Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?

Podobnie jak w konwencjonalnej elektrowni węglowej – energia elektryczna w elektrowni atomowej jest wytwarzana z ciepła. Różnica w działaniu elektrowni atomowej jest taka, że to ciepło nie powstaje ze spalania węgla a z reakcji rozszczepienia jąder atomów uranu 235 (wzbogacony uran) w reaktorze, powstałej na skutek działania neutronów.

pierwszy raport Prezesa URE

Regulator wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej za w pełni zintegrowane z siecią. Technologie magazynowania energii stanowią istotny element …

Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

W niniejszym artykule dokonamy podsumowania wydarzeń związanych z magazynowaniem energii w roku 2023, przyglądając się kluczowym wyzwaniom oraz trendom, …

Lista elektrowni w Polsce

W Polsce głównymi producentami energii elektrycznej są elektrownie zawodowe (systemowe) konwencjonalne. Elektrownie tworzą system wytwórczy w krajowym systemie elektroenergetycznym.W 2012 roku elektrownie zawodowe - produkujące energię w celu dystrybucji i sprzedaży w krajowym systemie energetycznym - wytworzyły 82% energii.

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Udział poszczególnych krajów Unii Europejskiej w instalacjach magazynujących energię – łączna moc zainstalowana 145 GW (na podstawie [8]) Na rysunku 9. pokazano realizowane w ostatnim czasie i obecnie duże wspólnotowe europejskie projekty badawcze finansowane z programu Horyzont 2020 dotyczące rozwoju magazynowania energii z podziałem na poszczególne …

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws.

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. z 2023 r., …

Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o przygotowaniu i realizacji ...

Warszawa, dnia 15 czerwca 2023 r. Poz. 1113 USTAWA z dnia 14 kwietnia 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących1) Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. Ustawa określa zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA z dnia 22 marca 2023 …

3) sposób prowadzenia obrotu energią elektryczną oraz procedurę zmiany sprzedawcy; 4) warunki świadczenia usług przesyłania, dystrybucji energii elektrycznej, prowadzenia ruchu …

Budowa elektrowni wodnych z Naviga-stal

Budowa Elektrowni Wodnych – Klucz do Odnawialnej Przyszłości. Wprowadzenie do Elektrowni Wodnych. Budowa elektrowni wodnych jest jednym z najważniejszych kierunków w rozwoju odnawialnych źródeł energii. W erze globalnego ocieplenia i rosnącej potrzeby zrównoważonego rozwoju, elektrownie wodne oferują ekologiczne i efektywne rozwiązanie do produkcji energii.

Dekarbonizacja działalności

W 2023 roku wskaźnik emisji z bloków 1-4 w Elektrowni Opole wynosił 0,899 Mg/ MWh, a z bloków 5 6 Elektrowni Opole wynosił 0,742 Mg/ MWh Elektrownia Turów Obniżenie emisji dwutlenku węgla w elektrowni Turów realizowane było poprzez podniesienie sprawności wytwarzania energii elektrycznej bloków 1-3 oraz wprowadzenie w roku 2021 do eksploatacji …

Konkurs „Szanuj energię, chroń klimat" 2023/2024

Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza. ul. Grotowa 11 43-300 Bielsko-Biała. CEE EKOSYNTEZA tel.: 33 497-17-50 tel.: 33 497-17-52 mobil: +48 502 234 956 mail: [email protected]

Westinghouse i Bechtel podpisują umowę konsorcjum dla …

Warszawa, Polska, 21 września 2023 r. – Spółki Westinghouse Electric Company i Bechtel ogłosiły dziś podpisanie umowy konsorcjalnej o współpracy w zakresie projektowania i budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w planowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Zawarta umowa stanowi kolejny kamień milowy na drodze do ...

Niemcy wyprodukowali ponad 50% energii elektrycznej z OZE w 2023!

Popyt na energię zwiększają zwłaszcza sektor transportu i ciepłownictwo. Pomimo nacisków na bardziej niskoemisyjne źródła energii, OZE w Europie–zwłaszcza morska energia wiatrowa – stanęły w obliczu wyzwań wyższych koszty finansowania inwestycji. Wynika to m . z bezpośredniego wzrostu cen komponentów do elektrowni. Przedsiębiorstwa z branży …

ENERGA zwiększa sprawność elektrowni Żydowo

ENERGA zakończyła modernizację Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żydowo w województwie zachodniopomorskim. W efekcie wartej ponad 116 milionów złotych inwestycji moc osiągalna elektrowni wzrosła o 10 MW, a sprawność turbin w ruchu pompowym osiągnęła poziom 93 proc. Szacuje się, że dzięki modernizacji elektrownia będzie mogła pracować przez …

PGE: 40 lat Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec

Elektrownia szczytowo-pompowa Żarnowiec wykorzystuje energię kinetyczną i potencjalną wody płynącej lub zatrzymanej w zbiornikach do generowania energii elektrycznej. W momentach gdy zaczyna brakować energii, np. w godzinach szczytu, następuje zrzut wody z górnego zbiornika do dolnego, co napędza turbiny, które przekształcają ruch w energię …

Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]

21 grudnia 2022 roku weszła w życie ustawa, która za pomocą jednego z zapisów uregulowała kwestię sumowania mocy PV i ME przez OSD wskazując, że moc magazynu energii nie zwiększa mocy instalacji fotowoltaicznej, jeżeli jego moc nie jest większa niż moc PV, a moc instalacji hybrydowej nie przekracza mocy umownej.

Ponad połowa energii elektrycznej w Niemczech w 2023 ...

Fotowoltaika stanowiła 12,1 proc., a biomasa 8,4 proc. Pozostałe 3,4 proc. przypadły na energię wodną i inne odnawialne źródła energii. Ogółem produkcja energii odnawialnej w 2023 r. wyniosła 251,2 TWh, czyli o około 7,5 proc. więcej niż w roku poprzednim, gdzie było to 233,7 TWh. Produkcja energii wiatrowej na lądzie wyniosła ...

Poradnik projektanta elektryka : podstawy zasilania budynków ...

1.3 Dane wyjściowe do projektowania 52 1.4 Uzgadnianie i zatwierdzanie dokumentacji projektowej 54 2. Podstawy zasilania budynków nieprzemysłowych 69 2.1 Wymagania dotyczące lokalizacji urządzeń zasilających 69 2.2 Charakterystyka systemu zasilania budynków użyteczności publicznej 70 2.3 Przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznej 72 2.3.1. …

Standardy energetyczne domów w 2024 roku

To bowiem oni muszą zadbać o określone standardy energetyczne domów już na etapie projektowania. Niektóre zmiany wpływają jednak także na obowiązki po stronie inwestorów, wprowadzając np. nowe formalności. W tym artykule omawiamy kluczowe standardy energetyczne obowiązujące w 2024 roku. Energooszczędność na pierwszym miejscu

Obszary zastosowań i potencjał rozwoju magazynów energii w 2023 …

Od budynków mieszkalnych po komercyjne i przemysłowe, popularność i rozwójmagazynowanie energiijest jednym z kluczowych pomostów na drodze do transformacji energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych, a jego eksplozja nastąpi w 2023 r., wspierana przez promocję polityki rządowej i dotacji na całym świecie.Wzrost liczby zainstalowanych obiektów …

Rynek energii w Polsce w 2023 roku – co powinien wiedzieć ...

W roku 2023 możemy obserwować dynamiczne przemiany, które kształtują kierunek rozwoju rynku energii w Polsce. Przeczytaj, jak zmienia się rynek energii w Polsce oraz w którym kierunku idzie. Jak zmienia się rynek energii w Polsce? Rok 2023 przynosi istotne zmiany na polskim rynku energii elektrycznej. Dane pochodzące z ENTSO-E (Europejskiej …

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla ...

Zaktualizowano zapisy dotyczące standardów unijnych w zakresie bezpieczeństwa, ochrony ppoż. oraz homologacji urządzeń magazynujących energię; Dokonano aktualizacji przedziałów …

Robimy milowy krok do budowy elektrowni atomowej …

Uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, to kolejny zrealizowany w tym roku przez spółkę krok milowy, który przybliża nas jako inwestora do momentu rozpoczęcia budowy obiektu - …

2023

Wolumen krajowej produkcji energii elektrycznej brutto w 2023 r. ukształtował się na niższym poziomie w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 163 629 GWh (spadek o (-)6,58 proc. w porównaniu z 2022 r.). W omawianym okresie krajowe zużycie energii elektrycznej brutto wyniosło 167 518 GWh i zmniejszyło się o (-)3,44 proc. w porównaniu z 2022 r. W 2023 r. w krajowym …

Obszary zastosowań i potencjał rozwoju magazynów energii w 2023 …

Ponieważ coraz więcej operatorów komercyjnych i decydentów dostrzega znaczenie ochrony środowiska i dekarbonizacji, w 2023 r. trendem wzrostowym będzie również komercyjne magazynowanie energii w akumulatorach, a firma BSLBATT wprowadziła rozwiązania produktowe ESS-GRID do komercyjnych i przemysłowych zastosowań magazynowania …

Energetyczne podsumowanie roku. Co działo się w energetyce w 2023?

Był to ciekawy rok pełen energetycznych newsów, dlatego w poniższym artykule przyjrzymy się, co działo się w energetyce 2023 roku, ze szczególnym naciskiem na zmiany w polskiej branży energetycznej. Zacznijmy od początku, czyli co działo się w energetyce w styczniu. Rok 2023 w energetyce zaczął się z przytupem.

Cennik standardowy dla przedsiębiorstw (dalej: cennik …

a) cen za energię elektryczną, b) stawek opłat handlowych. 1.3. Ceny i stawki zawarte w cenniku standardowym nie zawierają podatku od towarów i usług (VAT) poza grupami taryfowymi C i R w Tabeli nr 1, Tabeli nr 2 oraz w Tabeli nr 6. W pozostałych przypadkach podatek VAT nalicza się zgodnie z obowiązującymi przepisami. 1.4.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa stanie na Pomorzu.

Konsorcjum Westinghouse i Bechtel oraz spółka Polskie Elektrownie Jądrowe w III kwartale planują podpisać kontrakt na prace projektowe, w wyniku których powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa na Pomorzu. Projektowanie siłowni w technologii AP1000 potrwa minimum dwa lata. "Budowa elektrowni jądrowej to niezwykle skomplikowany projekt, pierwszy …

Zalecenie Komisji z dnia 14 marca 2023 r. Magazynowanie …

Na przykład magazynowanie energii, które uzupełnia instalacje wytwarzania ciepła i chłodu ze źródeł odnawialnych w ramach indywidualnych i lokalnych systemów …

Aktualności

GB/T 34131-2023 „Specyfikacje techniczne systemów zarządzania akumulatorami litowo-jonowymi w elektrowniach magazynujących energię elektrochemiczną" zostaną wdrożone 1 października 2023 r. Norma ta dotyczy akumulatorów litowo-jonowych, akumulatorów sodowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych akumulatory do magazynowania energii elektrycznej. Ocena …

Energetyka wodna w 2023 roku. Podsumowanie i …

Największą w kraju elektrownią szczytowo-pompową jest Elektrownia Wodna Żarnowiec. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w 2023 roku za sukces można uznać wznowienie prac nad realizacją nowej elektrowni …

Podpisano list intencyjny w zakresie rozwoju elektrochemicznego ...

29 maja 2023 r. w towarzystwie wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio, przedstawiciele spółek skarbu państwa i wybranych uczelni podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w …

Standardy kardiologiczne 2023 okiem echokardiografisty

N N 2023 H 3 Wstęp Wraz ze współautorami przekazuję czternastą mo-nografię z corocznego cyklu „Standardy kardiolo-giczne okiem echokardiografisty". Jak co roku sta-ramy się przybliżyć ostatnie wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także amerykań-skie wytyczne kardiologiczne w obrazowym ujęciu ...

Projekt ustawy dot. cen energii od 1 lipca przyjęty przez Radę ...

Rząd wprowadza program osłon przed drastycznymi podwyżkami cen energii w Polsce od lipca 2024. Celem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, którą 7 maja 2024 r. przyjęła Rada Ministrów, jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się …