Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Standardy dostępności budynków dla osób z …
W 2017 r. opracowano dokument „Standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami uwzględniając koncepcję uniwersalnego projektowania – poradnik". Opracowanie ma formę poradnika/wytycznych dla architektów i inżynierów budownictwa w zakresie kompleksowego dostosowania projektowanych budynków do potrzeb osób z różnym …
Przykładowe klauzule waloryzacyjne dla sektora budownictwa
Przykładowe klauzule waloryzacyjne dla sektora budownictwa. 30.11.2022. Zapraszamy do lektury opracowania dotyczącego klauzul waloryzacyjnych w sektorze budownictwa. Dokument ma na celu zaprezentowanie różnych mechanizmów waloryzacji, co powinno ułatwić konstruowanie klauzul waloryzacyjnych w projektowanych umowach w …
UE wprowadzi nowe standardy dekarbonizacji budynków do 2050 …
Do projektu dotarli dziennikarze portalu Euractiv . Projekt zakłada wprowadzenie minimalnych standardów charakterystyki energetycznej dla istniejących budynków poddawanych gruntownym remontom (termomodernizacji) w ramach celu osiągnięcia zeroemisyjnego budownictwa do 2050 roku. Obecnie około 75 proc. budynków w Europie jest …
SIBO
Opracowanie jednolitych standardów projektowania, wykonywania i wyposażenia budowli ochronnych na terenie Polski, z uwzględnieniem zdobyczy naukowych i rozwiązań wykształconych w innych krajach, tak dla budownictwa cywilnego jak i wojskowego.
Magazyny energii w krajowym systemie elektroenergetycznym
Zgodnie z jej treścią, przez magazyn energii rozumie się „wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, …
Magazynowanie baterii w elektrowni słonecznej: rewolucja w
To ekscytujące widzieć, jak światowy rynek akumulatorów magazynujących energię słoneczną rośnie w tak szybkim tempie. Z przyjemnością dowiesz się, że w Stanach Zjednoczonych zarówno Kalifornia, jak i Teksas są liderami w dziedzinie energii odnawialnej i skupiają się szczególnie na energii słonecznej. W rzeczywistości amerykańska Agencja …
Charakterystyka energetyczna budynków
Nowe budynki muszą spełniać minimalne standardy. Budynki będące własnością władz publicznych i użytkowane przez nie powinny osiągnąć poziom niemal zerowego zużycia energii * do 31 grudnia 2018 r., a inne nowe budynki do 31 grudnia 2020 r.
Standard "Wycena dla zabezpieczenia
W związku za zmianą od dnia 1 września 2017 roku zapisów art. 175 ust. 6 UGN, który otrzymał brzmienie, że to "Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa ustala oraz ogłasza obowiązujące standardy zawodowe w drodze obwieszczenia", w Dzienniku Urzędowym Ministra …
Jakie są standardy i klasy energetyczne budynków? Aktualne …
WT2021 (poz. 1-3 w Bibliografii). Znane są inne, jeszcze bardziej wymagające od wymienionych standardy: NF40, NF15 czy też ZEB (budynki zeroenergetyczne) i nZEB (budynki blisko zeroenergetyczne). W artykule będą brane pod uwagę wyłącznie standardy i ich wymagania zawarte w WT2014, WT2017 i WT2021. Co określają standardy energetyczne? …
Magazynowanie energii – co to jest i jak to robić ...
Obecnie technologia sprzętu pozwala na wyrównywanie szczytów zapotrzebowania na energię lub podtrzymywanie zasilania w większej skali. W ostatnim czasie łączenie magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną lub z kolektorami słonecznymi zyskuje na popularności. Jest to rozwiązanie, które redukuje emisję CO2 do atmosfery. Ale to nie jedyny …
Rozdział 3. Projekt architektoniczno-budowlany
10) w przypadku zamierzenia budowlanego dotyczącego budynku – analizę technicznych, środowiskowych i ekonomicznych możliwości realizacji wysoce wydajnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło, w tym zdecentralizowanych systemów dostawy energii opartych na energii ze źródeł odnawialnych, kogenerację, ogrzewanie lub chłodzenie …
Nowe przepisy dotyczące świadectw charakterystyki …
12 May 2023. Od 28 kwietnia 2023 roku obowiązują zmienione przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali. Nowe przepisy wynikają z ustawy z 7 …
Ustawa o elektrowniach wiatrowych
23 kwietnia 2023 r. weszła w życie Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 553).. Ustawą znowelizowano Ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 724).Nowelizacja utrzymuje zasadę, że nowa …
Dyrektywa w sprawie charakterystyki
Dzięki niedawnym zmianom dyrektywa EPBD ustanawia kompleksowe ramy, które kształtują standardy w zakresie budowy i renowacji budynków w całej UE, koncentrując się na integracji …
BloombergNEF – 10 prognoz dla fotowoltaiki na 2022 r.
Baza danych BloombergNEF obejmuje obecnie 278 w pełni oddanych do użytku elektrowni fotowoltaicznych i magazynujących energię na skalę przemysłową, o łącznej mocy fotowoltaicznej 12,5 GW i pojemności baterii 2,7 GW / 7,7 GWh. BNEF opublikuje notatkę na ten temat w lutym 2022 r.
Magazyny energii: zmiany w prawie budowlanym i energetycznym
Odkryj najnowsze zmiany w prawie budowlanym i energetycznym, które otwierają nowe horyzonty w świecie magazynowania energii elektrycznej. Nowe regulacje rewolucjonizują branżę, …
Mikrokontroler.pl – portal dla elektroników » Szczyt Branży ...
Tworzenie na dużą skalę elektrowni magazynujących energię od 0,1 GWh do 1 GWh, a następnie 10 GWh niewątpliwie stanie się trendem. Jednocześnie, w miarę rosnącej skali elektrowni magazynujących energię, takie aspekty jak efektywność kosztowa, złożoność procesów eksploatacji i konserwacji oraz bezpieczeństwo będą miały coraz większe …
Kehua liderem w zakresie bezpieczeństwa magazynowania energii
Przegląd projektu ochrony przeciwpożarowej i akceptacja stacjonarnych elektrochemicznych magazynów energii, skonstruowanych w formie niezależnych elektrowni magazynujących energię o mocy znamionowej mniejszej niż 500 kW lub energii znamionowej mniejszej niż 500 kWh, powinny opierać się na zastosowaniu zaleceń przewodnika, a system …
Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków
Energia musi pochodzić ze źródeł odnawialnych lub bezemisyjnych. Do 2050 r. istniejące zasoby budowlane muszą zostać zmodernizowane – odpowiadać minimalnym normom charakterystyki …
Standardy emisyjne dla niektórych rodzajów instalacji ...
standardy emisyjne dla Średnich ŹrÓdeŁ bĘdĄcych ŹrÓdŁami istniejĄcymi, dla ktÓrych pierwsze pozwolenie na budowĘ wydano po dniu 30 czerwca 1987 r., jeŻeli wniosek o wydanie takiego pozwolenia zostaŁ zŁoŻony przed dniem 27 listopada 2002 r., i ktÓre zostaŁy oddane do uŻytkowania nie pÓŹniej niŻ w dniu 27 listopada 2003 r.
Inwestycje w magazyny energii: Perspektywy i trendy na rynku
Niezależność energetyczna: Inwestycje w magazyny energii pozwalają na zdobycie niezależności energetycznej dla firm i gospodarstw domowych. Dzięki magazynom energii można gromadzić energię w czasie, gdy jest ona tania i dostępna, a następnie wykorzystać ją w czasie szczytowego zapotrzebowania lub gdy ceny energii są wyższe.
Smart-Grids.pl
ENERGA zakończyła modernizację Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żydowo w województwie zachodniopomorskim. W efekcie wartej ponad 116 milionów złotych inwestycji moc osiągalna elektrowni wzrosła o 10 MW, a sprawność turbin w ruchu pompowym osiągnęła poziom 93 proc. Szacuje się, że dzięki modernizacji elektrownia będzie mogła pracować przez kolejne 30 lat.
Standardy emisyjne z instalacji.
standardy emisyjne ze ŹrÓdeŁ nowych, dla ktÓrych wniosek o wydanie pozwolenia na budowĘ zŁoŻono po dniu 26 listopada 2002 r. lub ktÓre zostaŁy oddane do uŻytkowania po dniu 27 listopada 2003 r., z turbin gazowych, dla ktÓrych decyzje o pozwoleniu na budowĘ wydano po dniu 30 czerwca 2002 r. lub ktÓre zostaŁy oddane do uŻytkowania po dniu 27 listopada 2003 …
Elektrownie gazowe pomostem do energetyki przyszłości
Wobec przyjętego przez Unię Europejską kursu na docelową, całkowitą rezygnację z paliw kopalnych przyczyniających się do emisji dwutlenku węgla i innych substancji szkodliwych dla środowiska i klimatu, elektrownie na paliwo gazowe mają do wykonania ważne zadanie, będące już zapewne łabędzim śpiewem elektrowni cieplnych. Nowoczesne bloki …
Nowa dyrektywa EPBD i prawodawstwo krajowe dotyczące ...
Tomasz Gałązka, radca w Departamencie Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.Od 14 lat pracuje w administracji państwowej, aktualnie w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami efektywności energetycznej budynków, zastosowaniem odnawialnych źródeł energii w budownictwie oraz …
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Magazyny energii są zatem bardzo dobrym wsparciem dla rozwoju technologii podnoszących udział OZE w rynku energii i mogą zachęcać niezdecydowanych do inwestycji w mikroinstalacje. Magazyny energii w Polsce 2022 - łączna moc na tle innych państw europejskich. Wszystkie wskazane wyżej czynniki bez wątpienia wpłynęły na dynamiczny rozwój rynku …
MEW Sromowce V przykładem efektywnej energetyki wodnej
Stworzenie nowej elektrowni wodnej w ramach infrastruktury kompleksu ZEW Niedzica, wykorzystującej istniejące piętrzenie, pozwala na zwiększenie ilości generowanej czystej energii i możliwie najwyższy poziom wykorzystania wód Dunajca. Obecny priorytet rozwoju energetyki w Europie to transformacja systemu elektroenergetycznego w kierunku …
W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII
W związku z powyższym, magazyn energii elektrycznej może stanowić uzupełnienie dla funkcjonowania OZE, w których produkcja energii elektrycznej uzależniona jest od warunków …
Instrukcje i standardy
„Standardy techniczne w ENERGA–OPERATOR SA" określone zostały ogólne wymagania techniczne, stawiane wybranym elementom elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej, będącej własnością ENERGA – OPERATOR SA. Standardy techniczne w ENERGA-OPERATOR SA (wydanie trzydzieste z dnia 9 maja 2024 r.) Załącznik nr 1 - Kablowe rozdzielnice szafowe i …
Ułatwienia akcyzowe dla podmiotów magazynujących energię
Ułatwienia akcyzowe dla podmiotów magazynujących energię elektryczną. 20 maja 2021 r. Sejm zakończył pracę nad ustawą o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, które wprowadza ułatwienia dla podmiotów zajmujących magazynowaniem energii elektrycznej. W związku z tym wprowadzono też zmiany w ustawie …
Budynki blisko zeroenergetyczne w Polsce
Tab. 2. Warunki techniczne dla poszczególnych przegród budowlanych WT 2014–2021 . Przeanalizujemy możliwość wybudowania w warunkach polskich budynku jednorodzinnego parterowego o powierzchni 110 m 2, który ma być w swoim założeniu budynkiem zeroenergetycznym.
Standardy energetyczne domów w 2024 roku
- utrzymanie wartości rocznego zapotrzebowania budynku mieszkalnego na nieodnawialną energię pierwotną (EP) niezbędną do ogrzewania pomieszczeń, wentylacji, chłodzenia oraz oświetlenia, na poziomie nie wyższym niż 70 …
Magazynowanie energii
Łączna moc elektrowni tego typu w naszym kraju wynosi 1,5 GW i planowane są kolejne inwestycje [patrz: Świat OZE]. Magazyny energii z kołem zamachowym FES (ang. flywheel energy storage), w których energia elektryczna napędza obracające się koło. Energię odzyskuje się podczas wyhamowywania (spowalniania) koła (Olabi i in., 2021).