Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Refakturowania kosztów za energię elektryczną i wodę

W związku z powyższym Wnioskodawca stwierdza, iż refaktura za wodę lub energię elektryczną powinna zostać objęta stawką VAT właściwą pierwotnej fakturze. W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Odliczanie VAT z faktur za media (np. gaz, wodę, energię elektryczną)

Faktury za media - odliczenie VAT. Podstawą odliczenia VAT (tj. obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego) z tytułu dostawy energii elektrycznej, gazu ziemnego oraz świadczenia usług związanych z dostarczaniem wody jest faktura.Oczywiście chodzi tu o fakturę rozumianą jako dokument w formie papierowej lub …

Magazynowanie energii

W pierwszych trzech blokach czytamy: Odzysk energii cieplnej pochodzący z procesów chemicznych, petrochemicznych z wentylacji, klimatyzacji, z procesu kogeneracji i z kolektorów słonecznych oraz innych źródeł. Strzałka prowadzi do bloku drugiego; magazynowanie energii cieplnej trafia do magazynów energii cieplnej i blok trzeci informuje o tym, że energia jest …

Rachunek za energię elektryczną – za co płacimy

Wartość zakupu zużytej energii to tylko część wysokości rachunku za energię elektryczną. Na łączną kwotę do zapłaty składają się także opłaty dystrybucyjne i podatki. Rachunek dla gospodarstwa domowego może zawierać nawet kilkanaście pozycji, z których każda ma wpływ na tę najważniejszą – kwotę do zapłaty. Rachunki za energię wystawiane przez poszczególnych ...

Jak czytać rachunek za energię elektryczną, czyli co się na niego ...

UWAGA: w rachunkach za 2021 i 2022 r. niektóre pozycje występują dwa razy. Wynika to z rządowej Tarczy Antyinflacyjnej polegającej na obniżeniu podatku VAT i rezygnacji z akcyzy.

URE podało, ile zapłacimy za energię elektryczną w 2023 roku

Poniższa tabela przedstawia zmiany cen i stawek opłat za energię w taryfach zatwierdzonych przez URE na rok 2023. Tabela 2. Zmiany średnich cen i stawek opłat za energię elektryczną w zatwierdzonych na 2023 rok taryfach tzw. sprzedawców z urzędu oraz operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD)

Magazyny energii w krajowym systemie elektroenergetycznym

Obserwując dynamizm przyrostów mocy ze źródeł odnawialnych (OZE) i w perspektywie transformacji energetycznej całego krajowego systemu elektroenergetycznego …

Rachunek za energię elektryczną

Na rachunek za energię elektryczną składa się kilkanaście pozycji, z których każda ma znaczenie dla wysokości kwoty do zapłaty. Należność jest wyliczana na podstawie prognozy zużycia, dlatego jednym z pierwszych elementów rachunku jest rozliczenie prognozy dla ostatniego okresu. Powstała w jego wyniku nadpłata lub niedopłata jest odejmowana lub …

Ryczałt: Czy opłata za energię stanowi przychód z najmu?

Faktura za energię elektryczną wystawiana jest na przedsiębiorcę. Gdy refakturuje on faktury z tytułu zużycia energii elektrycznej nie nalicza marży. Ww. świadczenie refakturowane jest wyłącznie na podstawie kwoty wynikającej z wysłanej faktury przez dostawcę energii elektrycznej i kwotę otrzymaną w wyniku refakturowania faktur przedsiębiorca …

Raport o cenach prądu 2021 – ile zapłacimy za energię?

Ceny prądu 2021 dla gospodarstw domowych. Ceny energii elektrycznej rosną nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Dzięki ustawie zamrażającej ceny prądu w 2019 roku, mniejsze rachunki za prąd płaciły gospodarstwa domowe, mikro- i małe firmy, szpitale, a także jednostki sektora finansów publicznych.

Rząd doprecyzuje regulacje dla magazynów energii

Niemieckie prawo wprowadza zwolnienie z opłat sieciowych dla energii elektrycznej wprowadzanej z sieci do magazynu energii elektrycznej. W przypadku …

Refakturowanie energii z fotowoltaiki – czy to możliwe?

W Polsce jest prawie siedem milionów budynków (według danych GUS na dzień 31.03.2022 r.), a liczba prosumentów w Polsce według stanu na koniec 2022 roku przekroczyła 1,2 mln. To oznacza, że fotowoltaikę możemy spotkać częściej niż na co siódmym budynku w naszym kraju! Większość instalacji jest zlokalizowana na dachach budynków jednorodzinnych, …

Zmiany 2023: Najemcy lokali również zapłacą mniej …

Zmiany 2023: Najemcy lokali również zapłacą mniej za energię elektryczną Jolanta Szymczyk-Przewoźna . 2 stycznia 2023, 05:00 Subskrybuj nas na Obowiązujące od nowego roku zmiany ...

Dodatek do opłaty za energię elektryczną dla osób korzystających z ...

Rada Nadzorcza Funduszu w dniu 19 czerwca 2024 roku wprowadziła do programu „Aktywny samorząd" pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej (Obszar E). Aktualnie przygotowujemy szczegółowe zasady realizacji nowego zadania i modernizujemy elektroniczny system rejestracji wniosków. Niebawem poinformujemy o …

Jak to jest z tym darmowym parkowaniem aut elektrycznych?

Systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z tej strony internetowej (web scraping), jak również eksploracja tekstu i danych (TDM) (w tym pobieranie i eksploracyjna analiza danych, indeksowanie stron internetowych, korzystanie z treści lub przeszukiwanie z pobieraniem baz danych), czy to przez roboty, web crawlers, oprogramowanie, narzędzia lub dowolną …

Zwolnienia od akcyzy (SDG)

IV. Wyroby nieprzydatne do spożycia. Zwolnieniem ustawowym są objęte wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, które stały się nieprzydatne do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia i po przemieszczeniu ze składu podatkowego do miejsca niszczenia spełniającego warunki niszczenia wyrobów na podstawie przepisów odrębnych …

Nowelizacja Prawa Energetycznego – część II: instrukcja ruchu i ...

Magazynowanie energii elektrycznej ma być również zwolnione z opłaty OZE – będzie ona poniesiona przez odbiorcę końcowego dopiero po zużyciu energii elektrycznej na …

Z czego składa się rachunek za energię elektryczną konsumenta i ...

Na rachunku za energię elektryczną, niezależnie od wybranej taryfy, znajdują się dwie generalne opłaty – za sprzedaż oraz dystrybucję energii elektrycznej. Bardziej szczegółowo - na każdym rachunku jest kilka pozycji. Podstawowa to opłata za sprzedaż energii, czyli koszt skonsumowanej energii z rozpisaniem na liczbę zużytych kilowatogodzin i stawkę jednostkową …

Smsy do konsumentów o możliwej obniżce opłat za energię elektryczną ...

Jedno z przedsiębiorstw energetycznych informowało konsumentów smsami o możliwej obniżce opłat za energię elektryczną w 2023 r. Wiadomość taka powinna była jednak zawierać oznaczenie terminu lub choćby informację, że spełnienie warunków zostało ograniczone terminem. A odesłanie w smsie na stronę internetową przedsiębiorstwa nie wypełnia w całości …

Przewodnik po rachunkach za energię elektryczną | Awarie prądu

Pierwszą rzeczą jest wiedzieć, że zawsze, niezależnie od sprzedawcy energii elektrycznej, rachunek energii elektrycznej składa się z dwóch podstawowych wartości: stałej kwoty, na podstawie kosztów liczonych za przesył energii, który jest uzależniony od zużycia jak i miesięcznych opłat oraz z energii czynnej. To tych opłaty należy doliczyć podatki.

Opłaty za energię elektryczną. Urząd Regulacji Energetyki ogłosił …

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił nowe stawki opłaty mocowej, odpowiadającej za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. W 2022 r. wyniesie ona od 2,37 do 13,25 zł netto miesięcznie dla gospodarstw domowych i innych mniejszych odbiorców. Dla pozostałych wyniesie 0,1026 zł za kWh pobraną między godzinami 7 i 22 w dni robocze.

Jak zmienią się nasze rachunki za energię elektryczną w przyszłym roku ...

W czwartym kwartale każdego roku w URE prowadzone są postępowania mające na celu zatwierdzenie taryf za energię elektryczną na kolejny rok. Zarówno sprzedawcy (spółki obrotu) jak i dystrybutorzy, kalkulują swoje koszty, a następnie przekładają je na ceny energii oraz stawki za jej dostarczenie do swoich odbiorców końcowych. Prezes URE stoi na …

Jak rozliczać faktury za energię elektryczną, gdy podmiot korzysta z ...

Spółka z o.o. zainstalowała fotowoltaikę, otrzymała z Energa-Obrót SA fakturę obciążeniową za energię elektryczną za dany miesiąc. W podsumowaniu są wyszczególnione przez Energa kwoty do rozliczenia VAT (netto, VAT i brutto) i kwota brutto do zapłaty (pomniejszona o stan depozytu energii w związku z fotowoltaiką).

Znika jedna z opłat na rachunkach za energię elektryczną

W przyszłym roku zniknie jedna z opłat w rachunkach za energię elektryczną. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecydował, że w 2023 roku będzie obowiązywać zerowa stawka opłaty OZE. Oplata OZE doliczana do rachunków za prąd miała być przeznaczana na wsparcie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Dlaczego więc znika?

Korzystanie z magazynu energii elektrycznej | PwC

Eksploatacja magazynów energii elektrycznej o łącznej zainstalowanej mocy powyżej 10 MW wymaga wcześniejszego uzyskania koncesji, a co za tym idzie - spełnienia obowiązków …

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój …

Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z …

PIME ocenia nowe regulacje dla magazynów energii

Jedyną formą korzyści regulacyjnej przyznanej magazynom energii jest obniżona opłata za przyłączenie magazynu energii do sieci. Opłata ta będzie wynosiła połowę rzeczywistych nakładów poniesionych na realizację przyłączenia. Czy …

Ile zapłacę za prąd z fotowoltaiką? Nowe zasady!

Rachunki "starych" prosumentów. Dawniejsi prosumenci odbierają 70-80% energii, którą oddali do sieci jako nadwyżkę w rozliczeniu rocznym stalatorzy wyliczyli taką wielkość instalacji fotowoltaicznej, przy której prosument nie musi płacić płacił za energię czynną, bo nadwyżki generowane latem są odbierane zimą.. Z drugiej strony prosumenci ponoszą …

Rachunek za energię elektryczną – z czego się składa?

Wartość zakupu zużytej energii to tylko część wysokości rachunku za energię elektryczną. Na łączną kwotę do zapłaty składają się także opłaty dystrybucyjne i podatki. Rachunek dla gospodarstwa domowego może zawierać nawet kilkanaście pozycji, z których każda ma wpływ na tę najważniejszą – kwotę do zapłaty.

Rząd zmienił przepisy dotyczące energii. Zwolnią nas z połowy opłat

– Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z …

Akcyza a "refaktura" energii elektrycznej wytworzonej w

Zgodnie z § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego, zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Zwolnienie dotyczy więc wyłącznie zużycia energii, ale już nie …

ZALETY I WADY ENERGETYKI WODNEJ

elektrownie z członem pompowym, elektrownie szczytowo-pompowe i pływowe [Kasperek i inni 2010; Mikulski 1998; Wiatkowski i inni 2013]. Wg obowiązującej nomenklatury, za MEW uznaje się ...