza program osłon przed drastycznymi podwyżkami cen energii w Polsce od lipca 2024. Celem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, którą 7 maja 2024 r. przyjęła Rada Ministrów, jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się …
Energia 2023
energia SPIS TREŚCI 1. Informacje ekonomiczne o Polsce 2. Podstawowe dane o energii 3. Energia odnawialna 4. Efektywność energetyczna 5. Energia w gospodarstwach
pierwszy raport Prezesa URE
Regulator wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej za w pełni zintegrowane z siecią. Technologie magazynowania energii stanowią istotny element …
Przyłączanie magazynów energii do sieci elektrycznej – krok po …
W tym miejscu warto jest zwrócić uwagę na przepisy, które regulują przedmiotową kwestię. Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, na zasadzie równoprawnego …
Przełom w magazynowaniu energii: Uruchomienie największej na …
Największa elektrownia magazynująca energię sprężonym powietrzem na świecie. Pierwsza na świecie zaawansowana elektrownia demonstracyjna do magazynowania energii sprężonym powietrzem o mocy 300 MW/1800 MWh została uruchomiona w Feicheng w prowincji Shandong. Jest to monumentalne osiągnięcie, które może zrewolucjonizować …
Przepisy dotyczące eksploatacji urządzeń i instalacji energetyczn
Przepisy dotyczące eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych 1. Przepisy i regulacje prawne: prawo stanowione: ustawy i rozporządzenia ustanowione przez organy ustawodawcze posiadające do tego uprawnienia, w procesie legislacyjnym uwzględniane zostały ogólne normy przyjęte w społeczeństwie. 2. Podstawowymi aktami prawnymi, z których wynika szczegółowa …
Czy opłaty eksploatacyjne i za energię elektryczną zwiększają …
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że opłaty eksploatacyjne oraz opłaty za energię elektryczną nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ podatnik pełni jedynie rolę pośrednika. Podstawą opodatkowania ryczałtem 8,5%/12,5% za najem prywatny jest jedynie czynsz najmu według Umowy z Najemcą.
Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 28 sierpnia …
Znajdziesz tu przepisy bhp, oceny ryzyka zawodowego, dowiesz się jakie są najnowsze zasady BHP. Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach …
Łatwiej będzie zbudować elektrownię szczytowo-pompową. Są nowe przepisy
Uproszczony zostanie proces uzyskiwania decyzji w zakresie budowy elektrowni szczytowo-pompowych. Nowe przepisy zakładają ponadto, przyspieszenie towarzyszących inwestycjom zakresie ESP postępowań administracyjnych, przez określenie czasu na wydanie przez organy administracyjne poszczególnych rozstrzygnięć. Nowe przepisy uproszczą …
Naukowcy ogłosili nowy rekord dotyczący energii termojądrowej
Celem badań nad syntezą jądrową jest stworzenie przyjaznej dla klimatu i środowiska elektrowni termojądrowej. Podobnie jak Słońce ma ona generować energię z syntezy jąder atomowych. Fuzja termojądrowa nie powoduje powstawania radioaktywnych odpadów, które trzeba bezpiecznie przechowywać przez tysiące lat. Nie ma też niebezpieczeństwa …
Fotowoltaika
Fotowoltaika a decyzja o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 59 ust. 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego …
Nowelizacja Prawa Energetycznego – część II: instrukcja ruchu i ...
W nowych przepisach przedstawiono otwarty katalog zagadnień, których powinny dotyczyć postanowienia instrukcji ruchu eksploatacji instalacji magazynowej. Mają to …
Przydomowa elektrownia wiatrowa
Przydomowa elektrownia wiatrowa to zespół połączonych ze sobą urządzeń wytwarzających oraz magazynujących energię elektryczną, którą można potem wykorzystać na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego, …
Chcemy zwiększyć możliwości budowy nowych elektrowni …
Zwiększenie możliwości budowy nowych lądowych elektrowni wiatrowych – to będzie najważniejszy efekt projektowanej ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Zespół do spraw Programowania Prac Rządu podjął decyzję o wpisie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne
Zaktualizowano zapisy dotyczące standardów unijnych w zakresie bezpieczeństwa, ochrony ppoż. oraz homologacji urządzeń magazynujących energię; Dokonano aktualizacji przedziałów …
Przydomowy wiatrak
wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, która ma zawartą umowę kompleksową (jest stroną tej umowy, a nie pełnomocnikiem) lub umowę sprzedaży energii regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji, zlokalizowanej na budynkach mieszkalnych lub na terenie działki, na której …
Nowelizacja tzw. ustawy 10H przyjęta przez Rząd
Przepisy nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczyć to będzie także dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni. Jednocześnie nowe przepisy gwarantują mieszkańcom gmin, które zdecydują się …
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
Jednostki nowe, które pojawią się w wyniku aukcji głównych na lata 2027– 2028, to magazyny energii w technologii akumulatorów elektrochemicznych. Na poniższym rysunku przedstawiono …
"Zrozumienie uprawnień energetycznych: Co to jest, grupy 1 2 3, …
Na koniec, uprawnienia energetyczne eksploatacyjne to uprawnienia, które umożliwiają przeprowadzanie wszelkich działań związanych z eksploatacją urządzeń energetycznych. Oznacza to nie tylko ich obsługę, ale również nadzór, konserwację, naprawy i kontrolę. Podsumowanie. No dobrze, zatem podsumowując: uprawnienia energetyczne to …
Mikroinstalacje wiatrowe nie będą wymagały pozwolenia na budowę
Koniec z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę. Zgodnie z propozycją MRiT do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia zostaną dodane części budowlane wolnostojącej tzw. małej elektrowni wiatrowej – o całkowitej wysokości mieszczącej się w przedziale 3–12 m i mocy nieprzekraczającej mocy mikroinstalacji (50 kW).
Aspekty eksploatacyjne elektrowni wiatrowej – cz ęść 1
Aspekty eksploatacyjne elektrowni wiatrowej ... stosowne przepisy, bo… produkuje energi ę elektryczn ą bez koncesji!– Dura lex, sed lex. Jak łatwo policzy ć z wcze śniej przedstawionych opisów poszczególnych kroków administracyjnych, zmieszczenie si ę w 60 dniach pocz ąwszy od podania napi ęcia (rozpocz ęcia rozruchu technologicznego), a ż do uzyskania koncesji na …
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Tu niestety można napotkać pewne trudności, gdyż w związku z faktem, że polski rynek akumulatorów magazynujących energię znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, to próżno szukać wiążących danych dotyczących ilości i łącznej mocy tych urządzeń. Niemniej jednak Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME) oszacowała, że z …
Akumulatorowy system magazynowania energii (BESS): …
Bateryjne systemy magazynowania energii (BESS) rewolucjonizują sposób przechowywania i dystrybucji energii elektrycznej. Te innowacyjne systemy wykorzystują akumulatory do magazynowania energii z różnych źródeł, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, i uwalniania jej w razie potrzeby. W miarę jak odnawialne źródła energii stają się …
Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie …
Nowe przepisy modyfikują dyrektywę 2008/98/WE i rozporządzenie (UE) 2019/1020, jednocześnie uchylając dyrektywę 2006/66/WE. O ile dotychczasowe regulacje UE koncentrowały się głównie na etapie …
Magazyn energii
Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo energetyczne dotyczącą uregulowania zagadnień magazynów energii. Uchwalone przepisy w nowy sposób podchodzą do tematyki …
Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?
2005: Rząd Polski postanawia wprowadzić energię jądrową do systemu energetycznego. 2009: Raport dla Ministerstwa Gospodarki identyfikuje energię jądrową jako najbardziej efektywny sposób redukcji emisji CO2. 2011 Styczeń: Rząd zatwierdza nowy program energetyczny. 2011 Maj: Parlament uchwala przepisy dotyczące energetyki jądrowej.
Lista elektrowni w Polsce
W Polsce głównymi producentami energii elektrycznej są elektrownie zawodowe (systemowe) konwencjonalne. Elektrownie tworzą system wytwórczy w krajowym systemie elektroenergetycznym.W 2012 roku elektrownie zawodowe - produkujące energię w celu dystrybucji i sprzedaży w krajowym systemie energetycznym - wytworzyły 82% energii.
Ponad 60 mld zł na polską elektrownię atomową. Są pierwsze …
Projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nie zwalnia. Właśnie poznaliśmy nowe konkrety w tym kwotę, jaka będzie przeznaczona na program. Właśnie poznaliśmy nowe konkrety w tym kwotę, jaka będzie przeznaczona na program.