Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Stabilna praca systemu elektroenergetycznego

Za pracę polskiego systemu elektroenergetycznego odpowiada Krajowa Dyspozycja Mocy, tzw. służba dyspozytorska PSE. Połączenia transgraniczne. Krajowy system przesyłowy pracuje: …

Stabilna praca krajowego systemu …

Wytwarzanie energii elektrycznej ─ produkcja energii przez źródła wytwarzania, ... Krajowa Dyspozycja Mocy (KDM) – kieruje pracą sieci przesyłowej 750, 400, 220 kV, a także wybranymi liniami 110 kV o znaczeniu systemowym, …

Energetyce w tym tygodniu dwukrotnie zabrakło rezerwy mocy.

14 · NIK przestrzega jednak na przyszłość. Polsce nie zabrakło mocy do produkcji energii elektrycznej. Polskie Sieci Energetyczne (PSE) dzięki przywołaniu stanu rynku mocy …

Raporty za rok 2022

Struktura produkcji energii elektrycznej w elektrowniach krajowych, wielkości wymiany energii elektrycznej z zagranicą i krajowe zużycie energii elektrycznej w latach 2020÷2022 [GWh]. Lp. …

Przydomowe magazyny energii

Przydomowe magazyny energii. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków do Programu „Mój Prąd" 4.0 . W ramach programu „Mój Prąd" w edycji czwartej będzie oprócz dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej można uzyskać wsparcie na dodatkowe elementy, tworzące bardziej efektywny zestaw domowej instalacji fotowoltaicznej ...

Stabilna praca systemu elektroenergetycznego

Krajowa Dyspozycja Mocy (KDM) – kieruje pracą sieci przesyłowej 400, ... Działania podejmowane przez PSE w celu utrzymania ciągłości dostaw energii elektrycznej do odbiorców: Opracowanie planów koordynacyjnych pracy sieci …

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Celem spółki jest zapewnienie niezawodnej pracy sieci przesyłowej i dostaw energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Nasza firma jest właścicielem ponad 15 000 km linii oraz 109 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Nowe wskaźniki emisyjności dla energii elektrycznej

na 1 MWh energii elektrycznej wyprodukowanej w źródłach spalania paliw, na 1 MWh energii elektrycznej wyprodukowanej w źródłach spalania paliw, wraz z uwzględnieniem energii elektrycznej dostarczonej do sieci z elektrowni wodnych i wiatrowych i z uwzględnieniem strat i różnic bilansowych, czyli u odbiorcy końcowego.

Stabilna praca krajowego systemu elektroenergetycznego

maksymalnego zapotrzebowania na moc w KSE w 2020 r., wyższego o 295 MW w porównaniu z analogiczną wielkością z 2019 r., gdy padł poprzedni rekord zapotrzebowania. krajowej produkcji energii elektrycznej brutto w 2020 r., co stanowi spadek o 4,07 proc. w porównaniu z rokiem …

Raporty za rok 2020

6.4. Krajowe zużycie energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach 2020 roku. Rys. 6.4. Krajowa miesięczna produkcja i zużycie energii elektrycznej w 2020 roku. 6.5. Zużycie energii elektrycznej w latach …

Sprzedaż rezerwowa energii elektrycznej. Pomagamy …

Problemy z płynnością finansową u sprzedawców prądu to z perspektywy ostatnich lat rzadkość. Jeśli jednak zdarzy się tak, że spółka obrotu, z którą mamy podpisaną umowę sprzedaży prądu ma kłopoty finansowe i …

Wyraźnie rośnie krajowa produkcja i zużycie energii

W czerwcu 2024 r. krajowe zużycie energii przekroczyło 13,2 TWh i było o 4,10 proc. wyższe niż w czerwcu 2023 r. Wzrosło też zużycie energii za całe pierwsze półrocze. W czerwcu 2024 r. produkcja energii elektrycznej wyniosła 12,9 TWh i …

Stabilna praca systemu elektroenergetycznego

Prowadzenie ruchu w sieci przesyłowej uwzględnia potrzeby odbiorców energii elektrycznej w skali całego kraju. Bieżące bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej zapewniają …

Stabilna praca krajowego systemu elektroenergetycznego

Wytwarzanie energii elektrycznej ─ produkcja energii przez źródła wytwarzania, którymi w systemie elektroenergetycznym są elektrownie, elektrociepłownie i źródła rozproszone. …

Nowe wskaźniki emisyjności dla energii elektrycznej

Na podstawie informacji wprowadzonych przez podmioty korzystające ze środowiska do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji za 2020 rok określono wskaźniki emisyjności CO2, SO2, NOx, CO i pyłu całkowitego:- …

Bilansowanie systemu

Na zaingerowanym europejskim rynku energii elektrycznej poziomy wymiany handlowej między poszczególnymi krajami wynikają w sposób automatyczny z relacji cen między nimi, ustalanych w ramach prowadzonych przez giełdy energii procesów rynku dnia następnego (market coupling) lub rynku dnia bieżącego (XBID). W przypadku, gdy w wyniku działania opisanych wyżej …

Umorzenie świadectwa pochodzenia energii elektrycznej

Współczynnik intensywności zużycia energii elektrycznej ... Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka …

Publikacje – Krajowa Izba Klastrów Energii

Krajowa Izba Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii [KIKE] zrzesza i reprezentuje podmioty funkcjonujące w obszarze rozproszonego wytwarzania energii, jej magazynowania, dystrybucji i obrotu, jak również podmioty prowadzące działalność naukową i rozwojową w obszarze energetycznym. Na podstawie praktycznych doświadczeń swoich …

Transformacja energetyczna w Polsce

niższych cen gazu ziemnego oraz na wyższą elastyczność, produkcja energii elektrycznej z paliwa gazowego wzrosła aż o 41%. Pod względem emisyjności sektora elektroenergetyki …

Nowelizacja Prawa Energetycznego – część II: instrukcja ruchu i ...

Magazynowanie energii elektrycznej ma być również zwolnione z opłaty OZE – będzie ona poniesiona przez odbiorcę końcowego dopiero po zużyciu energii elektrycznej na własne potrzeby. Kolejnym ułatwieniem dla odbiorcy końcowego jest przyjęcie w rozliczeniach za usługę przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej reguły salda ...

Rozwój zasobów rozproszonych energii

Rozwój zasobów rozproszonych energii - desygnat pojęcia i problematyka krajowa Streszczenie. Artykuł porusza aktualną problematykę rozproszonych zasobów energetycznych, traktując ją jako współdziałanie czterech obszarów, mianowicie użytkowania energii, jej magazynowania, reakcji strony popytowej oraz efektywności energetycznej ...

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej – tak art. 3 pkt 10k pr. ener. Brak przepisów budowlanych regulujących tematykę zainstalowania magazynów energii.

Energetyka w Polsce w 2019 roku – moc i produkcja energii wg …

Rezerwa mocy w JWCD dostępna dla OSP ... Produkcja energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach 2018 i 2019 roku wraz ze strukturą wytwarzania. Rys. 6.1. Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach krajowych w poszczególnych miesiącach 2018 i 2019 roku. Rys. 6.2 Procentowy udział w krajowej produkcji energii elektrycznej poszczególnych grup …

Eksperci: Polsce nie grozi brak dostaw energii elektrycznej

"Mimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej, kryzysu energetycznego i niedoborów surowców energetycznych krajowa produkcja energii elektrycznej do czerwca br. przekraczała zapotrzebowanie" - przypomnieli analitycy w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Ekonomicznego PIE". Zwrócili uwagę, że fala upałów w lipcu i sierpniu br. zwiększyła ...

System zasilania rezerwowego (SZR) a magazyn energii?

ze sposobu utrzymywania rezerwy energii – niektóre magazyny nie mają rezerwy prądu przechowywanej na sytuacje awarii z sieci. Inne pozwalają robić konkretne, stałe zapasy kWh przez cały rok. Trzeci typ to magazyny ze zmienną rezerwą energii, która zimą jest większa, a latem mniejsza. Wynika to z faktu, że w chłodniejszym okresie ...

Planowanie pracy systemu

W ramach planowania pracy systemu, Operator weryfikuje bilans mocy na każdy horyzont planowania niezależnie, sprawdzając czy jest możliwe zrównoważenie produkcji energii elektrycznej z zapotrzebowaniem odbiorców na tę energię, przy zapewnieniu wymaganej nadwyżki mocy. Poziom nadwyżki mocy dla analizowanego horyzontu jest swego rodzaju …

Krajowy System Elektroenergetyczny – Wikipedia, wolna …

Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) – funkcjonujący w Polsce zbiór urządzeń przeznaczonych do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej, połączonych ze sobą funkcjonalnie w system umożliwiający realizację dostaw energii elektrycznej na terenie kraju w sposób ciągły i nieprzerwany.

Raporty za rok 2023

Moce dyspozycyjne i rezerwy mocy w elektrowniach krajowych dostępne dla OSP w 2023 roku – wartości średnie miesięczne z dobowych szczytów obciążenia dni roboczych. 2.2. Wartości …

Nowe wskaźniki emisyjności dla energii elektrycznej

Na podstawie informacji wprowadzonych przez podmioty korzystające ze środowiska do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji za 2022 rok określono wskaźniki emisyjności CO2, SO2, NOx, CO i pyłu całkowitego:- …

Nowe wskaźniki emisyjności dla energii elektrycznej

- na 1 MWh energii elektrycznej wyprodukowanej w źródłach spalania paliw, - na 1 MWh energii elektrycznej wyprodukowanej w źródłach spalania paliw, wraz z uwzględnieniem energii elektrycznej dostarczonej do sieci z odnawialnych źródeł energii i z uwzględnieniem strat i różnic bilansowych, czyli u odbiorcy końcowego.

Raporty za rok 2022

6.4. Krajowe zużycie energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach 2022 roku. Rys. 6.4. Krajowa miesięczna produkcja i zużycie energii elektrycznej w 2022 roku. 6.5. Zużycie energii elektrycznej w latach 1990÷2022. Rys. 6.5. Krajowa produkcja i zużycie energii elektrycznej w latach 1990÷2022. 7. WYMIANA ENERGII ELEKTRYCZNEJ Z ...

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. | Stabilna praca systemu ...

krajowa produkcja energii elektrycznej brutto w 2017 r., co stanowi wzrost o 1,98 proc. w porównaniu z rokiem 2016. 168 139 GWh krajowe zużycie energii elektrycznej w 2017 r., co stanowi wzrost o 2,13 proc. w porównaniu z rokiem 2016. 90 758,27 GWh ilość energii elektrycznej dostarczonej z sieci przesyłowej do krajowych odbiorców usług przesyłania w …

Raporty za rok 2021

Struktura produkcji energii elektrycznej w elektrowniach krajowych, wielkości wymiany energii elektrycznej z zagranicą i krajowe zużycie energii elektrycznej w latach 2019÷2021 [GWh]. Lp. …

Kuffel: Rezerwa strategiczna czy rynek mocy (ANALIZA)

Rezerwa strategiczna . Podstawową różnicą pomiędzy rezerwą strategiczną a rynkiem mocy jest fakt, że rezerwy pozostają „poza" rynkiem energii elektrycznej, a w związku z tym nie przyczyniają się do produkcji prądu. Elektrownie, które biorą udział w rynku mocy są pracującymi elektrowniami, które będą miały za zadanie dodatkowo odpowiedzieć na …

FUNKCJONOWANIE KRAJOWEGO SYSTEMU ELEKTROENERGETYCZNEGO W …

BEZPIECZEŃSTWA DOSTAW ENERGII ELEKTRYCZNEJ ... Rezerwa mocy w dniu, w którym wystąpiło maksymalne krajowe zapo-trzebowanie na moc 3441,1 3637,7 105,71 Minimalne krajowe zapotrzebowanie na moc 12650,3 (27.07.2015) 11276,8 (15.08.2016) 89,14 Rezerwa mocy w dniu, w którym wystąpiło minimalne krajowe zapotrze-bowanie na moc 11049,3 …

Informacje o systemie

Nie ma możliwości magazynowania energii elektrycznej, co oznacza że w każdym momencie ilości energii wytwarzanej w elektrowniach musi być równa energii zużywanej przez odbiorców. System elektroenergetyczny musi więc być zdolny do zmiany kierunków i ilości przesyłanej energii. Jest to możliwe dzięki licznym połączeniom ...