Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
UE dla obszarów wiejskich państw członkowskich z projektami realizowa-nymi w ramach EFRROW prowadzi do znacznych postępów w rozwoju i przezwyciężenia ważnych problemów społeczno-ekonomicznych i środowiskowych. Między projektami rozwoju na obszarach wiejskich, które otrzymują rozma- ite dofinansowanie z UE, mogą występować powiązania. Niniejsza …
Obszary wiejskie UE: Rada zatwierdza konkluzje o wizji
Obszary wiejskie jako kluczowe czynniki gospodarki i życia społecznego UE. Konkluzje, jednomyślnie zatwierdzone przez unijnych ministrów rolnictwa, uznają kluczowy …
Obszary wiejskie 04
i społeczne dla obszarów wiejskich 1.1. Specyfi ka obszarów wiejskich w Polsce Zdefi niowanie pojęcia obszarów wiejskich, rozumianych w różny sposób (Kołodziejczak, 2021) stwarza wiele proble-mów i nadal nie zostało jednoznacznie sformułowane (Stanny, 2014). Bezsprzecznie jednak są to przestrzenie poza miastami.
Spółdzielnie energetyczne jako szansa na ...
Przypominamy Państwu wywiad z ekspertem Energia Dla Wsi - mgr Tomaszem Marcem. Tematem rozmowy były spółdzielnie energetyczne jako szansa na niezależność energetyczną obszarów wiejskich. Zapytaliśmy o konsekwencje uchwalenia nowych przepisów. Co powinna wiedzieć o spółdzielniach energetycznych osoba, która po raz pierwszy spotyka …
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk
MONITORING ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH (MROW) to wieloletni projekt badawczy, którego celem jest stała obserwacja zmian społeczno-gospodarczych dokonujących się na obszarach wiejskich w Polsce. Instytucja finansująca: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Kierownik projektu: dr hab. Monika Stanny, prof. IRWiR PAN. Główni wykonawcy: …
Wspieranie rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków
zadania oraz właściwość organów i jednostek organizacyjnych w zakresie wspierania rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, zwanego dalej "programem", określonym w rozporządzeniu Rady (WE) nr …
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Wiejskich: Europa w …
Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW 2014-2020), powołanego w ramach przepisów ustanowionych przez Unię Europejską tj. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
PARTNERSTWO WIEJSKO-MIEJSKIE JAKO KONCEPCJA ZRÓWNOWAŻONEGO …
mentu zwiększenia spójność i równowagi rozwoju obszarów wiejskich, w których szczególnie mocno widoczne jest przenikanie charakterystycz-nych cech zarządzania i funkcjonowania między wsią a miastem. 2. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ REGIONÓW W PERSPEKTYWIE PO 2020 ROKU Nowe podejście do polityki spójnego rozwoju obszarów wiejskich oraz
Opinia nr 7/2011 (przedstawiona na mocy art. 287 ust. 4 akapit …
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR) (zwane dalej „funduszami CSF" (13)) realizuj ą uzupełniające cele polityki, a zarządzanie nimi odbywa się w trybie zarządzania dzielonego prowadzonego przez państwa członkowskie i Komisję. Fundusze CSF mogą objąć do 45 % ...
Studia Obszarów Wiejskich
Studia Obszarów Wiejskich (ISSN 1642-4689) Studia Obszarów Wiejskich to czasopismo naukowe wydawane przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Polskie Towarzystwo Geograficzne od 2001 roku.. Publikuje oryginalne opracowania naukowe o charakterze teoretycznym i empirycznym z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej, …
Spotkanie inauguracyjne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
W dniu 21 czerwca 2023 r. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się uroczysta inauguracja polskiej sieci ds. Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) — Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich + (KSOW+), będącej częścią Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027.
RODZAJE INTERWENCJI ZWIĄZANYCH Z ROZWOJEM …
Artykuł 69. Rodzaje interwencji związanych z rozwojem obszarów wiejskich. Rodzaje interwencji wdrażane na podstawie niniejszego rozdziału polegają na płatnościach lub wsparciu ze …
ZMIANA PARADYGMATU ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH …
ZMIANA PARADYGMATU ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ Abstrakt. W artykule poddano analizie zmianę paradygmatu rozwoju obszarów wiejskich w krajach UE. Zmiany społeczne zachodzące na obszarach wiejskich, rozwój nowej gospodarki i globalizacja redefiniują cele i strategie rozwojowe. Zamiast wąsko definiowanego …
Ocena mechanizmów zamknięcia programów rozwoju obszarów wiejskich …
Spis treści 03 Punkt Glosariusz I–XV Streszczenie 1–14 Wstęp 1–10 Zamknięcie wieloletnich programów w dziedzinach polityki spójności i rozwoju obszarów wiejskich 11–14 Obowiązki państw członkowskich i Komisji w ramach procesu zamknięcia 15–18 Zakres kontroli i podejście kontrolne 19–115 Uwagi 19–68 Ulepszono przepisy dotyczące zamknięcia, lecz wymagane są …
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
4.2.10. 10. Rozwój infrastruktury technicznej i społecznej na obszarach wiejskich.....115 4.2.11. 11. Aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich i wykorzystanie potencjałów endogenicznych na rzecz rozwoju lokalnego .....116 4.2.12. 12. Wzrost innowacyjności, unowocześnienie sektora rolno-spożywczego oraz podniesienie
PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA …
program rozwoju obszarÓw wiejskich na lata 2014 – 2020 okres przejŚciowy na lata 2021-2022 „europejski fundusz rolny na rzecz rozwoju obszarÓw wiejskich: europa inwestujĄca w obszary wiejskie" publikacja wspÓŁfinansowana ze ŚrodkÓw unii europejskiej w ramach pomocy technicznej prow 2014-2020. materiaŁ zostaŁ opracowany na zlecenie ministerstwa rolnictwa i …
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
W Polsce narzędziem rozwoju obszarów wiejskich jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zarządzany przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Środki na realizację programu pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz budżetu państwa. Obecnie realizowana jest 3 edycja Programu Rozwoju …
ROLA FUNKCJI TURYSTYCZNEJ W STRUKTURZE FUNKCJONALEJ OBSZARÓW WIEJSKICH ...
cji obszarów wiejskich dużo uwagi poświęciła Stola [1982, 1987, 1993]. Autor-ka podzieliła funkcje obszarów wiejskich na trzy grupy: I – bioprodukcyjne, II – technoprodukcyjne oraz III – usługowe (tab. 1). Tabela 1. Funkcje obszarów wiejskich według Stoli [1987] Table 1. The functions of rural areas according to Stola [1987]
Długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich: silniejsze, lepiej ...
Nowy pakt na rzecz obszarów wiejskich będzie angażował podmioty na szczeblu unijnym, krajowym, regionalnym i lokalnym, aby ułatwić realizację wspólnych celów określonych w wizji, wspierać spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną oraz reagować na wspólne aspiracje społeczności wiejskich.
Wiejskie stacje elektroenergetyczne SN
intensywnie w ramach powszechnej elektryfikacji obszarów wiejskich w okresie pierwszych 30 lat powojennych. Wykonano je bardzo dużym nakładem sił i środków pochodzących z opłat elektryfikacyjnych ludności wiejskiej. Powstało wówczas 60 tys. wiejskich stacji transformatorowych, 85 tys. km linii SN, 143 tys. km linii nn i ponad 3800 tys. instalacji …
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD) przyczynia się do skutecznej realizacji programów rozwoju obszarów wiejskich (PROW) w całej Unii Europejskiej (UE). Każde państwo członkowskie utworzyło krajową sieć obszarów wiejskich (KSOW), która skupia organizacje i organy admini-stracji zaangażowane w rozwój wsi.
Wielofunkcyjność – nowe spojrzenie na rozwój obszarów wiejskich
Ewolucja funkcji rolnictwa i obszarów wiejskich została w Polsce przyspieszona z chwilą włączenia w 1994 r. polityki rolnej do polityki wiejskiej, zmierzającej w kierunku wielofunkcyjności ...
Współczesne wyzwania i zagrożenia rozwoju obszarów wiejskich …
Współczesne wyzwania i zagrożenia rozwoju obszarów wiejskich Pomorza 401 Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy, nr 38 (2/2014) ISSN 1898-5084 dr Gabriela Czapiewska1 Instytut Geografii i Studiów Regionalnych Akademia Pomorska w Słupsku Współczesne wyzwania i zagrożenia rozwoju obszarów wiejskich Pomorza WPROWADZENIE Procesy i zjawiska …
Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa
Do zadań Biura Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich należy wspieranie rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, poprzez wykonywanie zadań określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady …
ROLNICTWO I ROZWÓJ OBSZARÓW WIEJSKICH W …
wiska i rozwój obszarów wiejskich. Wstęp Wspólna Polityka Rolna (WPR), historycznie pierwsza spośród wspólnych polityk społeczno-eko-nomicznych Wspólnot Europejskich, powstała w 1957 r. na mocy decyzji krajów należących wówczas do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG). Jej zasady sprecyzowano i wprowadzono w życie w
Studia Obszarów Wiejskich, t. 37, Geografia wsi
Na mocy Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i ar-tystycznych (Dz. U. 2011 Nr 179, poz. 1065) nowa systematyka ma trójstopniowy podział nauk, uwzględniający: obszar wiedzy, dziedziny nauki i dyscypliny naukowe. W świetle GeoGrafia wsi – próba ujęcia …
WPR 2023–2027
Krajowe plany strategiczne. Każdy kraj UE opracował krajowy plan strategiczny WPR, obejmujący finansowanie z tytułu wsparcia dochodu, rozwoju obszarów wiejskich i środków rynkowych.Opracowując swoje plany strategiczne, kraje UE przyczyniły się do realizacji dziesięciu celów szczegółowych za pomocą zestawu szeroko zakrojonych środków politycznych …
Parlament Europejski
uwzględniając komunikat Komisji z 30 czerwca 2021 r. pt. „Długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich UE – W kierunku silniejszych, lepiej skomunikowanych, odpornych i zamożnych …
Rozporządzenie
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz …
Według kraju
Kraje UE wdrażają krajowe i regionalne programy rozwoju obszarów wiejskich, które są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich …