Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Aktualności: Rozliczenie VAT Gminy wprowadzającej energię z …

Zgodnie z art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy o OZE, sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci …

Dziennik Prawny Czy można legalnie produkować własny

Żeby sprzedawać prąd nie trzeba zakładać działalności gospodarczej. Wystarczy zgłosić to do zakładu energetycznego. Ten musi przyjąć taką energię. Kwestia warunków pozostaje po stronie konsumenta i zakładu energetycznego. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ...

Wprowadzanie do sieci energii elektrycznej z OZE (fotowoltaika ...

W systemie "Net billingu" - wprowadzanie energii do sieci jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Tym samym opodatkowaną podatkiem od towarów i usług …

Oto dlaczego płacimy tak dużo za prąd. Podatki najwyższe w …

Gdyby wykluczyć podatki, to w pierwszym półroczu 2023 r. gospodarstwa domowe (zużywające między 2500 a 5000 kWh rocznie, w Polsce średnie zużycie to 2000 kWh rocznie) płaciłyby w Polsce za kilowatogodzinę energii elektrycznej tylko 42 gr. W Unii Europejskiej niższej ceny nie uświadczysz. Za nami byliby Węgrzy z ceną nieznacznie wyższą, …

Jak amortyzujemy elektrownie wiatrowe

Elektrownie wiatrowe składają się z elementów o różnym charakterze i przeznaczeniu, stąd przedsiębiorcy mogą mieć trudności z ich prawidłową klasyfikacją dla ce . PRO Serwisy. PRO e-Wydanie e-Wydanie. Zaloguj. PRO Prawo w firmie Podatki Jak amortyzujemy elektrownie wiatrowe Elektrownie wiatrowe składają się z elementów o różnym …

MF tłumaczy, jak rozliczać podatki za instalacje i energię z OZE

Ponadto MF informuje o stawce VAT na instalacje realizowane poza budynkami mieszkalnymi. Powołuje się tu na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 3 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 7/12, w którym NSA stwierdza, że niższa stawka VAT nie może mieć zastosowania do robót dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego wykonywanych poza budynkiem.

Za wysokie napięcie w sieci fotowoltaika

Mit: Nie warto kupować paneli fotowoltaicznych, bo powodują za wysokie napięcie w sieci. Fotowoltaika nie ma sensu! Fakt: Fotowoltaika podwyższa napięcie w sieci, ale przed montażem instalacji można wyliczyć, jaka maksymalna moc jest dostępna, by napięcie nie wzrastało zbyt mocno.A jeśli ten problem u Ciebie wystąpi, to jego rozwiązanie może być tak …

Jak czytać rachunek za energię elektryczną, czyli co się na niego ...

UWAGA: w rachunkach za 2021 i 2022 r. niektóre pozycje występują dwa razy. Wynika to z rządowej Tarczy Antyinflacyjnej polegającej na obniżeniu podatku VAT i rezygnacji z akcyzy.

Kompensacja mocy biernej

Jak nie płacić za energię bierną w 2024 roku? Sposoby na ogromne oszczędności w Twojej firmie! top of page. Aktualności . O nas. FAQ. Oferta. Kontakt. 23 sty 2 minut(y) czytania. Kompensacja mocy biernej. Jak uniknąć opłat za energię bierną w 2024 roku? Od 1 stycznia 2024 roku opłaty za energię bierną indukcyjną i bierną pojemnościową wzrosną …

Obowiązki podatkowe prosumenta-przedsiębiorcy w systemie net …

Działający w oparciu o przepisy ustawy o OZE system net-meteringu – głównie w wyniku rozliczenia prosumenta-przedsiębiorcy z przedsiębiorstwem energetycznym – może …

Jak płacić mniej za energię elektryczną? Poradnik dla …

Opłata za nadwyżkę energii biernej indukcyjnej – w tej pozycji znajduje się rozliczenie za energię bierną pobraną z sieci. Każdy ma prawo pobierać energię bierną z sieci za darmo, pod warunkiem że jej ilość nie przekroczy limitu narzuconego przez dostawcę. Limit określony jest w pozycji 14 faktury i najczęściej wynosi on tg fi=0,4 – ilość pobranej energii …

Dowiedz się jak płacić rachunki za energię …

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z konta w Elektronicznym Biurze Obsługi Klientów, z którego możesz dokonywać szybkich płatności.Na swoim koncie masz również dostęp do historii płatności i aktualnego salda. Jeśli …

Fotowoltaika a brak prądu w sieci

W przypadku wykrycia przerwy w dostawie prądu po stronie sieci, zabezpieczenie wyłącza urządzenie. Zapewnia to bezpieczeństwo pracy osób obsługujących awarię linii, ale jednocześnie oznacza brak w Twojej …

Jak bezpiecznie, szybko i wygodnie płacić za zakupy w sieci

Jak bezpiecznie, szybko i wygodnie płacić za zakupy w sieci, czyli BLIK bez tajemnic.#blik #płatności #internetoweObejrzyj koniecznie. Daj łapkę w górę 👍---...

Jak czytać rachunek za energię elektryczną?

W 2018 roku średnia cena w taryfie G11 wyniosły 0,55 zł za 1 kWh energii elektrycznej. Koszt ten jest różny w zależności od lokalizacji i dystrybutora. Najdroższa energia jest w północnej i fragmencie centralnej części Polski gdzie dystrybutorem jest ENERGA. Nieco tańszą energią dysponuje PGE, działający po wschodniej stronie ...

Opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin | Jak płacić mniej?

Oprócz pomysłu, że możesz zapłacić za priorytet (a te wyższe płatności faktycznie subsydiują resztę sieci), najważniejszą kwestią jeśli chodzi o opłaty jest to, że zamiast płacić za kwotę transakcji, której oczekuje większość ludzi, płacisz za ilość wysyłanych danych.

Elektrownie wiatrowe: pytania i odpowiedzi

Jak można podłączyć turbinę wiatrową do sieci energetycznej? Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika. e-mail: ... Nowoczesne, potężne elektrownie wiatrowe emitują bardzo mało hałasu. Już 200 metrów od turbiny staje się on niesłyszalny, osiągając poziom tła - wiatru i szeleszczących liści. Istniejące przepisy prawne w naszym kraju nakładają obowiązek …

Net-billing – czy wprowadzenie energii elektrycznej do sieci …

Net-billing to rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i „oddanej". Oznacza to, że prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po …

Od 1 lipca 2024 zmiana sposobu rozliczania energii z ...

Jak zostało zapisane w nowelizacji ustawy o OZE od lipca tego roku zmieniają się zasady rozliczania energii produkowanej z domowych instalacji fotowoltaicznych. Jak te zmiany wpłyną na prosumentów i co zrobić, aby maksymalnie skorzystać z nowych przepisów? W naszym …

Rachunek za energię elektryczną

Podobnie jak w przypadku opłaty za energię czynną mamy tu podaną cenę, ilość zużytej energii, wartość netto i brutto opłaty. Opłaty stałe są z kolei naliczane bez względu na ilość pobieranej energii. Opłaty zmienne za energię: Opłata jakościowa to koszt, jaki płacimy po to, by do naszego domu trafiał prąd określonej ...

Poradnik odbiorcy energii elektrycznej. Jak wygodnie płacić za …

Jak wygodnie płacić za zużytą energię. Redakcja . 28-02-2014. Bljunk flickr cc-by-2.0 {więcej}Poniżej prezentujemy trzecią z pięciu części poradnika pt. „co odbiorca energii elektrycznej wiedzieć powinien". Część trzecia pt.: „Co można załatwić w Biurze Obsługi Klienta, a co telefonicznie, w jaki sposób wygodnie płacić za zużytą energię". Na najczęściej ...

Jak płacić mniej za prąd?

Jak nie płacić za wypłaty w każdym banku? To dziecinnie proste - pod pewnym warunkiem To dziecinnie proste - pod pewnym warunkiem W Hotelu Gołębiewskim w Pobierowie legalizują samowolę ...

Czy odprowadzenie wytworzonej energii do sieci wiąże się z ...

W myśl regulacji ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii osoby wykorzystujące energię elektryczną na własne potrzeby zwane prosumentami nadwyżki wytworzonej energii wprowadzają do sieci elektroenergetycznej. Czynność ta nie jest ukierunkowana na zysk, ponieważ za takie przekazanie prosument nie otrzymuje zapłaty ...

Ile płaci pge za 1 kwh z fotowoltaiki

Warto również zrozumieć, jak PGE rozlicza nadwyżki prądu z paneli słonecznych. Tutaj kluczowym zagadnieniem jest net metering – mechanizm pozwalający na dostarczanie nadmiaru energii do sieci, za co użytkownik otrzymuje kredyty energetyczne. W praktyce oznacza to, że jeśli produkcja przewyższa zużycie, można wykorzystać ten nadmiar w …

Centrum wiedzy

Oznacza to, że prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną płacą jak inni odbiorcy. W przypadku gdy przedsiębiorca, będący …

Net-billing zasady rozliczania

Wartość prądu wyprodukowanego w instalacji fotowoltaicznej i sprzedanego do sieci, jest rozliczana bez podatku VAT. Natomiast prąd, który kupujemy od operatora sieci jest …

Przyłączanie magazynów energii do sieci elektrycznej – krok po …

Roszczenie przysługuje w konsekwencji nie każdemu podmiotowi, który chce się przyłączyć do sieci, a tylko takiemu podmiotowi, który spełnia warunki przyłączenia do sieci (a przynajmniej po zadeklarowaniu przez dany podmiot, że akceptuje wydane warunki przyłączenia, skoro warunki przyłączenia do sieci można ustalić dopiero po podpisaniu umowy …

PwC Studio

W systemie "Net billingu" - wprowadzanie energii do sieci jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Tym samym opodatkowaną podatkiem od towarów i usług …

Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak je …

Na początek należy wyjaśnić, że faktury za energię elektryczną mogą się różnić wyglądem i stosowanym nazewnictwem u poszczególnych sprzedawców prądu, ale też mogą być w różny sposób naliczane opłaty za zużytą energię. To zależy od rodzaju podpisanej umowy. W rezultacie możemy otrzymywać faktury rozliczeniowe lub faktury prognozowane.

Stawka VAT od opłaty za przyłączenie do sieci energetycznej

Przedsiębiorstwo energetyczne dysponuje siecią służącą do rozprowadzania energii elektrycznej, po stronie odbiorcy leży natomiast obowiązek zapewnienia sobie możliwości dostarczania energii. Możliwość taką zapewnia przyłącze, czyli odcinek lub element sieci służący do połączenia urządzeń, instalacji lub sieci podmiotu z pozostałą częścią sieci przedsiębiorstwa.

Jak księgować wydatki za energię z instalacji fotowoltaicznej?

Prosument energii odnawialnej to odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej …

Rachunek za energię elektryczną – za co płacimy

Wartość zakupu zużytej energii to tylko część wysokości rachunku za energię elektryczną. Na łączną kwotę do zapłaty składają się także opłaty dystrybucyjne i podatki. Rachunek dla gospodarstwa domowego może …

Jak płacić mniej za prąd? Eksperci podają pięć sposobów

Znaczna część odbiorców korzysta z jednej z dwóch podstawowych taryf – G11 oraz G12. Pierwsza z nich ma stałą stawkę za energię, niezależnie od pory dnia. Z kolei taryfa G12 zakłada określone stawki cenowe za energię, w zależności od pory dnia lub dnia tygodnia. Warto zatem przeanalizować zużycie energii i sprawdzić, czy ...

Opodatkowanie VAT dostawy energii z paneli fotowoltaicznych

W jaki sposób prosument przedsiębiorca powinien rozliczyć podatek VAT? Kwotą brutto jest kwota 3000 zł. W tym zakresie dochodzi do odpłatnej dostawy energii …

Za co naprawdę płacimy, czyli jak zrozumieć rachunek za prąd

Rachunek za energię elektryczną jest jednym z najbardziej skomplikowanych rozliczeń, z jakimi się spotykamy. Wynika to z wymogu, by odbiorca wiedział dokładnie, ile i za co płaci. Problem w ...

Energia bierna, moc bierna – co to jest, dlaczego …

Opłaty za energię bierną wynikają z faktu, że ta negatywnie wpływa na sieć energetyczną, powodując jej przegrzewanie i występowanie przepięć. Operatorzy sieci energetycznych muszą więc podejmować odpowiednie działania, takie …

czy wprowadzenie energii elektrycznej do sieci podlega VAT?

Net-billing to rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i „oddanej". Oznacza to, że prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po …

Od 1 lipca 2024 zmiana sposobu rozliczania energii z ...

jest obowiązkowym systemem rozliczania energii dla nowych instalacji, które powstały po 1 kwietnia 2022. W tym modelu nadwyżki energii są sprzedawane do sieci po cenach rynkowych. Prosumenci kupują brakującą im energię z sieci po standardowych stawkach, ale nadwyżki mogą sprzedawać do swojego operatora. Miesięczna stawka (RCEm) po ...